«Ампер күші, сол қол ережесі» сабақ жоспары
|
Бөлімі: |
Магнит өрісі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қайрау Н.Д. |
||||||||||||
|
Күні: |
09.04.25 |
||||||||||||
|
Сыныбы: |
10 сынып |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ампер күші, сол қол ережесі» |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.4.2 – электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Ампер күші ұғымын түсіндіру; - Магнит өрісіндегі ток жүретін өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау үшін сол қол ережесін қолдану; - Формула бойынша Ампер күшін есептей білу |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ой қозғау! Өткен тақырып бойынша www.vascak.cz сайтынан ток көзі, өткізгіштер және кілттен тұратын электр тізбегін қарастырып, жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде сұрақтар қойылады. - Электр тогы өтіп жатқан өткізгіштің жанына магнит стрелкасын қойғанда оның қозғалысқа келетіні байқалса, керісінше болуы мүмкін бе? |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар электр тізбегінде орын алған құбылысты талдайды. |
Кері байланыс «Шапалақ» Дескриптор
|
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=ele_amper&l=ru
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы
4 мин
6 мин
6 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа тақырып efizika.ru сайтында көрсетілген зертхана көмегімен Ампер тәжірибесін қайталау. Магнит полюстерін және ток бағытын өзгертіп пайда болатын құбылысты бақылау. Нәтижесінде Ампер тәжірибесінің қорытындысы, Ампер күшіне анықтама беріледі.
«Проблемалық сұрақ» әдісі Ампер күшінің бағытын сол қол ережесі арқылы табылатыны түсіндірілген соң, екі түрлі жағдай қарастырылады. Біріншісі- магнит өрісі мен өткізгіштегі ток бағыты перпендикуляр болуы; екіншісі- олардың бір-біріне параллель орналасуы. Екі жағдайда да Ампер күші табылып, оның неге тәуелді екені талданады және формуласы алынады.
Есептер шығару
Тәжірибе Магнит өрісіндегі тогы бар раманы электронды зертхана арқылы қарастырамыз. Раманың айналуын және оған әсер ететін параметрлерді қарастырып, айналдырушы моментпен, оның формуласымен танысамыз.
Есептер шығару Оқулық бойынша қарастырылатын есептер:
|
Тәжірибені бақылай отырып, жағдай өзгергенде не байқалатынын айтады.
Оқушылар туындаған сұрақтарға жауап береді.
Тақтаға немесе орындарынан есеп шығарады.
Тәжірибені бақылайды.
Тақтаға немесе орындарынан есеп шығарады.
|
Кері байланыс «Мадақтау»
Дескриптор
Дескриптор
Дескриптор
Кері байланыс «Бас бармақ»
Дескриптор
|
https://efizika.ru/html5/37/index.html
Интерактивті тақта
Дәптер / тақта
https://efizika.ru/html5/252/index.html
Оқулық, дәптер / тақта |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Қорытындылау
«Бір сөлеммен түйіндеу» әдісі Оқушылар тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады. Содан кейін айтылған сөйлемді өзгелері бағалай алады немесе көшіріп жазады.
|
Оқушылар тақырыпқа қорытынды сөйлем жазады.
|
Кері байланыс «Өзін-өзі бағалау»
|
Дәптер |
|||||||||
|
Бағалау |
10 баллдық жүйемен бағалау |
|
|
Бағалау парағы |
|||||||||
|
Үйге тапсырма
|
|
|
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ампер күші. Сол қол ережесі. ҚМЖ
Ампер күші. Сол қол ережесі. ҚМЖ
«Ампер күші, сол қол ережесі» сабақ жоспары
|
Бөлімі: |
Магнит өрісі |
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қайрау Н.Д. |
||||||||||||
|
Күні: |
09.04.25 |
||||||||||||
|
Сыныбы: |
10 сынып |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ампер күші, сол қол ережесі» |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.3.4.2 – электр өлшеуіш құралдардың, электр қозғалтқыштың жұмыс істеу принципін түсіндіру. |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Ампер күші ұғымын түсіндіру; - Магнит өрісіндегі ток жүретін өткізгішке әсер ететін күштің бағытын анықтау үшін сол қол ережесін қолдану; - Формула бойынша Ампер күшін есептей білу |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ой қозғау! Өткен тақырып бойынша www.vascak.cz сайтынан ток көзі, өткізгіштер және кілттен тұратын электр тізбегін қарастырып, жаңа тақырыпқа кіріспе ретінде сұрақтар қойылады. - Электр тогы өтіп жатқан өткізгіштің жанына магнит стрелкасын қойғанда оның қозғалысқа келетіні байқалса, керісінше болуы мүмкін бе? |
Мұғаліммен амандасады. Оқушылар электр тізбегінде орын алған құбылысты талдайды. |
Кері байланыс «Шапалақ» Дескриптор
|
https://www.vascak.cz/data/android/physicsatschool/template.php?s=ele_amper&l=ru
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы
4 мин
6 мин
6 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа тақырып efizika.ru сайтында көрсетілген зертхана көмегімен Ампер тәжірибесін қайталау. Магнит полюстерін және ток бағытын өзгертіп пайда болатын құбылысты бақылау. Нәтижесінде Ампер тәжірибесінің қорытындысы, Ампер күшіне анықтама беріледі.
«Проблемалық сұрақ» әдісі Ампер күшінің бағытын сол қол ережесі арқылы табылатыны түсіндірілген соң, екі түрлі жағдай қарастырылады. Біріншісі- магнит өрісі мен өткізгіштегі ток бағыты перпендикуляр болуы; екіншісі- олардың бір-біріне параллель орналасуы. Екі жағдайда да Ампер күші табылып, оның неге тәуелді екені талданады және формуласы алынады.
Есептер шығару
Тәжірибе Магнит өрісіндегі тогы бар раманы электронды зертхана арқылы қарастырамыз. Раманың айналуын және оған әсер ететін параметрлерді қарастырып, айналдырушы моментпен, оның формуласымен танысамыз.
Есептер шығару Оқулық бойынша қарастырылатын есептер:
|
Тәжірибені бақылай отырып, жағдай өзгергенде не байқалатынын айтады.
Оқушылар туындаған сұрақтарға жауап береді.
Тақтаға немесе орындарынан есеп шығарады.
Тәжірибені бақылайды.
Тақтаға немесе орындарынан есеп шығарады.
|
Кері байланыс «Мадақтау»
Дескриптор
Дескриптор
Дескриптор
Кері байланыс «Бас бармақ»
Дескриптор
|
https://efizika.ru/html5/37/index.html
Интерактивті тақта
Дәптер / тақта
https://efizika.ru/html5/252/index.html
Оқулық, дәптер / тақта |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Қорытындылау
«Бір сөлеммен түйіндеу» әдісі Оқушылар тақырып бойынша білімдерін түйіндейтін бір сөйлем жазады. Содан кейін айтылған сөйлемді өзгелері бағалай алады немесе көшіріп жазады.
|
Оқушылар тақырыпқа қорытынды сөйлем жазады.
|
Кері байланыс «Өзін-өзі бағалау»
|
Дәптер |
|||||||||
|
Бағалау |
10 баллдық жүйемен бағалау |
|
|
Бағалау парағы |
|||||||||
|
Үйге тапсырма
|
|
|
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













