-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Молекулалық биология және Биохимия
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
1. Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттау;
2. андиденелердің белсенді орталығының ерекшелігін түсіндіру;
3. Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтау;
Бағалау критерийлері
1. Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттайды;
2. Андиденелердің белсенді орталығының ерекшелігін түсіндіреді
3. Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтайды
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу, түсіну, қолдану
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізед
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
.
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/
Сабақтың ортасы
5-15 мин
15-25 мин
25-30 мин
30-35мин
-
«Бірге ойланайық» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға анаграмма тапсырмасын ұсынады. Анықтаған сөздерден бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
-
«Түрту» әдісін қолдану
Бейнероликті көріп отырып тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жаздыртады
1.Антиденелер дегеніміз не?
2.Тірі организмдерге антиденелер не үшін қажет?
Антиденелер топтары қандай?
Оқушыларға бүгінгі тақырыпты дәптерлеріне жаздырып, негізгі терминдермен, мәліметтер туралы ақпараттар беремін.
Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалау парағымен таныстырамын.
4.Топтық жұмыс ұйымдастырады
«Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1
-топ
тапсырмалары Суретті мұқия қарастырыңыздар. Антиденелердің құрылысы мен құрылымын
сипаттаңыздар.-
Тірі организимдер үшін антиденелердің манызы қандай?
-
Біздің организмімізде қандай жасушалар антиденелер түзеді?
2-топ Андиденелердің белсенді орталығының ерекшелігін түсіндіріңіздер
-
Иммуноглобулиндердің әр класының құрылысы ерекшеліктері қандай?

3-топ Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтаңыздар

-
Тапсырма. «Кестемен жұмыс » әдісі

. ЕБҚ оқушысына ұсынылатын тапсырмалар.
Берілген сурттен сызбаға тиісті аттарын орналастыр. Анықталған сөздерге анықтама бер
А
нтигенАнтидене
Агрегатты
Аглютинация
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген термин сөздерді түсіндіреді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. 1-топ оқушылары Антиденелердің құрылысын антигендердің пайда болуын суреттен қарап сипаттап береді, сұрақтарға жауап береді
2-топ оқушылары Берілген суреттер, сызба кестелерді қолдана отырып иммуноглобулиндерді сипаттап береді
3-топ суреттен коагуляциялаушы, лизиндейтін, нитралдаушы ұғымдарын түсіндіреді
Берілген тапсырманы өз орындарында жеке жеке ұсынылған парақта орындайды, келесі топтағы оқушылармен орын ауыстыра отырып бөліседі,
Оқушылар мұғалімнің көмегімен берілген суреттегі антигенді, антиденені байланыстарын орнына қойып анықтайды. Анықтамасын дәптерге жазып алады
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.
Жарайсың!
Керемет!
Алғырсың!
Есте сақтау қабілетің жоғары!
Дескриптор:
- Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттайды -2балл
- Иммуноглобулиндердің әр класының құрылысы ерекшеліктері ажыратады -2балл
- Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтайды -2балл
ҚБ Оқушылыр бір –бірін «Бас бармақ әдісімен» бағ
Дескриптор:
-иммуноглобулиндерді кестеде дұрыс орналастырады
2балл
Бағалау: Смарт сағат әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
Дескриптор:
-суреттен тиісті сөздерді орналастырады
Бағалау: Смарт сағаттар арқылы өзін өзі бағалау жүзеге асады

