Ақтөбе қаласы
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия
бастауыш сынып мұғалімі
педагог-зерттеуші Насрадинова Жания Адаевна
-
Педагогтің аты-жөні:
Насрадинова Жания Адаевна
Күні:
13.12.2025ж
Сыныбы: 2-сынып
Қатысушылар саны:33 Қатыспағандар саны:0
Сабақтың тақырыбы:
Ақ алтынның мекені
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу
2.3.3.1 шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну
Сабақтың мақсаты:
-оқушылар «Осы – біздің Оңтүстік» өлеңін мәнерлеп оқып, өлеңнен теңеу сөздерді табады. «Ел мақтаған мақтамын» тақырыбында әңгіме құрап айтады.
-шығармашылық жұмысты орындауға жаттығады.
Құндылықтар
еңбекті бағалай білуге, еңбекші адамдарға құрметпен қарауға үйренеді. Саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіреді.
Зерттеу сұрағы
Белсенді оқыту тәсілдерінің оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіруге ықпалы қаншалықты?
Сабақтың барысы:
-
Сабақ кезеңі
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау 1-10балл Сабақ өн бойында бағалау
Ресурстар
1.
Қызығушылығын ояту
Үй тапсырмасы
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
«Аяулы атамекен» илюстрациялық көрмесін тамашалау.
(Ұ)
Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат, Әрбір сабақ – үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір ісің – тірлік, тірек, адалдық, Әрбір сөзің – шындық, бірлік, адамдық.
Достық пікір айту
Оқушылар
дың шығар машылық жұмыстары
Т QR-код бойынша
Кластер Оқушылардың мақта өнімдері туралы не білетіндігін, жазуына көмектеседі. Бұл әдіс ақпаратты басқа формада есте сақтауға көмек болады.
(Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісі Жұптық жұмыс
м
ай
жіп
?
МАҚТА дәкемата жерде өседі т.б
Дескрипторы: мақтаның жерде өсетіндігін дәлелдермен негіздейді.
1б
Оқулық QR-код
2. Мағынаны тану
М оқушылардың өлеңді түсініп оқуына мүмкіндік береді. Дауыс ырғағымен, , мақтанышпен оқуына қолдау көрсетеді.
Оқылым дағдыларының артуын қадағалайды.
(Т) «Түсініп оқу» әдісі Топтық жұмыс
Ақын Өтебай Тұрманжановтың
«Осы – біздің Оңтүстік» өлеңін мақтаныш сезімімен оқу
Өлең мазмұнын топта талдау.
Дескрипторы:
-оқушылар өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды.
-талдайды
-айтылым дағдысы жетіледі
3б
Оқулық
Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «маржан, ақық, жақұт» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.
(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
маржан, ақық, жақұт – асыл, бағалы тастар.
Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем жазу
-
сөйлемді жазады
-
оқиды (айтылым дағдысы жетіледі)
2б
Оқулық
Оқулық, дәптер
Оқушылардың өз жері мен өлеңдегі жер туралы мәліметтерді салыстырып, өзіндік қорытынды жасауына көмектеседі.
Саралау: Қолдау: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.
(Т) «Шығармалар кестесі» әдісі
Оқушылар оқулықтағы ақын
Өтебай Тұрманжановтың «Осы – біздің Оңтүстік» өлеңі мен өз өлкелерін салыстыра отырып кесте толтыру.
Дескрипторы:
-өз жерін өлеңдегі жермен салыстырады.
1б
ҚБ: «Ду қолшапалақ» әдісі
Дәптермен жұмыс
Оқушылардың сұраққа жауапты мәтіннен іздеп табуына және сол жауапты өз сөзімен айтуына қолдау көрсетеді.
(Т) «Анықта» айдары Жұптық жұмыс
-
тапсырмада өлеңнен теңеу сөздерді тауып жазу.
