|
Пән:Математика |
Мектеп: А.Тілеубердин ЖОББМ |
|
Күні: 16.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні:Ж.Орынбасар |
|
Сынып:4 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтақырыбы: |
Ар, гектар –ауданның өлшем бірліктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.3.4 - ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (мг, г, кг, ц, т)/ аудан (мм2, см2, дм2, м2, г, а)/ көлем (мм3 , см3, дм3, м3 )/ уақыт (с, мин, сағ, тәул.) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп өрнектеу |
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық оқушылар: Ауданның жаңа өлшем бірліктерін: ар, гектар, шамаларды салыстыруды, шамалардың мәндерімен арифметикалық амалдарды орындауды білетін болады. Көптеген оқушылар: Шамаларды салыстыру ережесін түсіндіруді, шамалармен жасалатын әрекеттердің орындалу алгоритмін айтуды білетін болады. Кейбір оқушылар: Шамаларды салыстыруға және шамалармен жасалатын әрекеттердің орындалу алгоритмін қолдануға қатысты есептер құрастыруды білетін болады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Шамаларды салыстыру ережесін түсіндіруді, шамалармен жасалатын әрекеттердің орындалу алгоритмін айтуды біледі. Пәндік лексика және терминология. Шамаларды салыстыру, шамалармен жасалатын есептеулердің орындалу алгоритмі. Диалогқа / жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы сөздер топтамасы Талқылау: Жазу: Шамаларды салыстыруды және шамалармен жасалатын |
|
Алдыңғы білім |
Шамалар, шамалардың өлшем бірліктері, олардың өлшем бірліктерінің арақатынасы. |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау 1 тапсырма Ұзындық пен аудан өлшем бірліктерінің кестесін есіңе түсір. Осы кестеде қандай өлшем бірлігін сен бірінші рет кездестіріп тұрсың? Қалай ойлайсың, қандай аудандарды өлшеген кезде квадрат километр қолданылады?
Есіңде сақта! Ар – метрлік өлшем жүйесіндегі ауданның бірлігі, қабырғасы 10 м болатын шаршының ауданына тең, яғни: 1 а = 10 м ∙ 10 м = 100 м2 Гектар – метрлік өлшем жүйесіндегі ауданның өлшем бірлігі, жер телімдерін өлшеу үшін қолданылады. 1 га қабырғалары 100 м болатын шаршының ауданына тең. 1 га = 100 а = 100 м ∙ 100 м = 10 000 м2 2 тапсырма Метрді километрге айналдыр. Өлшемдері суретте көрсетілген. Тіктөртбұрыш пішінді алқаптың ауданын квадрат километрмен тап.
|
Кеңістіктегі геометриялық фигуралардың атауын біледі |
«Мадақтау» әдісі |
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Аудан өлшем бірліктерінің
арақатынасын қарап ал. Салыстыру және өрнектеу кезінде мәліметтерді
қолдан. Есіңде сақта! Шамаларды есептеуге арналған алгоритм: Ірі бірліктерді ұсақ бірліктерге алмастыр. Берілген амалды орында. Ұсақ бірліктерді ірі бірліктерге алмастыр.Дескрипторы: Сен ауданның жаңа өлшем бірліктері – ар, гектар жөнінде білетін боласың. |
Көлем өлшем бірліктерін салыстырады Көлем өлшем бірліктерінінің өзара байланысын анықтайды |
«Бағдаршам» әдісі
|
Белсенді оқу тапсырмалары.
Оқулық Жұмыс дәптерлері, Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ойтолғаныс кезеңі. № 4, 5. Үйге тапсырма. № 10. Кері байланыс. Бағалау.
«Бас бармақ» кері байланыс.
|
Текше бойынша ыдыстағы суды анықтау |
Тапсырманы орындау
«Жұлдыздар шеруі» әдісі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқасыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ар, гектар –ауданның өлшем бірліктері 4 сынып
Ар, гектар –ауданның өлшем бірліктері 4 сынып
|
Пән:Математика |
Мектеп: А.Тілеубердин ЖОББМ |
|
Күні: 16.09.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні:Ж.Орынбасар |
|
Сынып:4 «Ә» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтақырыбы: |
Ар, гектар –ауданның өлшем бірліктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.3.4 - ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (мг, г, кг, ц, т)/ аудан (мм2, см2, дм2, м2, г, а)/ көлем (мм3 , см3, дм3, м3 )/ уақыт (с, мин, сағ, тәул.) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп өрнектеу |
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық оқушылар: Ауданның жаңа өлшем бірліктерін: ар, гектар, шамаларды салыстыруды, шамалардың мәндерімен арифметикалық амалдарды орындауды білетін болады. Көптеген оқушылар: Шамаларды салыстыру ережесін түсіндіруді, шамалармен жасалатын әрекеттердің орындалу алгоритмін айтуды білетін болады. Кейбір оқушылар: Шамаларды салыстыруға және шамалармен жасалатын әрекеттердің орындалу алгоритмін қолдануға қатысты есептер құрастыруды білетін болады. |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Шамаларды салыстыру ережесін түсіндіруді, шамалармен жасалатын әрекеттердің орындалу алгоритмін айтуды біледі. Пәндік лексика және терминология. Шамаларды салыстыру, шамалармен жасалатын есептеулердің орындалу алгоритмі. Диалогқа / жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы сөздер топтамасы Талқылау: Жазу: Шамаларды салыстыруды және шамалармен жасалатын |
|
Алдыңғы білім |
Шамалар, шамалардың өлшем бірліктері, олардың өлшем бірліктерінің арақатынасы. |
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау 1 тапсырма Ұзындық пен аудан өлшем бірліктерінің кестесін есіңе түсір. Осы кестеде қандай өлшем бірлігін сен бірінші рет кездестіріп тұрсың? Қалай ойлайсың, қандай аудандарды өлшеген кезде квадрат километр қолданылады?
Есіңде сақта! Ар – метрлік өлшем жүйесіндегі ауданның бірлігі, қабырғасы 10 м болатын шаршының ауданына тең, яғни: 1 а = 10 м ∙ 10 м = 100 м2 Гектар – метрлік өлшем жүйесіндегі ауданның өлшем бірлігі, жер телімдерін өлшеу үшін қолданылады. 1 га қабырғалары 100 м болатын шаршының ауданына тең. 1 га = 100 а = 100 м ∙ 100 м = 10 000 м2 2 тапсырма Метрді километрге айналдыр. Өлшемдері суретте көрсетілген. Тіктөртбұрыш пішінді алқаптың ауданын квадрат километрмен тап.
|
Кеңістіктегі геометриялық фигуралардың атауын біледі |
«Мадақтау» әдісі |
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Аудан өлшем бірліктерінің
арақатынасын қарап ал. Салыстыру және өрнектеу кезінде мәліметтерді
қолдан. Есіңде сақта! Шамаларды есептеуге арналған алгоритм: Ірі бірліктерді ұсақ бірліктерге алмастыр. Берілген амалды орында. Ұсақ бірліктерді ірі бірліктерге алмастыр.Дескрипторы: Сен ауданның жаңа өлшем бірліктері – ар, гектар жөнінде білетін боласың. |
Көлем өлшем бірліктерін салыстырады Көлем өлшем бірліктерінінің өзара байланысын анықтайды |
«Бағдаршам» әдісі
|
Белсенді оқу тапсырмалары.
Оқулық Жұмыс дәптерлері, Оқулық
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ойтолғаныс кезеңі. № 4, 5. Үйге тапсырма. № 10. Кері байланыс. Бағалау.
«Бас бармақ» кері байланыс.
|
Текше бойынша ыдыстағы суды анықтау |
Тапсырманы орындау
«Жұлдыздар шеруі» әдісі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқасыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|
шағым қалдыра аласыз


















