|
Бөлім: |
Мәтін және сөйлем Ана тілі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тастенова Алия Бейбитжановна |
|||||
|
Күні: |
10.03.2023 |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ас атасы – нан. Сөйлем |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды. Әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қояды. |
|||||
|
Құндылығы |
Салт-дәстүр сақтау, дәріптеу. Отбасылық құндылық |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы |
Қайырлы күн достым Қайырлы күн болсын ............ күннің сәті Сәттілікке толсын Біздің алар бағамыз Кілең бестік болсын Үстелдерінде берілген қима қағаздардан (пазл) сурет құрап, топ атын табады.
Миға шабуыл «Кубик -рубик» әдісімен –кубик лақтырып, әр жақта жазылған сұрақтарға жауап береді.
|
Топ атын құрайды Топ ережесін атайды, топ басшысын құрайды Кубик лақтырып, сұраққа жауап береді:
|
«Ақылдар» жетонын алады |
Тоқаш, нан, бауырсақ суреттері бар қима қағаздар, желім Кубик –рубик
|
||
|
Ортасы |
Оқулықпен жұмыс Әңгіменің авторы жайлы қысқаша мағлұмат беріледі. Мәдіхат Төрежанов – жазушы. 1921 жылы Ақмола облысы Ақкөл ауданы Еңбек ауылында дүниеге келген. «Бітпеген ойын», «Тең ойын», «Шегіртке мен ара», «Қанатбек пен Жанатбек», «Кім ақылды?», «Түйе қалай өз көлеңкесін жоғалтты?» секілді прозалық кітаптардың авторы. 1-жаттығу. Мұғалім мәтінді дауыстап оқып береді. Әр топқа жеке сұрақты қояды
Дәптермен жұмыс 2-жаттығу жазбаша орындалады. Дәнді шашпа, Нанды баспа.
3-жаттығу. Топтық жұмыс Әр топқа сөйлемдерді дұрыс құрап, тыныс белгісін қою, сөз санын анықтап сызбасын сызу.
Сергіту сәті (Наубайшы әні) «Кім білімді?» топ намысын қорғау. Берілген сөздерге:
|
Автор жайлы мағлұматты тыңдайды.
Нанның дастарқанға оңай келмейтінін, ол үшін қаншама жандардың еңбектенетінін ұғынады. Нанның да, тоқаштың да, бауырсақтың да дәннен жасалатынын түсінеді. Көркем жазу
нан, тоқшылық
3-жаттығу. Тиісті тыныс белгісін қойып, келесі сөйлемді бас әріппен жазады. Сөз санын анықтап сызбасын сызады.
Нан (3 әріп, 3дыбыс, 1 буын) Ба –уырсақ, бауыр-сақ Менің анам күлше пысырды. |
«Ақылдар» жетонын алады
Комментарий Жарайсың! Жақсы!
«Ақылдар» жетонын алады «Ақылдар» жетонын алады |
https:// adebiportal. kz/kzauthors/ view/1903
Жұмыс дәптері немесе Ана тілі оқулық 66-бет, 2-жаттығу Сөздер, қима қағаздар Тақта, бор |
||
|
Соңы |
«Күн, түн» ойыны.
|
Қорытынды сұрақтарға дұрыс болса бастарын көтереді, қате болса партаға жатады. |
Комментарий Жарайсың! Жақсы! |
|
||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс. «Сөздер бұлты» топпен
|
Бұлттағы сөздердің біреуін қоршайды, түсіндіреді |
Ақылдарды санайды |
Сөздер жазылған парақтар |
||
«Ас атасы – нан. Сөйлем» ашық сабаққа өзіндік талдау
|
Бөлім: |
Мәтін және сөйлем Ана тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тастенова Алия Бейбитжановна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
10.03.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ас атасы – нан. Сөйлем |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.2.1 мұғалімнің қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсініп оқиды.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: Мәтін және сөйлем Ана
тілі Педагогтің
аты-жөні: Тастенова Алия
Бейбитжановна Күні: 10.03.2023 Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы Ас атасы – нан.
Сөйлем Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
1.2.2.1 мұғалімнің
қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын
анықтау;
1.3.6.1 жазу
жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап,
әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу
талаптарына сай жазу; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына
тиісті тыныс белгіні қою Сабақтың мақсаты
Мәтінді түсініп
оқиды.
Әріптердің
бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады. Сөйлемді
бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні
қояды. Құндылығы Салт-дәстүр сақтау, дәріптеу. Отбасылық
құндылық
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Басы
Қайырлы күн
достым
Қайырлы күн
болсын
............
күннің сәті
Сәттілікке
толсын
Біздің алар
бағамыз
Кілең бестік
болсын
Үстелдерінде
берілген қима қағаздардан (пазл) сурет құрап, топ атын
табады. Тәтті күлше Нан Бауырсақ
Миға
шабуыл «Кубик -рубик» әдісімен –кубик
лақтырып, әр жақта жазылған сұрақтарға жауап
береді. Мәтін деген не? Сөйлем неден құралады? Сөз неден құралады? Буын неден құралады? Сөйлем қалай жазылады? Мәтіннің нелері
болады? Топ атын құрайды Топ ережесін атайды, топ басшысын
құрайды Кубик лақтырып, сұраққа жауап
береді: Мәтін бірнеше сөйлемнен
құралады Сөйлем сөздерден құралып, аяқталған ойды
білдіреді Сөз буыннан
құралады Буын әріптерден
құралады Сөйлем бас әріптен басталып жазылады.
