Фани:
Ўқиш
|
№71 умумий ўрта мактаб
|
Куни:
14.12.2017
|
Ўқитувчи: Дадаметова
Гулибарно
|
Дарс
мавзуси:
|
Пўлат
Мўминнинг «Сиз учун, биз учун»
шеъри
|
Синф:
4-«Г»
|
Қатнашган
ўқувчилар сони:
|
Қатнашмаган ўқувчилар
сони:
|
Ўқиш
мақсади:
|
Шоирнинг ҳаёти ва ижод йўлига назар солиш,
ижод
|
Дарс
мақсади:
|
Ҳамма
ўқувчилар: Пўлат Мўминнинг ҳаёти ва ижоди тўғрисида
билади
Ўқувчиларнинг
кўпчилиги: берилган вазифаларни
бажара олади
Айрим
ўқувчилар: ўз фикрини очиқ ва эркин айта олади ва савол
беради
|
Тиллик
мақсадлар:
|
Ўқувчилар бажара
олади: Шеърнинг мазмунини очиб,
ўзаро бахс мунозара ўтказа олади
Таянч сўзлар: шоир,
шеър, мустақиллик, сиз учун, Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік
біріктер:
-
Ақынның бұл поэманы жазудағы
мақсаты не?
-
Поэманың қандай тәрбиелік мәні
бар?
-
Поэмадағы басты идея
қандай?
-
Ақындар аққуды неге жоғары
бағалайды?
Талқылауға арналған
тармақтар:Поэманың қай жері сізге көбірек
ұнады?
Сіз неліктен ... бұл
үзіндіні таңдадыңыз?
Жазылым бойынша
ұсыныстар: Сөздерді көркем, қатесіз
жазылуына көңіл бөлу.
|
Алдынғы
білім:
|
Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен
шығармашылығы туралы біледі.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
іс-шаралар.
Мұғалім іс-әрекеті.
Оқушылар іс-әрекеті.
|
Оқыту
ре-сурстары
|
Ұйымдастыру кезеңі 5
мин
|
Сәлемдесу.
Көңіл-күйді көтеру үшін
«Шаттық шеңберін ұйымдастыру. Жақсы қасиеттерін айттыру. Топқа
бөлу. Бағалау парақшасы туралы
түсіндіру.
|
Оқушылар «Шаттық шеңберін»
құрастырады.Жақсы тілектер айтады..
Топқа бөлінеді: «Ана»,
«Аққу».
|
Топқа бөлу үшін
кеспелер
|
Алдынғы білімді еске түсіру
5 мин
|
Үй тапсырмасын
тексеру:.
«Сұрақ-жауап» әдісін
пайдаланып сұрақ-жауап өткізу
Сергіту
сәті.
|
Оқушылар мұғалімнің
сұрақтарына жауап береді.
Топтар бір-бірінің жауаптарын
толтырып отырады және жауабына қарай
бағалайды.
|
Сұрақтар,
|
Негізгі бөлім 25
мин
|
Тақырыпты ашу. Сұрақтар қойып
тақырыпқа шолу.Бүгінгі сабағымыз Сәкен Сейфуллин «Аққудың айырылуы»
.
Сахналық көрініс қойылады ,
сабаққа талдау жасалады.
Оққушылар қойылған сұрақтарға
жауап береді.
Әр топ дұрыс жауаптары үшін
стикер арқылы бағаланады.
Топтар алған ұпайларын
тақтадағы қағазға белгілеп барады.
1-тапсырма. «Кластер»
әдісін қолдану
2-тапсырма. Тақырыпқа
қатысты сұрақ қою
Толғаныс. 5 минуттық
эссе.
|
Сұрақтарға жауап беру арқылы
жаңа тақырыпты ашады.
1. Әр топ аққуға сипаттама
береді.
.
Жауаптарына қарай оқушылар
топтасып, пікір таластырады.
Оқушылар автордына орнына
өздерін қойып, поэманы аяқталу шегі туралы өз ойларын
жазады.
|
Слайд, сахналық
көрініс.
Слайд
|
Сабақты қорыту 5
мин
Бағалау
|
Сәкен Сейфуллиннің «Аққудың
айырылуы» поэмасын қорытын-дылау.
Тест парақшаларын
тарату.
Бағалау парақшасын жинау,
бағалау
Қалыптастырушы
бағалау.
Мұғалім топтардың жинаған
ұпайларын есептеп жеңімпаз топты
анықтайды.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға
жауап береді,мысалдар келтіреді.
Тест сұрақтарын жауап
береді
Бағалау парақшасындағы
стикерлерді есептейді.
|
Слайд
|
Үйге тапсырма
беру:
Рефлексия
5мин
|
1)Аққудың киесі
2) Ана махаббаты
3) Аққу – ана - бала
тақырыптарының біріне шағын шығарма жазу және поэма желісі бойынша
сурет
Рефлексия
жаздырту
|
Тапсырманы күнделікке жазып
алады.
Сабақ мақсатына жеттіңіз
бе?
Не қызық
болды?
Не
қиын болды?
Нені
істей алмадыңыз?
|
стикер
|
|