Аралас ашық сабақтың
конспектісі «Дыбыстар әлеміне
саяхат»
Мақсаты: Көрнекі рәміздерді және
дұрыс артикуляцияны қолдану арқылы дауысты дыбыстарды ажырата білу
қабілетін күшейту.
Міндеттері:
- Дыбыспен сөйлеп, сөздерді ойлап табу мүмкіндігін күшейту ;
- Интонационалды көркемдікті дамыту;
- Фонематикалық қабылдауды дамыту
- Қағаздан бүктеу және кесу жолдарын белгілеңіз.
Құрал жабдықтар: дыбыс символдары (демонстрациалды), подмолевкалар 1шт. на 2 балаға, 4 үй дыбыстарға арналған (Демонстрациалды, 3қызыл төртбұрыш 2 балаға, ойынға арналған телефон «Сиқырлы телефон», қуыршақ - Ләқ, динамикалық үзіліске әуен, пешене.
Сабақтың барысы:
1. Дауысты дыбыстарға ықпал ететін артикуляциялық жаттығулар
• «Шартақ» Ы дыбысын дыбыстаймыз
• «Терезе» О дыбысын дыбыстаймыз
• «Құбыр» У дыбысын дыбыстаймыз
• Кезектесеміз Ы-У, Ы-У ….
• Кезектесеміз А-У, А-У.
2. Сабақты түсіндіру
-дыбыс деген не?;
- кез келген дыбысты ата (А,О,Г,Л);
- Қандай дыбыстар болады (дауысты, дауыссыз);
- Бүгін біз дауысты дыбыстар туралы айтамыз. Дауысты дыбыстарды ата(Э,О,У,И,Ы)
-Дауысты дыбыстар мен дауыссыз дыбыстар немен ажыратылады (дауысты дыбыстарды біз әндете аламыз)
3. Ойын «Сиқырлы телефон»
Тәрбиеші: АУИО? Ребенок: АУИО.
Тәрбиеші: ЫИАА? Ребенок: ЫИАА.
Абылай Асемге звандайды.
Абылай: ААОИ? Асем: ААОИ.
4. Ойын «Уйлерге дыбыстарды орналастыр»
Тәрбиеші: - Қазір біз ойын ойнаймыз
- Қазір балалар дыбыстарды алып, үйлерге орналастыр.
суреттер: антенна, бұлт, ива, үйрек, көйлек, терезе, ине, қармақ.
5. Ертегі «Қалай лақ А әріпін ренжітіп алды»
Тәрбиеші: - Балалар, ертегі тыңдайықшы. Ертеде Трям деген ләқ пен оның әжесі болыпты.
Күндердің күнінде әжесі:
-Трям, бүгін біз А әріпіп жазамыз. Жаз – А. А енді қайтала – А.
Трям жаза бастады да ерініп кетті. А дыбысы болмаса ғой. Жазғым келмейді ойнағым келеді Менің қарыным ашып тұр.
Трям былай деді: - Әже, мен мей жегім келеді.
Әжесі: - Не?
Трям: - Не,не МЕЙ
Әжесі түсінбеді
Трям болса ренжіп өзінің қонжық досына жүгіріп кетті
Ол есікті қақты, қонжықтың анасы тұр екен; .
Трям: - Салеметсіз бе.
Анасы айтты: - Сәлеметсің бе Трям! Сен неге бір түрлі сөйлеп тұрсын?
Трям досына келді.
- Қонжық, осық ойнойықшы?.
- ХА-ха-ха. Не дедің? – деді қонжық.
- . НЕ,НЕ осық ойнойықшы?.
- Сен не ауырып тұрсын ба?
- Білмеймін Тонертеннен осылой сөйлеп жүрмін.
- Мен түсіндім. Сеннен А әріпі қашып кетті. Енді қайтеміз?
Трям: - Мен түсіндім. Мен таңертен айтқам осы А әріпі кетсінші деп, сондықтан ол ренжіп қалды маған.
Тіл: - Сендер дыбыстар әлеміне барып дауысты дыбыстард іздеп табуларың қажет.
Балалар біз көмектесейікші
6. Динамикалық үзіліс: «Дыбыстар әлеміне саяхат»
Әуен қосылады
Балалар кезекпен дыбыстарды қайталайды.
7.«Дыбыстар әлемі»
Тәрбиеші: – Ал қазір әр қайссың өз дыбыстар әлемін құрайсындар
(Балалар устелге отырады Әр қайссысында үш түрлі уй бар)
- Балалалр А,О,У,И,Ы
Дыбыстары символдарын қиып алындар
Ләқ балалардан сұрайды: - Балалалар А әрәпә қайсысы маған көмектесіндерші?.
(Балалар барлық дыбыстарды атайды)
Ләқ:- А, кешірші мені. Барлық әріп пен дыбыстарды біліп дұрыс айту қандай маңызды
А: -кешіремін.
8. Қорытынды:
Тәрбиеші: - Балалар, дыбыстар сендерге сыйлық дацындап қойыпты . Қарандаршы қандай қызық пешенелер . ТәрбиешіА,О,У,И,Ы дыбыстарының символы бар пешенелерді көрсетеді.
-Бұл қандай дыбыс (О). Осы дыбыспен сөз ойлап тап.
- Бұл қандай дыбыс (У). Осы дыбыспен сөз ойлап тап.
- Бұл қандай дыбыс (Ы). Осы дыбыспен сөз ойлап тап.
(логопед А дыбысымен пешене балаларға таратады)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас ашық сабақтың конспектісі «Дыбыстар әлеміне саяхат»
Аралас ашық сабақтың конспектісі «Дыбыстар әлеміне саяхат»
Аралас ашық сабақтың
конспектісі «Дыбыстар әлеміне
саяхат»
Мақсаты: Көрнекі рәміздерді және
дұрыс артикуляцияны қолдану арқылы дауысты дыбыстарды ажырата білу
қабілетін күшейту.
Міндеттері:
- Дыбыспен сөйлеп, сөздерді ойлап табу мүмкіндігін күшейту ;
- Интонационалды көркемдікті дамыту;
- Фонематикалық қабылдауды дамыту
- Қағаздан бүктеу және кесу жолдарын белгілеңіз.
Құрал жабдықтар: дыбыс символдары (демонстрациалды), подмолевкалар 1шт. на 2 балаға, 4 үй дыбыстарға арналған (Демонстрациалды, 3қызыл төртбұрыш 2 балаға, ойынға арналған телефон «Сиқырлы телефон», қуыршақ - Ләқ, динамикалық үзіліске әуен, пешене.
Сабақтың барысы:
1. Дауысты дыбыстарға ықпал ететін артикуляциялық жаттығулар
• «Шартақ» Ы дыбысын дыбыстаймыз
• «Терезе» О дыбысын дыбыстаймыз
• «Құбыр» У дыбысын дыбыстаймыз
• Кезектесеміз Ы-У, Ы-У ….
• Кезектесеміз А-У, А-У.
2. Сабақты түсіндіру
-дыбыс деген не?;
- кез келген дыбысты ата (А,О,Г,Л);
- Қандай дыбыстар болады (дауысты, дауыссыз);
- Бүгін біз дауысты дыбыстар туралы айтамыз. Дауысты дыбыстарды ата(Э,О,У,И,Ы)
-Дауысты дыбыстар мен дауыссыз дыбыстар немен ажыратылады (дауысты дыбыстарды біз әндете аламыз)
3. Ойын «Сиқырлы телефон»
Тәрбиеші: АУИО? Ребенок: АУИО.
Тәрбиеші: ЫИАА? Ребенок: ЫИАА.
Абылай Асемге звандайды.
Абылай: ААОИ? Асем: ААОИ.
4. Ойын «Уйлерге дыбыстарды орналастыр»
Тәрбиеші: - Қазір біз ойын ойнаймыз
- Қазір балалар дыбыстарды алып, үйлерге орналастыр.
суреттер: антенна, бұлт, ива, үйрек, көйлек, терезе, ине, қармақ.
5. Ертегі «Қалай лақ А әріпін ренжітіп алды»
Тәрбиеші: - Балалар, ертегі тыңдайықшы. Ертеде Трям деген ләқ пен оның әжесі болыпты.
Күндердің күнінде әжесі:
-Трям, бүгін біз А әріпіп жазамыз. Жаз – А. А енді қайтала – А.
Трям жаза бастады да ерініп кетті. А дыбысы болмаса ғой. Жазғым келмейді ойнағым келеді Менің қарыным ашып тұр.
Трям былай деді: - Әже, мен мей жегім келеді.
Әжесі: - Не?
Трям: - Не,не МЕЙ
Әжесі түсінбеді
Трям болса ренжіп өзінің қонжық досына жүгіріп кетті
Ол есікті қақты, қонжықтың анасы тұр екен; .
Трям: - Салеметсіз бе.
Анасы айтты: - Сәлеметсің бе Трям! Сен неге бір түрлі сөйлеп тұрсын?
Трям досына келді.
- Қонжық, осық ойнойықшы?.
- ХА-ха-ха. Не дедің? – деді қонжық.
- . НЕ,НЕ осық ойнойықшы?.
- Сен не ауырып тұрсын ба?
- Білмеймін Тонертеннен осылой сөйлеп жүрмін.
- Мен түсіндім. Сеннен А әріпі қашып кетті. Енді қайтеміз?
Трям: - Мен түсіндім. Мен таңертен айтқам осы А әріпі кетсінші деп, сондықтан ол ренжіп қалды маған.
Тіл: - Сендер дыбыстар әлеміне барып дауысты дыбыстард іздеп табуларың қажет.
Балалар біз көмектесейікші
6. Динамикалық үзіліс: «Дыбыстар әлеміне саяхат»
Әуен қосылады
Балалар кезекпен дыбыстарды қайталайды.
7.«Дыбыстар әлемі»
Тәрбиеші: – Ал қазір әр қайссың өз дыбыстар әлемін құрайсындар
(Балалар устелге отырады Әр қайссысында үш түрлі уй бар)
- Балалалр А,О,У,И,Ы
Дыбыстары символдарын қиып алындар
Ләқ балалардан сұрайды: - Балалалар А әрәпә қайсысы маған көмектесіндерші?.
(Балалар барлық дыбыстарды атайды)
Ләқ:- А, кешірші мені. Барлық әріп пен дыбыстарды біліп дұрыс айту қандай маңызды
А: -кешіремін.
8. Қорытынды:
Тәрбиеші: - Балалар, дыбыстар сендерге сыйлық дацындап қойыпты . Қарандаршы қандай қызық пешенелер . ТәрбиешіА,О,У,И,Ы дыбыстарының символы бар пешенелерді көрсетеді.
-Бұл қандай дыбыс (О). Осы дыбыспен сөз ойлап тап.
- Бұл қандай дыбыс (У). Осы дыбыспен сөз ойлап тап.
- Бұл қандай дыбыс (Ы). Осы дыбыспен сөз ойлап тап.
(логопед А дыбысымен пешене балаларға таратады)
шағым қалдыра аласыз













