Мектеп: №46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицейі
|
Күні: | Мұғалімнің есімі: |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: §3. Ақпараттың қасиеттері |
Оқу мақсатары
| Ақпарат ұғымын қайталай отырып, ақпарат саны мен ақпаратты өлшеу жолдары туралы мағлұмат беру, оқушыларға өз беттерінше әр бір ақпаратты өлшету, өлшем бірліктері туралы мәліметті қалыптастыру; Ақпараттың қасиеттерімен олардың арасындағы айырмашылығы жайлы түсінік беру. |
Жетістіктер критерийлері
| Барлық оқушылар |
| Ақпараттың қасиеттерін біледі;Біліп үйренгендерін қолданып, практикалық және теориялық түрде берілген тапсырмаларды орындайды. |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Ақпараттың дәлдігіне анықтама беріп мысал келтіре алады; |
| Кейбір оқушылар: |
| Ақпараттың қандай жағдайда құнды екенін біледі. |
Тілдік мақсат | Тақырып бойынша күрделі және жеңіл сұрақтарды тұжырымдай алады;Ақпараттың қасиеттерін біледі;Орындалған жұмысы бойынша бірін – бірі ауызша бағалайды. |
Өткен тақырып | «Өрмекшінің торы» стратегиясы арқылы өткен тақырыпты қайталау |
Қолданылатын әдіс – тәсілдер | СТО, «Өрмекші торы», «Ой қозғау». |
Қолданылатын ресурстар | Оқулықтағы §3. «Информатика» кітабы. Ғаламтор
|
Пән аралық байланыс | Математика, қазақ тілі
|
Жоспар-ланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар | Бағалау |
Басталуы
Үй жұмысы
| Сәлемдесу, сынып оқушыларын түгелдеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару. Тренинг.Мақсаты: «Саған сенемін!», «Саған сенемін себебі...» жалғастыру арқылы тізбек бойымен жанындағы оқушыға сабаққа деген сенімділік қалыптастыру |
| Смайликтер арқылы бағалау |
| «Өрмекші торы» ойыны арқылы сұрау. Әлемнің ақпараттық көрінісі тақырыбы бойынша сұрақтар қою. Ақпарат түрлерін жатқа айту.
Мақсаты: өткен тақырыптар бойынша алған білімдерін байқау |
«Өрмекші торы» әдісі | Смайликтер арқылы бағалау;Өзін-өзі бағалау |
Ортасы
Теория бойынша тапсырмалары (топтық жұмыс, презентация, мұғаліммен бірге талдау)
Практикада қолдану
| §3. Ақпараттың қасиеттері Ақпараттың қасиеті – шындық, толықтық, дұрыстық, дәлдік, өзектілік, құндылық.
«Ой қозғау». Әр топ төмендегі тақырыптар бойынша мазмұнды сызба (постер) дайындау. – топ. Шындық, Толықтық;– топ. Дұрыстық, Дәлдік;– топ. Өзектілік, Құндылық.Мақсаты: Жаңа сабақты ашу
Компьютерде тапсырма орындау.Мақсаты: Алған білімдерін, практикада қолдану дағдыларын қалыптастыру.
| Интерактивті тақта
Компьютермен жұмыс
| Смайликтер арқылы бағалау
Екі жұлдыз, бір ұсыныс
Смайликтер арқылы бағалау |
Сергіту сәті
| Видео көру арқылы жаттығу жасау
|
|
|
Аяқталуы
Үйге тапсырма беру Бағалау
| «Тест тапсырмалары арқылы сабақты пысықтау
Мақсаты: уақытты тиімді пайдалану
Үй тапсырмасын беру. §3. Ақпараттың қасиеттері
«Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін – бірі бағалау
«Кері байланыс» парақтары арқылы бағалау.
Мақсаты: уақытты үнемді пайдалану.
|
А4 форматты парақшалар
А4 форматты парақшалар
|
Смайликтер арқылы бағалау
Формативті және суммативті бағалау
|
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы қадам тапсырмаларын үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында сыныпта жиналған балл санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журналына қойылады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыларға алдыңғы тақырыптар бйынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілеті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп беруге тырысамын. | Бағалау критерийлері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. | Оқушыларға қауіпсіздік ережесін сақтау ескертіліп, тақырып бойынша мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылады. АКТ-мен байланыс жасау. Бір – бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесіне қол жеткізу |
РефлексияСабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1:2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетініне не білдім?
|