Ана тілі 1-сынып. Заттың атын білдіретін сөздер."Доп та керек,дос та керек"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ана тілі 1-сынып. Заттың атын білдіретін сөздер."Доп та керек,дос та керек"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бірінші сынып мұғалімдеріне қмж үлгісі.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітілді:


Білім беру ұйымы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Наванова З.Т.

Күні:

15.04.2024ж.

Сынып: 1 «А» сынып

Қатысушылар саны:34

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

66 сабақ. Заттың атын білдіретін сөздер. Доп та керек, дос та керек

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.1.2 оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану;

1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

Сабақтың мақсаты

-оқу түрлерін (тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады;

- заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолданады;

Құндылықтар

Талап:-Білуге,жаңаны тануға құштар болу

- Дұрыс қарым-қатынас орната білу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы












Өткенді пысықтау

5 минут











Сабақ

тың ортасы

20 минут



Психологиялық ахуал қалыптастыру

Дөңгеленіп тұрамыз,

Үлкен шеңбер құрамыз.

Бірімізге-біріміз

Лебіз айтып шығамыз, –

деп бір-біріне жылы сөздер арнайды.

Өткенді пысықтау

Топтық жұмыс

«Теңге алу» ойынын ойнату

Заттың атын білдіретін сөздерді тауып, қорапшаға сал

1-топ Кім? Кімдер?

2-топ: Не? Нелер?

Көп сөз жинаған топ жеңімпаз болады

Тақырыпты ашу

Балалар, спорттың адам үшін қандай маңызы бар?

Дұрыс. Ал жұмбақ ше?

Иә, спорт денсаулығымызды нығайтып, бойымызды өсірсе, жұмбақ ойымызды дамытады. Жұмбақ шешуге дайынбыз ба?


Жұмбақ

Суға салсаң батпайды,

Түскен жерге жатпайды. Бұл не?

Доппен ойнайтын қандай спорт түрлерін білесіңдер?


Жаңа тақырып

Автор туралы. Ғалымбек Жұматов 1952 жылы Павлодар облысы Ертіс ауданы Үлгілі ауылында туған. Балаларға арналған «Біз 42 әріппіз», «Жеңіс жалауын желбіреткен» жыр жинақтары

жарық көрген.





Әдемі, сен әдепті қызсың.

Ілияс, сен ізетті баласың.






Әр топ өз ұпайын асықты жерден алып, қорапшаға салады.





Спорт туралы ойларын айтады




Балалардың жауабы тыңдалады.








Автормен танысады




Көңіл күйлерін көтеріп отыру









«Смайлик» әдісі арқылы мадақтап отыру


Тамаша !

Дескриптор:

Спорттың маңызын түсінеді

Жұмбақтың шешуін табады











Суреттер




Суреттер





Оқулық



Автор суреті































Сергіту сәті

2 минут






Сабақты қорыту

6минут







Қосымша тапсырма

2минут









Кері байланыс

5 минут




ФС тапсырмасы

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Өлеңнің мазмұнына байланысты жүргізілетін жұмыстар.

1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне

аударады.

2.Өлеңді мәнерлеп оқиды.

3.Мәнерлеп оқуға қойылатын талаптарды балалармен бірлесе отырып еске түсіреді.

4.Жеке оқушыларға оқытады.

5. Мазмұнына байланысты сұрақтар қояды.

Доп ойнауды ұнатасың ба? Доппен тағы қандай

ойын ойнайсыңдар?

ЕБҚ

Өлеңнен кім? не? сұрағына жауап беретін сөздерді тап және оқы


ЕҚБ

Футбол ойынының ережесін білесің бе?

Ол туралы не айта аласың?

2-жаттығу.

Сөйлемдерді көшіріп жаз

БПрямая соединительная линия 75 Прямая соединительная линия 77 алалар доп ойнады. Ержан қақпашы болды. Бүгін ойын қызықты өтті.

Прямая соединительная линия 84

Кім? Не? Сұрақтарына жауап беретін сөздердің астын сыз.


Әнші А. Қалаубаеваның

«Спорт, спорт» әніне түрлі қимылдар жасайды.


3-жаттығу

Суреттер бойынша мәтін құра

Балалар ойнады. Кәусар белімен шеңбер айналдырды. Бекзат пен Асыл гир көтерді. Айша секірпемен секірді.


ҚЖ:

Саралау тапсырмалары

«Жәшіктегі сөздер» ойыны

1-деңгей: Сөздерді айтады.

2-деңгей: Сол сөздерден сөйлем құрайды.

3-деңгей: Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысады.


Кері байланыс









Өлеңді оқиды






Сұрақтарға жауап береді







Жеке жұмыс жасайды



Тапсырманы орындайды






Жаттығу жасайды



Мәтін құрайды




Ойын ойнайды

Саралау тапсырмала

рын орындайды














Кері байланыс жасайды

Дескриптор:

Өлеңді оқып, мазмұнымен жұмыс жасайды

Сұрақтарға жауап береді



Тамаша!



Кереметсің!




Дескриптор:

-оқу түрлерін қолданады,

-сөйлемдерді көшіріп жазады,

-Кім? Не? сұрақтарына жауап беретін сөздердің астын сызады





Дескриптор:

Суреттер бойынша мәтін құрайды

Сөздердің мағынасын түсінеді




Дескриптор:

1-деңгей

Жаңа сөздер айтады

2-деңгей

Сол сөздерден сөйлем құрайды

3-деңгей

Сол сөйлемнің мағынасын ажыратуға тырысады.




«Бағдаршам» әдісі







Оқулық






Оқушы жұмыстары






Жұмыс дәптері







Қимылдар


Музыка





Суреттер












Кері байланыс парағы




Бекітілді:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Калкаева Р.К.

Күні:

16.04.2024ж.

Сынып:

1 «Г»сынып

31

Сабақтың тақырыбы:

67 сабақ. Мазмұндама «Сағаты бар шортан»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою

Сабақтың мақсаты

-сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою

-Мазмұндама жазуды, жоспар құруды үйренеді

Құндылықтар

АР-ҰЯТ: Достарын, сыныптастарын сыйлайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут







Өткенді пысықтау

5 минут








Сабақ

тың ортасы

22 минут


























Сергіту сәті

2 минут

















Сабақты қорыту

6минут







Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуал қалыптастыру

« Жүрек» әдісі

Жүрек сияқты парақшадағы сөздерді оқып, көңіл күйлерін көтереді

Сен керемет қызсың!

Сен озат оқушысың!




Өткенді пысықтау

«Өз үйшігіне кіргіз» ойыны

Заттың атын білдіретін сөздерді тауып, өз үйіне орналастыру






Тақырыпты ашу

Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. Мұғалім мәтінді дауыстап, асықпай оқып шығады. Сосын оқушылардан мәтінде кездескен мағынасы түсініксіз сөздер жайлы сұрайды. Оқушы жауаптарынан соң, сөздік жұмысы жүргізіледі. Жазылуы қиын сөздер мен сөз тіркестерін тақтаға жазып қоюға болады.

Балалармен бірлесе отырып жоспар құрылады. Жоспар мәтін бөліктері бойынша құрылады.

Мәтіннің басы, ортасы, қорытынды бөлімдеріндегі оқиғалар желісіне негіз болып тұрған ойды анық- тайды. Бірнеше оқушы мәтіннің мазмұнын әңгіме- лейді. Содан кейін оқушылар жазуға кіріседі.

Жазып болғаннан кейін басынан бастап өз бетінше оқып шығады. Мұнда оқушылар өздерінің жазған жұмыстарын тексеруге мүмкіндік алады.


«Нейрожаттығу» әдісі



Жаңа тақырып

Сағаты бар шортан.

Тақтаға жоспарды жазып қою.

Мазмұндаманың жоспары:

Бір жұмысшы шортан ұстап алды.Жұмысшы шортанды үйіне алып келді.Әйелі балықты тазалады.Балықтың ішінен сағат шықты.Жұмысшы сағатты бұрады.Сағат жүріп кетті.

Мазмұндаманың жоспары:

1.Жұмысшының шортан ұстап алуы.

2.Ғажап сағат


Жұмыс барысында оқушыларға көметесіп отыру



Қорытындылау


Қазақ ертегілерінен үзінді оқу.

«Оқымысты мен құмырсқа» ертегісінен үзінді тыңдау




Кері байланыс




Мұғалім әр балаға жүрек пішінді парақша сыйлайды




Жануарлар

дың суреттеріндегі жазуларды оқып, зат есімді табады










Мәтінді тыңдап алады




Мазмұнымен жұмыс жасайды











Жаттығу жасайды



Мазмұндама

ны жазады












Ертегі тыңдайды







Кері байланыс жасайды


Көңіл күйлерін көтеріп отыру




Тамаша !




Дескриптор:

Заттың атын білдіретін сөздерді табады

Ойынды талапқа сай ойнайды







Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді

Бірлесе отырып жоспар құрады

















Тамаша!






Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын жоспарға сәйкес жазады;

Тақырыптың мазмұнын ашып жазады;

Мәтіннің бастапқы стилін сақтайды;

Сөздерді мағынасына сәйкес қолданады











«Бағдаршам» әдісі бойынша өзін өзі бағалау



Суреттер






Үйшік









Оқулық


















Музыка












Жұмыс дәптері










Ертегі кітаптар







Кері байланыс тақтасы


























Бекітілді:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия

Пәні:

Ана тілі

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты-жөні:

Калкаева Р.К.

Күні:

17.04.2024ж.

Сынып:

1 «Г» сынып

31

Сабақтың тақырыбы:

68 сабақ. Бас әріппен жазылатын сөздер. Қақпашы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

1.2.5.1.мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.1.3.бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау;

1.4.2.1* заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

Сабақтың мақсаты

-мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қояды, сұраққа жауап береді;

-бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтайды;

- заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолданады;

Құндылықтар

ТАЛАП: Салауатты өмір салтын ұстану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут


Психологиялық ахуал қалыптастыру




Өткенді пысықтау

«Қағып ал!» ойыны.

Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім ойынның ережесін түсіндіреді. Допты лақтырады да,«қала» деп айтады. Қағып алған оқушы қаланың атын айту керек. Мұғалім допты тағы лақтырады

да, «адам» деп айтады. Қағып алған оқушы адамның атын айтады. Мұғалім «спорт командасы» дейді. Қағып алған оқушы команданың атын айтады. Бірнеше футбол командасының атын айтқызады.


Тақырыпты ашу


ФС тапсырмасы

Балалар, спорттың қандай түрлерін білесіңдер?

(Балалардың жауабын тыңдайды.)

Спорт құралдарын көрсетеді. Неліктен әртүрлі құралдар екеніне назар аудартады. Әр спорттың өз құралдары болатынын айтады.

Балалар, бүгін спорттың қай түрімен танысамыз деп ойлайсыңдар? Доптың түрлерін көрсетеді. Бұл доптар қай спорт түріне қажет?

Өлең жолдарын хормен қайталап айтады








Ойын ойнау арқылы заттың аттарын айтады








Сұрақтарға жауап береді


Көңіл күйлерін көтеріп отыру



Тамаша !








Дескриптор:

Заттың атын білдіретін сөздерді біледі

Тапсырманы талапқа сай орындайды






Суреттер










Доп





Заттардың суреттері











Өткенді пысықтау

5 минут













Сабақ

тың ортасы

20 минут



































Сергіту сәті

2 минут










Сабақты қорыту

6минут





Қосымша тапсырма

2минут





Кері байланыс

5 минут





Тақырыпты ашу


ФС тапсырмасы

Балалар, спорттың қандай түрлерін білесіңдер?

