Ақпараттың сипаттары ҚМЖ 9-сынып Информатика

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ақпараттың сипаттары ҚМЖ 9-сынып Информатика

Материал туралы қысқаша түсінік
Ақпараттың сипаттары 9-сынып жаңа ҚМЖ Информатика
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі



(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Ақпараттың сипаттары

(сабақтың тақырыбы)


Бөлім

Ақпаратпен жұмыс жасау


Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып: 9 «А», «Ә»

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Ақпараттың сипаттары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.1.1 ақпараттың қасиеттерін
анықтау (маңыздылық, дәлдік,
сенімділік, құндылық)
9.4.1.1 компьютерде ұзақ уақыты
жұмыс істеу тәуекелін сыни түрде
бағалау


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Ақпарат ұғымы мен түрлерін анықтау.

Көптеген оқушылар:

Ақпарат қасиеттерін салыстыру.

Кейбір оқушылар:

- Ақпарат қасиеттерін анықтаудың қажеттілігін түсіндіру.


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/Уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

Оқушылармен амандасып, сабаққа дайындығын тексеріп, жағымды ахуал туғызады.

Мұғалімдермен амандасып, дәптер, оқулықтар дайындалады.

Бақылау

Тақта, маркер

Қызығушылықты ояту (2 мин)

Оқушыларғе жасанды интеллект мазмұнының әртүрлі түрлерін қалай жасай алатыны туралы қысқаша бейне көрсетеді. «Осындай мазмұнды құру кезінде ақпараттың қандай қасиеттері маңызды деп ойлайсыз?» деген сұрақты қояды.

Бейнероликті көріп, өз болжамдарын айтады.

Ауызша сауалнама

Компьютер, проектор, бейне

Білімді жаңарту (4мин)

Күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып, ақпараттың негізгі қасиеттерін (өзектілігі, нақтылығы, сенімділігі, құндылығы) түсіндіреді.

Анықтамаларды дәптерге жазып, нақтылау сұрақтарын қойыңыз.

Дәптерге жазу

Алматыкітап оқулығы , презентация

Жаңа сабақ (10 мин)

Оқушылардан топтарға бөлініп, жасанды интеллект құралын (мысалы, суретті қалыптастыруға арналған Midjourney) пайдалана отырып, ақпараттың қасиеттері туралы презентация жасауды ұсыныңыз.

Көрнекі материалдарды жасау үшін жасанды интеллект арқылы топтарда жұмыс жасаңыз.

Өзара сыйластық, өзін-өзі бағалау


Бағалау үшін дескрипторлар:

  • Оқушы ақпараттың негізгі қасиеттерін анықтай алады-1 б

  • Оқушы күнделікті өмірден ақпараттың қасиеттеріне мысалдар келтіре алады. -1 б

  • Оқушы көрнекі материалдарды жасау үшін жасанды интеллект құралдарын пайдалана алады. -1 б

  • Оқушы топта жұмыс жасап, пікірталасқа қатыса алады-1 б.

Компьютерлер, Интернетке кіру, AI құралдары

Практикалық тапсырмалар 15 минут

1.Топтық жұмыс

1-тапсырма: AI көмегімен инфографика жасаңыз

Мақсаты: Ақпараттың қасиеттері туралы білімдерін бекіту, шығармашылық ойлауын дамыту.

Жаттығу:

  • Әр топқа ақпараттың бір қасиетін беріңіз (өзектілігі, дәлдігі, сенімділігі, құндылығы).

  • AI құралын пайдаланып, осы сипатты көрсететін көрнекі кескіндерді жасаңыз.

  • Таңдалған сипатты, оның анықтамасын және визуалды бейнесін көрсететін инфографика жасаңыз .

2-тапсырма: жұптық жұмыс

AI көмегімен чат-бот жасау

Мақсаты: Чат-боттардың принциптерін түсіну, сұрақтарды құрастыруды және жауаптарды талдауды үйрену.

Жаттығу:

  • Ақпараттың қасиеттері туралы сұрақтарға жауап беретін қарапайым чат ботын жасаңыз .

