Көкшетау қаласының№19 ЖОББМ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ақпарат беру
|
Бөлім: |
Ақпаратты ұсыну |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Рахметуллина Гулнур Токтаровна |
|
|
Күні: |
18.09.2025ж |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпарат беру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты беру процесі, ақпарат көзі мен қабылдағышы, байланыс арнасы және ақпаратты беру кезінде туындайтын кедергілер туралы түсініктерін қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылығы ақпаратты беруге мұқият және жауапкершілікпен қарау арқылы қалыптасады: оқушылар байланыс арналарын дұрыс пайдалануды үйренеді, тапсырмаларды орындауда табандылық танытады, басталғанды соңына дейін жеткізеді және өмірлік жағдайларда ақпаратты беру туралы білімді қолданады.. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфера құру үшін "Өрмекші торы" әдісі қолданылады. Оқушылар жақсы тілектерін білдіріп, бір-біріне жіп лақтырады. Көңіл-күйлерін көтереді. Ой қозғау. Әңгімелесу әдісі. • Егер сен хабарлама жазып, оны сыныптасыңа таратсаң – ақпарат көзі кім болады және қабылдағыш кім? * Ақпаратты сөзсіз беруге бола ма? Қалай? * Хабарлама бірнеше адам арқылы берілсе не болады? Ол өзгере ме? * Адамдар мектепте ақпарат берудің қандай тәсілдерін қолданады? Ал үйде? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, топтық талқылау өткізгеннен кейін мұғалім сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырады. |
Оқушылар бір-біріне тілектерін білдіреді Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау
|
Интербелсенді тақта Тапсырма chat GPT көмегімен жасалады |
|
Сабақтың ортасы |
Сен өте маңызды ақпарат таптың деп елестет және оны досыңа айтқың келеді. Бірақ кенеттен телефон жоғалып кетті, интернет жұмыс істемейді, тіпті қағазға жазу мүмкін емес. Бұндай жағдайда ақпаратты қалай беруге болады? Бүгін біз ақпарат берудің қандай жолдары бар екенін, ақпарат көзі мен қабылдағыш деген кім екенін және бұл процеске не кедергі келтіруі немесе көмектесуі мүмкін екенін білетін боламыз. Топтық жұмыс Әр топқа тапсырма беріледі: қысқа хабарламаны жеткізудің өзіндік әдісін ойлап табу (мысалы, "бүгін бізде информатика бар"). * 1-топ-сурет арқылы беру. * 2-топ-қимылдар / мимика арқылы. * 3-топ-шартты белгілерді қолдану (көрсеткілер, шеңберлер, квадраттар). * 4-топ - ауызша хабарлама арқылы (сыбырлап). Талқылауға арналған сұрақтар: * Аұпарат көзі кім және қабылдағыш кім болады? * Қандай байланыс арнасын пайдаланды? * Неліктен хабарлама өзгерді немесе сақталды? Сергіту сәті
Жеке жұмыс
|
Жауап нұсқаларын ұсынады: ауызша айту, көрсету, фотосурет жіберу → қорытынды: ақпарат беру үрдісі орын алады Топпен жұмыс жасайды Хабарлама топ ішінде жеткізіледі → соңғы қатысушы түсінгенін айтады. Сынып ақпараттың қай жерде бұрмаланғанын және қай жерде дұрыс жеткізілгенін анықтайды. Көз жаттығуларын орындайды Сұлбаны толтырады Ақпарат көзі мен қабылдағышын, байланыс арнасын анықтайды ФС бойынша тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді ЖИ-мен жұмыс істейді, жағдайды дәптерге жазады Мысал келтіреді Интерактивті тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: Ақпаратты бере және түсіндіре алады Дескрипторлар: - Хабарламаның дәлдігі - Креативті шешім Бағалау Екі жұлдыз және бір тілек Бағалау критерийі: байланыс көзін, қабылдағышты және байланыс арнасын біледі Дескрипторлар: * Сұлбаны толтырады. (1 ұпай) * Ақпарат көзі мен қабылдағышын, байланыс арнасын анықтайды (4 ұпай) * Ақпарат көзін, байланыс арнасын, ақпарат қабылдағышты, беру сипатын анықтайды (3 ұпай) * ЖИ-ге дұрыс сұраныс жасайды. (1 ұпай) * Мысал келтіреді (1 ұпай) Бағалау: Өзара Бағалау |
Оқулық, Жұмыс парағы Суреттер chat GPT көмегімен жасалады Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Шағын хабарлама немесе хат жазып, отбасы мүшелеріне оны әртүрлі жолдармен (мысалы, мессенджер арқылы, ауызша, жазбаша) жеткізуді ұсыныңыз. Қай әдіс ең ыңғайлы және неге екенін талдаңыз.. Рефлексия. Сабақта қалай жұмыс істедің, сәйкес смайлды таңда
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпаратты беру
Ақпаратты беру
Көкшетау қаласының№19 ЖОББМ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ақпарат беру
|
Бөлім: |
Ақпаратты ұсыну |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
Рахметуллина Гулнур Токтаровна |
|
|
Күні: |
18.09.2025ж |
|
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпарат беру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ақпаратты беру процесі, ақпарат көзі мен қабылдағышы, байланыс арнасы және ақпаратты беру кезінде туындайтын кедергілер туралы түсініктерін қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік құндылығы ақпаратты беруге мұқият және жауапкершілікпен қарау арқылы қалыптасады: оқушылар байланыс арналарын дұрыс пайдалануды үйренеді, тапсырмаларды орындауда табандылық танытады, басталғанды соңына дейін жеткізеді және өмірлік жағдайларда ақпаратты беру туралы білімді қолданады.. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысуды тексеру. Психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфера құру үшін "Өрмекші торы" әдісі қолданылады. Оқушылар жақсы тілектерін білдіріп, бір-біріне жіп лақтырады. Көңіл-күйлерін көтереді. Ой қозғау. Әңгімелесу әдісі. • Егер сен хабарлама жазып, оны сыныптасыңа таратсаң – ақпарат көзі кім болады және қабылдағыш кім? * Ақпаратты сөзсіз беруге бола ма? Қалай? * Хабарлама бірнеше адам арқылы берілсе не болады? Ол өзгере ме? * Адамдар мектепте ақпарат берудің қандай тәсілдерін қолданады? Ал үйде? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, топтық талқылау өткізгеннен кейін мұғалім сабақ тақырыбымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстырады. |
Оқушылар бір-біріне тілектерін білдіреді Сұрақтарға жауап береді |
Мақтау
|
Интербелсенді тақта Тапсырма chat GPT көмегімен жасалады |
|
Сабақтың ортасы |
Сен өте маңызды ақпарат таптың деп елестет және оны досыңа айтқың келеді. Бірақ кенеттен телефон жоғалып кетті, интернет жұмыс істемейді, тіпті қағазға жазу мүмкін емес. Бұндай жағдайда ақпаратты қалай беруге болады? Бүгін біз ақпарат берудің қандай жолдары бар екенін, ақпарат көзі мен қабылдағыш деген кім екенін және бұл процеске не кедергі келтіруі немесе көмектесуі мүмкін екенін білетін боламыз. Топтық жұмыс Әр топқа тапсырма беріледі: қысқа хабарламаны жеткізудің өзіндік әдісін ойлап табу (мысалы, "бүгін бізде информатика бар"). * 1-топ-сурет арқылы беру. * 2-топ-қимылдар / мимика арқылы. * 3-топ-шартты белгілерді қолдану (көрсеткілер, шеңберлер, квадраттар). * 4-топ - ауызша хабарлама арқылы (сыбырлап). Талқылауға арналған сұрақтар: * Аұпарат көзі кім және қабылдағыш кім болады? * Қандай байланыс арнасын пайдаланды? * Неліктен хабарлама өзгерді немесе сақталды? Сергіту сәті
Жеке жұмыс
|
Жауап нұсқаларын ұсынады: ауызша айту, көрсету, фотосурет жіберу → қорытынды: ақпарат беру үрдісі орын алады Топпен жұмыс жасайды Хабарлама топ ішінде жеткізіледі → соңғы қатысушы түсінгенін айтады. Сынып ақпараттың қай жерде бұрмаланғанын және қай жерде дұрыс жеткізілгенін анықтайды. Көз жаттығуларын орындайды Сұлбаны толтырады Ақпарат көзі мен қабылдағышын, байланыс арнасын анықтайды ФС бойынша тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді ЖИ-мен жұмыс істейді, жағдайды дәптерге жазады Мысал келтіреді Интерактивті тапсырманы орындайды |
Бағалау критерийі: Ақпаратты бере және түсіндіре алады Дескрипторлар: - Хабарламаның дәлдігі - Креативті шешім Бағалау Екі жұлдыз және бір тілек Бағалау критерийі: байланыс көзін, қабылдағышты және байланыс арнасын біледі Дескрипторлар: * Сұлбаны толтырады. (1 ұпай) * Ақпарат көзі мен қабылдағышын, байланыс арнасын анықтайды (4 ұпай) * Ақпарат көзін, байланыс арнасын, ақпарат қабылдағышты, беру сипатын анықтайды (3 ұпай) * ЖИ-ге дұрыс сұраныс жасайды. (1 ұпай) * Мысал келтіреді (1 ұпай) Бағалау: Өзара Бағалау |
Оқулық, Жұмыс парағы Суреттер chat GPT көмегімен жасалады Жасанды интеллект (ChatGPT/ Gemini/ YandexGPT/ Copilot) |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы: Шағын хабарлама немесе хат жазып, отбасы мүшелеріне оны әртүрлі жолдармен (мысалы, мессенджер арқылы, ауызша, жазбаша) жеткізуді ұсыныңыз. Қай әдіс ең ыңғайлы және неге екенін талдаңыз.. Рефлексия. Сабақта қалай жұмыс істедің, сәйкес смайлды таңда
|
Үй тапсырмасын жазады
Өз жұмыстарын бағалайды |
Өзін-өзі бағалау
|
|
шағым қалдыра аласыз

















