|
Мектеп: |
Жетісу облысы, Кербұлақ ауданы «Д.Қонаев атындағы орта мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Су – тіршілік көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты – жөні: |
Дауренбекова Айнагул Бейсенбина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
3 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жаңбырдың пайдасы. «Ақ жаңбыр» Жәнібек Кәрбозин. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
3.2.3.1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін/сөйлемді табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Шығарманың тақырыбын анықтау, негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу, түсіну, қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
шығарманың тақырыбын анықтайды негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді табады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтың іс – әрекеті |
Оқушының іс – әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3мин |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуал «Табиғатты сезін» Табиғаттағы жаңбыр дыбысын аудиотыңдалым жасату арқылы сабаққа зейіндерін шоғырландыру |
Сабаққа зейіндері шоғырланады |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өткен білімді еске түсіру 5мин |
«Қолшатыр» ойыны Тапсырма:Сұрақтарға жауап беріңіздер. -Жаңбыр деген не? - Жаңбыр өлеңінің авторы кім? -Жаңбырдың қандай түрлерін білесіңдер? - Жаңбырдың пайдасы туралы айтып бер - Жаңбырдан кейінгі табиғатты сипатта. - Жаңбырдың зияны туралы не білесің? |
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушылар қолшатыр астына жиналады. |
«Жарайсың! Толықтыр!» |
https://yandex.kz/images/search?pos=11&img_url=http%3A%2F%2Ffreevector-images . |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой қозғау 5 мин |
Ой қозғау «1001 мақал 101 жұмбақ» әдісі Тапсырма:Мақалдарды толықтыр және жұмбақтарды шеш. ......... жер көгереді, ......... ел көгереді. ........ жауса жер ырысы, .......... туса ел ырысы. .......... басы тамшы, арты қамшы. Көкте туып, жерде өледі. (жаңбыр) Түнеріп келіп, Гүл егіп кетеді (Ақ жаңбыр)
|
Мақалды толықтырады, жұмбақ шешеді Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау |
Интербелсенді тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 4мин 5мин 10мин 5мин 5мин |
Жаңа білім Сабақтың тақырыбы: Жаңбырдың пайдасы. «Ақ жаңбыр» Жәнібек Кәрбозин. Сабақтың мақсаты: Шығарманың тақырыбын анықтау, негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді табу Ұжымдық жұмыс Мәтінмен жұмыс. Автор туралы мәлімет ДО: дереккөздерден автор туралы мәлімет жинақтап, таныстырады. Тапсырма: Жәнібек Кәрбозиннің «Ақ жаңбыр» мәтінін тізбектеп оқу. «Сұрақтар шеңбері» әдісі арқылы мәтінді талдау. Оқушылар қос шеңберге тұрады. Ішкі шеңбердегі оқушылар мәтін мазмұны бойынша сұрақ қояды, сыртқы шеңбердегі оқушылар сұраққа жауап береді.Дескриптор:-мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, сұраққа жауап бередіТоптық жұмыс 1-топ «Шығарма кестесі» әдісі Тапсырма: Кестені толтыр
Дескриптор:
ұнайтын жағымды қасиеттерін жазады
2-топ «Ойыңды жинақта» әдісі Тапсырма: Мәтінді бөліктерге бөліп жоспар құрап жаз. Дескриптор:
3-топ «Сахналау» әдісі Тапсырма: Ақ жаңбыр мен өткінші жаңбырдың айтысын сахналап көрсет Дескриптор:
ЕБҚ тапсырмасы: Жаңбырлы табиғаттың суретін сал Жұптық жұмыс « Т кестесі» әдісі Тапсырма: Ақ жаңбыр мен өткінші жаңбырды сипаттап жаз
Ақ жаңбыр Өткінші жаңбыр
Дескриптор:
ЕБҚ оқушыға тапсырма: Жұбымен бірлесе орындайды Жеке жұмыс « Тест» әдісі Тапсырма:
а) ақ жаңбыр в) өткінші жаңбыр с) нөсер жаңбыр 2. Мәтін жанры ......... а) ертегі в) әңгіме с) аңыз 3. Өткінші жаңбырдың ақ жаңбырға қойған аты а)жалқау жаңбыр в) маубас жаңбыр с) енжар жаңбыр
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Мектеп: Жетісу облысы, Кербұлақ
ауданы «Д.Қонаев атындағы орта мектеп»
КММ Пән: Әдебиеттік
оқу Бөлім: Су – тіршілік
көзі
Педагогтың аты –
жөні: Дауренбекова Айнагул
Бейсенбина Сынып: 3 Сабақтың
тақырыбы: Жаңбырдың
пайдасы. «Ақ
жаңбыр» Жәнібек
Кәрбозин. Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты: 3.2.3.1 шығарманың тақырыбын
анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін/сөйлемді
табу Сабақ
мақсаты: Шығарманың тақырыбын
анықтау, негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді
табу Ойлау дағдыларының
деңгейі: Білу, түсіну,
қолдану Бағалау
критерийлері:
шығарманың тақырыбын
анықтайды негізгі ойды білдіріп
тұрған сөйлемді табады Сабақ
барысы: Сабақ
кезеңі/ уақыты Педагогтың іс –
әрекеті Оқушының іс –
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
3мин
Сабаққа дайындық
Психологиялық ахуал
«Табиғатты сезін»
Табиғаттағы жаңбыр дыбысын аудиотыңдалым жасату арқылы
сабаққа зейіндерін шоғырландыру
Сабаққа зейіндері
шоғырланады
Өткен білімді еске түсіру 5мин
«Қолшатыр» ойыны
Тапсырма:Сұрақтарға жауап
беріңіздер.
-Жаңбыр деген
не?
- Жаңбыр өлеңінің авторы
кім?
-Жаңбырдың қандай түрлерін
білесіңдер?
- Жаңбырдың пайдасы туралы
айтып бер
- Жаңбырдан кейінгі табиғатты
сипатта. - Жаңбырдың зияны туралы не
білесің?
Сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушылар қолшатыр астына
жиналады.
«Жарайсың!
Толықтыр!»
https://yandex.kz/images/search?pos=11&img_url=http%3A%2F%2Ffreevector-images
.
Ой қозғау 5
мин
Ой қозғау
«1001 мақал 101 жұмбақ»
әдісі
Тапсырма:Мақалдарды толықтыр
және жұмбақтарды шеш.
......... жер көгереді,
......... ел көгереді.
........ жауса жер ырысы,
.......... туса ел ырысы.
.......... басы тамшы, арты
қамшы.
Көкте туып, жерде өледі.
(жаңбыр)
Түнеріп келіп,
Гүл егіп кетеді
(Ақ жаңбыр)
Мақалды толықтырып, жұмбақ шешіп қандай ой
қорытындыладыңдар?
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай
болмақ?
Жұмбақтың шешеуі болған ақ жаңбыр деген қандай жаңбыр,
өткінші жаңбыр қандай жаңбыр?
Мақалды толықтырады, жұмбақ
шешеді Сұрақтарға жауап
береді.
Ауызша мадақтау Интербелсенді
тақта
Сабақ ортасы
4мин
5мин
10мин
5мин 5мин
Жаңа білім
Сабақтың тақырыбы: Жаңбырдың
пайдасы. «Ақ
жаңбыр» Жәнібек
Кәрбозин.
Сабақтың мақсаты: Шығарманың тақырыбын
анықтау, негізгі ойды білдіріп тұрған сөйлемді
табу
Ұжымдық жұмыс
Мәтінмен жұмыс.
Автор туралы мәлімет
ДО: дереккөздерден автор
туралы мәлімет жинақтап,
таныстырады.
Тапсырма: Жәнібек Кәрбозиннің «Ақ
жаңбыр» мәтінін тізбектеп оқу.
Топтық
жұмыс
1-топ «Шығарма кестесі»
әдісі
Тапсырма: Кестені
толтыр Мәтін
кейіпкерлері Қандай жағымды
қасиеттері мен қылықтары ұнайды?
Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ
па? Себебін
түсіндір
Дескриптор:
мәтін
кейіпкерлерінің
ұнайтын жағымды қасиеттерін
жазады
кейіпкер туралы ойын
түсіндіреді
2-топ «Ойыңды жинақта»
әдісі Тапсырма: Мәтінді бөліктерге бөліп
жоспар құрап жаз.
Дескриптор:
мәтінді бөліктерге
бөледі
әр бөлікке ат
қояды
3-топ «Сахналау»
әдісі
Тапсырма: Ақ жаңбыр мен өткінші
жаңбырдың айтысын сахналап
көрсет
Дескриптор:
ақ жаңбыр мен өткінші
жаңбырдың айтысын сахналап
көрсетеді
тыңдарман назарын аудара
алады.
ЕБҚ
тапсырмасы:
Жаңбырлы табиғаттың суретін
сал
Жұптық жұмыс
« Т кестесі» әдісі
Тапсырма:
Ақ жаңбыр мен өткінші жаңбырды
сипаттап жаз
Ақ жаңбыр Өткінші
жаңбыр
Дескриптор:
ақ жаңбырды
сипаттайды
өткінші жаңбырды
сипаттайды
ЕБҚ оқушыға
тапсырма:
Жұбымен бірлесе
орындайды
Жеке жұмыс
« Тест» әдісі
Тапсырма:
Сатырлатып құя жөнелетін жаңбыр
түрі
а) ақ жаңбыр
в)
өткінші
жаңбыр
с)
нөсер
жаңбыр
2. Мәтін жанры .........
а)
ертегі
в)
әңгіме
с)
аңыз
3. Өткінші жаңбырдың ақ жаңбырға қойған
аты
а)жалқау
жаңбыр
в)
маубас
жаңбыр
с) енжар жаңбыр
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















