|
Бөлім: |
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Фонетика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Рақымбергенова Д.Д |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ана тілінің қызметі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп, анықтай алады. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұлттық құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық • Бірлік және Ынтымақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 8 минут
5 минут
5 минут
7 минут
10 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Айна» әдісі 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ой шақыру Ана тілінің қызметі жайында кластер жаса
Ана тілінің қызметі
Оқылым 4-тапсырма (оқулықтан) Мәтінді оқы. Не туралы айтылған? Ана тілінің адам өміріндегі рөлі қандай? Тіл не үшін қызмет етеді? Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты тап.
Жұптық жұмыс 7-тапсырма (оқулықтан) Оқылым мәтінінен дауысты дыбыстарды тауып, төмендегі кестені толтыр 1-жұп:
8-тапсырма (оқулықтан) Оқылым мәтінінен дауыссыз дыбыстарды тауып, төмендегі кестені толтыр 2-жұп:
9-тапсырма (оқулықтан) Төмендегі жұмбақтардың жауабы қандай дауысты дыбыстар екенін тап.Өзің де осы тәрізді жұмбақ шығарып көр. Жұмбақтың жауабы: Ұ. И. Тапсырма Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпараттарды анықта. Фонетикалық талдау жаса. Сырым жиырма алты жасында бір жолдасымен Нұралы ханның үйіне барса, Қараман Малайсарымен сөйлесіп отыр екен. - Балалар, аман ба? - депті де, елемей өздері сөйлесе беріпті. Сонда Сырым жолдасына дауыстап: - Жүр, кетейік, бұлар бізді адам деп отырған жоқ қой! - дейді. Малайсары жалт қарап: - «Ата тұрып ұл сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без», - деген, сырнайдай сарнаған мына бала кім еді? - дейді. - Ата тұрып ұл сөйлесе, ер жеткені болар, ана тұрып қыз сөйлесе, бойжеткені болар,- дейді Сырым. - Сен толған екенсің, мен тозған екенмін,- деп Малайсары сонда Сырымды қасына шақырып алған екен. Шешендік сөз (90 сөз) Үлгі: С-дауыссыз дыбыс, қатаң. Ы-дауысты дыбыс, жуан, қысаң, жуан. 13-тапсырма «Қос жазба» күнделігіне 12-тапсырмадағы мәтіннен жуан буынды сөздер мен жіңішке буынды сөздерді теріп алып, қосымшалардың жазылу сипатына түсініктеме жаз.
ЕББҚ оқушыға тапсырма
«Сөздер банкісі» әдісі Берілген сөздерді «Сөздер банкісіне» орналастыр: айтпайды, сөйлемді, түсінетін, сөздерді, дұрыстап, ойға, өзгелер, мағынасын, тілді.
Жуан буынды Жіңішке буынды сөздер сөздер
Үйге 6-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Айна» Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама-қарсы тұрады (немесе партада отырып та болады). Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды. Бір минуттан кейін оқушылар рөлдерімен алмасады.
Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты табады.
Үлгі: Негізгі ақпарат: Ана тілі сол тілде сөйлейтін халықпен бірге өмір сүреді және сол халықтың өкілдері үшін қарым-қатынас құралы ретінде қызмет етеді. Қосымша ақпарат: Тілдің ең негізгі, яғни, бірінші қызметі – адамдардың бір-бірімен сөйлесуі, бір нәрсе жайында пікір алмасуы.
Оқылым мәтінінен дауыссыз дыбыстарды тауып, берілген кестені толтырады.
Жұмбақтардың жауабын тауып, оқушының өзі де ойдан жұмбақ шығарады.
Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Фонетикалық талдау жасайды.
Үлгі: С-дауыссыз дыбыс, қатаң. Ы-дауысты дыбыс, жуан, қысаң, жуан.
«Қос жазба» күнделігіне мәтіннен жуан буынды сөздер мен жіңішке буынды сөздерді теріп алып, қосымшалардың жазылу сипатына түсініктеме жазады.
Берілген сөздерді «Сөздер банкісіне» орналастырады.
Оқушылар смс жазу арқылы бүгінгі сабақтағы көңіл күйін, тақырыпты қаншалықты меңгергендігін жазады
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; -қосымша ақпаратты ажыратады, -фонетика лық талдау жасайды.
Бағалау
Жетон арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -жуан буынды сөздерді анықтайды, -жіңішке буынды сөздерді анықтайды, -қосымшалар дың жазылу сипатын түсіндіреді.
Дескриптор Білім алушы -жуан буынды сөздерді ажыратады, -жіңішке буынды сөздерді ажыратады. |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 5-сынып
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ана тілінің қызметі
Ана тілінің қызметі
|
Бөлім: |
1. Мәдениет: тіл және қарым-қатынас. Фонетика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Рақымбергенова Д.Д |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ана тілінің қызметі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 1. 1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,
анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп, анықтай алады. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұлттық құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық • Бірлік және Ынтымақ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут
Сабақтың ортасы 8 минут
5 минут
5 минут
7 минут
10 минут
Сабақтың соңы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Айна» әдісі 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ой шақыру Ана тілінің қызметі жайында кластер жаса
Ана тілінің қызметі
Оқылым 4-тапсырма (оқулықтан) Мәтінді оқы. Не туралы айтылған? Ана тілінің адам өміріндегі рөлі қандай? Тіл не үшін қызмет етеді? Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты тап.
Жұптық жұмыс 7-тапсырма (оқулықтан) Оқылым мәтінінен дауысты дыбыстарды тауып, төмендегі кестені толтыр 1-жұп:
8-тапсырма (оқулықтан) Оқылым мәтінінен дауыссыз дыбыстарды тауып, төмендегі кестені толтыр 2-жұп:
9-тапсырма (оқулықтан) Төмендегі жұмбақтардың жауабы қандай дауысты дыбыстар екенін тап.Өзің де осы тәрізді жұмбақ шығарып көр. Жұмбақтың жауабы: Ұ. И. Тапсырма Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпараттарды анықта. Фонетикалық талдау жаса. Сырым жиырма алты жасында бір жолдасымен Нұралы ханның үйіне барса, Қараман Малайсарымен сөйлесіп отыр екен. - Балалар, аман ба? - депті де, елемей өздері сөйлесе беріпті. Сонда Сырым жолдасына дауыстап: - Жүр, кетейік, бұлар бізді адам деп отырған жоқ қой! - дейді. Малайсары жалт қарап: - «Ата тұрып ұл сөйлегеннен без, ана тұрып қыз сөйлегеннен без», - деген, сырнайдай сарнаған мына бала кім еді? - дейді. - Ата тұрып ұл сөйлесе, ер жеткені болар, ана тұрып қыз сөйлесе, бойжеткені болар,- дейді Сырым. - Сен толған екенсің, мен тозған екенмін,- деп Малайсары сонда Сырымды қасына шақырып алған екен. Шешендік сөз (90 сөз) Үлгі: С-дауыссыз дыбыс, қатаң. Ы-дауысты дыбыс, жуан, қысаң, жуан. 13-тапсырма «Қос жазба» күнделігіне 12-тапсырмадағы мәтіннен жуан буынды сөздер мен жіңішке буынды сөздерді теріп алып, қосымшалардың жазылу сипатына түсініктеме жаз.
ЕББҚ оқушыға тапсырма
«Сөздер банкісі» әдісі Берілген сөздерді «Сөздер банкісіне» орналастыр: айтпайды, сөйлемді, түсінетін, сөздерді, дұрыстап, ойға, өзгелер, мағынасын, тілді.
Жуан буынды Жіңішке буынды сөздер сөздер
Үйге 6-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Айна» Оқушылар жұптасып, бір-біріне қарама-қарсы тұрады (немесе партада отырып та болады). Олардың біреуі қолдарымен, аяқтарымен, денесімен, бет-әлпетімен әртүрлі қимылдар жасайды, ал екінші оқушы оларды айна секілді қайталайды: оңды сол қылады, солды оң жасайды. Бір минуттан кейін оқушылар рөлдерімен алмасады.
Мәтінді оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты табады.
Үлгі: Негізгі ақпарат: Ана тілі сол тілде сөйлейтін халықпен бірге өмір сүреді және сол халықтың өкілдері үшін қарым-қатынас құралы ретінде қызмет етеді. Қосымша ақпарат: Тілдің ең негізгі, яғни, бірінші қызметі – адамдардың бір-бірімен сөйлесуі, бір нәрсе жайында пікір алмасуы.
Оқылым мәтінінен дауыссыз дыбыстарды тауып, берілген кестені толтырады.
Жұмбақтардың жауабын тауып, оқушының өзі де ойдан жұмбақ шығарады.
Мәтінді оқып, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Фонетикалық талдау жасайды.
Үлгі: С-дауыссыз дыбыс, қатаң. Ы-дауысты дыбыс, жуан, қысаң, жуан.
«Қос жазба» күнделігіне мәтіннен жуан буынды сөздер мен жіңішке буынды сөздерді теріп алып, қосымшалардың жазылу сипатына түсініктеме жазады.
Берілген сөздерді «Сөздер банкісіне» орналастырады.
Оқушылар смс жазу арқылы бүгінгі сабақтағы көңіл күйін, тақырыпты қаншалықты меңгергендігін жазады
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы -мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды; -қосымша ақпаратты ажыратады, -фонетика лық талдау жасайды.
Бағалау
Жетон арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -жуан буынды сөздерді анықтайды, -жіңішке буынды сөздерді анықтайды, -қосымшалар дың жазылу сипатын түсіндіреді.
Дескриптор Білім алушы -жуан буынды сөздерді ажыратады, -жіңішке буынды сөздерді ажыратады. |
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 5-сынып
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















