|
Бөлім |
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамасы |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|
Күні |
13.09.2023 ж. |
|
|
Сынып 8 «А», «Ә» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты өлшеу. Ықтималдық әдісі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|
|
||
|
Көптеген оқушылар: |
||
|
Ақпараттың өлшем бірліктерін салыстыра алу; |
||
|
Кейбір оқушылар: |
||
|
Ақпараттың көлемін анықтауда алфавиттік тәсілмен есеп шығарудың жолдарын қолдану |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау/Дискрипторлар |
Ресурстар |
|
Кіріспе (5 минут) |
- Оқушылармен амандасу және тексеру.<br> - Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді таныстыру.<br> - Сабақтың тақырыбын жариялау және қызығушылық тудыру үшін ақпараттық көлем турасында нақты мысалдар келтіру. |
- Мұғалімді тыңдайды, сабақ мақсатын түсінеді.<br> - Ақпараттық көлем туралы мысалдарды тыңдайды. |
- Вербальды түрде мақтау. |
- Презентация (PowerPoint).<br> - Тақырыпқа қатысты мысалдар. |
|
Негізгі бөлім (30 минут): |
||||
|
Түсіндіру (10 минут) |
- Ақпарат көлемін өлшеудің жалпы ұғымдарын түсіндіру.<br> - Алфавиттік тәсілмен ақпарат көлемін анықтау жолдарын көрсету.<br> - Алфавиттік тәсілмен ақпарат көлемін өлшеу мысалдарын көрсету (формулалармен). |
- Тыңдайды, ескертулер жазады.<br> - Мәліметтерге сұрақтар қойып, түсіндірулер алады. |
- Мұғалімнің бақылауы арқылы. |
- Презентация, интерактивті тақта. |
|
Тапсырма 1 (10 минут) |
- Оқушыларды бірнеше топқа бөлу (әр топта 3-4 оқушы).<br> - Әр топқа бірнеше сөздер немесе сөйлемдер беру.<br> Тапсырма:<br> Әр топ берілген сөздер мен сөйлемдердің ақпараттық көлемін алфавиттік тәсілмен есептейді. |
- Топтарда жұмыс істейді, тапсырмаларды талқылайды.<br> - Ақпарат көлемін есептеу жұмыстарын жүргізеді. |
Ақпарат көлемін анықтау: <br> - Ақпарат көлемін дұрыс есептейді.<br> - Қажетті формуланы қолданады.<br> Дискрипторлар:<br> - Алфавиттік тәсілмен ақпарат көлемін анықтайды.<br> - Қолжетімді формулаларды қолданады.<br> - Нәтижелерді дұрыс интерпретациялайды. |
- Ақпарат көлемін есептеу үшін сөздер мен сөйлемдер.<br> - Жапсырма қағаздар. |
|
Тапсырма 2 (10 минут) |
- "Ақпарат көлемін салыстыру" жаттығуын беру.<br> Тапсырма:<br> Әр топқа ақпарат көлемі әртүрлі екі мәтін беріледі. Топтар бұл мәтіндердің ақпарат көлемін анықтап, салыстыру керек. |
- Топтарда жұмыс жасап, ақпарат көлемін есептейді.<br> - Нәтижелерін салыстырады және талқылайды. |
Ақпарат көлемін салыстыру:<br> - Мәтіндердің ақпарат көлемін дұрыс есептейді.<br> - Екі мәтінді салыстырады және нәтижесін талқылайды.<br> Дискрипторлар:<br> - Әр мәтіннің ақпарат көлемін анықтайды.<br> - Салыстыру нәтижелерін дұрыс түсіндіреді. - Талқылау кезінде белсенділік танытады. |
- Екі мәтін (әртүрлі ақпарат көлемі).<br> - Жапсырма қағаздар. |
|
Қорытынды (5 минут) |
- Оқушылардың жұмыстарының нәтижесін қорытындылау және талдау.<br> - Сабақтың мақсатына жеткендерін талқылау.<br> - Қорытындылау және келесі сабаққа тапсырма беру.<br> - Сұрақтар қою, рефлексия жасау. |
- Мұғалімді тыңдайды, сұрақтар қояды.<br> - Өз жұмыстарын талқылайды және кері байланыс береді. |
- Тиімді кері байланыс беру. |
- Ауызша немесе жазбаша кері байланыс құралдары. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпаратты өлшеу. Ықтималдық әдісі. 2-сабақ Информатика ҚМЖ
Ақпаратты өлшеу. Ықтималдық әдісі. 2-сабақ Информатика ҚМЖ
|
Бөлім |
Компьютер мен желілердің техникалық сипаттамасы |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|
Күні |
13.09.2023 ж. |
|
|
Сынып 8 «А», «Ә» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты өлшеу. Ықтималдық әдісі. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.1.1 ақпараттың көлемін анықтағанда алфавиттік тәсіл қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|
|
||
|
Көптеген оқушылар: |
||
|
Ақпараттың өлшем бірліктерін салыстыра алу; |
||
|
Кейбір оқушылар: |
||
|
Ақпараттың көлемін анықтауда алфавиттік тәсілмен есеп шығарудың жолдарын қолдану |
||
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау/Дискрипторлар |
Ресурстар |
|
Кіріспе (5 минут) |
- Оқушылармен амандасу және тексеру.<br> - Сабақтың мақсаттарын және күтілетін нәтижелерді таныстыру.<br> - Сабақтың тақырыбын жариялау және қызығушылық тудыру үшін ақпараттық көлем турасында нақты мысалдар келтіру. |
- Мұғалімді тыңдайды, сабақ мақсатын түсінеді.<br> - Ақпараттық көлем туралы мысалдарды тыңдайды. |
- Вербальды түрде мақтау. |
- Презентация (PowerPoint).<br> - Тақырыпқа қатысты мысалдар. |
|
Негізгі бөлім (30 минут): |
||||
|
Түсіндіру (10 минут) |
- Ақпарат көлемін өлшеудің жалпы ұғымдарын түсіндіру.<br> - Алфавиттік тәсілмен ақпарат көлемін анықтау жолдарын көрсету.<br> - Алфавиттік тәсілмен ақпарат көлемін өлшеу мысалдарын көрсету (формулалармен). |
- Тыңдайды, ескертулер жазады.<br> - Мәліметтерге сұрақтар қойып, түсіндірулер алады. |
- Мұғалімнің бақылауы арқылы. |
- Презентация, интерактивті тақта. |
|
Тапсырма 1 (10 минут) |
- Оқушыларды бірнеше топқа бөлу (әр топта 3-4 оқушы).<br> - Әр топқа бірнеше сөздер немесе сөйлемдер беру.<br> Тапсырма:<br> Әр топ берілген сөздер мен сөйлемдердің ақпараттық көлемін алфавиттік тәсілмен есептейді. |
- Топтарда жұмыс істейді, тапсырмаларды талқылайды.<br> - Ақпарат көлемін есептеу жұмыстарын жүргізеді. |
Ақпарат көлемін анықтау: <br> - Ақпарат көлемін дұрыс есептейді.<br> - Қажетті формуланы қолданады.<br> Дискрипторлар:<br> - Алфавиттік тәсілмен ақпарат көлемін анықтайды.<br> - Қолжетімді формулаларды қолданады.<br> - Нәтижелерді дұрыс интерпретациялайды. |
- Ақпарат көлемін есептеу үшін сөздер мен сөйлемдер.<br> - Жапсырма қағаздар. |
|
Тапсырма 2 (10 минут) |
- "Ақпарат көлемін салыстыру" жаттығуын беру.<br> Тапсырма:<br> Әр топқа ақпарат көлемі әртүрлі екі мәтін беріледі. Топтар бұл мәтіндердің ақпарат көлемін анықтап, салыстыру керек. |
- Топтарда жұмыс жасап, ақпарат көлемін есептейді.<br> - Нәтижелерін салыстырады және талқылайды. |
Ақпарат көлемін салыстыру:<br> - Мәтіндердің ақпарат көлемін дұрыс есептейді.<br> - Екі мәтінді салыстырады және нәтижесін талқылайды.<br> Дискрипторлар:<br> - Әр мәтіннің ақпарат көлемін анықтайды.<br> - Салыстыру нәтижелерін дұрыс түсіндіреді. - Талқылау кезінде белсенділік танытады. |
- Екі мәтін (әртүрлі ақпарат көлемі).<br> - Жапсырма қағаздар. |
|
Қорытынды (5 минут) |
- Оқушылардың жұмыстарының нәтижесін қорытындылау және талдау.<br> - Сабақтың мақсатына жеткендерін талқылау.<br> - Қорытындылау және келесі сабаққа тапсырма беру.<br> - Сұрақтар қою, рефлексия жасау. |
- Мұғалімді тыңдайды, сұрақтар қояды.<br> - Өз жұмыстарын талқылайды және кері байланыс береді. |
- Тиімді кері байланыс беру. |
- Ауызша немесе жазбаша кері байланыс құралдары. |
шағым қалдыра аласыз













