Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тотығу және тотықсыздану |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. №7көрсетілім «Алюминий мен оның құймалары». №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.5-атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау 9.2.1.6-алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Алюминийдің химиялық қасиеттерін және оның қосылыстары мен құймаларының қолдану аймақтарын көрсету. Алюминийдің қолданылуын, оның жеңіл, коррозияға төзімді қасиеттерін және басқа да пайдалы аспектілерін талқылау. Алюминийдің оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу және олардың практикалық маңыздылығын ашу. |
|
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік •Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу. • Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Күн шуағы» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Гаухар» жи арқылы оқушылар топтарға бірігеді. . |
Оқушылар шеңберге
тұрып «Күн
шуағы» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал
орнатады . «Гаухар» жи арқылы оқушылар топтарға бірігеді
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||
|
5 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Оқымысты Робот» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Оқымысты Робот» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматафера» әдісі арқылы Бейне роликті көріп отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/Tksi6keOZLg?si=e_EJiiaGszKeTGI9 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. .
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. туралы ақпаратты оқып танысырады . 1-топ Құрылысы, табиғатта таралуы 2-топ Алынуы, химиялық қасиеті 3-топАлюминийдің маңызды қосылыстары.Қолданылуы |
Кері байланыс: «Рефлексиялық нысана» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
||||||||
|
20 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Wortwall плотформасында тапсырмаларды орындау. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. PISA тапсырмасы Мәтін: Алюминий – жеңіл, бірақ өте мықты металл, ол табиғатта кең таралған және көптеген салаларда қолданылады. Оның атом нөмірі 13, және ол периодтық кестеде 3-ші топтың элементі болып табылады. Алюминийдің негізгі қасиеттерінің бірі – оның коррозияға төзімділігі. Бұл қасиет алюминийдің бетінде жұқа оксид қабатының пайда болуы нәтижесінде жүзеге асады. Алюминийдің көп мөлшері жер қыртысында кездеседі. Ол өте жеңіл, бірақ басқа металдармен салыстырғанда өте мықты. Бұл қасиеттері оны авиация, автокөлік өндірісі және құрылыс саласында кеңінен қолдануға мүмкіндік береді. Алюминийдің ең көп қолданылатын қосылыстарының бірі – алюминий оксиді (Al₂O₃), ол металлургияда және керамика өндірісінде пайдаланылады. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма №1 Жұптық жұмыс 1-жұп:Алюминий оксидінің екідайлы қасиет көрсететінін дәлелдейтін реакция теңдеулерін жазып теңестіріңіз. 2-жұп: Алюминий гидроксидінің қасиеттерін дәлелдеп көрсетіңіз.
3-жұп Келесі айналымдарды жүзеге асырыңдар
Тапсырма №2 Жұптық жұмыс Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/39357852 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/39397830 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/15225923 Тапсырма №3 Жеке жұмыс №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі» https://youtu.be/1tsdVQPTHcQ?si=zD8eba7QJFcFkPit Алюминийдің а) бром, фосфор, көміртек және азот жай заттармен, в) су, бромсутек, көмірқышқылы және азот қышқылы сияқты күрделі заттармен әрекеттесу реңдеуін жазыңдар. Тапсырма №4 Алюминий гидроксиді (Al(OH)₃) сілтілік және қышқылдық қасиеттерге ие. Ол алюминийдің сілтілік ортада әрекеттесуі нәтижесінде түзіледі. Сонымен қатар, алюминий гидроксиді сумен әрекеттесіп, алюминийдің сілтілік ерітіндісін түзеді. Алюминийдің қосылыстарының маңызды қолданылуы көптеген өнеркәсіп салаларында байқалады. Мысалы, алюминий оксиді және гидроксиді фармацевтика, косметика, тамақ өнеркәсібінде, ал алюминий сульфаты ауыз суын тазалау үшін қолданылады Тапсырмалар: 1.Алюминийдің негізгі қасиеттерін атаңыз. 2.Алюминийдің қандай қосылыстары кеңінен қолданылады? Олардың қолдану салаларын атаңыз. 3.Алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін түсіндіріңіз. 4.Алюминийдің коррозияға төзімділігі қалай пайда болады? 5.Алюминийдің фармацевтика мен
косметика саласындағы қолданылуы туралы мысал
келтіріңіз. 1. Теориялық
тапсырма: «Білім қақпасы»әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Алюминий оксидінің екідайлы қасиетін сипаттайды; Алюминий гидроксидінің қасиетін дәлелдейді.; Реакция теңдеулерін дұрыс жазады; Жалпы балл-2
Дескриптор Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды Жалпы балл-2
Дескриптор: №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі» бейнеролик көреді алюминийдің жай заттармен реакциясын жазады, алюминийдің күрделі заттармен реакциясын жазады; Жалпы балл-2
Дескриптор алюминийдің негізгі физикалық және химиялық қасиеттерін дұрыс атайды (мысалы, жеңіл, коррозияға төзімді, жоғары температурада қайнайды, т.б.) алюминийдің қолданылу салаларын нақты мысалдармен ұсынады (авиация, құрылыс, автокөлік өндірісі, металлургия, т.б.). алюминийдің коррозияға төзімділігінің себептерін түсіндіреді. Жалпы балл-2
Дескриптор Білім қақпасы әдісіндегі сұрақтарға жауап береді, дәлеле келтіреді. Жалпы балл 2 |
Оқулық дәптер. |
||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Менделеев» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Менделеев» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Ағаш» әдісі арқылы.
|
|||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Алюминий қасиеттері
Алюминий қасиеттері
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тотығу және тотықсыздану |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
||
|
Күн: |
Сыныбы : |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. №7көрсетілім «Алюминий мен оның құймалары». №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.5-атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау 9.2.1.6-алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Алюминийдің химиялық қасиеттерін және оның қосылыстары мен құймаларының қолдану аймақтарын көрсету. Алюминийдің қолданылуын, оның жеңіл, коррозияға төзімді қасиеттерін және басқа да пайдалы аспектілерін талқылау. Алюминийдің оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу және олардың практикалық маңыздылығын ашу. |
|
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік •Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы • Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. • Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу. • Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу
|
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: а) «Күн шуағы» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады Гаухар» жи арқылы оқушылар топтарға бірігеді. . |
Оқушылар шеңберге
тұрып «Күн
шуағы» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал
орнатады . «Гаухар» жи арқылы оқушылар топтарға бірігеді
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
||||||||
|
5 мин |
ІІ Үй тапсырмасы «Оқымысты Робот» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді. «Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Оқымысты Робот» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Киноматафера» әдісі арқылы Бейне роликті көріп отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды https://youtu.be/Tksi6keOZLg?si=e_EJiiaGszKeTGI9 |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б
|
Экран |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Жаңа сабақ. Топтық жұмыс Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді. .
|
Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды. туралы ақпаратты оқып танысырады . 1-топ Құрылысы, табиғатта таралуы 2-топ Алынуы, химиялық қасиеті 3-топАлюминийдің маңызды қосылыстары.Қолданылуы |
Кері байланыс: «Рефлексиялық нысана» әдісі арқылы бағалайды |
А4 парағы
|
||||||||
|
20 мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Wortwall плотформасында тапсырмаларды орындау. Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. PISA тапсырмасы Мәтін: Алюминий – жеңіл, бірақ өте мықты металл, ол табиғатта кең таралған және көптеген салаларда қолданылады. Оның атом нөмірі 13, және ол периодтық кестеде 3-ші топтың элементі болып табылады. Алюминийдің негізгі қасиеттерінің бірі – оның коррозияға төзімділігі. Бұл қасиет алюминийдің бетінде жұқа оксид қабатының пайда болуы нәтижесінде жүзеге асады. Алюминийдің көп мөлшері жер қыртысында кездеседі. Ол өте жеңіл, бірақ басқа металдармен салыстырғанда өте мықты. Бұл қасиеттері оны авиация, автокөлік өндірісі және құрылыс саласында кеңінен қолдануға мүмкіндік береді. Алюминийдің ең көп қолданылатын қосылыстарының бірі – алюминий оксиді (Al₂O₃), ол металлургияда және керамика өндірісінде пайдаланылады. Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары. |
Тапсырма №1 Жұптық жұмыс 1-жұп:Алюминий оксидінің екідайлы қасиет көрсететінін дәлелдейтін реакция теңдеулерін жазып теңестіріңіз. 2-жұп: Алюминий гидроксидінің қасиеттерін дәлелдеп көрсетіңіз.
