|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 5 |
Қатысушылр саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты шифрлау. Практикум |
|||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақпаратты шифрлауды білеміз |
|||
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|||
|
Бірлік және Ынтымақ құндылығы |
- жеке және қоғамдық мүлделер арасындағы байланысты түсіндіру; - тиімді қарым-қатынас орнату; - комондада жұмыс істей білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. Откен сабақты пысықтау.«Өрмекші торы» әдісі -Шифрлау не үшін қолданылады? -Кодтау дегеніміз не? -Ақпаратты кодтау әдістерін ата. -Морзе әліппесі туралы әнгімеле. -Цезарь шифры туралы айт. -Брайль карпі /коды/ туралы не білесің? -Пошта индексін кодтау туралы әнгімеле. -Штрихкодтар деген не? - QR кодтар -Жалауша әліппесін кім пайдаланады? |
1. Мұғаліммен амандасады. 2. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3. Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин Сабақты бекітіу |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Ақпаратты қорғаумен айналысатын арнайы ғылым саласы бар. Бұл ғылым саласы криптология деп аталады. Криптология «криптография» (шифрлау) және «криптоталдау» деген екі бөлімге жіктеледі. Криптография айналысатын адамды криптограф деп атайды. Криптограф хабардың құпиялылығын және нақтылығын қамтамасыз етеді. Криптология ғылымының мақсаты- ашық мәтінді бөгде адам оқи алмайтындай етіп өзгертетін математикалық әдістерді іздеу. Криптографтың ашық мәтінге қолданылған амалынан кейінгі нәтижені шифрланған мәтін немесе криптограмма деп атаймыз. Ашық мәтінді шифрлау үшін криптограф әрқашан құпия кілтті қолданады. Бұзылуы мен ашылуына жол бермейтін шифрдың қабілетін шифрдың беріктілігі деп аталады. Көрсетілім.Шифрлаудың алмастыру әдісі. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық 24 бет А денгейі
Дескриптор: -берілген сөздерді қазақ әліпбиіндегі реті бойынша алмастыру әдісімен шифрлау жолын ұсынады, әр мақал 1 балл ҚБ: жұлдыз /3балл/ 2-тапсырма. Оқулық 24 бет В денгейі
Дескриптор: -Цезарь кодымен берілген сөздерді декодтау орындайды, әр қала 1 балл ҚБ: жұлдыз /3балл/ 3-тапсырма. Оқулық 24 бет С денгейі
Дескриптор: -кестені пайдаланып отан туралы екі мақалды шифрлап жаз. ҚБ: жұлдыз /4балл/
|
Мұғалімді тыңдайды Оқушыларға кодтау, декоттауды еске түсіреді Дәптерге анықтамасын жазады Кесте толтырады Ақпаратпен жұмыс |
3 балл 3 балл 3 балл 4 балл |
Сурет/слайд Сурет/слайд Сурет/слайд Таратпа материал |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» Ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Өткенді қайталау |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпаратты шифрлау практикум 5 сынып ҚМЖ
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 5 |
Қатысушылр саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпаратты шифрлау. Практикум |
|||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.3 Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау; |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ақпаратты шифрлауды білеміз |
|||
|
ЕБҚЕ бар балалар үшін |
-Қарым-қатынас деңгейінде сөздік қорын, сипап сезу дағдыларын дамыту -Көруінде кемістігі бар балаларды ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру( практика түрінде жауап беруге жағдай жасау) -Денсаулығын ескере отырып оқушыға жеке карточкамен жұмыс жасау. (жүріп тұруы қиын оқушы) |
|||
|
Бірлік және Ынтымақ құндылығы |
- жеке және қоғамдық мүлделер арасындағы байланысты түсіндіру; - тиімді қарым-қатынас орнату; - комондада жұмыс істей білу; |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3. Откен сабақты пысықтау.«Өрмекші торы» әдісі -Шифрлау не үшін қолданылады? -Кодтау дегеніміз не? -Ақпаратты кодтау әдістерін ата. -Морзе әліппесі туралы әнгімеле. -Цезарь шифры туралы айт. -Брайль карпі /коды/ туралы не білесің? -Пошта индексін кодтау туралы әнгімеле. -Штрихкодтар деген не? - QR кодтар -Жалауша әліппесін кім пайдаланады? |
1. Мұғаліммен амандасады. 2. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3. Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4. Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 10 мин 10 мин Сабақты бекітіу |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Ақпаратты қорғаумен айналысатын арнайы ғылым саласы бар. Бұл ғылым саласы криптология деп аталады. Криптология «криптография» (шифрлау) және «криптоталдау» деген екі бөлімге жіктеледі. Криптография айналысатын адамды криптограф деп атайды. Криптограф хабардың құпиялылығын және нақтылығын қамтамасыз етеді. Криптология ғылымының мақсаты- ашық мәтінді бөгде адам оқи алмайтындай етіп өзгертетін математикалық әдістерді іздеу. Криптографтың ашық мәтінге қолданылған амалынан кейінгі нәтижені шифрланған мәтін немесе криптограмма деп атаймыз. Ашық мәтінді шифрлау үшін криптограф әрқашан құпия кілтті қолданады. Бұзылуы мен ашылуына жол бермейтін шифрдың қабілетін шифрдың беріктілігі деп аталады. Көрсетілім.Шифрлаудың алмастыру әдісі. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Оқулық 24 бет А денгейі
Дескриптор: -берілген сөздерді қазақ әліпбиіндегі реті бойынша алмастыру әдісімен шифрлау жолын ұсынады, әр мақал 1 балл ҚБ: жұлдыз /3балл/ 2-тапсырма. Оқулық 24 бет В денгейі
Дескриптор: -Цезарь кодымен берілген сөздерді декодтау орындайды, әр қала 1 балл ҚБ: жұлдыз /3балл/ 3-тапсырма. Оқулық 24 бет С денгейі
Дескриптор: -кестені пайдаланып отан туралы екі мақалды шифрлап жаз. ҚБ: жұлдыз /4балл/
|
Мұғалімді тыңдайды Оқушыларға кодтау, декоттауды еске түсіреді Дәптерге анықтамасын жазады Кесте толтырады Ақпаратпен жұмыс |
3 балл 3 балл 3 балл 4 балл |
Сурет/слайд Сурет/слайд Сурет/слайд Таратпа материал |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Бір ауыз сөз» Ұнады, қажет, пайдалы, білдім, үйрендім, қызықтым, есте сақтадым |
Өзін-өзі бағалау. |
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Өткенді қайталау |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз

















