Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мұғалім: Ташимова Айтжан Шпековна
Тақырыбы: Ара мен шыбын
Сынып. 4 «Б» сыныбы
Пәні: Әдебиеттік оқу
Мақсаты: А) Мысалды түсініп, мәнерлеп оқуға машықтандыру. О.Әубәкіров өмірімен таныстыру. Мысалдағы негізгі ойды табу
Ә) Оқушылардың ойлау, есте сақтау, жазбаша, ауызша сөйлеу тілін, шығармашылық қабілетін дамыту.
Б) Еңбексүйгіштікке баулу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Құрал- жабдықтар: А-4 қағазы, маркерлер, оқулық, стикерлер,слайд
Әдіс-тәсілдер: СТОү, ОүБжОБ,ОЖЕСО, ОБжК, ТжДО, АКТ, ОмОЖТ
Күтілетін нәтиже:
-
Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді.
-
Өз ойын еркін жеткізе алады.
-
Шығармашылық, логикалық ойлау қабілеті дамиды.

|
Жұмыс кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдас-тыру түрі |
Бағалау |
Қолданы-латын модуль |
|
Ұйымдас-тыру кезеңі |
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. «Тыныштық сәті» Психологиялық ахуал туғызу |
Оқушылар қолдарын, аяқтарын дұрыс қойып,денесін тік ұстап, көз алдарына елестетеді.
|
|
|
ОЖЕСО АКТ |
|
Білу |
7 мин |
I.Үй тапсырмасын тексеру Әр топтан «Еркін микрофон» тәсілі арқылы 1.Қандай мысалды оқып келдіңдер? Авторы кім? 2- сұрақ Мысал дегеніміз не?
3-сұрақ:
. Мысалда аққу, шаян,
шортан жүкті қайда, қалай тартты? Осы арқылы сабақ тақырыбын ашу. Жұмбақ шешкізу: 1.Шақсам удай тісім, Оны бала түсін. Көп жей берсең балды, Ауырады тісің. Ара 2.Қыста ұйықтап жатар, Жазда думан ашар. Шыбын Ара мен шыбынның суретін көрсету Ара мен шыбын туралы не білетіндерін сұрау. Автор туралы білетіндерін сұрау. Орыс тілінде, ағылшын тілінде айтқызу |
«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша оқушылар жауап береді. Оқушылар сабаққа мақсат қояды, тақырыпқа шығады. |
Әр топ сұраққа жауап бе- реді |
|
СТОү ТжДО ОБжК АКТ
|
|
Түсіну |
7 мин |
Мысалмен танысу. 1.Іштей мәнерлеп оқып шығу. 2. Рөлге бөліп оқу. Ұлттық нақыштағы сөздерді табу. Қонақжайлылыққа байланысты Ұлттық тағамға байланысты Сөздік жұмыс: Нығымдап –нығарлап,батыл түрде Жұғындап - әр жерден бір іздеп Әр топ сұрақ дайындап, жауап алу. |
Оқушылар мысалды оқиды,мәтін мазмұнына байла-нысты жұпта,топта барлығының өзара пікірі тыңдалады.
|
Жұппен, топпен жұмыс |
|
СТОү |
|
Қолдану |
8 мин
|
Әр топқа тапсырма беріп,оны қорғау. 1 топ- Егер мен ара болсам .... эссе жазу 2 топ- Егер мен шыбын болсам ... эссе жазу 3 топ – Қонақжайлылық туралы мақал жазу 4 топ – Өлеңнің ұйқасын тап |
Тапсырмаларды орындап, жауап береді. |
топпен жұмыс |
«Бармақпен» бағалау
|
СТОҮ ОБжК ТжДО ОүБжОБ |
|
Сергіту сәті Талдау |
1мин 5 мин
|
Сергіту сәтін жасау
Дәптермен жұмыс: Сипаттау Ара (қандай?) Шыбын (қандай?) |
Сергіту сәтін жасайды.
|
Жеке жұмыс |
|
СТОү ТжДО ОүБжОБ АКТ |
|
Жинақтау |
8мин |
1.Тақтаға мақалдар жазу, соның ішінен осы мысалға сай келетін мақалды табу. 2.Кешенді сатылай талдау. Автор:Оспанхан Әубәкіров Тақырыбы:Ара және Шыбын Жанр түрі:Мысал Сөйлеудің түрі:Диалог Кейіпкерлер:Ара мен Шыбын Идеясы: Мысалдағы Ара сияқты еңбекқор,қонақжай, адал,талапты болу Қорытынды:Жалқаулықтан, еріншектіктен, жаман қасиеттерден аулақ болу |
|
|
Мен нені білемін? Мен нені білдім? Мен нені білгім келеді? |
СТОү ТжДО ОүБжОБ АКТ |
|
Бағалау |
2 мин
|
|
Өзін –өзі бағалау |
|
Бағалау парағын тақтаға іліп қою. |
ОБ жК О үБ ж ОБ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ара мен Шыбын 4 сынып
Ара мен Шыбын 4 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мұғалім: Ташимова Айтжан Шпековна
Тақырыбы: Ара мен шыбын
Сынып. 4 «Б» сыныбы
Пәні: Әдебиеттік оқу
Мақсаты: А) Мысалды түсініп, мәнерлеп оқуға машықтандыру. О.Әубәкіров өмірімен таныстыру. Мысалдағы негізгі ойды табу
Ә) Оқушылардың ойлау, есте сақтау, жазбаша, ауызша сөйлеу тілін, шығармашылық қабілетін дамыту.
Б) Еңбексүйгіштікке баулу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Құрал- жабдықтар: А-4 қағазы, маркерлер, оқулық, стикерлер,слайд
Әдіс-тәсілдер: СТОү, ОүБжОБ,ОЖЕСО, ОБжК, ТжДО, АКТ, ОмОЖТ
Күтілетін нәтиже:
-
Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді.
-
Өз ойын еркін жеткізе алады.
-
Шығармашылық, логикалық ойлау қабілеті дамиды.

|
Жұмыс кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдас-тыру түрі |
Бағалау |
Қолданы-латын модуль |
|
Ұйымдас-тыру кезеңі |
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. «Тыныштық сәті» Психологиялық ахуал туғызу |
Оқушылар қолдарын, аяқтарын дұрыс қойып,денесін тік ұстап, көз алдарына елестетеді.
|
|
|
ОЖЕСО АКТ |
|
Білу |
7 мин |
I.Үй тапсырмасын тексеру Әр топтан «Еркін микрофон» тәсілі арқылы 1.Қандай мысалды оқып келдіңдер? Авторы кім? 2- сұрақ Мысал дегеніміз не?
3-сұрақ:
. Мысалда аққу, шаян,
шортан жүкті қайда, қалай тартты? Осы арқылы сабақ тақырыбын ашу. Жұмбақ шешкізу: 1.Шақсам удай тісім, Оны бала түсін. Көп жей берсең балды, Ауырады тісің. Ара 2.Қыста ұйықтап жатар, Жазда думан ашар. Шыбын Ара мен шыбынның суретін көрсету Ара мен шыбын туралы не білетіндерін сұрау. Автор туралы білетіндерін сұрау. Орыс тілінде, ағылшын тілінде айтқызу |
«Сұрақ-жауап» әдісі бойынша оқушылар жауап береді. Оқушылар сабаққа мақсат қояды, тақырыпқа шығады. |
Әр топ сұраққа жауап бе- реді |
|
СТОү ТжДО ОБжК АКТ
|
|
Түсіну |
7 мин |
Мысалмен танысу. 1.Іштей мәнерлеп оқып шығу. 2. Рөлге бөліп оқу. Ұлттық нақыштағы сөздерді табу. Қонақжайлылыққа байланысты Ұлттық тағамға байланысты Сөздік жұмыс: Нығымдап –нығарлап,батыл түрде Жұғындап - әр жерден бір іздеп Әр топ сұрақ дайындап, жауап алу. |
Оқушылар мысалды оқиды,мәтін мазмұнына байла-нысты жұпта,топта барлығының өзара пікірі тыңдалады.
|
Жұппен, топпен жұмыс |
|
СТОү |
|
Қолдану |
8 мин
|
Әр топқа тапсырма беріп,оны қорғау. 1 топ- Егер мен ара болсам .... эссе жазу 2 топ- Егер мен шыбын болсам ... эссе жазу 3 топ – Қонақжайлылық туралы мақал жазу 4 топ – Өлеңнің ұйқасын тап |
Тапсырмаларды орындап, жауап береді. |
топпен жұмыс |
«Бармақпен» бағалау
|
СТОҮ ОБжК ТжДО ОүБжОБ |
|
Сергіту сәті Талдау |
1мин 5 мин
|
Сергіту сәтін жасау
Дәптермен жұмыс: Сипаттау Ара (қандай?) Шыбын (қандай?) |
Сергіту сәтін жасайды.
|
Жеке жұмыс |
|
СТОү ТжДО ОүБжОБ АКТ |
|
Жинақтау |
8мин |
1.Тақтаға мақалдар жазу, соның ішінен осы мысалға сай келетін мақалды табу. 2.Кешенді сатылай талдау. Автор:Оспанхан Әубәкіров Тақырыбы:Ара және Шыбын Жанр түрі:Мысал Сөйлеудің түрі:Диалог Кейіпкерлер:Ара мен Шыбын Идеясы: Мысалдағы Ара сияқты еңбекқор,қонақжай, адал,талапты болу Қорытынды:Жалқаулықтан, еріншектіктен, жаман қасиеттерден аулақ болу |
|
|
Мен нені білемін? Мен нені білдім? Мен нені білгім келеді? |
СТОү ТжДО ОүБжОБ АКТ |
|
Бағалау |
2 мин
|
|
Өзін –өзі бағалау |
|
Бағалау парағын тақтаға іліп қою. |
ОБ жК О үБ ж ОБ |
шағым қалдыра аласыз
