https://wordwall.net/ru/resource/59298572
Суреттер, оқулық,
Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖИ арқылы жасауБөлісу1 - айлықМатериал тарифі-96% жеңілдік000500ҚМЖАшық сабақТәрбие сағатыПрезентацияБЖБ, ТЖБ тесттерКөрнекіліктерБалабақшаға арнарлған құжаттарМақала, ЭссеДидактикалық ойындаржәне тағы басқа 400 000 материалБарлық 400 000 материалдарды шексіз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз1 990 ₸ 49 000₸1 айға қосылуМатериалға шағымдануБұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жариялаған:Жунусова Гульнар06 Қырқүйек 2023
418
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңізАнтиген мен антиденелердің құрылысы ҚМЖ
Тақырып бойынша 11 материал табылдыАнтиген мен антиденелердің құрылысы ҚМЖ
Материал туралы қысқаша түсінікАнтиген мен антиденелердің құрылысыМатериалдың қысқаша нұсқасы
-
Білім беру ұйымының атауы
Бөлім:
Молекулалық биология және Биохимия
Педагогтің Т.А. Ә
Күні:
Сынып:
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Антиденелердің құрылысы мен құрылымы. Антиген мен антидененің әрекеттесуі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
11.4.1.1 - антиген мен антидененің әрекеттесуін түсіндіру
Сабақтың мақсаты
1. Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттау;
2. андиденелердің белсенді орталығының ерекшелігін түсіндіру;
3. Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтау;
Бағалау критерийлері
1. Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттайды;
2. Андиденелердің белсенді орталығының ерекшелігін түсіндіреді
3. Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтайды
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу, түсіну, қолдану
-
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
0-3 мин
3-5 мин
-
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
-
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» әдісі арқылы.
Оқушылар бір – біріне жақсы сөздер арқылы бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
-
Топқа бөлу: Топқа бөлуді арнай рондом платформасында жүргізед
Оқушылар сабаққа дайындалады.
Оқушылар дөңгелек шеңбер болып, «Сен білімдісің!» , «Сен көшбасшысың!» секілді жақсы сөздермен бір – бірінің көңілдерін көтереді, сабаққа деген қызығушылықтары артады.
Оқушылар 3 топқа бөлінеді.
.
Жақсы!
Жарайсыңдар!
Биология оқулығы,
Презентация,
https://www.classtools.net/random-group-generator/
Сабақтың ортасы
5-15 мин
15-25 мин
25-30 мин
30-35мин
-
«Бірге ойланайық» әдісі арқылы жаңа сабақты тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға анаграмма тапсырмасын ұсынады. Анықтаған сөздерден бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
-
«Түрту» әдісін қолдану
Бейнероликті көріп отырып тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жаздыртады
1.Антиденелер дегеніміз не?
2.Тірі организмдерге антиденелер не үшін қажет?
Антиденелер топтары қандай?
Оқушыларға бүгінгі тақырыпты дәптерлеріне жаздырып, негізгі терминдермен, мәліметтер туралы ақпараттар беремін.
Бүгінгі сабақтың мақсаты мен бағалау парағымен таныстырамын.
4.Топтық жұмыс ұйымдастырады
«Ойлан, бөліс» әдісі арқылы сынып оқушыларына төмендегі суреттерді көрсетемін.
1
-топ
тапсырмалары Суретті мұқия қарастырыңыздар. Антиденелердің құрылысы мен құрылымын
сипаттаңыздар.-
Тірі организимдер үшін антиденелердің манызы қандай?
-
Біздің организмімізде қандай жасушалар антиденелер түзеді?
2-топ Андиденелердің белсенді орталығының ерекшелігін түсіндіріңіздер
-
Иммуноглобулиндердің әр класының құрылысы ерекшеліктері қандай?

3-топ Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтаңыздар

-
Тапсырма. «Кестемен жұмыс » әдісі

. ЕБҚ оқушысына ұсынылатын тапсырмалар.
Берілген сурттен сызбаға тиісті аттарын орналастыр. Анықталған сөздерге анықтама бер
А
нтигенАнтидене
Агрегатты
Аглютинация
Мағынаны білу үшін оқушылар берілген термин сөздерді түсіндіреді
Бейнероликті көріп отырып, тақырыпқа қатысты кілт сөздерді дәптерлеріне жазады .
Мұғалімнің түсіндірмесін мұқият тыңдап, сабаққа деген қызығушылығы артады
Оқушылар өз ойларымен бөліседі. 1-топ оқушылары Антиденелердің құрылысын антигендердің пайда болуын суреттен қарап сипаттап береді, сұрақтарға жауап береді
2-топ оқушылары Берілген суреттер, сызба кестелерді қолдана отырып иммуноглобулиндерді сипаттап береді
3-топ суреттен коагуляциялаушы, лизиндейтін, нитралдаушы ұғымдарын түсіндіреді
Берілген тапсырманы өз орындарында жеке жеке ұсынылған парақта орындайды, келесі топтағы оқушылармен орын ауыстыра отырып бөліседі,
Оқушылар мұғалімнің көмегімен берілген суреттегі антигенді, антиденені байланыстарын орнына қойып анықтайды. Анықтамасын дәптерге жазып алады
Оқушылардың жауабына қарай мұғалімнің бағалауы жүзеге асады.
Жарайсың!
Керемет!
Алғырсың!
Есте сақтау қабілетің жоғары!
Дескриптор:
- Антиденелердің құрылысы мен құрылымын сипаттайды -2балл
- Иммуноглобулиндердің әр класының құрылысы ерекшеліктері ажыратады -2балл
- Антигендер мен антиденелердің өзара әрекеттесу механизмін анықтайды -2балл
ҚБ Оқушылыр бір –бірін «Бас бармақ әдісімен» бағ
Дескриптор:
-иммуноглобулиндерді кестеде дұрыс орналастырады
2балл
Бағалау: Смарт сағат әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
Дескриптор:
-суреттен тиісті сөздерді орналастырады
Бағалау: Смарт сағаттар арқылы өзін өзі бағалау жүзеге асады

https://wordwall.net/ru/resource/59298572
Суреттер, оқулық,
Жүктеу
БөлісуЖИ арқылы жасауФайл форматы:docx06.00.2023418Жүктеу
ЖИ арқылы жасауЖариялаған:Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласызҚазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеуСіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласызСайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі -
-











