Материалдар / Аралассандардықосу. Аралассандардыазайтуға есеп шығару.
25 ҚАЗАН
Республика күніне арналған ашық тәрбие сағаты
Дайын материалдарды жүктеп алыңыз

Аралассандардықосу. Аралассандардыазайтуға есеп шығару.

Материал туралы қысқаша түсінік
Аралассандардықосу. Аралассандардыазайтуға есеп шығару. қмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қырқүйек 2023
175
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:Аралас сандарды қосу. Аралассандардыазайтуға есеп шығару.


Бөлімі: Жай бөлшектер-ге амалдар қолдану


Педагогтің аты-жөні:

Мырзабай Алтын Қайрадинқызы

Күні:

22.11.2021ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Аралассандардықосу. Аралассандардыазайтуға есеп шығару.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.2.19 натурал саннан жай бөлшекті азайтуды орындау;

Сабақтың мақсаты:

Аралас сандарды ажырата алады;

Аралас санды бұрыс бөлшекке және керісінше, бұрыс бөлшекті аралас санға келтіреді; Аралас сандарды қосуды және азайтуды біледі.

Аралас сандарға амалдар қолдануға мысалдар мен есептер құруды және берілген тақырып бойынша логикалық есептер ді шығара алады

Бағалау критерийлері


Оқушы натурал санды (азайғышты) бөлімі азайтқыштың бөліміне тең бұрыс бөлшек түрінде жазу керек.Сонан соң бөлімдері бірдей бөлшектерді азайту ережесін пайдаланып, азайту біледі.

Оқушы натурал санды (азайғышты) бөлімі азайтқыштың бөліміндей аралас сан түрінде жазып, азайтуды орындай алады.

Құндылықтарға баулу


Түзусызықты қозғалыстың түрлерін білу және оларды бір-бірінен ажыратуға тәжірибелік тапсырмалар орындай отырып, индустриялaндыру aрқылы экономикaның өсуiнe жол aшу


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




3 мин.




2мин.

«Топқа бөлу.»
















3-мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру, үй жұмысын тексеру

«Жан жылуы» әдісі

Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін көтеру.

Шарты: әрбір оқушы келесі оқушыға атының бас әріпінен басталатын жылы сөз (комплимент) айтады.

«Топқа біріктіру» әдісі

Мақсаты: оқушыларды ұжымдық, ынтымақтастық, шығармашылыққа баулу.

Шарты: оқушылар түрлі-түсті қағаздарды таңдау арқылы «жай сандар», «құрама сандар», «егіз сандар», «натурал сандар» атты топтарға бөлініп отырады.

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты, дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Өткен сабақты қайталау (жеке жұмыс)

«Көршіңе сен» әдісі

Мақсаты: әділ бағалауға ұмтылу.

Шарты: оқушылар интербелсенді тақтада үй жұмысының жауаптарына қарап, қасындағы көрші оқушымен дәптерлерін алмастырып, есептің дұрыс болғанына қарай бір-бірін бағалайды.

Берілген сұрақтарға нақты, әрі дұрыс жауап береді,






Ынталандыру

























Оқушылар бір-бірін бағалайды












Түрлі-түсті қағаздар












Интербелсенді тақта

Сабақтың ортасы.

5 мин







Жаңа тақырыпты меңгеру

Аралас сандарды қосу және азайту

Бөлімдері бірдей аралас сандардың қосындысын табу үшін, аралас сандардың бүтін бөліктерін жеке, бөлшек бөліктерін жеке қосып, қосындыны аралас сан түрінде жазу керек.

Бөлімдері әр түрлі аралас сандарды қосу үшін:

1)Аралас сандардың бөлшек бөліктерін ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек. 2)Бөлімдері бірдей аралас сандарды қосу ережесі бойынша қосу амалы орындалады




























Интербелсенді тақты









10мин





















7 мин















5мин















3мин


(Жеке жұмыс) Дәптермен жұмыс

«Кім ширақ» әдісі

Мақсаты: Оқушыларды шапшаңдыққа, алғырлыққа баулу.

Шарты: оқушылар оқулықтағы 534- есепті дәптерлеріне орындайды. Бірінші болып аяқтаған 3- оқушының жауабы тексеріліп, «жарайсың, жақсы және талпын» жұлдызшамен бағаланады бағаланады.

Аралас сандарды қосыңдар:

Топтық жұмыс

«Ширату тапсырмалары».

Мақсаты:Топ құрамында әртүрлі деңгейдегі оқушылар бірігіп жұмыс жасайды және қарқынды жұмыс жасайтын оқушылар басқаларға көмек көрсетеді.

Сергіту сәті

Қызықты логикалық сұрақтар

  • Айгерімнің әкесінде 3 қыз бар: Гүлсая, Жансая және …..? Айгерім

  • 1 бұқа 5 литр сүт беретін болса, 5 бұқа қанша литр сүт береді? Бұқа сүт бермейді

  • Саябақтың ішінде 6 орындық тұр. Оның екеуін бояп қойды. Саябақта неше орындық қалды? 6

  • Оқушы мектепке 15 минутта жетеді. Ал 3 оқушы бұл жолды қанша уақытта өтеді? 15

  • Менің атым Медет Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет

  • Көшеде екі әкесі, екі баласы, және атасы немересімен қыдырып жүр. Көшеде неше адам жүр?Жауабы: үшеу

Оқушылар тапсырманы жеке орындайды
















Окушылар топпен орынды


«жарайсың, жақсы және талпын» жұлдызшамен бағаланады















Дәптер слайд











Дәптер, слайд









































Сабақтың соңы.

Сабақты қорытындылау

2мин




Сабақты бекіту

Сабақты қорытындылау мақсатында «Өзіңізді тексеріңіз» әдісін қолдану.



Үйге тапсырма: 536 есеп

Берілген стикерді нысанаға жапсырады





Стикерлер










Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.

Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау

Нұсқаулықпен жүргізіледі

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен неніанықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек?

1:


Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!