Амин қышқылдары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Амин қышқылдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Амин қышқылдары
Материалдың қысқаша нұсқасы

25 Г. Титов ЖОМ КММ

Амин қышқылдары

Күні:

Мұғалімнің есімі: К.Бекбауова

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

Аминқышқылдарының қасиеттерін білу

Сабақ мақсаттары

Амин қышқылдарының құрылысын біледі

Алыну мен қасиеттерін түсінеді

Қолданылуы мен маңызды өкілдерін ажыратады

Бағалау

критерийлері

Амин қышқылдарының құрылысын біледі

Алыну мен қасиеттерін түсінеді

Қолданылуы мен маңызды өкілдерін ажыратады

Тілдік мақсат

Оқушылар: Ақуыздардың қасиеттерін саралайды.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Ақуыздар , эфирлену реакциясы, радикалдық реакциялар

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Сіз неліктен .... екенін айта аласыз ба? мысал келтіру арқылы көз жеткізу.

Жазылым бойынша ұсыныстар:Химиядан өзіндік жұмыс дәптерімен,сөздік дәптермен жұмыс жүргізу.


Құндылықтарды дарыту

Мәңгілік ел

Пәнаралық байланыс

Физика, биология

Алдыңғы оқу

Карбон қышқылдары туралы осы күнге дейінгі алған білімдерін тиянақтайды. Оларды өмірмен байланыстыратын болады.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар


Басталуы (Кіріспе)


(4 мин)

1Ұйымдастыру кезеңі

а)Сәлемдесу;

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Сиқырлы қалам» жаттығуы

Оқушыларды ЖАДА арқылы «көпірше» орнатамын.

Сиқырлы қалам,стикер

Үй тап сырмасын сұрау(4 мин)

«Ыстық орындық» арқылы үй тапсырмасы сұралады

Күрделі эфирлердің изомерлері

Маңызды өкілдері

Аминдердің құрамы

Физикалық қасиеттері және табиғатта кездесуі

қағаздар

Ортасы (20мин)


















Аминқышқылдары-молекула құрамында көміртек радикалымен байланысқан амин тобы -NH2 және корбоксил тобы –СООН болатын заттар. Жалпы формуласы (NH2)R(COOH).

Аминқышқылының қарапайым өкілі-аминсірке қышқылы NH2-CH2-COOH.

Амин қышқылдары:

NH2-CH2-COOH- сіркеамин қышқылы

NH2-(CH2)2-COOH-аминпропин қышқылы

NH2-(CH2)3-COOH-аминмай қышқылы

NH2-(CH2)4-COOH-аминвалериан қышқыл

NH2-(CH2)5-COOH-аминкапрон қышқылы

NH2-(CH2)6-COOH-аминэнант қышқылы

Физикалық қасиеттері және құрылысы

Қарапайым алифатты аминдер (метиламин, этиламин, диметиламин) газ тәрізді заттар, суда жақсы ериді. Иістері аммиактың иісіне ұқсас. Ортаңғы аминдер сұйық заттар, иістері балықтың иісін еске түсіреді. Құрамында көміртек атомы көп аминдер — иіссіз, қатты заттар. Көміртек тізбегіндегі көміртектің саны өскен сайын суда ерігіштігі төмендейді. Аминдер органикалық,еріткіштерде (бензол, т.б.) жақсы ериді. Анилин түссіз май тәрізді, улы зат. Суда нашар ериді, ал органикалық еріткіштерде жақсы ериді. Ауада тотығып, қоңыраяды .

Флипчарт, түрлі – түсті қаламдар,






Қорытынды (7мин)

Оқушылар білімін «екі жұлдыз бір тілек» әдісімен кері байланыс алынып қорытынды жасалды.

1.Сіз бүгін нені білдіңіз?

2.Сіз үшін не тиімді болды?

3. Қандай тапсырманы орындау қиынға соқты?

Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.

Үйге тапсырма: « Карбон қышқылдары » 4,5-жаттығу


Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?


Бағалау. Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және қорғау ережелері

АКТ –мен байланыс


Оқушыларға ЖАДА арқылы «көпірше» орнатамын Қабілетті оқушыларға есептер жинағынан есептер шығартамын.





Мадақтау арқылы ынталандырамын.« ПОПС» әдісімен кері байланыс



Ұқыптылыққа,жылдамдыққа, белсенділікке тәрбиелеу

Рефлексия (4мин)

Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз?






Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.


2.


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2018
5038
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі