Қысқа мерзімді жоспар
|
Шымкент қаласы №87 мектеп |
Тақырып: Ә.Нұршайықов «Махаббат қызық мол жылдар» романы |
|
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шаймырзаева Багила Алтынбековна |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
||||
|
Оқу мақсаты: |
|
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романымен оқып танысады |
|
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романын талдайды |
|
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романындағы кейіпкерлерге мінездеме береді, өзіндік көзқарастарын білдіреді |
|
||||||
|
Критерий |
|
|
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романын талдайды, мазмұнын әңгімелейді |
|
|||||
|
Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер: Ербол мен Меңтай, |
|
||||||
|
Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: • Соғыстан қайтқан әскер Ерболдың студенттік өмірі баяндалады • Ерболдың соғыстан қайтып студенттер қатарына қосылуы • Ербол мен Меңтайдың махаббаты • Отбасылық өмірі • Меңтайдың күтпеген жерден өмірден озуы • Меңтайдың анасының айтқаны |
|
||||||
|
Не себепті бұл әңгіменің ең жағымды жағы — Ербол армандаған жұмысына тұруы және, ең бастысы, махаббатқа толы жылдарын Меңтаймен бірге өткізуі деп ойлайсыз? |
|
||||||
|
Құндылық -тар |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
|
|||||
|
Алдыңғы оқу |
«Махаббат қызық мол жылдар» романының мазмұнын біледі |
|
|||||
|
Жоспар |
|
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі А). Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (оқушылар «мейірімділік» сөзі туралы өз ойларын айтады ) ІІ. Мұғалімнің сөзі: Бүгін Қазақстан Республикасының халық жазушысы Әзілхан Нұршайықовтың «Махаббат қызық мол жылдар» романын талқылағалы жиналып отырмыз. Роман 1970 жылы жазылған. Роман Абайдың «Құдай-ау, қайда сол жылдар, Махаббат қызық мол жылдар? Ақырын-ақырын шегініп, Алыстап кетті-ау құрғырлар» деген өлең жолдарымен басталады. Шығарма екі жастың арасындағы махаббат туралы баяндайды. Автор соғыстан он екі мүшесі түгел болып келген жас солдаттың өмірі туралы ойларын жасырмай, көпшілікке паш етеді. Оның 33-аудиторияда өзін гүлге толған бақта отырғандай сезінуі, қыздардың тастай қылып өрілген бұрымдарына көз салуы, достарын, өз махаббатын табуы, болашағына жол ашып, өз жолын табуы да баяндалады. Ендеше, осы романның авторы Ә.Нұршайықов ағамызды «Автор орындығы» әдісі бойынша авторды орындығына шақырамыз. Міне, балалар Ә.Нұршайықов ағамыз бүгін бізбен бірге. Олай болса жазушыға көкейде жүрген сұрақтарың болса қоямыз. |
Оқулық, әдістемелік нұсқау лық, кестелерқималар |
|
||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
І. Ә.Нұршайықовпен кездесу (сұрақ - жауап) Мұғалімнің сөзі: Автордың мақсаты Ербол мен Меңтай жақсы жігіт, білімді қыз екенін көрсетіп қана қою емес, солар арқылы халқымыздың бойындағы кейінгі ұрпаққа , алыс болашаққа үлгі боларлық дәстүр, қасиеттерін насихаттау. Сол қасиеттерді Меңтай мен Ерболдың бойына өлшеп піше отырып, жұртқа жарасымды үлгі ұсыну екенін білеміз. Бүгін біздің оқушылар сіздің осы «Махаббат қызық мол жылдар» романыңызды оқып танысып келіп отыр.Олай болса оқушыларға кезек береміз. ІІ. Жоспар бойынша «Махаббат қызық мол жылдар» романы (қысқаша мазмұнын әңгімелеу) • Соғыстан қайтқан әскер Ерболдың студенттік өмірі туралы • Ербол мен Меңтайдың махаббаты • Ербол мен Меңтайдың отбасылық өмірі • Меңтайдың күтпеген жерден өмірден озуы Мұғалімнің сөзі: Бұл әңгіменің ең жағымды жағы — Ербол армандаған жұмысына тұруы және, ең бастысы, махаббатқа толы жылдарын Меңтаймен бірге өткізуі болса, автордың мақсаты Ербол мен Меңтай жақсы жігіт, білімді қыз екенін көрсетіп қана қою емес, солар арқылы халқымыздың бойындағы кейінгі ұрпаққа, алыс болашаққа үлгі боларлық дәстүр, қасиеттерін насихаттау дедік. Ендеше сұрақ-жауап, пікірталасқа кезек берсек, алғашқы сұрақ: 1.Меңтайдың басынан өткен қасірет қазіргі кезде кездесе ме? Кездессе онымен күресудің жолы қандай деп ойлайсыздар? Кітапта "Апамның айтқандары", "Өз ойларым", "Алтын діңгек" дейтін нақыл тараулар берілген. 2. Меңтайдың анасы қызына қандай ақыл-кеңес берді?Ал сенің анаң ше? Бүгінгі біздің сабаққа болашақта журналист болуды армандаған 10-сынып оқушылары келіп қатысып отыр. Болашақ журналистерге сөз кезегін берсек. ІІІ.Журналистердің сұрақтарына жауап беру (пікірталас) Мұғалімнің сөзі: Әзілхан Нұршайықовтың "Махаббат, қызық мол жылдар" кітабы – талай жастың жастанып оқыған мөлдір сыры. Бұл кітапты оқымаған жастар жоқтың қасы десек қателеспейміз.Әрине бұл кітапты сіздер де жас кездеріңізде оқыған да боларсыздар.Онда,оқушылар мен бірге өз ойларынызды ортаға салып, сұрақтарыңыз болса қоя отырсаңыздар. Кезек қонақтарда. ІV.Қонақтардың сұрақтарына жауап беру (пікірталас) Мұғалімнің
сөзі: «Кезбе тілші»
әдісі V.Кері байланыс алу (сабақты қорытындылау) |
|
|
||||
|
Сабақтың соңы (7мин) |
І. Үйге тапсырма беру. «Махаббат қызық мол жылдар» романы ІІ. БББ кестесі арқылы кері байланыс алу |
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс. |
|
||||
|
20 сұрақ – иә – жоқ деген жауап – оқушыларға ақпарат алу үшін, 20 сұрақ қоюға болады.Алайда сұрақ қойылған оқушы «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. |
БББ кестесі оқушылардың өзін- өзі бағалау дағдылары, кері байланыс ұсыну |
Тарих, қазақ тілі,музыка пәндерімен байланыстырамын. Оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға, бір- бірімен қарым -қатынас жасауға,жауапкершілік- ке, қамқорлық көрсетуге дайын болуға шақырамын. |
|
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ә.Нұршайықов «Махаббат қызық мол жылдар» романы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Шымкент қаласы №87 мектеп |
Тақырып: Ә.Нұршайықов «Махаббат қызық мол жылдар» романы |
|
|||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шаймырзаева Багила Алтынбековна |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
||||
|
Оқу мақсаты: |
|
|
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романымен оқып танысады |
|
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романын талдайды |
|
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романындағы кейіпкерлерге мінездеме береді, өзіндік көзқарастарын білдіреді |
|
||||||
|
Критерий |
|
|
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: «Махаббат қызық мол жылдар» романын талдайды, мазмұнын әңгімелейді |
|
|||||
|
Пәнге қатысты сөздіктер мен терминдер: Ербол мен Меңтай, |
|
||||||
|
Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: • Соғыстан қайтқан әскер Ерболдың студенттік өмірі баяндалады • Ерболдың соғыстан қайтып студенттер қатарына қосылуы • Ербол мен Меңтайдың махаббаты • Отбасылық өмірі • Меңтайдың күтпеген жерден өмірден озуы • Меңтайдың анасының айтқаны |
|
||||||
|
Не себепті бұл әңгіменің ең жағымды жағы — Ербол армандаған жұмысына тұруы және, ең бастысы, махаббатқа толы жылдарын Меңтаймен бірге өткізуі деп ойлайсыз? |
|
||||||
|
Құндылық -тар |
Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік |
|
|||||
|
Алдыңғы оқу |
«Махаббат қызық мол жылдар» романының мазмұнын біледі |
|
|||||
|
Жоспар |
|
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі А). Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (оқушылар «мейірімділік» сөзі туралы өз ойларын айтады ) ІІ. Мұғалімнің сөзі: Бүгін Қазақстан Республикасының халық жазушысы Әзілхан Нұршайықовтың «Махаббат қызық мол жылдар» романын талқылағалы жиналып отырмыз. Роман 1970 жылы жазылған. Роман Абайдың «Құдай-ау, қайда сол жылдар, Махаббат қызық мол жылдар? Ақырын-ақырын шегініп, Алыстап кетті-ау құрғырлар» деген өлең жолдарымен басталады. Шығарма екі жастың арасындағы махаббат туралы баяндайды. Автор соғыстан он екі мүшесі түгел болып келген жас солдаттың өмірі туралы ойларын жасырмай, көпшілікке паш етеді. Оның 33-аудиторияда өзін гүлге толған бақта отырғандай сезінуі, қыздардың тастай қылып өрілген бұрымдарына көз салуы, достарын, өз махаббатын табуы, болашағына жол ашып, өз жолын табуы да баяндалады. Ендеше, осы романның авторы Ә.Нұршайықов ағамызды «Автор орындығы» әдісі бойынша авторды орындығына шақырамыз. Міне, балалар Ә.Нұршайықов ағамыз бүгін бізбен бірге. Олай болса жазушыға көкейде жүрген сұрақтарың болса қоямыз. |
Оқулық, әдістемелік нұсқау лық, кестелерқималар |
|
||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
І. Ә.Нұршайықовпен кездесу (сұрақ - жауап) Мұғалімнің сөзі: Автордың мақсаты Ербол мен Меңтай жақсы жігіт, білімді қыз екенін көрсетіп қана қою емес, солар арқылы халқымыздың бойындағы кейінгі ұрпаққа , алыс болашаққа үлгі боларлық дәстүр, қасиеттерін насихаттау. Сол қасиеттерді Меңтай мен Ерболдың бойына өлшеп піше отырып, жұртқа жарасымды үлгі ұсыну екенін білеміз. Бүгін біздің оқушылар сіздің осы «Махаббат қызық мол жылдар» романыңызды оқып танысып келіп отыр.Олай болса оқушыларға кезек береміз. ІІ. Жоспар бойынша «Махаббат қызық мол жылдар» романы (қысқаша мазмұнын әңгімелеу) • Соғыстан қайтқан әскер Ерболдың студенттік өмірі туралы • Ербол мен Меңтайдың махаббаты • Ербол мен Меңтайдың отбасылық өмірі • Меңтайдың күтпеген жерден өмірден озуы Мұғалімнің сөзі: Бұл әңгіменің ең жағымды жағы — Ербол армандаған жұмысына тұруы және, ең бастысы, махаббатқа толы жылдарын Меңтаймен бірге өткізуі болса, автордың мақсаты Ербол мен Меңтай жақсы жігіт, білімді қыз екенін көрсетіп қана қою емес, солар арқылы халқымыздың бойындағы кейінгі ұрпаққа, алыс болашаққа үлгі боларлық дәстүр, қасиеттерін насихаттау дедік. Ендеше сұрақ-жауап, пікірталасқа кезек берсек, алғашқы сұрақ: 1.Меңтайдың басынан өткен қасірет қазіргі кезде кездесе ме? Кездессе онымен күресудің жолы қандай деп ойлайсыздар? Кітапта "Апамның айтқандары", "Өз ойларым", "Алтын діңгек" дейтін нақыл тараулар берілген. 2. Меңтайдың анасы қызына қандай ақыл-кеңес берді?Ал сенің анаң ше? Бүгінгі біздің сабаққа болашақта журналист болуды армандаған 10-сынып оқушылары келіп қатысып отыр. Болашақ журналистерге сөз кезегін берсек. ІІІ.Журналистердің сұрақтарына жауап беру (пікірталас) Мұғалімнің сөзі: Әзілхан Нұршайықовтың "Махаббат, қызық мол жылдар" кітабы – талай жастың жастанып оқыған мөлдір сыры. Бұл кітапты оқымаған жастар жоқтың қасы десек қателеспейміз.Әрине бұл кітапты сіздер де жас кездеріңізде оқыған да боларсыздар.Онда,оқушылар мен бірге өз ойларынызды ортаға салып, сұрақтарыңыз болса қоя отырсаңыздар. Кезек қонақтарда. ІV.Қонақтардың сұрақтарына жауап беру (пікірталас) Мұғалімнің
сөзі: «Кезбе тілші»
әдісі V.Кері байланыс алу (сабақты қорытындылау) |
|
|
||||
|
Сабақтың соңы (7мин) |
І. Үйге тапсырма беру. «Махаббат қызық мол жылдар» романы ІІ. БББ кестесі арқылы кері байланыс алу |
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||||
|
Саралау- оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыларға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс. |
|
||||
|
20 сұрақ – иә – жоқ деген жауап – оқушыларға ақпарат алу үшін, 20 сұрақ қоюға болады.Алайда сұрақ қойылған оқушы «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. |
БББ кестесі оқушылардың өзін- өзі бағалау дағдылары, кері байланыс ұсыну |
Тарих, қазақ тілі,музыка пәндерімен байланыстырамын. Оқушыларды сын тұрғысынан ойлауға, бір- бірімен қарым -қатынас жасауға,жауапкершілік- ке, қамқорлық көрсетуге дайын болуға шақырамын. |
|
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
|
|||||
шағым қалдыра аласыз