  • Ботты тікелей жауап беріп қана қоймай, сонымен қатар нақтылайтын сұрақтар қоя алатындай етіп бағдарламалаңыз .

3-тапсырма: жеке жұмыс

Компьютерде жұмыс істеген уақыт туралы мәліметтерді талдау

Мақсаты: Компьютерде ұзақ уақыт жұмыс істеуге байланысты тәуекелдерді түсіну , деректерді талдауды үйрену.

Жаттығу:

  • Әр топқа әртүрлі адамдардың компьютерде өткізген уақыты туралы деректер жинағын беріңіз .

  • Деректерді талдау құралдарын қолдану (сүзгілер, сұрыптау), заңдылықтарды анықтау және ұзақ мерзімді компьютерлік жұмыстың денсаулыққа әсері туралы қорытынды жасау.

  • Компьютер уақытын оңтайландыру бойынша ұсыныстар беріңіз.

  • .

4-тапсырма: жұптық жұмыс

AI көмегімен киберқауіпсіздік туралы презентация жасаңыз

Мақсаты: Киберқауіпсіздік туралы хабардарлығын арттыру, көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын дамыту.

Жаттығу:

  • Суреттерді жасау үшін AI көмегімен киберқауіпсіздік туралы презентация жасаңыз .

  • Интернетті шолу кезінде деректеріңізді қорғау жолы туралы ақпаратты презентацияңызға қосыңыз .

Мұғалім нұсқаулығы бойынша дискрипторға сай компьютерде тапсырмаларды орындайды.

1-т

Дескрипторлар:

  • Оқушы көрнекі бейнені жасау үшін сәйкес AI құралын таңдай алады. -1 б

Оқушы көрнекі бейне мен ақпарат қасиеті арасындағы байланысты түсіндіре алады

















2-тапсырма Дескрипторлар:

  • Оқушы чатбот үшін анық және түсінікті сұрақтар құрастыра алады. -1 б

  • Оқушы чатботтың жауаптарын талдап, қорытынды жасай алады. -1 б

  • Оқушы чатботтың шектеулерін анықтай алады. -1 б



3-тапсырма Дескрипторлар:

  • Оқушы деректерді талдау үшін қолайлы құралдарды таңдай алады.

  • Оқушы деректердегі заңдылықтарды анықтай алады.

Оқушы негізделген ұсыныстарды тұжырымдай алады-1 б




















4-тапсырма Дескрипторлар:

  • Оқушы презентацияға сәйкес тақырыпты таңдай алады. -1 б

  • Оқушы көрнекі түрде тартымды презентация жасай алады. -1 б

  • Оқушы киберқауіпсіздік туралы ақпаратты анық және анық жеткізе алады. -1 б


Құрал: Canva, Piktochart немесе мәтіндік сипаттамалар негізінде кескіндерді жасау мүмкіндігі бар басқа онлайн инфографика жасаушы.





2.тапсырмаға ресурс

Құрал: AnyChat немесе басқа чат-бот құрастырушы.


3 тапсырма

Құрал: Google Sheets немесе басқа электрондық кесте құралы.


4-тапсырма

Құрал: кескін жасау мүмкіндіктері бар PowerPoint немесе Google Slides.


ЖИ


Сергиту сати (3 мин)

Оқушыларды сабақтың тақырыбына байланысты дене жаттығуларын орындауға шақырады (мысалы, компьютердің жұмысына еліктеу).

Жаттығуларды орындаңыз.

Бақылау

Музыкалық сүйемелдеу

Ойын (2 мин)

Ақпараттың қасиеттері және компьютерді ұзақ уақыт пайдаланумен байланысты тәуекелдер туралы мәлімдемелермен True/False ойынын өткізеді.

Сұрақтарға жауап беріп, жауаптарының себебін айтады.

Ауызша сауалнама

Аффирмация карталары

Бағалау (2 мин)

Сабақты қорытындылайды, топтардың жұмысын бағалайды, кері байланыс жасайды.

Үй тапсырмасын жазып алу.

Қалыптастырушы бағалау

Журнал


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.00.2024
685
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі