Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
23.12.2024 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «Г», «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Араб көктемінің» себептері мен салдары қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау; 9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау; 9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Аумақтық мәселелердің себептері мен салдарын шешудегі халықаралық ұйымдардың қызметіне тұжырым жасайды.«Араб көктемінің» әлеуметтік экономикалық алғышарттарын анықтайды.Таяу Шығыстағы саяси қимылдардың барысын, негізгі себептерін тұжырымдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік және жауапкершілік (2-тапсырма) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 10 минут |
Ұйымдастыру
кезеңі 6) 1968 жылы Варшава шарты елдерінің әскері кіргізілді: (Чехословакияға) 7) 1965 және 1971 жылдары БҰҰ тоқтата алмаған ауқымды соғыстар өткен аймақтар: (Үндістан мен Пәкістан) 8)Вьетнам соғысын жүргізген ел (-дер): (АҚШ)
Иран суретшісі Алиреза Дарвиштің 2011 жылдың соңында салған "Араб көктемі" деп аталатын суреті. |
Әр оқушы өз есімдерінің бірінші әрпіне қатысты бүгінгі сабақтағы іс әрекетін айтады |
Мадақтау
|
Слайд Сурет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 5 минут 5 минут 5 минут |
Мәтінмен
жұмыс. Видеоролик
көру 1-тапсырма. Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықта. Жалған апқпараттың дұрыс жауабын анықта
2-тапсырма. Таяу Шығыстағы саяси қимылдардың негізгі себептері 1)жемқорлық, материалдық игіліктердің әділетсіз бөлінуі; 2)жұмыссыздық, әлеуметтік көмек көрсету жүйесінің жоқтығы; 3)елдің білімді жастарының мансаптық өсу сатысының болмауы; 4)экономикалық байлық пен саяси биліктің азғана топтың қолына шоғырлануы, сайлаудағы әділетсіздік, биліктің жүгенсіз әрекеттері; 5)қордаланған мәселелерді шешуге арналған стратегиялық бағдарламалардың болмауы және сыртқы күштердің ықпалы т.б.
3-тапсырма. Кувейт пен Сауд Арабиясы оқиғалардың алдын алу үшін қандай шаралар қабылдады
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: |
Топтар бірін-бірі бағалайды
Өзін-өзі
бағалау 7 балл
5 балл
2 балл
|
Оқулық
https://m.youtube.com/watch?v=ZODeEIuJNGk&pp=ygUX0LDRgNCw0LEg0LrTqdC60YLQtdC80ZY%3D
Тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
3 минут |
Сабақты қорытындылау 1)«Реттеуге болатын бейберекетсіздік» дегеніміз не? 2)Таяушығыстық көшбасшылардың «Араб көктеміне» көзқарастары қандай? 3)Қазіргі кездегі Араб елдерінің жағдайы қандай деңгейде? 4)Араб елдеріндегі жаппай көтерілістердің шығуына не себеп болды?
"Араб көктемінің" басталғанына 10 жыл. Таяу Шығыста не өзгерді, кім ұтты?
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка https://www.azattyq.org/a/near-east-10-years-from-arab-sping-beginning-interview/31011257.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Рефлексия пирамидасы» 1.Есте сақтау керек бір маңызды мәлімет 2.Мен көбірек білгім келетін 2 мәлімет 3.Мен білгім келетін 3 мәлімет 4. Мен үйренген 4 мәлімет. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Араб көктемінің» себептері мен салдары қандай?
«Араб көктемінің» себептері мен салдары қандай?
Бекітемін:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Дүниежүзі тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Аумақтық мәселелерді шешудегі халықаралық ұйымдар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
23.12.2024 ж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «Г», «Д» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Араб көктемінің» себептері мен салдары қандай? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.2.5 аймақтық шиеленістердің себептері мен салдарын тұжырымдау; 9.3.2.6 халықаралық шиеленістерді реттеудегі БҰҰ-ның қызметін бағалау; 9.1.2.4 қоғамдық сананы қалыптастыруда бұқаралық ақпарат құралдарының рөлін анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Аумақтық мәселелердің себептері мен салдарын шешудегі халықаралық ұйымдардың қызметіне тұжырым жасайды.«Араб көктемінің» әлеуметтік экономикалық алғышарттарын анықтайды.Таяу Шығыстағы саяси қимылдардың барысын, негізгі себептерін тұжырымдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Әділдік және жауапкершілік (2-тапсырма) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 10 минут |
Ұйымдастыру
кезеңі 6) 1968 жылы Варшава шарты елдерінің әскері кіргізілді: (Чехословакияға) 7) 1965 және 1971 жылдары БҰҰ тоқтата алмаған ауқымды соғыстар өткен аймақтар: (Үндістан мен Пәкістан) 8)Вьетнам соғысын жүргізген ел (-дер): (АҚШ)
Иран суретшісі Алиреза Дарвиштің 2011 жылдың соңында салған "Араб көктемі" деп аталатын суреті. |
Әр оқушы өз есімдерінің бірінші әрпіне қатысты бүгінгі сабақтағы іс әрекетін айтады |
Мадақтау
|
Слайд Сурет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 15 минут 5 минут 5 минут 5 минут |
Мәтінмен
жұмыс. Видеоролик
көру 1-тапсырма. Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықта. Жалған апқпараттың дұрыс жауабын анықта
2-тапсырма. Таяу Шығыстағы саяси қимылдардың негізгі себептері 1)жемқорлық, материалдық игіліктердің әділетсіз бөлінуі; 2)жұмыссыздық, әлеуметтік көмек көрсету жүйесінің жоқтығы; 3)елдің білімді жастарының мансаптық өсу сатысының болмауы; 4)экономикалық байлық пен саяси биліктің азғана топтың қолына шоғырлануы, сайлаудағы әділетсіздік, биліктің жүгенсіз әрекеттері; 5)қордаланған мәселелерді шешуге арналған стратегиялық бағдарламалардың болмауы және сыртқы күштердің ықпалы т.б.
3-тапсырма. Кувейт пен Сауд Арабиясы оқиғалардың алдын алу үшін қандай шаралар қабылдады
|
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор:
Дескриптор: |
Топтар бірін-бірі бағалайды
Өзін-өзі
бағалау 7 балл
5 балл
2 балл
|
Оқулық
https://m.youtube.com/watch?v=ZODeEIuJNGk&pp=ygUX0LDRgNCw0LEg0LrTqdC60YLQtdC80ZY%3D
Тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
3 минут |
Сабақты қорытындылау 1)«Реттеуге болатын бейберекетсіздік» дегеніміз не? 2)Таяушығыстық көшбасшылардың «Араб көктеміне» көзқарастары қандай? 3)Қазіргі кездегі Араб елдерінің жағдайы қандай деңгейде? 4)Араб елдеріндегі жаппай көтерілістердің шығуына не себеп болды?
"Араб көктемінің" басталғанына 10 жыл. Таяу Шығыста не өзгерді, кім ұтты?
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка https://www.azattyq.org/a/near-east-10-years-from-arab-sping-beginning-interview/31011257.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
« Рефлексия пирамидасы» 1.Есте сақтау керек бір маңызды мәлімет 2.Мен көбірек білгім келетін 2 мәлімет 3.Мен білгім келетін 3 мәлімет 4. Мен үйренген 4 мәлімет. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














