Ақпарат беру

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ақпарат беру

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып Информатика Ақпарат беру тақырыбы
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Ақпаратты ұсыну

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 5

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Ақпарат беру.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.1.2- байланыс араналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Ақпарат көзі» ұғымы туралы анықтама береді.

Көптеген оқушылар:

Табиғи ақпарат көзі және жасанды ақпарат көзі ұғымдарды ажыратады.

Кейбір оқушылар:

Ақпарат көздері мен қабылдағыштарға мысалдар келтіреді.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3. Жаңа тақырыпқа шолу.

Ақпарат –қоршаған ортада болып жатқан құбылыстар мен хабарлар туралы мәліметтер, ал қоршаған орта-ақпарат көзі.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады
















Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпты түсіндіру.


Кім ақпарат хабарласа сол ақпарат көзі болып табылады.

Ал кімде-кім ақпаратты қабылдап алса, онда ол ақпарат қабылдаушы болып табылады.

сағат, сигнал, бағдаршам, телефон, теледидар, Интернет,  т.б. болуы мүмкін.

 Ақпарат бізді қоршап қана тұрған жоқ. Онымен адам тікелей жұмыс істейді.  Мысалы, оқушы кiтап оқыды, ол жөнінде дәптерге жазды. Мұндай жағдайда қандай әрекет  жүзеге асырылды. Бұл кезде де ақпаратты қабылдау және беру iсi атқарылады. Кітап ақпарат көзі ал оқушы оны қабылдаушы, дәптер ақпарат қабылдаушы. Сабақ кезiндегi ақпарат көзi -  мұғалiм, ал оқушылар – оны қабылдаушы болып табылады.Бiр ақпарат түрi ақпараттың көзі де және оны қабылдаушы да бола алады. Ал қабылдаушылар көп болуы мүмкін.

Ақпарат арнайы сигнал /белгі/ арқылы беріледі. Сигналдар әртүрлі болуы мүмкін. Мысалы, біздің көзіміз жарықты көреді, құлағымыз дыбысты естиді, радиоқабылдағыш, теледидар тодқындарын қабылдайды. Ең бастысы-ақпарат қабылдаушылар берілген сигналды қабылдап, оны түсінетіндей болуы керек.Сигнал қандай да бір ақпаратты беру үшін өзгеріп, ауысып тұрады. Сол сигналдың өзгеруі арқылы біз ақпарат беріп, қабылдай аламыз.

Ақпарат арналары биологиялық және техникалық екіге жіктеледі. Биологиялық ақпарат арналарына адамның сезім мүшелері, ал техникалық ақпарат арналарына телефон, радио, теледидар, компьютерлік желілер жатады.

Ақпарат көзі табиғи және жасанды болып екіге жіктеледі.

Жасанды ақпарат көзіне адамның қолымен жасалған теледидар, компьютер, домбыра сияқты заттар жатады.Ал табиғи ақпарат көзіне күн, су, ауа, жел және т.б. жатады.


Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Жікте» әдісі

Төмендегі әрекеттердің қайсысы ақпарат көзіне, қайсысы ақпарат қабылдаушыға тиесілі?

Жікте: тасымалдайды, сақтайды, қабылдайды, береді, өңдейді, таратады.


Дескриптор:

-әрекеттерді жіктейді.


ҚБ: смайлик / 2балл/


Топтық жұмыс. 2-тапсырма.

Ақпаратты қабылдау түріне қарай ақпарат көзі болатын заттарды ата. Мысалы,

магнитофон- естуге арналаған ақпарат көзі.


Дескриптор:

-ақпаратты қабылдау түріне қарай ақпарат көзі болатын заттарды атайды.


ҚБ: смайлик /2балл/



Топтық жұмыс. 3-тапсырма.

Оқулық § 1.2, 14-бет, 8-сурет.

Суреттен табиғи және жасанды ақпарат көзі болатын заттарды топтастырыңдар.


Дескриптор:

-табиғи және жасанды ақпарат көзі болатын заттарды топтастырады.


ҚБ: смайлик /3балл/


Жеке жұмыс. 4-тапсырма.

-Ақпарат көздері мен қабылдағыштарға қандай мысалдар келтіруге болады?

Дескриптор:

-ақпарат көздері мен қабылдағыштарға мысалдар келтіреді.


ҚБ: смайлик /3 балл/

Мұғалімді тыңдайды




Дәптерге «Ақпарат көзі» анықтамасын жазады



Дәптерге «Ақпарат қабылдаушы» анықтамасын жазады






























сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп,ортақ ойларын жазады, пікірлерін қорғайды






сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, пікірлерін қорғайды







сұрақтарды өзара талқылап, ойларымен бөлісіп, пікірлерін қорғайды






Тапсырманы орындайды





















































Смайлик

2балл










Смайлик

2балл






Смайлик

3балл














Смайлик

3балл














































Карточка
















Карточка












Оқулық









Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.


2.Кері байланыс:

Өзін-өзі бағалау.



Үй тапсырмасы

§ 1.2, 13-бет «Талдау» тапсырмасы









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
17.00.2024
217
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі