Бекітілді:
Әл-Фараби атындағы №21 мамандырылған гимназия
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ақпаратты беру. Ақпаратты шифрлау
|
Бөлім |
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамасы |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Салмағанбет Б.Қ. |
|
|
Күні |
25 - 29.09.2023 |
|
|
Сынып : 5 «А», «Ә», «В», «Б», «Г», «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты беру. Ақпаратты шифрлау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу; өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтеу, |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 10 минут Ортасы 25 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. “Суретті жалғастыр” сергіту сәті
Үй тапсырмасын: “Өзара тексеріс” әдісі Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Миға шабуыл.
Шифрлау дегеніміз – құпия ақпаратты бөтен адамдардың оқуына жол бермейтіндей етіп өзгерту. Алфавит – белгілі бір тілде жазылған кез келген ақпаратты құрастырып, кодтау үшін пайдаланылатын символдар. Алфавит – белгілі бір тілде жазылған кез келген ақпаратты құрастырып, кодтау үшін пайдаланылатын символдар. 1 тапсырма Тақырыптың негізгі терминдерін (шифр, код, құпия, криптограф) қазақ әліпбиіндегі реті бойынша алмастыру әдісімен шифрлау жолын ұсын. 2 тапсырма Морзе әліппесін пайдаланып, «OTAN», «МEKTEP», «SYNYP» сөздерін және өз атыңды кодта. Әр әріпке сәйкес келетін кодтан кейін бос орын қалдыр. 3 тапсырма Төменде Морзе кодымен берілген сөздерді декодта.
4 тапсырма Кодты шешу кілтін пайдаланып, санмен кодталған сөзді тап. Бұл сөз сен үшін қаншалықты маңызды? Ойыңды ортаға сал.
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын өзара тексереді 1 тапсырманы орындайды. 2 тапсырманы орындайды. 3 тапсырманы орындайды. 4 тапсырманы орындайды. |
Дескриптор
/2 балл/
Дескриптор
/2 балл/
Дескриптор
/3 балл/
Дескриптор
/3 балл/ |
Оқулық Презентация |
|
Соңы: 5 минут |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» Ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым |
Кері байланыс |
Өзін-өзі бағалау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпаратты беру. Ақпаратты шифрлау 5 сынып
Ақпаратты беру. Ақпаратты шифрлау 5 сынып
Бекітілді:
Әл-Фараби атындағы №21 мамандырылған гимназия
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ақпаратты беру. Ақпаратты шифрлау
|
Бөлім |
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамасы |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Салмағанбет Б.Қ. |
|
|
Күні |
25 - 29.09.2023 |
|
|
Сынып : 5 «А», «Ә», «В», «Б», «Г», «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты беру. Ақпаратты шифрлау |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
жеке тұлғаның пікірін ескеру және әрбір ойдың құндылығын құрметтеу; өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтеу, |
|
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 10 минут Ортасы 25 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. “Суретті жалғастыр” сергіту сәті
Үй тапсырмасын: “Өзара тексеріс” әдісі Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Миға шабуыл.
Шифрлау дегеніміз – құпия ақпаратты бөтен адамдардың оқуына жол бермейтіндей етіп өзгерту. Алфавит – белгілі бір тілде жазылған кез келген ақпаратты құрастырып, кодтау үшін пайдаланылатын символдар. Алфавит – белгілі бір тілде жазылған кез келген ақпаратты құрастырып, кодтау үшін пайдаланылатын символдар. 1 тапсырма Тақырыптың негізгі терминдерін (шифр, код, құпия, криптограф) қазақ әліпбиіндегі реті бойынша алмастыру әдісімен шифрлау жолын ұсын. 2 тапсырма Морзе әліппесін пайдаланып, «OTAN», «МEKTEP», «SYNYP» сөздерін және өз атыңды кодта. Әр әріпке сәйкес келетін кодтан кейін бос орын қалдыр. 3 тапсырма Төменде Морзе кодымен берілген сөздерді декодта.
4 тапсырма Кодты шешу кілтін пайдаланып, санмен кодталған сөзді тап. Бұл сөз сен үшін қаншалықты маңызды? Ойыңды ортаға сал.
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. Үй тапсырмасын өзара тексереді 1 тапсырманы орындайды. 2 тапсырманы орындайды. 3 тапсырманы орындайды. 4 тапсырманы орындайды. |
Дескриптор
/2 балл/
Дескриптор
/2 балл/
Дескриптор
/3 балл/
Дескриптор
/3 балл/ |
Оқулық Презентация |
|
Соңы: 5 минут |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» Ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым |
Кері байланыс |
Өзін-өзі бағалау |
|
шағым қалдыра аласыз
















