Ақпаратты цифрлы тасымалдағыштар

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ақпаратты цифрлы тасымалдағыштар

Материал туралы қысқаша түсінік
қазіргі уақытта сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын қолдану және олардың ерекшеліктері. ақпарат тасымаладағыштарды салыстырады Ұқсастығын анықтайды. Айырмашылығын анықтайды
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бекітемін:

Мектеп директоры: У.Сариев


76 Жалпы білім беретін мектеп коммуналдық мемелекеттік мекемесі

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Ақпаратты цифрлы тасымалдағыштар

Бөлім: 5

Компьютер және қауіпсіздік

Педагогтың аты-жөні

Н.Абдинабиева

Күні

14.04.2025 ж

Сынып: 5-Ә

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Ақпаратты цифрлық тасымалдағыштар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.1 Сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

«Цифрлық құрылғылар» ұғымына анықтама береді.

Цифрлық құрылғыларды тиімділігіне мысалдар келтіреді.

Цифрлық тасымалдаушыларды қолданып, салыстырады.

Құндылықтарға баулу

- мүдделі тараптардың бірлескен іс-шаралары, басқа тараптардың идеялары мен ұсыныстарына ашықтық, барлық тараптар үшін тиімді болатын бірлескен шешімдер қабылдау;

- әртүрлі құндылықтарды, көзқарастар мен мәдениеттерді түсіне білу, құрметтей отырып командада тиімді жұмыс істеу.

- цифрлық технологиялар мен инновациялар дәуірінде өз бетінше білім алу және өзін-өзі жетілдіру дағдыларын дамыту арқылы білім алуға және өз ой-өрісін кеңейтуге тұрақты ұмтылыс

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин

1.Оқушылармен сәлемдесу.

2. Алақаннан алақанға» әдісі арқылы оқушылар бір – біріне жылы лебіздер білдіреді.

3. Топтастыру.

Online-stopwatch платформасы арқылы оқушыларды 2 топқа бөлу.

https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators/random-animated-frog-group-generator/

4.Өткен сабақты пысықтау

«3-4-5-6-7 » әдісі арқылы өткен сабақта есте қалған 3-4-5-6-7 әріптен түратын сөздерді кестеге жазады.




































5. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру

1.Мұғаліммен сәлемдеседі.


2. Топқа бөлінеді.

3.Өткен сабақты пысықтайды.

4.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Сабақтың мақсаттарымен танысады.

Өзін -өзі бағалау


https://www.online-stopwatch.com/random-group-generators/random-animated-frog-group-generator/






Стикер

Сабақтың ортасы

30 мин

3.Жаңа тақырыпқа шолу.

«Ой қөзғау» әдісі

-Дербес компьютерден басқа қандай цифрлық құрылғыларды білесің?

-Суретте бейнеленген құрылғылардың қайсысын жиі пайдаланасың (1-сурет)?

-Цифрлық құрылғылардағы ақпаратты қалай сақтап, тасымалдауға болады?


Жаңа тақырыпты түсіндіру.

«Бейнесаяхат» әдісі

Видеоролик арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

https://www.youtube.com/watch?v=oyMo3023BKc

Топтық жұмыс. 1-тапсырма.

«Еркін талқылау» әдісі арқылы оқушылар өзі дұрыс деп таңдаған жауапттарын топта талқылайды және өздерінің көз қарастарын дәлелдеу барысында осы әдісті пайдалану арқылы оқу мақсаттарына қол жеткізуге ықпал етеді. Әр топқа жеке жеке тапсырма беріледі.

1-топ

Неліктен суреттегі ақпарат тасымалдаушыны қазіргі уақытта қолданбайды? Себебін анықта!

2-топ

Цифрлық құрылғылардың тиімділігіне үш мысал келтір. Не үшін тиімді екенін түсіндіріңдер.


Жұптық жұмыс

2-тапсырма.

«Ойлан - жұптас – бөліс» әдісі арқылы берілген тапсырма әр бір оқушы өз өйын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі.

1-топ

Талдап салыстырайлық

CD диск пен флеш-жинақтауышты салыстырып, ұқсастығы мен айырма шылығын анықта.

2-топ

Микро SD флешка мен сыртқы қатқыл дискті салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын анықта.


Жеке жұмыс. 3-тапсырма.

Оқулық § 5.2, 106-бет,

«Практикада қолдану» тапсырмасы

1.Мұғалім берген флеш-жадты компьютердің USB портына орна ластыр.

2. Компьютер батырмасын басып, сұхбат терезесінен флеш-жадты тап.

3. Флеш-жадты тінтуірдің оң жақ батырмасы көмегімен шертіп, Свойства (Қасиет) терезесінен оның көлемін анықта.

4. Өзің пайдаланып отырған компьютердің қатқыл дискі флеш жадтан неше есе үлкендігін анықта.

Топтық жұмыс

4-тапсырма

Сені басқа қалада оқушылар арасында өтетін жобалар жарысына қатысуға таңдады. Жоба презентациясы, қосымша графиктік және бейнефайлдардың жалпы көлемі 1 Гб. Осы ақпаратты қай тасы малдағышпен алып жүрсек, оның жойылып кетпеуіне сенімді бо ламыз? Не себепті? Өз тұжырымыңды ұсын.

Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз өй пікірлері мен бөліседі.




Мұғалімді тыңдайды



Видеоролик арқылы жаңа сабақты мәңгереді.


Ақпарат тасымалдағыштарды дәптерге жазады. Қатқыл диск, оптикалық диск –анықмаларын дәптерге жазады



1-тапсырманы орындайды.

Топта талқылайды.


Дескриптор:

-ақпарат тасымалдауышыны қазіргі уақытта қолданбау себебін анықтайды.

- Цифрлық құрылғылардың тиімділігіне үш мысал келтіреді.

- Не үшін тиімді екенін түсіндіреді.

-Топта талқылайды.



2-тапсырманы орындайды


Талдап,салыстырады.



Дескриптор:

-ақпарат тасымалдаушыларды салыстырады

- ұқсастығын анықтайды

- айырмашылығын анықтайды.









3-тапсырманы орындайды


Компьютермен жұмыс


Дескриптор:

-флеш-жадтың көлемін анықтайды;

-пайдаланып отырған компьютердің қатқыл дискі флеш-жадтан неше есе үлкендігін анықтайды.









Дескриптор:

  • ақпарат тасымалдаушылардың көлемін анықтайды;

  • ақпарат тасымалдаушылардың сенімділігін салыстырады..

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды 1-10 балл аралығында бағалау





















Жұлдыз

3 балл













Жұлдыз

3 балл






























Жұлдыз

2балл













Жұлдыз

2балл













Оқулық

Кесте

Жұмыс дәптері



https://www.youtube.com/watch?v=oyMo3023BKc




























Оқулық















Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

7 мин

Рефлексия

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:

«Бағдаршам әдісі»

Gynzy онлайн тақтасы арқылы кері байланыс жүргізіледі.

https://teacher.gynzy.com/en/board/e0ba7647-b07b-49b3-922e-d855ed47d61f

Өзін-өзі бағалау.

Gynzy онлайн тақтасы арқылы кері байланыс жүргізіледі.



https://teacher.gynzy.com/en/board/e0ba7647-b07b-49b3-922e-d855ed47d61f




Үй тапсырмасы

§ 5.2, 106-бет «Үй тапсырмасы»

«Цифрлық технологиялар адамның өмір сүру салтына қаншалық ты әсер етті?» деген тақырыпта шағын эссе жаз.





Тексерді:

ДОІЖО: Ш.Козиметов

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.05.2025
139
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі