|
Бөлім: |
11.3C Азот және күкірт |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильясова С.А. |
|
Күні: |
04.02.2025 |
|
Сыныбы: |
11 |
|
Қатысушылар саны |
4 |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аммиак және аммоний тұздары. (40-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.1.6 - аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажыратады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Білім класс платформасы арқылы аммиактың құрылысын таныстыру. Медицинада қолданылатын мүсәтір спирті туралы не білетінін сұрау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырып, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құрастыру. Оқушылармен амандасу, сабаққа әзірлігін тексеру. |
Білім класс платформасы арқылы аммиактың құрылысымен танысу.
Шарлар мен өзекшелер арқылы аммиактың моделін құрастыру
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға 2-балл |
https://bilimclass.kz/2024/schedule/lesson/481b4d35-4ec1-4198-9446-977c7de58a76/lesson/ Шарлар мен өзекшелер |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Жаңа материалды түсіндіру. Мұғалім оушылардан аммиак молекуласының «нүкте және айқыштар» диаграммасын құруды және бөлінбеген электрондардың жұбының болуына назар аударуды сұрайды. |
Сутегі ионының қосылуы қалай жүреді?
Аммиак қышқылдармен жақсы әрекеттеседі.
Оқушылар «отсыз түтін» тәжірибесін жасайды. Реакция теңдеуін
тақтаға жазамыз. |
Дескриптор: дұрыс жауапқа 2-бал. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Мұғалім сұрақ қояды: Аммиак молекуласында бөлінбеген электронды жұптың болуы қандай қасиеттерге әкеледі? |
Оқушылар аммоний ионын «нүкте және айқыш» диаграммасы арқылы бейнелейді және бағалау критерийлері бойынша өзара тексеріс жүргізеді. Әрі қарай мұғалім аммиак молекуласы мен аммоний ионының пішінін болжау үшін валенттік орбитальдардың электронды жұптарының тебілу теориясын қолдануды сұрайды. |
Дескриптор: дұрыс жауапқа 1-бал. |
Субұрқақ тәжірибесі: https://www.youtube.com/watch?v=T5mIcDa6lEI |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
|
«Артығын тап» ойыны BaCL2 HCL. CuCL2 H2SO4. NaNO3 NaOH NH4Cl H2CO3, (NH4)2S Қандай өзгеше заттың формуласын кездестірдіңіз? Бұл тұздың молекуласында металл ионының орнына: 1) Күрделі катион (NH4)+. 2) Бұл катионның атауы қандай ? (Аммоний.) 3) Бұл тұздардың атаулары қандай болады? (Аммоний тұздары.) 4) Бүгінгі сабақтың тақырыбын атаңыз. |
Дескриптор: дұрыс жауапқа 1-бал.
Дескриптор: дұрыс жауапқа 4-бал. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Сабақты қорытындылау үшін мұғалім бағалау критерийлеріне оралып,оқушылармен талдайды |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аммиак және аммоний тұздары
Аммиак және аммоний тұздары
|
Бөлім: |
11.3C Азот және күкірт |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ильясова С.А. |
|
Күні: |
04.02.2025 |
|
Сыныбы: |
11 |
|
Қатысушылар саны |
4 |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Аммиак және аммоний тұздары. (40-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.2.1.6 - аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
- аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажыратады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Білім класс платформасы арқылы аммиактың құрылысын таныстыру. Медицинада қолданылатын мүсәтір спирті туралы не білетінін сұрау. Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстырып, бағалау критерийлерін оқушылармен бірге құрастыру. Оқушылармен амандасу, сабаққа әзірлігін тексеру. |
Білім класс платформасы арқылы аммиактың құрылысымен танысу.
Шарлар мен өзекшелер арқылы аммиактың моделін құрастыру
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға 2-балл |
https://bilimclass.kz/2024/schedule/lesson/481b4d35-4ec1-4198-9446-977c7de58a76/lesson/ Шарлар мен өзекшелер |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Жаңа материалды түсіндіру. Мұғалім оушылардан аммиак молекуласының «нүкте және айқыштар» диаграммасын құруды және бөлінбеген электрондардың жұбының болуына назар аударуды сұрайды. |
Сутегі ионының қосылуы қалай жүреді?
Аммиак қышқылдармен жақсы әрекеттеседі.
Оқушылар «отсыз түтін» тәжірибесін жасайды. Реакция теңдеуін
тақтаға жазамыз. |
Дескриптор: дұрыс жауапқа 2-бал. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Мұғалім сұрақ қояды: Аммиак молекуласында бөлінбеген электронды жұптың болуы қандай қасиеттерге әкеледі? |
Оқушылар аммоний ионын «нүкте және айқыш» диаграммасы арқылы бейнелейді және бағалау критерийлері бойынша өзара тексеріс жүргізеді. Әрі қарай мұғалім аммиак молекуласы мен аммоний ионының пішінін болжау үшін валенттік орбитальдардың электронды жұптарының тебілу теориясын қолдануды сұрайды. |
Дескриптор: дұрыс жауапқа 1-бал. |
Субұрқақ тәжірибесі: https://www.youtube.com/watch?v=T5mIcDa6lEI |
|
Жеке жұмыс 5 мин |
|
«Артығын тап» ойыны BaCL2 HCL. CuCL2 H2SO4. NaNO3 NaOH NH4Cl H2CO3, (NH4)2S Қандай өзгеше заттың формуласын кездестірдіңіз? Бұл тұздың молекуласында металл ионының орнына: 1) Күрделі катион (NH4)+. 2) Бұл катионның атауы қандай ? (Аммоний.) 3) Бұл тұздардың атаулары қандай болады? (Аммоний тұздары.) 4) Бүгінгі сабақтың тақырыбын атаңыз. |
Дескриптор: дұрыс жауапқа 1-бал.
Дескриптор: дұрыс жауапқа 4-бал. |
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. Сабақты қорытындылау үшін мұғалім бағалау критерийлеріне оралып,оқушылармен талдайды |
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз















