Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№7 мектеп-лицейі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Бос уақыт және хобби |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
29.11.2024 |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Апта – уақыт өлшемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру 5.4.3.1 омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Сағаттың түрлері» мәтіннің мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді. Көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді. Синоним сөздерді түсініп, ажыратады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, қолдану. |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу - Сабаққа зейінін аударту Уақыттың секундтары аудио жазбасын қосу арқылы тақырыпты болжау. Тақырып ашылғаннан кейін -Уақыт өлшемдерін атаңыз –деген сұраққа жауаптарды тыңдау. Жаңа сабақтың мақсаты мен тақырыбын талқылау |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады. Сабақ тақырыбын ашып, уақыт өлшемдерінің түрлерін атайды. Ықтимал жауаптар: -минут, сағат, күн, ай, жыл, ғасыр... Сабақ мақсаты мен тақырыбын түсінеді. |
Ынталандыру Мұғалімнің ауызша бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат Үй жұмысы – 2 балл
|
Тақырыпқа сәйкес уақыт аудиосы. Смарт-сағат бағалауы. |
|
Сабақтың ортасы Тапсырмаға берілетін уақыт – 3 минут Тексеруге уақыт – 5 минут |
Әдіс: Ұрпақтар сабақтастығы Жұмыс түрі: Топтық 1-тапсырма: Тыңдалым алды тапсырмасы Оқушыларға көшпенді қазақ халқының мерзім өлшемдері мен қазіргі уақыт өлшемі жазылған парақшалар беріледі. Әдіс мақсаты: қолданыстан шыққан тарихи сөздермен танысу. Оларды түсініп, жаңаша баламасын тауып, көнерген түсініктерді, идиомаларды еске сақтау. Синоним туралы түсінік қалыптастыру. |
Оқушылар шағын топтарға бөлініп, ынтымақтастықта жұмыс істейді. Көшпенді қазақ халқының мерзім өлшемдері мен қазіргі уақыт өлшемдерін сәйкестендіреді. Дескриптор: -Топта жұмыс жасап, ұғымдарды сәйкестендіреді – 2 балл Функционалды сауаттылық: идиомаланған сөз тіркестері мен тарихи ұғымдар арқылы сөздік қорын байыту. |
Дескриптор арқылы бағалау. Оқушылардың өзара бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат Қалыптастырушы бағалау – 2 балл |
Уақыт өлшемдері жазылған парақтар. Смарт-сағат бағалауы. |
|
4 минут |
Тыңдалым тапсырмасы: аудионы тыңдап, баяғы замандағы сағаттың түрлерін еске сақтау. |
Оқушылар мәтінді мұқият тыңдап, баяғы замандағы сағаттың түрлерін еске сақтайды. |
|
№24 аудио |
|
5 минут |
Әдіс: Ойлан, тап! Жұмыс түрі: Жеке 2-тапсырма: -Мәтіндегі «бағза заман» деген сөз тіркесті қандай сөзге алмастыра аламыз? -«Уақыт кідірген емес» дегенде «кідірген» сөзбен мағыналас қандай сөз бар?? -«Күн ұясына батады» деген сөзбен ше? Демек, осы сөздер арасында ұқсастық қандай? Олардың мағынасы жақын, бірақ дауысталуы әртүрлі –деген жетекші сұрақтар арқылы мұғалім синонимдердің ережесін түсіндіреді. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, аталған сөздердің арасындағы ұқсастықтықты табады. Жетекші сұрақтар арқылы синонимдердің ережесін түсінеді. 93 беттегі ережені оқып, дәптерге түртіп жазады. |
Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат
|
Кітап
|
|
14 минут |
Әдіс: Апта күндері Жұмыс түрі: Жеке 3-тапсырма: -Бүгін аптаның қай күні? Сіз үшін апта тез өте ме? Тез өтсе, бүгінгі апта күндерін білдіретін сұрақтарға да тез жауап беруге тырысайық! –деп, үшінші тапсырмаға көшеді. Тақтада ілініп тұрған «дүйсенбі», «сейсенбі»...аталған парақшалардың артқы бетіндегі сұрақты оқиды. Оқушылар шапшаң түрде сұраққа жауап береді. |