(Балалардың жауабын тыңдайды.)

Спорт құралдарын көрсетеді. Неліктен әртүрлі құралдар екеніне назар аудартады. Әр спорттың өз құралдары болатынын айтады.

Балалар, бүгін спорттың қай түрімен танысамыз деп ойлайсыңдар? Доптың түрлерін көрсетеді. Бұл доптар қай спорт түріне қажет? (Балалардың жауабын тыңдайды.)

Балалар, біз мына допқа қатысты спорт түрі туралы танысамыз. Бұл қай спортқа қажет?

Дұрыс, балалар. Біз бүгін футбол туралы сөйлесеміз. Қандай футболшыларды білесіңдер? Футбол қандай ойын? Оны немен ойнайды?




Жаңа тақырып

Оқулықпен жұмыс. Автор туралы.

Сәбит Дүйсенбиев 1959 жылы Түркістан облысы Түлкібас ауданының Шақпақ баба ауылында дүниеге келген. «Тәтті алма», «Қақпашы» әңгімелері жарық көрген.


1-жаттығу. Суретпен жұмыс.

Балалар, суреттен кімдерді байқадыңдар? Олар қандай ойын ойнап жүр? Оларды кім дейді?

Сендер футбол ойнайсыңдар ма?

Өз командаларыңның ойынын тамашалауға бардыңдар ма?



Жазылым

2-жаттығу.

Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құратады. Қазақ тілінде қимылды білдіретін сөздердің сөйлем соңында келетінін еске түсіреді.


БПрямая соединительная линия 14 алалар доп ойнады. Мұрат қақпашы болды.




ЕБҚ

Адам аттарын әліпби ретімен жаз

Асан, Әсел, Болат, Гүлім, Ғалым, Данияр.


ЕҚБ

Адам аттарын пайдаланып сөйлем құра

Айсана сабақ оқыды. Бекзат доп ойнады





3-жаттығу

Әр доптың сипатын білдіретін сөздерді жаз

Жауап: футбол, баскетбол, су добы, волейбол добы.



ҚЖ:

Дұрыс-бұрыс» ойыны.

Футбол – өте қызықты ойын. Дұрыс

Осы ойынды үш команда ойнайды. бұрыс Әр командада 10 адам болады. бұрыс Футболда төреші болады. Дұрыс

Сары карточка алған ойыншы ойыннан шығады.

Дұрыс

Тыйым салынған тәсілмен ойнауға болмайды.

Дұрыс





Кері байланыс










Сұрақтарға жауап береді





Спорт туралы айтады








Автормен танысады







Сұрақтарға жауап береді







Дәптермен жұмыс жасайды










Жеке жұмыс жасайды





Жаттығу жасайды





Доптарды сипаттайды








Ойын ойнайды












Кері байланыс жасайды

Дескриптор:

Заттың атын білдіретін сөздерді біледі

Тапсырманы талапқа сай орындайды








Дескриптор:

Спорт құралдарын айтады

Доптарды әр спорт түріне қарай ажыратады

Сұрақтарға жауап береді






Дескриптор:

Суретпен жұмыс жасайды

Мәтін тураы сұрақтарға жауап береді






Дескриптор:

Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құрайды

Адамның атын тауып, астын сызады






Тамаша!








Керемет!






Дескриптор:

Доптың сипаттарын біледі

Тапсырманы орындайды







Дескриптор:

Дұрыс жауап айтуды үйренеді

Футбол ойыны туралы біледі







«Бағдаршам» әдісі арқылы сабақ тураы ойарын мұғалімге жеткізеді


Доп

заттардың суреттері







Оқулық

Доп түрлері









Суреттер







Суреттер




Жұмыс дәптері







Оқушы жұмыстары






Қимылдар







Доп түрлері



Оқулық





Суреттер








Кері байланыс тақтасы



















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
02.06.2024
344
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі