|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютер және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Құсыман Балдана |
|||
|
Күні |
29.04.2024 |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Цифрлық ақпарат тасымалдаушыларды біледі; Цифрлық тасымалдаушыларды олардың негізгі сипаттамаларын сай таңдай алады; Цифрлық тасымалдаушы құрылғылардың сыйымдылығын анықтай алады. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Оқушыларды топқа бөлу. 3.Психологиялық ахуал орнату. «Струп тест» әдісін қолдану. 4. Бағалау парағын тарату 5. Сабақтың тақырыбымен мақсаттарымен таныстыру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
|
Өткен білімді еске түсіру |
1-тапсырма. 10 мин тест |
Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: 5 сұрақтан көп -2 балл 3-5 сұрақ -1 балл ҚБ: жұлдыз /2балл |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Ұзақ ғасырлар бойы жалғыз ақпарат көзі қағаз болды, ал ХХ ғасырда ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары пайда бола бастады. Ақпарат тасымалдаушылар бір- неше түрге бөлінеді. Иілгіш магниттік диск. Оған дискеттер жатады. Дискеттердің көлемі бірнеше мегабайт қана болады. Олар 1970 жылдардан бастап 1990 жылдардың басына дейін кең таралды. Бұл тасымалдаушыны адамдар ұзақ жылдар бойы жаппай қолданып келді (1-сурет). Көлемі жағынан аз ақпарат сыятын.
Ленталық ақпарат тасымалдаушылар. Олар – өте жұқа магнитті лентадан тұратын тасымалдаушылар. Оларға таспалар (аудиотаспа, видеотаспа т.б.) жатады. Көлемі бірнеше мегабайттан бірнеше гигабайтқа дейін болады (2-сурет).
Оптикалық диск тасымалдаушылар. Оларға CD/DVD/ Blu-ray сияқты тасымалдаушылар жатады. Олардың көлемі бірнеше гигабайт болады (3-сурет).
Қатқыл магнитті диск. HDD/Hard disk drive немесе винчестер. Көптеген компьютерлерде негізгі есте сақтау құрылғысы болып табылады. Бұл – көлемі және құрылымы жағынан ең күрделі тасымалдаушы. Қатқыл дискіде өте көлемді ақпарат- тар сақталады. Олардың көлемі өте үлкен, бірнеше гигабайттан бірнеше терра байтқа дейін болады. Қатқыл диск ішкі және сыртқы деп 2-ге бөлінеді (4-сурет). Жүйелік блоктың ішінде- гі қатқыл диск ішкі құрылғы деп есептеледі.
USB-флеш-жинақтауыш. Бұл – өте ыңғайлы және кең таралған тасымалдаушы. Көлемі бірнеше гигабайт болады (5-сурет). Бұлар- дың MacroSD, MicroSD деген түрлері бар (6-сурет).
Жеке жұмыс. 2-тапсырма. «Практикада қолдану» тапсырмасы 1. Компьютер жадының көлемін анықта. 2. Дискжетекке салынған оптикалық дискінің көлемін анықта. Топтық жұмыс. 3-тапсырма. «Венн диаграммасын» құру. -І топ оптикалық тасымалдағыш (CD,DVD,BD) түрлеріне венн диаграммасын құру; -ІІ топ флеш-тасымалдағыш (жад картасы, флеш-жад, SSD) түрлеріне венн диаграммасын құру. Қосымша тапсырма. Ребус шешу.(резерв)
|
Мұғалімді тыңдайды Ақпарат тасымалдағыштарды дәптерге жазады Қатқыл диск, оптикалық диск –анықмаларын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды Ребусты шешеді |
Дескриптор: -Компьютер жадының көлемін анықтайды-2 балл; -Оптикалық дискінің көлемін анықтайды-2 балл. ҚБ: жұлдыз /4 балл/ Дескриптор: -2 түрінің айырмашылығын жазады-2 балл; -Ұқсастығын жазады -1балл; - Ортаға шығып жұмысын қорғайды -1 балл. ҚБ: жұлдыз /4 балл/ ҚБ: жұлдыз /1 балл |
Презентация Оқулық Кесте Жұмыс дәптері Оқулық Презентация Компьютер Үлестірме Үлестірме |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс |
Өзін-өзі бағалау. |
|
Үлестірме |
|
Үй тапсырмасы |
Цифрлық тасымалдауыштар адамның өмір сүру салтына қаншалықты әсер етті? дәптерге қысқаша мәтін жазып кел. |
|
|
|
|
Дескриптор |
||
|
1-тапсырма. 10 мин тест. |
3-5 сұраққа жауап берді; |
1 |
|
5-7 сұраққа жауап берді. |
1 |
|
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Практикада қолдану» тапсырмасы |
Компьютер жадының көлемін анықтайды; |
2 |
|
Оптикалық дискінің көлемін анықтайды. |
2 |
|
|
3-тапсырма. Топтық тапсырма. «Венн диаграммасын» құру. |
2 түрінің айырмашылығын жазады; |
2 |
|
Ұқсастығын жазады; |
1 |
|
|
Ортаға шығып жұмысын қорғайды. |
1 |
|
|
Қосымша тапсырма. Ребус шешу. (резерв) |
Ребусты шешеді. |
1* |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары 5сынып
Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары 5сынып
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Компьютер және қауіпсіздік |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Құсыман Балдана |
|||
|
Күні |
29.04.2024 |
|||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 сандық ақпараттың цифрлық тасымалдау құралдарын сипаттау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Цифрлық ақпарат тасымалдаушыларды біледі; Цифрлық тасымалдаушыларды олардың негізгі сипаттамаларын сай таңдай алады; Цифрлық тасымалдаушы құрылғылардың сыйымдылығын анықтай алады. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Оқушыларды топқа бөлу. 3.Психологиялық ахуал орнату. «Струп тест» әдісін қолдану. 4. Бағалау парағын тарату 5. Сабақтың тақырыбымен мақсаттарымен таныстыру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
|
|
|
Өткен білімді еске түсіру |
1-тапсырма. 10 мин тест |
Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: 5 сұрақтан көп -2 балл 3-5 сұрақ -1 балл ҚБ: жұлдыз /2балл |
|
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Ұзақ ғасырлар бойы жалғыз ақпарат көзі қағаз болды, ал ХХ ғасырда ақпараттың цифрлық тасымалдаушылары пайда бола бастады. Ақпарат тасымалдаушылар бір- неше түрге бөлінеді. Иілгіш магниттік диск. Оған дискеттер жатады. Дискеттердің көлемі бірнеше мегабайт қана болады. Олар 1970 жылдардан бастап 1990 жылдардың басына дейін кең таралды. Бұл тасымалдаушыны адамдар ұзақ жылдар бойы жаппай қолданып келді (1-сурет). Көлемі жағынан аз ақпарат сыятын.
Ленталық ақпарат тасымалдаушылар. Олар – өте жұқа магнитті лентадан тұратын тасымалдаушылар. Оларға таспалар (аудиотаспа, видеотаспа т.б.) жатады. Көлемі бірнеше мегабайттан бірнеше гигабайтқа дейін болады (2-сурет).
Оптикалық диск тасымалдаушылар. Оларға CD/DVD/ Blu-ray сияқты тасымалдаушылар жатады. Олардың көлемі бірнеше гигабайт болады (3-сурет).
Қатқыл магнитті диск. HDD/Hard disk drive немесе винчестер. Көптеген компьютерлерде негізгі есте сақтау құрылғысы болып табылады. Бұл – көлемі және құрылымы жағынан ең күрделі тасымалдаушы. Қатқыл дискіде өте көлемді ақпарат- тар сақталады. Олардың көлемі өте үлкен, бірнеше гигабайттан бірнеше терра байтқа дейін болады. Қатқыл диск ішкі және сыртқы деп 2-ге бөлінеді (4-сурет). Жүйелік блоктың ішінде- гі қатқыл диск ішкі құрылғы деп есептеледі.
USB-флеш-жинақтауыш. Бұл – өте ыңғайлы және кең таралған тасымалдаушы. Көлемі бірнеше гигабайт болады (5-сурет). Бұлар- дың MacroSD, MicroSD деген түрлері бар (6-сурет).
Жеке жұмыс. 2-тапсырма. «Практикада қолдану» тапсырмасы 1. Компьютер жадының көлемін анықта. 2. Дискжетекке салынған оптикалық дискінің көлемін анықта. Топтық жұмыс. 3-тапсырма. «Венн диаграммасын» құру. -І топ оптикалық тасымалдағыш (CD,DVD,BD) түрлеріне венн диаграммасын құру; -ІІ топ флеш-тасымалдағыш (жад картасы, флеш-жад, SSD) түрлеріне венн диаграммасын құру. Қосымша тапсырма. Ребус шешу.(резерв)
|
Мұғалімді тыңдайды Ақпарат тасымалдағыштарды дәптерге жазады Қатқыл диск, оптикалық диск –анықмаларын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды Ребусты шешеді |
Дескриптор: -Компьютер жадының көлемін анықтайды-2 балл; -Оптикалық дискінің көлемін анықтайды-2 балл. ҚБ: жұлдыз /4 балл/ Дескриптор: -2 түрінің айырмашылығын жазады-2 балл; -Ұқсастығын жазады -1балл; - Ортаға шығып жұмысын қорғайды -1 балл. ҚБ: жұлдыз /4 балл/ ҚБ: жұлдыз /1 балл |
Презентация Оқулық Кесте Жұмыс дәптері Оқулық Презентация Компьютер Үлестірме Үлестірме |
|
Сабақтың соңы |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс |
Өзін-өзі бағалау. |
|
Үлестірме |
|
Үй тапсырмасы |
Цифрлық тасымалдауыштар адамның өмір сүру салтына қаншалықты әсер етті? дәптерге қысқаша мәтін жазып кел. |
|
|
|
|
Дескриптор |
||
|
1-тапсырма. 10 мин тест. |
3-5 сұраққа жауап берді; |
1 |
|
5-7 сұраққа жауап берді. |
1 |
|
|
2-тапсырма. Жеке жұмыс. «Практикада қолдану» тапсырмасы |
Компьютер жадының көлемін анықтайды; |
2 |
|
Оптикалық дискінің көлемін анықтайды. |
2 |
|
|
3-тапсырма. Топтық тапсырма. «Венн диаграммасын» құру. |
2 түрінің айырмашылығын жазады; |
2 |
|
Ұқсастығын жазады; |
1 |
|
|
Ортаға шығып жұмысын қорғайды. |
1 |
|
|
Қосымша тапсырма. Ребус шешу. (резерв) |
Ребусты шешеді. |
1* |
шағым қалдыра аласыз



