Өлеңнің алғашқы төрт жолының қай сөзіне
-тай қосымшасын жалғап айтуға болатынын анықтау. (ақықтай, жақұттай)
-
тапсырмада мақта қандай, мақтаны не үшін пайдаланатынын сипаттап айту
-өлеңнен теңеу сөздер ді табады, сөзге -тай қосымша сын жалғап анық тайды
-сипаттап айтады
1б
-
-
Мұғалім оқушылардың кейіпкер рөліне еніп, мақтаның атынан Оңтүстік өлкесін мақтанышпен жарнамалауына қолдау көрсетеді.
Саралау: Рөлдер: бір тапсырманы орындау барысында оқушылар әртүрлі рөлдерді орындайды.
(Ө) «Әңгіме құра»
Білімалушының мақтаны рөліне еніп, сурет бойынша «Ел мақтаған мақтамын» тақыры бында қысқаша әңгіме құрап айтуы. Мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсынуы
Дескрипторы:
-қысқаша әңгіме құрайды,
-шығармашылық жұмысын ұсынады.
ҚБ: «Отшашу» әдісі
2б
-Оқулық
-Бояулар
-суреттер
-апплик
3. Ойтолғаныс
Мұғалім оқушылардың тақырып бойынша қорытынды ой түюіне ықпал етеді. Оқушылардың алған білімін жинақтап, дәлелді пікірлер айтуына жетелейді. Оқушылардың айтылым дағдысының дамуына ықпал етеді.
(Ө) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар тақырыпты қорытындылап, мақтаны неліктен ақ алтынға теңейтіндігі туралы айтады.
Рефлексия: Сабақ КЕРЕМЕТ
ТҮСІНЕРІМ БАР ӘЛІ
ТҮСІНБЕДІМ
Дескрипторы: тақырып бойынша қорытынды пікір білдіреді.
ЫССЫ ШАПАЛАҚ»
АЯҚТЫ ТОПЫЛДАТУ
МОЙЫН ЖАТТЫҒУЫ
-Оқулық
-мақта
Үй тапсырмасы
Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
Мақта өнімдері туралы қосымша дерек іздеу.
Білімалушылардың жұмыстарын сабақтың өн бойында алған 10 баллдық жүйемен бағалау
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақ алтынның мекені
Ақ алтынның мекені
Ақтөбе қаласы
Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия
бастауыш сынып мұғалімі
педагог-зерттеуші Насрадинова Жания Адаевна
-
Педагогтің аты-жөні:
Насрадинова Жания Адаевна
Күні:
13.12.2025ж
Сыныбы: 2-сынып
Қатысушылар саны:33 Қатыспағандар саны:0
Сабақтың тақырыбы:
Ақ алтынның мекені
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу
2.3.3.1 шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну
Сабақтың мақсаты:
-оқушылар «Осы – біздің Оңтүстік» өлеңін мәнерлеп оқып, өлеңнен теңеу сөздерді табады. «Ел мақтаған мақтамын» тақырыбында әңгіме құрап айтады.
-шығармашылық жұмысты орындауға жаттығады.
Құндылықтар
еңбекті бағалай білуге, еңбекші адамдарға құрметпен қарауға үйренеді. Саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіреді.
Зерттеу сұрағы
Белсенді оқыту тәсілдерінің оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіруге ықпалы қаншалықты?
Сабақтың барысы:
-
Сабақ кезеңі
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау 1-10балл Сабақ өн бойында бағалау
Ресурстар
1.
Қызығушылығын ояту
Үй тапсырмасы
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.
«Аяулы атамекен» илюстрациялық көрмесін тамашалау.
(Ұ)
Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат, Әрбір сабақ – үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір ісің – тірлік, тірек, адалдық, Әрбір сөзің – шындық, бірлік, адамдық.
Достық пікір айту
Оқушылар
дың шығар машылық жұмыстары
Т QR-код бойынша
Кластер Оқушылардың мақта өнімдері туралы не білетіндігін, жазуына көмектеседі. Бұл әдіс ақпаратты басқа формада есте сақтауға көмек болады.
(Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісі Жұптық жұмыс
м
ай
жіп
?
МАҚТА дәкемата жерде өседі т.б
Дескрипторы: мақтаның жерде өсетіндігін дәлелдермен негіздейді.
1б
Оқулық QR-код
2. Мағынаны тану
М оқушылардың өлеңді түсініп оқуына мүмкіндік береді. Дауыс ырғағымен, , мақтанышпен оқуына қолдау көрсетеді.
Оқылым дағдыларының артуын қадағалайды.
(Т) «Түсініп оқу» әдісі Топтық жұмыс
Ақын Өтебай Тұрманжановтың
«Осы – біздің Оңтүстік» өлеңін мақтаныш сезімімен оқу
Өлең мазмұнын топта талдау.
Дескрипторы:
-оқушылар өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды.
-талдайды
-айтылым дағдысы жетіледі
3б
Оқулық
Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «маржан, ақық, жақұт» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.
(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
маржан, ақық, жақұт – асыл, бағалы тастар.
Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем жазу
-
сөйлемді жазады
-
оқиды (айтылым дағдысы жетіледі)
2б
Оқулық
Оқулық, дәптер
Оқушылардың өз жері мен өлеңдегі жер туралы мәліметтерді салыстырып, өзіндік қорытынды жасауына көмектеседі.
Саралау: Қолдау: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.
(Т) «Шығармалар кестесі» әдісі
Оқушылар оқулықтағы ақын
Өтебай Тұрманжановтың «Осы – біздің Оңтүстік» өлеңі мен өз өлкелерін салыстыра отырып кесте толтыру.
Дескрипторы:
-өз жерін өлеңдегі жермен салыстырады.
1б
ҚБ: «Ду қолшапалақ» әдісі
Дәптермен жұмыс
Оқушылардың сұраққа жауапты мәтіннен іздеп табуына және сол жауапты өз сөзімен айтуына қолдау көрсетеді.
(Т) «Анықта» айдары Жұптық жұмыс
-
тапсырмада өлеңнен теңеу сөздерді тауып жазу.
Өлеңнің алғашқы төрт жолының қай сөзіне
-тай қосымшасын жалғап айтуға болатынын анықтау. (ақықтай, жақұттай)
-
тапсырмада мақта қандай, мақтаны не үшін пайдаланатынын сипаттап айту
-өлеңнен теңеу сөздер ді табады, сөзге -тай қосымша сын жалғап анық тайды
-сипаттап айтады
1б
-
-
Мұғалім оқушылардың кейіпкер рөліне еніп, мақтаның атынан Оңтүстік өлкесін мақтанышпен жарнамалауына қолдау көрсетеді.
Саралау: Рөлдер: бір тапсырманы орындау барысында оқушылар әртүрлі рөлдерді орындайды.
(Ө) «Әңгіме құра»
Білімалушының мақтаны рөліне еніп, сурет бойынша «Ел мақтаған мақтамын» тақыры бында қысқаша әңгіме құрап айтуы. Мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсынуы
Дескрипторы:
-қысқаша әңгіме құрайды,
-шығармашылық жұмысын ұсынады.
ҚБ: «Отшашу» әдісі
2б
-Оқулық
-Бояулар
-суреттер
-апплик
3. Ойтолғаныс
Мұғалім оқушылардың тақырып бойынша қорытынды ой түюіне ықпал етеді. Оқушылардың алған білімін жинақтап, дәлелді пікірлер айтуына жетелейді. Оқушылардың айтылым дағдысының дамуына ықпал етеді.
(Ө) «Қорытындыла» айдары
Оқушылар тақырыпты қорытындылап, мақтаны неліктен ақ алтынға теңейтіндігі туралы айтады.
Рефлексия: Сабақ КЕРЕМЕТ
ТҮСІНЕРІМ БАР ӘЛІ
ТҮСІНБЕДІМ
Дескрипторы: тақырып бойынша қорытынды пікір білдіреді.
ЫССЫ ШАПАЛАҚ»
АЯҚТЫ ТОПЫЛДАТУ
МОЙЫН ЖАТТЫҒУЫ
-Оқулық
-мақта
Үй тапсырмасы
Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.
Мақта өнімдері туралы қосымша дерек іздеу.
Білімалушылардың жұмыстарын сабақтың өн бойында алған 10 баллдық жүйемен бағалау
шағым қалдыра аласыз













