Джумагильдина Гулнар Сембаевна
Ақпараттық ісі жөніндегі орынбасары, ІІ санатты басшы орынбасары
Информатика пәні мұғалімі, «педагог- зерттеуші»
Жаңақала жалпы орта білім беретін мектебі
Жаңақала ауданы
Батыс Қазақстан облысы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||
|
Бөлім |
«Ақпарат түрлерінің сипаттамасы» |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Джумагильдина Г.С. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпарат беру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
І. Ұйымдастыру бөлімі А) оқушылармен амандасады. Б) оқушыларды түгендеп, зейіндерін сабаққа аударады. ІІ. Топқа бөлу «QAZ MATH» сайты арқылы 3 топқа бөлу. 1. Алғырлар 2. Қырандар 3. Тапқырлар ІІІ. Үй жұмысын тексеру Айналадан екі затты таңдап, қабылдаудың 5 түрі бойынша салыстырып, талдаңдар. Бұл заттар туралы ақпарат алу үшін қай сезім мүшелері көбірек қызмет етеді. Неліктен? IV. Өткен тақырыпты бекіту «Фри сұрақтары» Фри тәрізді таяқшаларда сұрақтар жазылған, соларға жауап сұрайды.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, сабаққа кіріседі. Берілген топтар бойынша бөлініп отырады. Дайындалып келген оқушылар, қолдарын көтеріп айтады. Сұрақтарға жауап беру. |
Мұғалімнің бағалауы:
Мұғалімнің бағалауы:
|
«QAZ MATH» сайты Құндылық: «Бірлік және ынтымақ» Оқулық Оқулық Фри таяқшалары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
А/ жаңа тақырыпқа көпір «4 сурет 1 сөз» әдісі / тақтадағы суреттерді қарап, сөзді табу керек/ Жаңа материалды игеру «Ақпарат беру» Сабақтың мақсаты мен бүгінгі сабақтың табыс критерийімен таныстырамын. Б/ Жаңа материалды игеру «Оқып ал!» әдісі /оқушылар тақырыпты өздері оқып, түсініп, талқылайды/ Практикалық тапсырмалар 1 тапсырма Топтық жұмыс Әр топқа әртүрлі тапсырмалар беріледі. Оны ноутбукта орындатқызып, қорғатқызады. 1 топ: Төмендегі әрекеттердің қайсысы ақпарат көзіне, қайсысы ақпарат қабылдаушыға тиесілі? Жікте: тасымалдайды, сақтайды, қабылдайды, береді, өңдейді, таратады. Мәтіндік редакторында жазады 2 топ: Ақпаратты қабылдау түріне қарай ақпарат көзі болатын заттарды жаз? Мысалы: магнитофон – естуге арналған ақпарат көзі. Мәтіндік редакторында жазады. 3 топ: Төмендегі суреттен табиғи және жасанды ақпарат көзі болатын заттарды топтастырып, жаз. Мәтіндік редакторында жазады.
Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру Қалыптастырушы бағалау (Керібайланыс) «Айна» әдісі Сергіту сәті 2 тапсырма Жұптық жұмыс бүгінгі тақырыпқа қатысты жұмыс Төмендегі суреттен ақпарат алмасудың қандай түрлерін көруге болады? Ойларыңды ортаға сал.
Қалыптастырушы бағалау (Керібайланс) Мұғалімнің ауызша бағалауы Қосымша тапсырма: (озат оқушы мен қабілеті төмен оқушылар үшін...) Озат оқушы:
Қаблеті төмен оқушы:
|
Бүгінгі тақырыпты табады. Бүгінгі күннің жадын жазып, тақырыпты жазып алады. Тақырыпты оқып танысады және топпен талқылап, мұғалімге жеткізеді. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы ноутбукта орындайды және топпен бірге талдап, қорғайды. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, ноутбукпен жұмыс жасайды. сергіту жаттығуларын жасайды. Оқушылар тапсырманы жұптасып, орындайды. Және мұғаліммен бірге талқылайды. Тапсырмаларды орындайды. Егер сыныпта озық оқушы болса немесе сыныпта ерекше білімді қажет ететін оқушы болса соларға арнайы тапсырма. Немесе уақыт қалып қойып, жұмыстануға берілген тапсырмалар. |
/Қолпаштау, мадақтау/
/Қолпаштау, мадақтау/
Жасыл- барлығы түсінікті Сары – кейбір сұрақтарына қиналдым Қызыл- маған бәрі қиын болды
Жарайсыздар! Керемет орындадыңыздар! Жұмыстарыңыз дұрыс!
/Қолпаштау, мадақтау/
|
Сурет
Құндылық: «Жасампаздық және жаңашылдық»
Оқулық, дәптер Слайд шоу Құндылық: «Еңбекқорлыққ және кәсіби біліктілік»
Оқулық Көрнекіліктер
Құндылық: «Бірлік және ынтымақ»
Ноутбук
Тапсырма жазылған топшамалар
Мәтінге берілген сурет
Құндылық: «Заң және тәртіп»
3 түрлі айна суреттері
Топшама Сурет
Топшама
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
|
«WordWall» платформасындағы «Кездейсоқ сұрақ» әдісі арқылы сұрақтар
Қалыптастырушы бағалау (Керібайланыс)
«Жұлдызша» әдісі
Бүгінгі сабақтың табыс критерийіне кері тоқталып, талқылаймыз.
(Рефлексия) «3:2:1» әдісі Мен үйренген 3 нәрсе Мен білгім келетін 2 нәрсе Менің бүгінгі сабақ бойынша 1 сұрағым
Бүгінгі сабақтағы дескриптор бойынша алған ұпайларының қорытындысын шығарады.
|
Оқушылар сайт сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар жұлдыз әдісі арқылы керібайланыс жасайды.
Үйге тапсырманы жазып алады.
Мұғалім оқушылардан сұраққа жауап алады.
оқушылар бүгінгі сабақ бойынша керібайланысқа жауап береді.
Әр тапсырмадағы өздерінің ұпайларын қосып, есептеп, бағаға айналдырады. |
Жасыл- Барлығы түсінікті болды. Сары – Кейбір сұрақтарына қиналдым. Қызыл- Маған қиын болды.
Жарайсыз! Тамаша! Керемет!
8-10 балл – «5»- тік 5-7 балл – «4»-тік 1-4 балл – «3»- тік |
«WordWall» сайтындағы тапсырма сұрақтары
Жұлдыз суреті
Оқулық
Padlet немесе ауызша слайд
Бағалау парақтары |
Бүгінгі сабақтың «Табыс критерийі»:
-
-
-
Ақпаратты жеткізу мен қабылдау көздерін біледі
Ақпаратт арналарын, қасиеттерін ажыратып, салыстара алады
Ақпарат арнасының құндылықтарын өмірмен байланыстыра алады.
-
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ақпараттың түрлерінің сипаттамасы 5 сынып ҚМЖ
Ақпараттың түрлерінің сипаттамасы 5 сынып ҚМЖ
Джумагильдина Гулнар Сембаевна
Ақпараттық ісі жөніндегі орынбасары, ІІ санатты басшы орынбасары
Информатика пәні мұғалімі, «педагог- зерттеуші»
Жаңақала жалпы орта білім беретін мектебі
Жаңақала ауданы
Батыс Қазақстан облысы
|
Қысқа мерзімді жоспар |
||
|
Бөлім |
«Ақпарат түрлерінің сипаттамасы» |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Джумагильдина Г.С. |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ақпарат беру |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру; |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
|
|
|
Сабақ кезеңі / уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы: |
І. Ұйымдастыру бөлімі А) оқушылармен амандасады. Б) оқушыларды түгендеп, зейіндерін сабаққа аударады. ІІ. Топқа бөлу «QAZ MATH» сайты арқылы 3 топқа бөлу. 1. Алғырлар 2. Қырандар 3. Тапқырлар ІІІ. Үй жұмысын тексеру Айналадан екі затты таңдап, қабылдаудың 5 түрі бойынша салыстырып, талдаңдар. Бұл заттар туралы ақпарат алу үшін қай сезім мүшелері көбірек қызмет етеді. Неліктен? IV. Өткен тақырыпты бекіту «Фри сұрақтары» Фри тәрізді таяқшаларда сұрақтар жазылған, соларға жауап сұрайды.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасып, сабаққа кіріседі. Берілген топтар бойынша бөлініп отырады. Дайындалып келген оқушылар, қолдарын көтеріп айтады. Сұрақтарға жауап беру. |
Мұғалімнің бағалауы:
Мұғалімнің бағалауы:
|
«QAZ MATH» сайты Құндылық: «Бірлік және ынтымақ» Оқулық Оқулық Фри таяқшалары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
А/ жаңа тақырыпқа көпір «4 сурет 1 сөз» әдісі / тақтадағы суреттерді қарап, сөзді табу керек/ Жаңа материалды игеру «Ақпарат беру» Сабақтың мақсаты мен бүгінгі сабақтың табыс критерийімен таныстырамын. Б/ Жаңа материалды игеру «Оқып ал!» әдісі /оқушылар тақырыпты өздері оқып, түсініп, талқылайды/ Практикалық тапсырмалар 1 тапсырма Топтық жұмыс Әр топқа әртүрлі тапсырмалар беріледі. Оны ноутбукта орындатқызып, қорғатқызады. 1 топ: Төмендегі әрекеттердің қайсысы ақпарат көзіне, қайсысы ақпарат қабылдаушыға тиесілі? Жікте: тасымалдайды, сақтайды, қабылдайды, береді, өңдейді, таратады. Мәтіндік редакторында жазады 2 топ: Ақпаратты қабылдау түріне қарай ақпарат көзі болатын заттарды жаз? Мысалы: магнитофон – естуге арналған ақпарат көзі. Мәтіндік редакторында жазады. 3 топ: Төмендегі суреттен табиғи және жасанды ақпарат көзі болатын заттарды топтастырып, жаз. Мәтіндік редакторында жазады.
Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру Қалыптастырушы бағалау (Керібайланыс) «Айна» әдісі Сергіту сәті 2 тапсырма Жұптық жұмыс бүгінгі тақырыпқа қатысты жұмыс Төмендегі суреттен ақпарат алмасудың қандай түрлерін көруге болады? Ойларыңды ортаға сал.
Қалыптастырушы бағалау (Керібайланс) Мұғалімнің ауызша бағалауы Қосымша тапсырма: (озат оқушы мен қабілеті төмен оқушылар үшін...) Озат оқушы:
Қаблеті төмен оқушы:
|
Бүгінгі тақырыпты табады. Бүгінгі күннің жадын жазып, тақырыпты жазып алады. Тақырыпты оқып танысады және топпен талқылап, мұғалімге жеткізеді. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы ноутбукта орындайды және топпен бірге талдап, қорғайды. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, ноутбукпен жұмыс жасайды. сергіту жаттығуларын жасайды. Оқушылар тапсырманы жұптасып, орындайды. Және мұғаліммен бірге талқылайды. Тапсырмаларды орындайды. Егер сыныпта озық оқушы болса немесе сыныпта ерекше білімді қажет ететін оқушы болса соларға арнайы тапсырма. Немесе уақыт қалып қойып, жұмыстануға берілген тапсырмалар. |
/Қолпаштау, мадақтау/
/Қолпаштау, мадақтау/
Жасыл- барлығы түсінікті Сары – кейбір сұрақтарына қиналдым Қызыл- маған бәрі қиын болды
Жарайсыздар! Керемет орындадыңыздар! Жұмыстарыңыз дұрыс!
/Қолпаштау, мадақтау/
|
Сурет
Құндылық: «Жасампаздық және жаңашылдық»
Оқулық, дәптер Слайд шоу Құндылық: «Еңбекқорлыққ және кәсіби біліктілік»
Оқулық Көрнекіліктер
Құндылық: «Бірлік және ынтымақ»
Ноутбук
Тапсырма жазылған топшамалар
Мәтінге берілген сурет
Құндылық: «Заң және тәртіп»
3 түрлі айна суреттері
Топшама Сурет
Топшама
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы:
|
«WordWall» платформасындағы «Кездейсоқ сұрақ» әдісі арқылы сұрақтар
Қалыптастырушы бағалау (Керібайланыс)
«Жұлдызша» әдісі
Бүгінгі сабақтың табыс критерийіне кері тоқталып, талқылаймыз.
(Рефлексия) «3:2:1» әдісі Мен үйренген 3 нәрсе Мен білгім келетін 2 нәрсе Менің бүгінгі сабақ бойынша 1 сұрағым
Бүгінгі сабақтағы дескриптор бойынша алған ұпайларының қорытындысын шығарады.
|
Оқушылар сайт сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар жұлдыз әдісі арқылы керібайланыс жасайды.
Үйге тапсырманы жазып алады.
Мұғалім оқушылардан сұраққа жауап алады.
оқушылар бүгінгі сабақ бойынша керібайланысқа жауап береді.
Әр тапсырмадағы өздерінің ұпайларын қосып, есептеп, бағаға айналдырады. |
Жасыл- Барлығы түсінікті болды. Сары – Кейбір сұрақтарына қиналдым. Қызыл- Маған қиын болды.
Жарайсыз! Тамаша! Керемет!
8-10 балл – «5»- тік 5-7 балл – «4»-тік 1-4 балл – «3»- тік |
«WordWall» сайтындағы тапсырма сұрақтары
Жұлдыз суреті
Оқулық
Padlet немесе ауызша слайд
Бағалау парақтары |
Бүгінгі сабақтың «Табыс критерийі»:
-
-
-
Ақпаратты жеткізу мен қабылдау көздерін біледі
Ақпаратт арналарын, қасиеттерін ажыратып, салыстара алады
Ақпарат арнасының құндылықтарын өмірмен байланыстыра алады.
-
-
шағым қалдыра аласыз



өмендегі суреттерге
қарап, ақпараттарды ажырат. Қалай ойлайсың, күнделікті өмірде
осындай ақпараттарды пайдаланамыз ба? Мысал
келтір.
естені
толтыр












