|
Бөлім: |
Сүйіспеншілік пен достық |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ән падишасы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газетжурналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау; 7.4.4.1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік.Жасампаздық және жаңашылдық. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. А) Амандасу Ә) Оқушыларды түгендеу Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару В) Үй тапсырмасын пысықтау. Жаңа сабаққа кіріспе. Аққуға аспандағы әнін қосқан- Әміре Қашаубайұлы. / қысқаша мағлұмат беру/ Әміре Қашаубаев (1888–1934) – қазақтың атақты әншісі, қазақ халқының ұлттық өнерін әлемге танытқан тұңғыш кәсіби әнші. Ол 1925 жылы Парижде өткен “Экспо” көрмесіндегі этнографиялық концертке қатысып, қазақтың халық әндерін (мысалы, “Ағаш аяқ”, “Жалғыз арша”) шебер орындап, әлемдік деңгейде танымал болды. Әміре сол сапарында күміс медальға ие болып, қазақ өнерінің жоғары бағалануына себепші болды. Сонымен қатар, Мәскеу мен Ленинград қалаларында да өнер көрсеткен. Әміренің репертуарында халық әндері мен термелері көп болған. Оның өмірі мен шығармашылығы қазақ мәдениетінің дамуына үлкен үлес қосты. |
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Ә.Қашаубайұлы бойынша деректермен танысады. |
ҚБ |
Жұмыс дәптері, оқулық, таратпа материал, слайд |
|
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріңіз, негізгі ойды анықтаңыз. Негізгі ой: Ә. Қашаубайұлының қазақ музыка өнеріндегі орны, әлемдік сахнаға алғаш қадам жасаған тұлға ретінде маңыздылығы атап өту. -«Әнді кестелеп, қошқар мүйіз салып, үкі-маржан тағып айту» дегенді қалай түсінесіз? -«Ертеден қара кешке дейін үздіксіз ән шырқаса да, айнымай, әнді жаңа ғана бастағандай әрбір әні мүлтіксіз естіледі» дегенді қалай түсінесіз? ЫҚТИМАЛ ЖАУАП: 1. Әнді кестелеп, қошқар мүйізін айту дегенді қалай түсінесің? Әнді кестелеу мен қошқар мүйізін айту – әуенді нақыштап, әдемі өрнек секілді әсемдеп жеткізу, әрбір әуезді сөзді ерекше мәнермен орындау. 2. "Ертеден қара кешке дейін ұзақ ән айту" дегенді қалай түсіндіресің? Бұл сөз ән айтудың қарапайым әрекет емес, адамның жан-дүниесін терең түсінуді, шығармашылық шеберлік пен шыдамдылықты талап ететінін білдіреді. 3-тапсырма. Мәтінді оқып, қазақ музыка өнерінің дүлділдері тізімін жалғастырыңыз, сілтемесін жазыңыз. Қазақ музыка өнерінің дүлділдері : Жаяу Мұса, Біржан сал, Ақан сері т.б Ахмет Жұбанов Ә.кекілбаев , «Шыңырау», Алматы: Жазушы баспасы,1982ж. 5-тапсырма. Кірме сөздерді синонимдермен алмастырып, редакциялаңыздар. Үлгі: Әміре Қашаубайұлы- әуелеген әнімен адамзат баласын таңдандырған /тенор/ жоғары дауыс иесі. ӘТН.
6-тапсырма. Етістіктерге жұрнақ жалғап, келер шақ етістіктеріне айналдырыңыздар. 2-қатар: Мақсатты келер шақ 3-қатар: Ауыспалы келер шақ
|
Дескриптор: *Негізгі ойды анықтайды; * Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
Келер шақпен танысады. Дескриптор: *Етістікті табады; *келер шаққа айналдырады. |
ҚБ ҚБ ҚБ |
||
|
Сабақтың соңы |
3-2-1 |
Сабақтан алғаны білімі туралы жазады. |
|
||
|
Үйге тапсырма |
Ережелерді оқу, 5-тапсырма |
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ән падишсы
Ән падишсы
|
Бөлім: |
Сүйіспеншілік пен достық |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сыныбы: 7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ән падишасы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
7.2.7.1 ғаламтор, энциклопедия, газетжурналдар, оқулықтардан алынған деректерді қолдану, авторына сілтеме жасау; 7.4.4.1 етістіктің шақ, рай түрлерін тілдесім барысында қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Бірлік және ынтымақ. Әділдік және жауапкершілік.Жасампаздық және жаңашылдық. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. А) Амандасу Ә) Оқушыларды түгендеу Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару В) Үй тапсырмасын пысықтау. Жаңа сабаққа кіріспе. Аққуға аспандағы әнін қосқан- Әміре Қашаубайұлы. / қысқаша мағлұмат беру/ Әміре Қашаубаев (1888–1934) – қазақтың атақты әншісі, қазақ халқының ұлттық өнерін әлемге танытқан тұңғыш кәсіби әнші. Ол 1925 жылы Парижде өткен “Экспо” көрмесіндегі этнографиялық концертке қатысып, қазақтың халық әндерін (мысалы, “Ағаш аяқ”, “Жалғыз арша”) шебер орындап, әлемдік деңгейде танымал болды. Әміре сол сапарында күміс медальға ие болып, қазақ өнерінің жоғары бағалануына себепші болды. Сонымен қатар, Мәскеу мен Ленинград қалаларында да өнер көрсеткен. Әміренің репертуарында халық әндері мен термелері көп болған. Оның өмірі мен шығармашылығы қазақ мәдениетінің дамуына үлкен үлес қосты. |
Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады; Ә.Қашаубайұлы бойынша деректермен танысады. |
ҚБ |
Жұмыс дәптері, оқулық, таратпа материал, слайд |
|
|
Сабақтың ортасы |
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап беріңіз, негізгі ойды анықтаңыз. Негізгі ой: Ә. Қашаубайұлының қазақ музыка өнеріндегі орны, әлемдік сахнаға алғаш қадам жасаған тұлға ретінде маңыздылығы атап өту. -«Әнді кестелеп, қошқар мүйіз салып, үкі-маржан тағып айту» дегенді қалай түсінесіз? -«Ертеден қара кешке дейін үздіксіз ән шырқаса да, айнымай, әнді жаңа ғана бастағандай әрбір әні мүлтіксіз естіледі» дегенді қалай түсінесіз? ЫҚТИМАЛ ЖАУАП: 1. Әнді кестелеп, қошқар мүйізін айту дегенді қалай түсінесің? Әнді кестелеу мен қошқар мүйізін айту – әуенді нақыштап, әдемі өрнек секілді әсемдеп жеткізу, әрбір әуезді сөзді ерекше мәнермен орындау. 2. "Ертеден қара кешке дейін ұзақ ән айту" дегенді қалай түсіндіресің? Бұл сөз ән айтудың қарапайым әрекет емес, адамның жан-дүниесін терең түсінуді, шығармашылық шеберлік пен шыдамдылықты талап ететінін білдіреді. 3-тапсырма. Мәтінді оқып, қазақ музыка өнерінің дүлділдері тізімін жалғастырыңыз, сілтемесін жазыңыз. Қазақ музыка өнерінің дүлділдері : Жаяу Мұса, Біржан сал, Ақан сері т.б Ахмет Жұбанов Ә.кекілбаев , «Шыңырау», Алматы: Жазушы баспасы,1982ж. 5-тапсырма. Кірме сөздерді синонимдермен алмастырып, редакциялаңыздар. Үлгі: Әміре Қашаубайұлы- әуелеген әнімен адамзат баласын таңдандырған /тенор/ жоғары дауыс иесі. ӘТН.
6-тапсырма. Етістіктерге жұрнақ жалғап, келер шақ етістіктеріне айналдырыңыздар. 2-қатар: Мақсатты келер шақ 3-қатар: Ауыспалы келер шақ
|
Дескриптор: *Негізгі ойды анықтайды; * Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
Келер шақпен танысады. Дескриптор: *Етістікті табады; *келер шаққа айналдырады. |
ҚБ ҚБ ҚБ |
||
|
Сабақтың соңы |
3-2-1 |
Сабақтан алғаны білімі туралы жазады. |
|
||
|
Үйге тапсырма |
Ережелерді оқу, 5-тапсырма |
|
|
||
шағым қалдыра аласыз