3-жұп Келесі айналымдарды жүзеге асырыңдар
Тапсырма №2 Жұптық жұмыс Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/39357852 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/39397830 3 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/15225923 Тапсырма №3 Жеке жұмыс №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі» https://youtu.be/1tsdVQPTHcQ?si=zD8eba7QJFcFkPit Алюминийдің а) бром, фосфор, көміртек және азот жай заттармен, в) су, бромсутек, көмірқышқылы және азот қышқылы сияқты күрделі заттармен әрекеттесу реңдеуін жазыңдар. Тапсырма №4 Алюминий гидроксиді (Al(OH)₃) сілтілік және қышқылдық қасиеттерге ие. Ол алюминийдің сілтілік ортада әрекеттесуі нәтижесінде түзіледі. Сонымен қатар, алюминий гидроксиді сумен әрекеттесіп, алюминийдің сілтілік ерітіндісін түзеді. Алюминийдің қосылыстарының маңызды қолданылуы көптеген өнеркәсіп салаларында байқалады. Мысалы, алюминий оксиді және гидроксиді фармацевтика, косметика, тамақ өнеркәсібінде, ал алюминий сульфаты ауыз суын тазалау үшін қолданылады Тапсырмалар: 1.Алюминийдің негізгі қасиеттерін атаңыз. 2.Алюминийдің қандай қосылыстары кеңінен қолданылады? Олардың қолдану салаларын атаңыз. 3.Алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін түсіндіріңіз. 4.Алюминийдің коррозияға төзімділігі қалай пайда болады? 5.Алюминийдің фармацевтика мен
косметика саласындағы қолданылуы туралы мысал
келтіріңіз. 1. Теориялық
тапсырма: «Білім қақпасы»әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Дескриптор: Алюминий оксидінің екідайлы қасиетін сипаттайды; Алюминий гидроксидінің қасиетін дәлелдейді.; Реакция теңдеулерін дұрыс жазады; Жалпы балл-2
Дескриптор Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды Жалпы балл-2
Дескриптор: №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі» бейнеролик көреді алюминийдің жай заттармен реакциясын жазады, алюминийдің күрделі заттармен реакциясын жазады; Жалпы балл-2
Дескриптор алюминийдің негізгі физикалық және химиялық қасиеттерін дұрыс атайды (мысалы, жеңіл, коррозияға төзімді, жоғары температурада қайнайды, т.б.) алюминийдің қолданылу салаларын нақты мысалдармен ұсынады (авиация, құрылыс, автокөлік өндірісі, металлургия, т.б.). алюминийдің коррозияға төзімділігінің себептерін түсіндіреді. Жалпы балл-2
Дескриптор Білім қақпасы әдісіндегі сұрақтарға жауап береді, дәлеле келтіреді. Жалпы балл 2 |
Оқулық дәптер. |
||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс «Менделеев» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. |
Кері байланыс «Менделеев» әдісі
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................
|
Бағалау «Ағаш» әдісі арқылы.
|
|||||||||
|
1 мин |
Үй тапсырмасы |
13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары |
|
шағым қалдыра аласыз






















