Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
11.1 Молекулярлық биология және биохимия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алдабергенова Набат |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар антиденелердің құрылысын сипаттай алады Көпшілік оқушылар: Антиденелердің құрылымын сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Антиген мен антидененің әрекеттесуін сипаттайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық-ты ояту. 3минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Пазл әдәсі Термин сөздердің қима қағаздары арқылы 2 топқа бірігеді. 1 топ: Антидене 2 топ: Антиген |
Оқушылар топтарға бірігу барысында Антидене және антиген ұғымдарыа сипаттама береді, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам, слайд, интерактивті тақта, ғаламтор |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10минут Мағынаны ашу |
(Ұ) «Миға шабуыл» Еске түсіру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қойып, ұжымдық талқылау болады. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Видеоролик |
1.Адам ағзасына бөтен қан тобы құйылса не болады? Бейнеролик алды сұрақтар 1. Тірі организимдер үшін антиденелердің манызы қандай? 2.Иммуноглобулиндердің әр класының құрылысы ерекшеліктері қандай? 3. Біздің организмімізде қандай жасушалар антиденелер түзеді? |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік-пен қатысқан оқушылар бағаланып отырады https://youtu.be/PnhL6aT1SWg Аниденелер жайлы 2минуттық видеоролик |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс «Ақпараттар алаңы» әдісі |
Ақпараттар көздерін пайдаланып, оқушылар берілген тапсырманы орындап, қорғайды |
Дескриптор: Жалпы - 5 балл 1.Антиденелердің құрылысын сипаттайды 2.Антиденелердің құрылымын айтады. 3.Антиденелердің әрекеттесуін айтады |
Қосымша дереккөздер, материалдар |
||||||||
|
8минут |
Жұптық жұмыс
|
1жұп - тапсырма Иммуноглобулиндердің құрылысы қандай және оны сипаттаңыз 2 жұп -тапсырма Антиденелердің арнайлылығын түсіңдіріңіз 3 жұп- тапсырма Антиденелер мен антигендердің өзара әрекеттесу механизімін сипаттаңыз 4жұп- тапсырма Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттаңыз 5жұп тапсырма Біздің ағзамызда қандай жасушалар антидене түзетінін атаңыз және оның маңызын түсіндіріңіз |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл 1. Сұрақтарға жауап береді |
Әр жұпқа үлестірме парақшалар беріледі |
||||||||
|
Жеке жұмыс 5минут |
Кеңейтілген тапсырма Термин сөздермен жұмыс |
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Термин мен анықтаманы сәйкестендіреді 2.Терминдердің анықтамасын жазады 3.Термин мен анықтаманы жазады
|
Үлестірме парақшалар |
||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Рефлексия 5минут
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Ол kundelik.kz -те бағаланады
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Антиденелердің құрылысы мен қызметі. Антиденелердің арнайылығы
Антиденелердің құрылысы мен қызметі. Антиденелердің арнайылығы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
11.1 Молекулярлық биология және биохимия |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алдабергенова Набат |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:11 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиденелердің арнайылығы (белсенді орталығының). |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Білім алушылар антиденелердің құрылысын сипаттай алады Көпшілік оқушылар: Антиденелердің құрылымын сипаттай алады. Кейбір оқушылар: Антиген мен антидененің әрекеттесуін сипаттайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылық-ты ояту. 3минут |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Пазл әдәсі Термин сөздердің қима қағаздары арқылы 2 топқа бірігеді. 1 топ: Антидене 2 топ: Антиген |
Оқушылар топтарға бірігу барысында Антидене және антиген ұғымдарыа сипаттама береді, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам, слайд, интерактивті тақта, ғаламтор |
||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10минут Мағынаны ашу |
(Ұ) «Миға шабуыл» Еске түсіру мақсатында ой қозғау сұрақтарын қойып, ұжымдық талқылау болады. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады. Видеоролик |
1.Адам ағзасына бөтен қан тобы құйылса не болады? Бейнеролик алды сұрақтар 1. Тірі организимдер үшін антиденелердің манызы қандай? 2.Иммуноглобулиндердің әр класының құрылысы ерекшеліктері қандай? 3. Біздің организмімізде қандай жасушалар антиденелер түзеді? |
Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік-пен қатысқан оқушылар бағаланып отырады https://youtu.be/PnhL6aT1SWg Аниденелер жайлы 2минуттық видеоролик |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
Топтық жұмыс «Ақпараттар алаңы» әдісі |
Ақпараттар көздерін пайдаланып, оқушылар берілген тапсырманы орындап, қорғайды |
Дескриптор: Жалпы - 5 балл 1.Антиденелердің құрылысын сипаттайды 2.Антиденелердің құрылымын айтады. 3.Антиденелердің әрекеттесуін айтады |
Қосымша дереккөздер, материалдар |
||||||||
|
8минут |
Жұптық жұмыс
|
1жұп - тапсырма Иммуноглобулиндердің құрылысы қандай және оны сипаттаңыз 2 жұп -тапсырма Антиденелердің арнайлылығын түсіңдіріңіз 3 жұп- тапсырма Антиденелер мен антигендердің өзара әрекеттесу механизімін сипаттаңыз 4жұп- тапсырма Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттаңыз 5жұп тапсырма Біздің ағзамызда қандай жасушалар антидене түзетінін атаңыз және оның маңызын түсіндіріңіз |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл 1. Сұрақтарға жауап береді |
Әр жұпқа үлестірме парақшалар беріледі |
||||||||
|
Жеке жұмыс 5минут |
Кеңейтілген тапсырма Термин сөздермен жұмыс |
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Термин мен анықтаманы сәйкестендіреді 2.Терминдердің анықтамасын жазады 3.Термин мен анықтаманы жазады
|
Үлестірме парақшалар |
||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Рефлексия 5минут
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. Ол kundelik.kz -те бағаланады
|
|
шағым қалдыра аласыз















