Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні |
Талғат Тадша Асылқанқызы |
||||
|
Күні: |
24.04.025 жыл |
||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ән, жыр әлемі-болашаққа |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1-музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар
|
|
|
Басы 0-3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі – Балалар, қазір көзімізді жұмып, жүрегімізбен әнді естіп өзіміздің арманымызды елестетейік. – Ән әуені сендерге қандай көңіл күй сыйлады? Қандай армандарын көз алдарына елестеді? Музыка бізге тек әуен ғана емес, сезім мен шабыт сыйлайды солай ма балалар? |
Әуен тыңдайды, өз әсерлерімен бөліседі. |
|
|
|
|
Ортасы 3-10 мин |
II. Жаңа сабаққа кіріспе Тақтаға бірнеше мамандық суретін іледі балалардан олардын мақсатын сұрайды. Сонғы мамандық композиторға тоқталып айтады -Сендер бақыттысындар өйткені қазыр сендер біздін ұлы композиторларымыз өз әндерін жазылып жатқандағы, жыршыларымыз жарлары жырлағандағы армандарынын орындалғанын куәгерлерісіндер. –деп ұлы композиторлармен таныстыра отырып олардын мақсатарымен таныстырады.
ІII. Жаңа сабақ 1.«Қыз жібек»жырынын 3 түрлі орындалуын тындайды (жырдан, операдан, филімнен). Қай үзінді ұнағанын сұрайды. Евгений Брусиловскийдің суретін көрсете отырып онын музыкасы арқылы қазақтың дәстүрлі әуендері мен опералық стиль ұштасқан. Сергіту сәті «Ән түрлері» бірнеше музыка түрлері тез тез кезек кезек ауысып отырады сол әндерге байланысты қимылдар жасайды. Опера-бір қолын жоғары созып бір қолын кеудеге қояды Рок- қатты гитара дауысына күшпен гитара ойнайды. Лирика баяу- тенселіп тұрады Күй-домабырада ойнағандай болады Мұнды- жылаған секілді киіп жасайды 2. Үкілі Ыбырайдын суретін көрсетіп бұл кісіні танисындарма деп сұрайды. Балалар жауап берген сон мұғалім Үкілі Ыбырайдн «Гәкку» әнінің екі нұсқасын тындатады. Попқа немесе рокқа жақын ба соны анықтайды: Жақын стиль – поп жанры Неліктен поп? «Гәкку» – әуезді, жеңіл есте сақталатын ән. Оның эстрадада орындалған нұсқаларында (мысалы, Мәдениет Тұрсынованың, Роза Рымбаеваның орындауында) заманауи аранжировка, ритмикалық жеңілдету, құлаққа жағымды интонациялар байқалады. Поп стилі әннің мазмұнын жоғалтпай, оны тыңдаушыға кеңірек жеткізуге ыңғайлы. 3. «Ақ сиса» әнің тексін таратып беріп, түп нұсқасын тындап қандай көніл күймен айтылып жатқанын анықтату балаларға. Текстін бір оқып әннің плюсын бір тындап плюсына қосылып бірге айтқызу. «Ақ сиса» өленінің авторы Жаяу мұса нын суретін көрсетіп кітаптағы ол туралы мәліметті бірге талдау!
|
Суреттерге қарап, мамандықтар туралы пікір білдіреді, композитор жайлы қызығушылық білдіреді. Тыңдайды, әсерімен бөліседі, нұсқалар арасындағы айырмашылық-ты салыстырады. Әнге ай қимылдарды жасайды. Тыңдап, пікір білдіреді, өз ойын айтады. Мәтінді оқиды, әнді тыңдайды, бірге орындайды, автор жайлы мәліметпен танысады. |
«Жұлдыз» әдісі
«Жұлдыз» әдісі
«Жұлдыз» әдісі
|
Видео, кітап Музыка Құлмано-ва Ш. 4 сынып Музыка Кітап Музыка Құлмано-ва Ш. 4 сынып 131- бет |
|
|
Соңы 37-40 мин |
Рефлекция «Ноталар» әдісі Жасыл нота- түсіндім Сары нота- сұрағым бар Қызыл нота- түсінбедім әдісімен сабақ қорытындылау.
Үйге: «Ақ сиса» жаттау, композиторлар туралы ақпарат оқып келу. |
Қолына алған нотаны тақтаға апарып іледі. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ән, жыр әлемі-болашаққа 4 сынып
Ән, жыр әлемі-болашаққа 4 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Педагогтің аты-жөні |
Талғат Тадша Асылқанқызы |
||||
|
Күні: |
24.04.025 жыл |
||||
|
Сынып: 3 « » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ән, жыр әлемі-болашаққа |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.1.1-музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
Музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтайды және салыстырады. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезең уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар
|
|
|
Басы 0-3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі – Балалар, қазір көзімізді жұмып, жүрегімізбен әнді естіп өзіміздің арманымызды елестетейік. – Ән әуені сендерге қандай көңіл күй сыйлады? Қандай армандарын көз алдарына елестеді? Музыка бізге тек әуен ғана емес, сезім мен шабыт сыйлайды солай ма балалар? |
Әуен тыңдайды, өз әсерлерімен бөліседі. |
|
|
|
|
Ортасы 3-10 мин |
II. Жаңа сабаққа кіріспе Тақтаға бірнеше мамандық суретін іледі балалардан олардын мақсатын сұрайды. Сонғы мамандық композиторға тоқталып айтады -Сендер бақыттысындар өйткені қазыр сендер біздін ұлы композиторларымыз өз әндерін жазылып жатқандағы, жыршыларымыз жарлары жырлағандағы армандарынын орындалғанын куәгерлерісіндер. –деп ұлы композиторлармен таныстыра отырып олардын мақсатарымен таныстырады.
ІII. Жаңа сабақ 1.«Қыз жібек»жырынын 3 түрлі орындалуын тындайды (жырдан, операдан, филімнен). Қай үзінді ұнағанын сұрайды. Евгений Брусиловскийдің суретін көрсете отырып онын музыкасы арқылы қазақтың дәстүрлі әуендері мен опералық стиль ұштасқан. Сергіту сәті «Ән түрлері» бірнеше музыка түрлері тез тез кезек кезек ауысып отырады сол әндерге байланысты қимылдар жасайды. Опера-бір қолын жоғары созып бір қолын кеудеге қояды Рок- қатты гитара дауысына күшпен гитара ойнайды. Лирика баяу- тенселіп тұрады Күй-домабырада ойнағандай болады Мұнды- жылаған секілді киіп жасайды 2. Үкілі Ыбырайдын суретін көрсетіп бұл кісіні танисындарма деп сұрайды. Балалар жауап берген сон мұғалім Үкілі Ыбырайдн «Гәкку» әнінің екі нұсқасын тындатады. Попқа немесе рокқа жақын ба соны анықтайды: Жақын стиль – поп жанры Неліктен поп? «Гәкку» – әуезді, жеңіл есте сақталатын ән. Оның эстрадада орындалған нұсқаларында (мысалы, Мәдениет Тұрсынованың, Роза Рымбаеваның орындауында) заманауи аранжировка, ритмикалық жеңілдету, құлаққа жағымды интонациялар байқалады. Поп стилі әннің мазмұнын жоғалтпай, оны тыңдаушыға кеңірек жеткізуге ыңғайлы. 3. «Ақ сиса» әнің тексін таратып беріп, түп нұсқасын тындап қандай көніл күймен айтылып жатқанын анықтату балаларға. Текстін бір оқып әннің плюсын бір тындап плюсына қосылып бірге айтқызу. «Ақ сиса» өленінің авторы Жаяу мұса нын суретін көрсетіп кітаптағы ол туралы мәліметті бірге талдау!
|
Суреттерге қарап, мамандықтар туралы пікір білдіреді, композитор жайлы қызығушылық білдіреді. Тыңдайды, әсерімен бөліседі, нұсқалар арасындағы айырмашылық-ты салыстырады. Әнге ай қимылдарды жасайды. Тыңдап, пікір білдіреді, өз ойын айтады. Мәтінді оқиды, әнді тыңдайды, бірге орындайды, автор жайлы мәліметпен танысады. |
«Жұлдыз» әдісі
«Жұлдыз» әдісі
«Жұлдыз» әдісі
|
Видео, кітап Музыка Құлмано-ва Ш. 4 сынып Музыка Кітап Музыка Құлмано-ва Ш. 4 сынып 131- бет |
|
|
Соңы 37-40 мин |
Рефлекция «Ноталар» әдісі Жасыл нота- түсіндім Сары нота- сұрағым бар Қызыл нота- түсінбедім әдісімен сабақ қорытындылау.
Үйге: «Ақ сиса» жаттау, композиторлар туралы ақпарат оқып келу. |
Қолына алған нотаны тақтаға апарып іледі. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