Соңында тыныс белгісі қойылады. Мәтіннің басы, ортасы, соңы, аты
болады «Ақылдар» жетонын
алады Тоқаш, нан, бауырсақ
суреттері бар қима қағаздар,
желім Кубик –рубик Ортасы
Оқулықпен
жұмыс
Әңгіменің авторы
жайлы қысқаша мағлұмат беріледі.
Мәдіхат
Төрежанов – жазушы. 1921 жылы
Ақмола облысы Ақкөл ауданы Еңбек ауылында дүниеге келген. «Бітпеген
ойын»,
«Тең ойын»,
«Шегіртке мен ара», «Қанатбек пен Жанатбек», «Кім ақылды?», «Түйе
қалай өз көлеңкесін жоғалтты?» секілді прозалық кітаптардың
авторы.
1-жаттығу. Мұғалім мәтінді
дауыстап оқып береді. Әр топқа жеке
сұрақты қояды Мәтінде не туралы айтылған? Науан қайда келді?
Таба нанды
көргендерің бар ма? Оны қалай пісіреді? (Мұғалім таба нанды қалай
пісіретіні жайлы мағлұмат береді.) Неліктен «Ас атасы – нан»
дейді?
Тоқшылық әрбір
дәннің ішінде деген әжесінің сөзін
қалай түсінесіңдер?
Мәтіндегі
сөйлемдерден соң, қандай тыныс
белгілері қойылған?
Дәптермен
жұмыс 2-жаттығу жазбаша
орындалады.
Дәнді
шашпа,
Нанды
баспа.
3-жаттығу. Топтық
жұмыс
Әр топқа
сөйлемдерді дұрыс құрап, тыныс белгісін қою, сөз санын анықтап
сызбасын сызу.
Пайдалы адам ағзасына
тары Қандай тарыдан жасалады
тағамдар Жент жасайды тарыдан Сергіту сәті (Наубайшы
әні)
«Кім
білімді?» топ намысын қорғау. Берілген
сөздерге:
Нан- дыбыстық
талдау жасау
Бауырсақ
–тасымалдау түрлерін жазу Күлше –сөйлем құрау Автор жайлы мағлұматты
тыңдайды. жаттығу. Барлығы дауыстап, тізбектей оқып шығады. Сұрақтарға жауап береді.
Нанның дастарқанға
оңай келмейтінін, ол үшін қаншама жандардың еңбектенетінін ұғынады.
Нанның да, тоқаштың да, бауырсақтың да дәннен жасалатынын
түсінеді. Көркем
жазу
Көркем жазуға
берілген сөздерді әдемі, сауатты жазады.
нан,
тоқшылық
жаттығу. Мақалды жатқа
жазады. Жаттығу көру диктанты ретінде орындалады.
3-жаттығу. Тиісті тыныс
белгісін қойып, келесі сөйлемді бас әріппен жазады. Сөз санын
анықтап сызбасын сызады.
Тары адам ағзасына
пайдалы.
Тарыдан қандай
тағамдар жасалады?
Тарыдан жент
жасайды.
Дыбыстық талдау
жасайды
тасымалдау
түрлерін жазу
сөйлем
құрау
Нан (3 әріп,
3дыбыс, 1 буын)
Ба –уырсақ,
бауыр-сақ
Менің анам
күлше пысырды.
«Ақылдар» жетонын
алады
Комментарий Жарайсың! Жақсы!
«Ақылдар» жетонын
алады
«Ақылдар» жетонын
алады
https:// adebiportal. kz/kzauthors/ view/1903
Жұмыс дәптері
немесе Ана тілі оқулық 66-бет, 2-жаттығу Сөздер, қима қағаздар Тақта, бор Соңы
«Күн, түн»
ойыны.
Нанды даладан
сатып аламыз.
Нан наубайханада
пісіріледі.
Ұнды бидайдан
тартады. Нан қоқымын шашуға
болады Қорытынды сұрақтарға дұрыс болса бастарын
көтереді, қате болса партаға жатады. Комментарий Жарайсың! Жақсы!
Кері байланыс
Кері байланыс.
«Сөздер бұлты» топпен Бұлттағы сөздердің біреуін қоршайды,
түсіндіреді Ақылдарды санайды
Сөздер жазылған
парақтар
«Ас атасы – нан.
Сөйлем» ашық сабаққа өзіндік
талдау Бөлім: Мәтін және сөйлем Ана
тілі Педагогтің
аты-жөні: Тастенова Алия
Бейбитжановна Күні: 10.03.2023 Сынып: Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың тақырыбы Ас атасы – нан.
Сөйлем Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
1.2.2.1 мұғалімнің
қолдауымен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын
анықтау;
1.3.6.1 жазу
жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап,
әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу
талаптарына сай жазу; 1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына
тиісті тыныс белгіні қою Сабақтың мақсаты
Мәтінді түсініп
оқиды.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















