Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Аралас сандар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.2A Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
Мектеп: «Қызылқұм» |
|||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Алишова Гульжахан |
|||||||||||||||||||||
Сыныбы: 7 |
Қатысқандар саны:18 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Аралас сандар |
|||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу; 5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру; |
|||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: аралас санды дұрыс оқи алады, анықтамасын біледі және ажырата алады Басым бөлігі: бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра алады Кейбір оқушылар: аралас сандарға берілген мәтіндік есептерді шеше алады, өмірмен байланыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері : |
1.аралас сан анықтамасын білу 2. бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Бүтін бөлік, бөлшектің алымы, бөлімі, aрaлaс сaн:
|
|||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын, оқушылардың математикалық тілде сауатты сөйлеу және өз бетінше жұмыс жасау, іздену дағдыларын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтамен жұмыс, есептердің берілуі ұсынылады |
|||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Жай бөлшектер, дұрыс және бұрыс бөлшектер |
|||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басында: 5 минут
7 минут
|
Сабақ басында: Ұйымдастыру бөлімі. Оқушылардың сабаққа қатысуы мен дайындығын қадағалау. «Атом және моллекула» ойыны арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін. Топтық жұмыс: «Айналмалы бекет» әдісі І топ
а) 1/4;
2/5; 3/2; 7/12; 13/13; 8/23; 10/10; 31/34; 3/7 бөлшектерінен
дұрыс
ә) Алымы
а, бөлімі 9 болатын бөлшек а-ның қандай мәндерінде дұрыс
бөлшек? ІІ топ а) 7/9; 5/3; 8/4; 1/12; 15/7; 14/3; 16/16; 17/19; 99/87; 99/100 бөлшектерінен бұрыс бөлшектерді теріп жазыңдар.
ә)5, 6,
8, 11, 15 сандарын бөлімі 7 -ге тең бұрыс
ІІІ топ а) 3, 12, 5, 8, 10, 16 сандарын бөлімі 4-ке тең болатын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар
ә) Алымы бөлімінен 2-ге үлкен үш бөлшек
жазыңдар.
|
Плакаттар, стикерлер, маркерлер
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасында:
30 минут
|
Оқушыларға 5 алманы 3 оқушыға тең бөліп беруді ұсынамын. Мысалы: 1.Әр алманы тең 3-ке бөліп, әр оқушыға 5 үлесін беру керек, яғни 2. Әр оқушыға бір бүтін алма және басқа алманың -ін беру керек. Оқушылар бөлу жолдарын талқылап, алынған сандар мәндерінің бірдей екенін түсінеді. Осы арқылы аралас санға, оның бүтін және бөлшек бөліктеріне анықтама беремін Оқушыларды бүгінгі күнгі сабақтың мақсатымен таныстырамын Жаңа сабақ: Жазылуында бүтін және бөлшек бөлігі бар сан аралас сан деп аталады. Мысалы: -аралас сан Оқылуы: «бір бүтін төрттен үш».
1.Ол неге өзгеріссіз қалды? 2.Алымында қандай сан болады?
Бөлу амалы бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін ажырату үшін қажет екеніне назар аудартамын. Мысалы: . (2 қалдық), яғни бұл жағдайда қалдық аралас санның бөлшек бөлігінің алымы болатынын түсіндіремін. Оқушылармен бірге бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру алгоритмін құрамыз:
Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу алгоритмін оқушыларға ұсынамын:
Мысалы:
Кез келген натурал санды аралас сан түрінде жазуға болады.
М ысалы:
Жеке жұмыс: № 416. Аралас сандарды дұрыс оқыңдар
№ 417. Аралас сандарды цифрлармен жазыңдар.
Жұптық жұмыс: «Жұбыңды тап»
№ 418 , № 419 есептерді орындату.
Топтық жұмыс:
№422, №424 есептерді орындату.
|
|
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері : |
Дескрипторлар: |
|
||||||||||||||||||||
1.аралас сан анықтамасын білу |
|
|
||||||||||||||||||||
2. бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру |
|
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут |
Кері байланыс: «Сұрақтары бар қорап» әдісі Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
|
стикерлер |
||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
Саралаудың ресурстар , жылдамдық,
диалог және қолдау, тапсырмалар сияқты тәсілдерін пайдалан
отырып, 770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |