|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||
|
Сынып: |
8 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) Зертханалық жұмыс «Тері сезімталдығын зерттеу» |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам терісінде орналасқан рецепторлар түрлерін (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) анықтау. Олардың қызметі мен ағза үшін маңызын түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі І. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз. Психологиялық ахуал:«Күнделікті 3 жақсы нәрсе» әдісі арқылы беріледі. Оқушыдан күнделікті өмірінде болған 3 жағымды нәрсені жазуын сұралады. Олар үлкен жетістіктер болуы шарт емес – кішкентай қуаныштар да жарайды (мысалы, "Бүгін жақсы ауа райы болды", "Досыммен жақсы әңгімелестім", "Жаңа нәрсе үйрендім"). Бұл әдіс бірнеше күн немесе апта бойы жалғасса, оқушы өз өміріндегі позитивті сәттерге көбірек көңіл бөле бастайды. Бұл жаттығу позитивті ойлау, күнделікті қуанышты көру қабілеттерін дамытады.
Топқа бөлу:
Үй жұмысы: «Bamboozle» платформасы арқылы беріледі.
https://www.baamboozle.com/game/3079786 Дескриптор:
|
Оқушылар берілген тапсырманы белсенді түрде орындайды Берілген сұрақтарға жауап беріп,өткен тақырыпты еске түсіреді |
|
Интерактивті тақта Қалам Интерактивті тақта Гаджет |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Интерактивті тақта арқылы презентация көрсетіліп,жаңа тақырып түсіндіріледі.Тақырыпқа байланысты видео-ролик көрсетіледі https://www.fab.com/ru/listings/6361702c-8a65-432c-8938-2d275d7bdd6e 1-Тапсырма:Білім жедел сатысы ( топтық тапсырма) Әр қабатта тақырыпқа байланысты сұрақтар мен тапсырмалар берілген,тапсырманы орындау арқылы келесі қабатқа өте алады. https://1drv.ms/p/c/71c12e28e1eeee5b/EeGS__M8w1NCh7HSWMIkEGwBCvKJbuYg1Y7m19gO2ysitQ
Дескриптор:
2-Тапсырма: «Math quiz» әдісі арқылы беріледі. (топтық жұмыс) https://view.genially.com/67caa265f8aee0b64f94183e/interactive-content-pazl-disi
Дескриптор:
3-Тапсырма: Жасанды интеллект арқылы жасалған суреттер бойынша «Таңда және Талда» әдісі беріледі. Әр топқа жасанды интеллект арқылы жасалған сурет қиындылары беріледі,сол суреттер арқылы берілген тақырыптарын ашып,тапсырманы орындайды.
Дескриптор:
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.Сабаққа белсенді қатысады Берілген тапсырмаларға белсенді қатысып,сұрақтарға нақты жауап береді |
|
Оқулық Презентация Қалам Интерактивті тақта |
|||||||||||||
|
Зертханалық жұмыс 10 минут |
Тақырыбы:«Тері сезімталдығын зерттеу» https://rutube.ru/video/29bd6669919d46367848ad8de367139a/?r=wd Мақсаты:Терінің сезімталдық қасиеттерін зерттеу, әртүрлі аймақтардың сезімталдығын салыстыру және жүйке ұштарының орналасуын анықтау.Құрал-жабдықтар: 1.Түссіз пластик немесе металл циркуль (екі нүктелік дискриминацияны тексеру үшін) 2.Жұмсақ және қатты заттар (қысым сезімталдығын анықтау) 3.Ыстық және суық суы бар пробиркалар (температура сезімталдығын тексеру) 4.Инелер немесе өткір заттар (ауырсыну сезімталдығын зерттеу) Жұмыс барысы:1.Экспериментке қатысатын адамның терісінің әртүрлі аймақтары таңдалады (мысалы, саусақ ұштары, алақан, білек, мойын, арқа, аяқ табаны). 2.Әртүрлі тітіркендіргіштер (қысым, температура, ауырсыну) қолданылады. 3.Қатысушыдан әр тітіркендіргішке реакциясын сипаттау сұралады. 4.Алынған деректер талданып, сезімталдық деңгейі бағаланады. 1. Сәйкестендіру тапсырмасы
2. Графикалық тапсырма:Терінің әртүрлі аймақтарының сезімталдығын салыстырыңыз.Тәжірибе нәтижесінде алынған деректер негізінде график немесе диаграмма сызыңыз.
Әр аймақтың сезімталдық деңгейін баға беріп (мысалы, 1-ден 10-ға дейін), оны графикте көрсетіңіз. |
|
|
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут 2 минут 1 минут |
Кері байланыс: Көңіл-күйіміз қалай оқушылар? Бүгінгі сабақ ұнады ма? Сабақ түсінікті болды ма? Рефлексия: «Шаңырақ» әдісі бойынша беріледі.
Үй жұмысы:Жаңа тақырыпты қайталау. |
Жаңа сабақтан түсінгендеріне байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Стикер Қалам |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арғынова Нармина Алхиссақызы
Арғынова Нармина Алхиссақызы
|
Бөлім: |
Координация және реттелу |
||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||
|
Сынып: |
8 |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Адам денесінде орналасқан тері рецепторлары (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) Зертханалық жұмыс «Тері сезімталдығын зерттеу» |
||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.7.7 терінің сезімталдығын зерттеу. |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Адам терісінде орналасқан рецепторлар түрлерін (терморецепторлар, механорецепторлар, ноцицепторлар) анықтау. Олардың қызметі мен ағза үшін маңызын түсіндіру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы: 5 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі І. Ынтымақтастыру атмосферасын ұйымдастыру. Сәлемдесу. Бір-бірімізге жақсы көңіл күй тілейміз. Психологиялық ахуал:«Күнделікті 3 жақсы нәрсе» әдісі арқылы беріледі. Оқушыдан күнделікті өмірінде болған 3 жағымды нәрсені жазуын сұралады. Олар үлкен жетістіктер болуы шарт емес – кішкентай қуаныштар да жарайды (мысалы, "Бүгін жақсы ауа райы болды", "Досыммен жақсы әңгімелестім", "Жаңа нәрсе үйрендім"). Бұл әдіс бірнеше күн немесе апта бойы жалғасса, оқушы өз өміріндегі позитивті сәттерге көбірек көңіл бөле бастайды. Бұл жаттығу позитивті ойлау, күнделікті қуанышты көру қабілеттерін дамытады.
Топқа бөлу:
Үй жұмысы: «Bamboozle» платформасы арқылы беріледі.
https://www.baamboozle.com/game/3079786 Дескриптор:
|
Оқушылар берілген тапсырманы белсенді түрде орындайды Берілген сұрақтарға жауап беріп,өткен тақырыпты еске түсіреді |
|
Интерактивті тақта Қалам Интерактивті тақта Гаджет |
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Интерактивті тақта арқылы презентация көрсетіліп,жаңа тақырып түсіндіріледі.Тақырыпқа байланысты видео-ролик көрсетіледі https://www.fab.com/ru/listings/6361702c-8a65-432c-8938-2d275d7bdd6e 1-Тапсырма:Білім жедел сатысы ( топтық тапсырма) Әр қабатта тақырыпқа байланысты сұрақтар мен тапсырмалар берілген,тапсырманы орындау арқылы келесі қабатқа өте алады. https://1drv.ms/p/c/71c12e28e1eeee5b/EeGS__M8w1NCh7HSWMIkEGwBCvKJbuYg1Y7m19gO2ysitQ
Дескриптор:
2-Тапсырма: «Math quiz» әдісі арқылы беріледі. (топтық жұмыс) https://view.genially.com/67caa265f8aee0b64f94183e/interactive-content-pazl-disi
Дескриптор:
3-Тапсырма: Жасанды интеллект арқылы жасалған суреттер бойынша «Таңда және Талда» әдісі беріледі. Әр топқа жасанды интеллект арқылы жасалған сурет қиындылары беріледі,сол суреттер арқылы берілген тақырыптарын ашып,тапсырманы орындайды.
Дескриптор:
|
Жаңа тақырыпты меңгереді.Сабаққа белсенді қатысады Берілген тапсырмаларға белсенді қатысып,сұрақтарға нақты жауап береді |
|
Оқулық Презентация Қалам Интерактивті тақта |
|||||||||||||
|
Зертханалық жұмыс 10 минут |
Тақырыбы:«Тері сезімталдығын зерттеу» https://rutube.ru/video/29bd6669919d46367848ad8de367139a/?r=wd Мақсаты:Терінің сезімталдық қасиеттерін зерттеу, әртүрлі аймақтардың сезімталдығын салыстыру және жүйке ұштарының орналасуын анықтау.Құрал-жабдықтар: 1.Түссіз пластик немесе металл циркуль (екі нүктелік дискриминацияны тексеру үшін) 2.Жұмсақ және қатты заттар (қысым сезімталдығын анықтау) 3.Ыстық және суық суы бар пробиркалар (температура сезімталдығын тексеру) 4.Инелер немесе өткір заттар (ауырсыну сезімталдығын зерттеу) Жұмыс барысы:1.Экспериментке қатысатын адамның терісінің әртүрлі аймақтары таңдалады (мысалы, саусақ ұштары, алақан, білек, мойын, арқа, аяқ табаны). 2.Әртүрлі тітіркендіргіштер (қысым, температура, ауырсыну) қолданылады. 3.Қатысушыдан әр тітіркендіргішке реакциясын сипаттау сұралады. 4.Алынған деректер талданып, сезімталдық деңгейі бағаланады. 1. Сәйкестендіру тапсырмасы
2. Графикалық тапсырма:Терінің әртүрлі аймақтарының сезімталдығын салыстырыңыз.Тәжірибе нәтижесінде алынған деректер негізінде график немесе диаграмма сызыңыз.
Әр аймақтың сезімталдық деңгейін баға беріп (мысалы, 1-ден 10-ға дейін), оны графикте көрсетіңіз. |
|
|
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут 2 минут 1 минут |
Кері байланыс: Көңіл-күйіміз қалай оқушылар? Бүгінгі сабақ ұнады ма? Сабақ түсінікті болды ма? Рефлексия: «Шаңырақ» әдісі бойынша беріледі.
Үй жұмысы:Жаңа тақырыпты қайталау. |
Жаңа сабақтан түсінгендеріне байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Стикер Қалам |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
























