Сабақтың тақырыбы: Алкиндер
|
Бөлім |
11.2 Көмірсутектер және олардың көздері |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Қайырғали Жанна |
|
|
Күні |
5,11,2025 |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алкиндер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: - алкиндердің физикалық қасиеттерін атайды - алкиндердің алу әдістері мен химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастырады - есептер шешеді |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Қатысушылардың санын тексеру, сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру. Алкендердің физикалық қасиеттері. Стартер. Миға шабуыл әдісі. Алкендердің физикалық қасиеттерін көрсететін тақтаға оқушылармен бірге диаграмма жасаңыз. Мұғалім: алкиндердің физикалық қасиеттерін олардың Презентация қасиеттері бұрын зерттелген алкендердің қасиеттеріне ұқсас екенін ескере отырып келтірейік. Оқушылармен диаграманы талқылаңыз, олар алкиндердің қасиеттері алкендердің қасиеттеріне ұқсас екеніне көз жеткізуі керек және осы ұқсастық негізінде алкиндерге қандай химиялық қасиеттер тән екенін, қосылу реакциясын болжау керек. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Алкиндердің алуы. Жұптасып жұмыс істеу. Fill the gaps активити. Алкиндерді алу тәсілдерімен танысу үшін біз олқылықтарды толтыру үшін жұппен жұмыс жасаймыз: сөздер, алкиндерді синтездеудің бірнеше әдісін көрсететін теңдеулердегі қосылыстар формулалары жазу. келесі кезеңін болжа. Алкиндердің химиялық қасиеттері. Жұптасып жұмыс істеу. Сәйкестік. Мұғалім физикалық қасиеттері мен алу әдістерімен танысқаннан кейін алкиндердің химиялық қасиеттерімен таныстырады. Ол үшін жұмыс парақтарында химиялық қасиеттердің атаулары және оларды көрсететін реакциялар теңдеулері көрсетілген. Тек атаулар мен сәйкес теңдеулерді жұппен салыстыру керек. Топтық жұмыс. Есептерді шешу. Пирамида (1-2-4). Оқушылар 2 есепті (жеңіл және күрделі) шешуі керек, бірінші тапсырманы (жеңіл) басында оқушылар өз бетінше шешуі керек, содан кейін есептін шешімі мен оның жауабын партадағы көршісімен талқылауы керек, содан кейін екінші есепті (күрделі) шешу үшін оқушылар екінші жұпқа бұрылып, төртеуі есепті шешуге тырысады. |
Оқушылар жұпта тапсырмаларды орындағаннан кейін мұғалім слайдта оқушыларға дұрыс жауаптарды көрсетеді, оқушылар өз жұмыстарын тексереді, мұғалім оқушылармен осы тапсырманы орындау кезінде туындаған қиындықтарды талқылайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау Топтық еспеті шешкеннен кейін, сағат тілімен қозғала отырып, басқа топтардың жұмысын келесі критерийларға сәйкес бағалаңыз: |
Оқулық Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Ақпараттық мәтін |
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. Активити " Кім екенін табыңыз....» Оқушыларға сыныптастарына сұрақ қою және өзара бағалау үшін бірнеше сұрақтар беріледі. Оқушы сыныптастарының есімдерін сұрақтар парағында, егер олар оның сұрағына жауап бере алса, белгілеуі керек. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аминдер және аминқышқылдар 11 ҚҒБ
Аминдер және аминқышқылдар 11 ҚҒБ
Сабақтың тақырыбы: Алкиндер
|
Бөлім |
11.2 Көмірсутектер және олардың көздері |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Қайырғали Жанна |
|
|
Күні |
5,11,2025 |
|
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Алкиндер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.4.2.26 - алкиндердің алыну жолдарын, физикалық және химиялық қасиеттерін, құрылысын, гомологтық қатарын қарастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: - алкиндердің физикалық қасиеттерін атайды - алкиндердің алу әдістері мен химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін құрастырады - есептер шешеді |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Қатысушылардың санын тексеру, сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын түсіндіру. Алкендердің физикалық қасиеттері. Стартер. Миға шабуыл әдісі. Алкендердің физикалық қасиеттерін көрсететін тақтаға оқушылармен бірге диаграмма жасаңыз. Мұғалім: алкиндердің физикалық қасиеттерін олардың Презентация қасиеттері бұрын зерттелген алкендердің қасиеттеріне ұқсас екенін ескере отырып келтірейік. Оқушылармен диаграманы талқылаңыз, олар алкиндердің қасиеттері алкендердің қасиеттеріне ұқсас екеніне көз жеткізуі керек және осы ұқсастық негізінде алкиндерге қандай химиялық қасиеттер тән екенін, қосылу реакциясын болжау керек. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» |
Жұмыс дәптері |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Алкиндердің алуы. Жұптасып жұмыс істеу. Fill the gaps активити. Алкиндерді алу тәсілдерімен танысу үшін біз олқылықтарды толтыру үшін жұппен жұмыс жасаймыз: сөздер, алкиндерді синтездеудің бірнеше әдісін көрсететін теңдеулердегі қосылыстар формулалары жазу. келесі кезеңін болжа. Алкиндердің химиялық қасиеттері. Жұптасып жұмыс істеу. Сәйкестік. Мұғалім физикалық қасиеттері мен алу әдістерімен танысқаннан кейін алкиндердің химиялық қасиеттерімен таныстырады. Ол үшін жұмыс парақтарында химиялық қасиеттердің атаулары және оларды көрсететін реакциялар теңдеулері көрсетілген. Тек атаулар мен сәйкес теңдеулерді жұппен салыстыру керек. Топтық жұмыс. Есептерді шешу. Пирамида (1-2-4). Оқушылар 2 есепті (жеңіл және күрделі) шешуі керек, бірінші тапсырманы (жеңіл) басында оқушылар өз бетінше шешуі керек, содан кейін есептін шешімі мен оның жауабын партадағы көршісімен талқылауы керек, содан кейін екінші есепті (күрделі) шешу үшін оқушылар екінші жұпқа бұрылып, төртеуі есепті шешуге тырысады. |
Оқушылар жұпта тапсырмаларды орындағаннан кейін мұғалім слайдта оқушыларға дұрыс жауаптарды көрсетеді, оқушылар өз жұмыстарын тексереді, мұғалім оқушылармен осы тапсырманы орындау кезінде туындаған қиындықтарды талқылайды.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау Топтық еспеті шешкеннен кейін, сағат тілімен қозғала отырып, басқа топтардың жұмысын келесі критерийларға сәйкес бағалаңыз: |
Оқулық Ақпараттық мәтін Үлестірмелі қағаздар Ақпараттық мәтін |
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. Активити " Кім екенін табыңыз....» Оқушыларға сыныптастарына сұрақ қою және өзара бағалау үшін бірнеше сұрақтар беріледі. Оқушы сыныптастарының есімдерін сұрақтар парағында, егер олар оның сұрағына жауап бере алса, белгілеуі керек. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
|
шағым қалдыра аласыз