Оқушылар тақтадағы апта күндерге сәйкес аталған парақшалардағы сұрақтарды тыңдайды да, өз жауабын дәптерге жазады. Жауап жазылғаннан кейін, сұрақ төңірегіндегі мұғалімнің қосымша сұрақтарына ауызша жауап береді. Дескриптор: -Сұрақтардың барлығына дұрыс жауап жазады – 2 балл -Қосымша сұрақтарға ауызша жауап береді – 1 балл |
Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат Қалыптастырушы бағалау – 3 балл |
Апта күндері |
|
6 минут |
Әдіс: Тест Жұмыс түрі: Жеке 4-тапсырма: 94-беттегі 4-тапсырманы орындау. Тест сұрақтарына жауап беру. |
Оқушылар ережені еске түсіріп, тест сұрақтарына жауап береді. Жауабын дәптерге жазады. Дескриптор: -8-10 сұрақтарға дұрыс жауап беру – 3 балл -5-7 сұраққа дұрыс жауап беру – 2 балл -3-4 сұраққа дұрыс жауап беру – 1 балл |
Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы. Қалыптастырушы бағалау – 3 балл |
Кітап |
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Мұғалім бағаларды қояды. Сабақ мақсатына оралып, корытынды шығарады Рефлексия Әдіс: «көңіл күй рефлексиясы» |
Оқушылар сабақ мақсаты мен қол жеткен нәтижелерді салыстырады. Кері байланысты қимыл-әрекеттермен береді.(лайк, жүрекше, шапалақтау) |
Мұғалім оқушылардың смарт-сағаттарына қарап, баға қояды. |
|
Бір сәт, қас қағым, ә дегенше - 1 секунд
Сүт пісірім - 5 – 10 минут
Бие сауым - 1,5 сағат
Ет пісірім - 2,5 – 3 сағат
Бір түн, бір күн - 24 сағат
Тоқсан - 3 ай
Ғасыр - 100 жыл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Апта– уақыт өлшемі
Апта– уақыт өлшемі
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
№7 мектеп-лицейі
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Бос уақыт және хобби |
|
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
|
Күні: |
29.11.2024 |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Апта – уақыт өлшемі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.1.5.1 тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру 5.4.3.1 омоним, антоним, синонимдерді көркемдік ерекшеліктеріне сай қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Сағаттың түрлері» мәтіннің мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді. Көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіреді. Синоним сөздерді түсініп, ажыратады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, қолдану. |
|
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 минут |
Ұйымдастыру кезеңі - Сәлемдесу - Оқушыларды түгендеу - Сабаққа зейінін аударту Уақыттың секундтары аудио жазбасын қосу арқылы тақырыпты болжау. Тақырып ашылғаннан кейін -Уақыт өлшемдерін атаңыз –деген сұраққа жауаптарды тыңдау. Жаңа сабақтың мақсаты мен тақырыбын талқылау |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады. Сабақ тақырыбын ашып, уақыт өлшемдерінің түрлерін атайды. Ықтимал жауаптар: -минут, сағат, күн, ай, жыл, ғасыр... Сабақ мақсаты мен тақырыбын түсінеді. |
Ынталандыру Мұғалімнің ауызша бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат Үй жұмысы – 2 балл
|
Тақырыпқа сәйкес уақыт аудиосы. Смарт-сағат бағалауы. |
|
Сабақтың ортасы Тапсырмаға берілетін уақыт – 3 минут Тексеруге уақыт – 5 минут |
Әдіс: Ұрпақтар сабақтастығы Жұмыс түрі: Топтық 1-тапсырма: Тыңдалым алды тапсырмасы Оқушыларға көшпенді қазақ халқының мерзім өлшемдері мен қазіргі уақыт өлшемі жазылған парақшалар беріледі. Әдіс мақсаты: қолданыстан шыққан тарихи сөздермен танысу. Оларды түсініп, жаңаша баламасын тауып, көнерген түсініктерді, идиомаларды еске сақтау. Синоним туралы түсінік қалыптастыру. |
Оқушылар шағын топтарға бөлініп, ынтымақтастықта жұмыс істейді. Көшпенді қазақ халқының мерзім өлшемдері мен қазіргі уақыт өлшемдерін сәйкестендіреді. Дескриптор: -Топта жұмыс жасап, ұғымдарды сәйкестендіреді – 2 балл Функционалды сауаттылық: идиомаланған сөз тіркестері мен тарихи ұғымдар арқылы сөздік қорын байыту. |
Дескриптор арқылы бағалау. Оқушылардың өзара бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат Қалыптастырушы бағалау – 2 балл |
Уақыт өлшемдері жазылған парақтар. Смарт-сағат бағалауы. |
|
4 минут |
Тыңдалым тапсырмасы: аудионы тыңдап, баяғы замандағы сағаттың түрлерін еске сақтау. |
Оқушылар мәтінді мұқият тыңдап, баяғы замандағы сағаттың түрлерін еске сақтайды. |
|
№24 аудио |
|
5 минут |
Әдіс: Ойлан, тап! Жұмыс түрі: Жеке 2-тапсырма: -Мәтіндегі «бағза заман» деген сөз тіркесті қандай сөзге алмастыра аламыз? -«Уақыт кідірген емес» дегенде «кідірген» сөзбен мағыналас қандай сөз бар?? -«Күн ұясына батады» деген сөзбен ше? Демек, осы сөздер арасында ұқсастық қандай? Олардың мағынасы жақын, бірақ дауысталуы әртүрлі –деген жетекші сұрақтар арқылы мұғалім синонимдердің ережесін түсіндіреді. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, аталған сөздердің арасындағы ұқсастықтықты табады. Жетекші сұрақтар арқылы синонимдердің ережесін түсінеді. 93 беттегі ережені оқып, дәптерге түртіп жазады. |
Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат
|
Кітап
|
|
14 минут |
Әдіс: Апта күндері Жұмыс түрі: Жеке 3-тапсырма: -Бүгін аптаның қай күні? Сіз үшін апта тез өте ме? Тез өтсе, бүгінгі апта күндерін білдіретін сұрақтарға да тез жауап беруге тырысайық! –деп, үшінші тапсырмаға көшеді. Тақтада ілініп тұрған «дүйсенбі», «сейсенбі»...аталған парақшалардың артқы бетіндегі сұрақты оқиды. Оқушылар шапшаң түрде сұраққа жауап береді. |
Оқушылар тақтадағы апта күндерге сәйкес аталған парақшалардағы сұрақтарды тыңдайды да, өз жауабын дәптерге жазады. Жауап жазылғаннан кейін, сұрақ төңірегіндегі мұғалімнің қосымша сұрақтарына ауызша жауап береді. Дескриптор: -Сұрақтардың барлығына дұрыс жауап жазады – 2 балл -Қосымша сұрақтарға ауызша жауап береді – 1 балл |
Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы. Бағалау құралы: смарт-сағат Қалыптастырушы бағалау – 3 балл |
Апта күндері |
|
6 минут |
Әдіс: Тест Жұмыс түрі: Жеке 4-тапсырма: 94-беттегі 4-тапсырманы орындау. Тест сұрақтарына жауап беру. |
Оқушылар ережені еске түсіріп, тест сұрақтарына жауап береді. Жауабын дәптерге жазады. Дескриптор: -8-10 сұрақтарға дұрыс жауап беру – 3 балл -5-7 сұраққа дұрыс жауап беру – 2 балл -3-4 сұраққа дұрыс жауап беру – 1 балл |
Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы. Қалыптастырушы бағалау – 3 балл |
Кітап |
|
Сабақтың соңы 4 минут |
Мұғалім бағаларды қояды. Сабақ мақсатына оралып, корытынды шығарады Рефлексия Әдіс: «көңіл күй рефлексиясы» |
Оқушылар сабақ мақсаты мен қол жеткен нәтижелерді салыстырады. Кері байланысты қимыл-әрекеттермен береді.(лайк, жүрекше, шапалақтау) |
Мұғалім оқушылардың смарт-сағаттарына қарап, баға қояды. |
|
Бір сәт, қас қағым, ә дегенше - 1 секунд
Сүт пісірім - 5 – 10 минут
Бие сауым - 1,5 сағат
Ет пісірім - 2,5 – 3 сағат
Бір түн, бір күн - 24 сағат
Тоқсан - 3 ай
Ғасыр - 100 жыл
шағым қалдыра аласыз













