Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
5.1.2. Сандарға амалдар қолдану |
Мектеп: |
Пәні: Математика |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып 5 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Аралас сандарды қосу және азайту |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.20. Аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыға бірдей еңбек өнімділік құндылығы топтық жұмыста есептер шығару арқылы іске асырылады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Берілген шамалары арқылы жалпы өнімнің көлемін табуға байланысты есеп шығаруда жаратылыстану пәнімен байланыстырылады |
||||||
|
Бастапқы білім |
-Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу, азайтуды біледі -Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады және қосуды, азайтуды орындай алады |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы (5минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды топқа бөлу және жақын арада даму аймағын анықтау үшін «Стикер әдісін» қолданамын. Алымдары 1-ге тең бөлшектер, дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер және аралас сандар жазылған стикерлерді таңдау арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қоя отырып, бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен күтіліетін нәтижесін анықтаймын 1)Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? 2)Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады? 3) Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтады? 4) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай азайтады? |
Сандар жазылған стикерлер Слайд |
|||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
Джигсо әдісі бойынша:Әр топ өзіне түскен тапқырыпты оқып талқылып, түсіндіреді.Мысалдар келтіреді. 1-топ. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу №637 1)
2-топ. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу №639 1)
3-топ.Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту №691 1) 4-топ. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту №692 1) 4 топ бір-біріне түсіндіреді,бірін-бірі бағалайды Дескрипторлар:
Топпен жұмыс жасауға арналған есептер: 1-топ
Тіркемелі машинаның
кузовында 2-топ.
Қонақ қабылдайтын бөлменің
ауданы 3-топ. АС кесіндісінің ұзындығы 5 см, одан СД кесіндісі
4-топ.
Сүңгуір су бетінен Топ бір-бірінің тапсырмасын тексереді және топтар бірін-бірі бағалайды Дескрипторлар
|
Оқулық Математика 5-сынып Алматы «Атамұра» 2015 жыл А3 қағазы, маркерлер Смайлик Бағалау парақшасы Интерактивті тақта |
|||||
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
Сабақты қорытындылау «Кім жылдам? ойыны арқылы жүргізіледі
Дескрипторлар:
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі бойынша алынады Түсіндім, кейбір жерлерімді толықтырамын- «қызыл» түсті көтереді Жаңа сабақты түсіндім, бірақ сенімді емеспін- «сары» түсті көтереді Жаңа сабақты меңгердім, өзім орындай аламын - жасыл түсті көтереді
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу №638(1,2) , 640(1,2), 693(1,2), 695(1,2) |
Интерактивті тақта |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушылармен сұрақ-жауап жүргіземін. Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы жаңа сабаққа дайындық жүргіздім. «Джигсо» әдісін қолдану арқылы оқушылардың оқу үдерісіне толық қатысуына жағдай жасадым және оқушылар ынтымақтастықта жұмыс жасауға, бір-бірін тыңдауды үйренеді. «Кім жылдам» ойыны арқылы оқушыларды шапшаңдыққа үйретемін. «Бағдаршам» әдісі оқушылардан кері байланыс алуды шапшаң жүзеге асырады. |
Оқушылар бағалау парақшалары арқылы бірін-бірі және өзін-өзі бағалайды. Оқушылардың сабақтағы тапсырмаларды орындау белсенділігі мен берілген дескрипторлар бойынша «Жарайсың», «Өте жақсы» «Білімің қалыптасып келеді» т.с.с сөздермен қолдау көрсетемін. |
Сынып бөлмесі желдетіледі. Интерактивті тақта тек қажет жағдайда қосылады. Оқушылардың топтық жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары және партада дұрыс отыру ескеріледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аралас сандарды қосу және азайту
Аралас сандарды қосу және азайту
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
5.1.2. Сандарға амалдар қолдану |
Мектеп: |
Пәні: Математика |
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып 5 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Аралас сандарды қосу және азайту |
||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.20. Аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
|
||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыға бірдей еңбек өнімділік құндылығы топтық жұмыста есептер шығару арқылы іске асырылады. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Берілген шамалары арқылы жалпы өнімнің көлемін табуға байланысты есеп шығаруда жаратылыстану пәнімен байланыстырылады |
||||||
|
Бастапқы білім |
-Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу, азайтуды біледі -Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіре алады және қосуды, азайтуды орындай алады |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы (5минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды топқа бөлу және жақын арада даму аймағын анықтау үшін «Стикер әдісін» қолданамын. Алымдары 1-ге тең бөлшектер, дұрыс бөлшектер, бұрыс бөлшектер және аралас сандар жазылған стикерлерді таңдау арқылы оқушылар 4 топқа бөлінеді. Оқушыларға жетелеуші сұрақтар қоя отырып, бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен күтіліетін нәтижесін анықтаймын 1)Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? 2)Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады? 3) Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтады? 4) Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қалай азайтады? |
Сандар жазылған стикерлер Слайд |
|||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
Джигсо әдісі бойынша:Әр топ өзіне түскен тапқырыпты оқып талқылып, түсіндіреді.Мысалдар келтіреді. 1-топ. Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу №637 1)
2-топ. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу №639 1)
3-топ.Бөлімдері бірдей аралас сандарды азайту №691 1) 4-топ. Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды азайту №692 1) 4 топ бір-біріне түсіндіреді,бірін-бірі бағалайды Дескрипторлар:
Топпен жұмыс жасауға арналған есептер: 1-топ
Тіркемелі машинаның
кузовында 2-топ.
Қонақ қабылдайтын бөлменің
ауданы 3-топ. АС кесіндісінің ұзындығы 5 см, одан СД кесіндісі
4-топ.
Сүңгуір су бетінен Топ бір-бірінің тапсырмасын тексереді және топтар бірін-бірі бағалайды Дескрипторлар
|
Оқулық Математика 5-сынып Алматы «Атамұра» 2015 жыл А3 қағазы, маркерлер Смайлик Бағалау парақшасы Интерактивті тақта |
|||||
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
Сабақты қорытындылау «Кім жылдам? ойыны арқылы жүргізіледі
Дескрипторлар:
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі бойынша алынады Түсіндім, кейбір жерлерімді толықтырамын- «қызыл» түсті көтереді Жаңа сабақты түсіндім, бірақ сенімді емеспін- «сары» түсті көтереді Жаңа сабақты меңгердім, өзім орындай аламын - жасыл түсті көтереді
Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу №638(1,2) , 640(1,2), 693(1,2), 695(1,2) |
Интерактивті тақта |
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушылармен сұрақ-жауап жүргіземін. Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы жаңа сабаққа дайындық жүргіздім. «Джигсо» әдісін қолдану арқылы оқушылардың оқу үдерісіне толық қатысуына жағдай жасадым және оқушылар ынтымақтастықта жұмыс жасауға, бір-бірін тыңдауды үйренеді. «Кім жылдам» ойыны арқылы оқушыларды шапшаңдыққа үйретемін. «Бағдаршам» әдісі оқушылардан кері байланыс алуды шапшаң жүзеге асырады. |
Оқушылар бағалау парақшалары арқылы бірін-бірі және өзін-өзі бағалайды. Оқушылардың сабақтағы тапсырмаларды орындау белсенділігі мен берілген дескрипторлар бойынша «Жарайсың», «Өте жақсы» «Білімің қалыптасып келеді» т.с.с сөздермен қолдау көрсетемін. |
Сынып бөлмесі желдетіледі. Интерактивті тақта тек қажет жағдайда қосылады. Оқушылардың топтық жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары және партада дұрыс отыру ескеріледі. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||
шағым қалдыра аласыз














