Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі

Материал туралы қысқаша түсінік
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

10.1А

Молекулалық биология және биохимия

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі

Оқу мақсаты:

11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  • Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесуін оқып үйрену;

  • Антиденелердің құрылысы және құрылымымен танысу;

  • Антиденелердің арнайылығын оқып білу.

Сабақтың кезеңі

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин














5мин










Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.


Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.




Оқушылардың зейінін шоғырландыру

Адам ағзасына бөтен қан тобы құйылса не болады? Сұрағын талқылау

Оқушылармен бірге

Сабақтың тақырыбын анықтау

Сабақтың мақсатын анықтау (оқушылар осы сабақтың оқу мақсатын өз бетінше қалыптастырады)

Өткен сыныптардағы материалдарды еске түсіру мақсатында бірнеше сұрақтар қойылады.

  • Иммунитет дегеніміз не?

  • Иммунитеттің қандай түрлерін білесің?

  • Иммундық жүйенің мүшелерін ата?


Оқушылар сабаққа дайындалады.

Ұстаздармен амандасады.





Оқушылар бағалау парақтарын алады






Оқушылар сұрақтарға жауап береді, талқылайды, анықтайды.

Оқушылар сабақтың терминологиясымен танысады



















«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады








ЖРисунок 1 еке куәлік парақшалары











Сабақтың ортасы

30мин

(4 мин)

















(14 мин)






  • Бейнематериал ұсыну.

  • Топпен жұмыс. Постер қорғау

Оқушылармен бірге талқылау:

  • Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесуі

  • Антиденелердің құрылысы және құрылымы

ҚБ тапсырмалары

1 тапсырма. Антидене құрылымын атап жазыңыз.

Группа 1









2 тапсырма.

Адамда салқын тиюдің салдары риновирус әсерінен туындайды. Риновирус антигенінің нәруызды қабықшасы 18 аминқышқылынан тұратындығы белгілі. Осы аталған антиген мен антидене әсерлесуі зерттелді.

(а) Антидене құрылымды молекуласының антигенмен әсерлесуін түсіндіріңіз.

....................................................................................................

3 тапсырма.

  • Суретке сипаттама бер?

  1. Оқушылар топпен жұмыс орындайды. Бейнематериалдан көрген көріністерін мұғалім ұсынған сұрақтармен ұштастырып өз ойларын айтады.

  2. Антидененің құрылымын жазады

  3. Сұраққа жауап айтады.

  4. Суретті сипаттап түсіндіреді.




«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


1 тапсырма.

Дескриптор:


- антидене түсінігін қалыптастыра алды;

- құрылымын ажырата алды ;

Жалпы балл – 2

2 тапсырма.

Дескриптор:

  1. Риновирус туралы түсінік қалыптасты;

  2. Антиген мен антидене әрекеттесуін зерттеді;

  3. Антидене мен антигеннің әсерлесуін түсінді.

Жалпы балл – 3

3 тапсырма.

Дескриптор

-Қандағы жасушаларды анықтай алды;

-Бактерияларды әрекетін түсіндіре алды;
-фагоцитоздық жолын ажырата алды.

Жалпы балл – 3


«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


4

Рисунок 2







презентация

Сабақтың соңы

6 мин

Бекіту.

«Иә» немесе «Жоқ»

  1. Плазма нәруыздардың жиынтығы Ig. ИӘ

  2. Седименттік констансасы 7S болатын шағын молекулалар. ИӘ

  3. IgM антиденелердің 80 пайызын құрайды. ЖОҚ

  4. Антиденелердің арнайылығы олардың құрылымымен байланысты. ИӘ

  5. Коагуляциялаушы фагоцитозды қиындатады. ЖОҚ

  6. Лизистейтін антигеннің уытын қайтарады. ЖОҚ.

  7. Тұндыру серологиялық әдістің бір реакциясы. ИӘ

  8. Серологиялық әдістің кемшілігі салыстырмалы қарапайымдылығы. ЖОҚ

  9. IgА молекулалық салмағы 170000 г/моль. ИӘ

  10. Антиденелер үш түрлі қызмет атқарады. ЖОҚ

Оқушылар берілген сұрақтарға ИӘ немесе ЖОҚ жауап береді. Әр сұрақ 1 баллмен бағаланады.

«Жеке куәлік» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Жалпы балл – әр сұрақ 1 балл


Кері байланыс

2 мин

«Ментиметер » әдісі арқылы кері байланыс жасау. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабақты қаншалықты деңгейде түсінгендіктерін білу үшін онлайн платформада ұсынады




Үйге тапсырма:

Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендіктерін онлайн платформада көрсету арқылы білдіреді

«Жеке куәлік» әдісіндегі алған бағаларын қорытындылау

Онлайн платформа












Shape2





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
01.00.2024
570
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі