Сабақ: №2
|
Мектеп:
|
Пәні: информатика
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
І тарау. Ақпарат және ақпараттық
үдерістер
Әлемнің ақпараттық
көрінісі
|
Сабақ негізделген
оқу
мақсаты
|
Әлемде болып жатқан өзгерістерді
ақпарат арқылы танып, білу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Ақпарат, ақпараттық үдерістер туралы
түсініктерін қалыптастырады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
сақтау,өңдеу,қабылдау,
мегаәлем, макроәлем, микроәлем
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы
тілдік бірліктер:
1.Информатика ғылымы немен айналысады?
2.ақпарат дегеніміз не?
3.Ақпараттың қандай өлшем бірліктерін
білесіңдер?
4.Адам ақпаратты қалай қабылдайды?
5.Ақпарат қандай түрде болуы мүмкін
6.Сендерді қоршаған
нысандардың сандық ақпараты қандай болуы мүмкін?
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
Адам
өмірінде ақпарат қандай рөл атқарады?
Адам
ақпаратты қалай сақтайды?
Ақпаратты беру үдерісі біржақты болу мүмкін
бе?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Ақпарат, үдеріс сөзінің үш тілде
аталуын білу
|
Алдыңғы
тақырып
|
қауіпсіздік ережесін еске түсіріп,
қандай көз жаттығуларын жасадық.
|
Жоспар
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар
(төмендегі
жоспарланған
жаттығулармен қатар
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
10 минут
Пошта
әдісі
|
-
Шаттық шеңберін құру
-
«Пошта» әдісі
-
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік
жұмыстарды дұрыс орындау.
-
Жаңа тақырыпты
қорытындылау.
Ұйымдастыру.
Суреттер арқылы 2 топқа
бірігу.
«Пошта»
әдісі.
Қалай ойлайсыңдар, компьютер алдында
неге көп отыруға болмайды?
Жалпы қандай қауіпсіздік ережелерін
информатика кабинетіне қосуға болады?
Компьютерде жұмыс істегенде техника
қауіпсіздігі ережелерін қалай сақтаймыз?
Компьютер алдында көзге жаттығуды не
үшін жасаймыз?
Қауіпсіздік ережесі не үшін
сақталады?
Егер оқыс жағдайда қандай көмек
бересіздер?
Компьютерден жағымсыз иіс шыққан жағдайда не
істейсіздер?
|
Үлестірмелер, оқулық,
жұмыс дәптері
|
Ортасы
15 минут
Практикалық жұмыс
10 минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа
сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа
сабағымыз
« І тарау. Ақпарат және ақпараттық
үдерістер.Әлемнің ақпараттық көрінісі».
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас,
бөліс» әдісі арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар
беріледі.
1-топ:
Ақпарат және ақпараттық
үдерістер
2-топ:
Әлемнің ақпараттық
көрінісі
2 топқа берілген
тақырыпты постер қорғауды ұсынамын.
Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне жазады.
Оқушылар берілген тақырыпты
оқиды.Постер қорғайды
Өзгелерді тыңдай отырып, өз білімін
толықтырады.
Оқушыларға практикалық тапсырманы орындауға
беремін.
Оқулықтағы 14 бет
Оқушылар дәптерге және компьютерге практикалық
тапсырманы орындайды.
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме
қағаздар,
интерактивті
тақта
Оқулық,
дәптер, компьютер
|
Аяқталуы
10 минут
|
«Үш түрлі күнделік»
әдісі
Ақпараттық үдеріс
дегеніміз не екенін білдіңдер? Бүгін нені ойға түйдіңдер? Ең
маңыздысы қайсы екен? дәптерлеріне орындауға
беремін
Бүгінгі сабақтан
ерекше әсер еткен немесе ой салған
тұстары
|
Жеке түсінік беру:
байқағаныңды, түйгенінді
жаз
|
«Мұғалімге хат»
сұрақтар
|
|
|
|
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау.
Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §2
Тілек ағащы арқылы кері байланыс
жабыстырғышқа жазып өту.
|
Жиынтық бағалау
парағы
Оқулық,
күнделік
Үлестірме қағаздар
|
Қосымша ақпарат:
Информатика 6-сынып Арман-пв баспасы,
авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ. Әбенов 2014
жыл
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік
және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?бүгін
оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған
саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім
бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы
өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау.
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не білдім?
Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен
сұраныстарға негізделемін.
|