Батыс Қазақстан облысы
Шыңғырлау ауданы
«А.Тихоненко ат.ЖОББМ» КММ-сі
Тақырыбы: №6 Зертханалық жұмыс. Архимед заңын зерделеу.
Сынып: 7 «а»
Физика пәні мұғалімі:
Лауазымы:
Біліктілік санаты:
2023-2024 оқу жылы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3А Қысым |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 «а» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№6 Зертханалық жұмыс. Архимед заңын зерделеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.3.1.1 – кері итеруші күшті анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін зерттеу; 7.1.3.3 – физика кабинетінде қауіпсіздік ережелерін білу және сақтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 минут Өзін-өзі тексеру 6 минут Сабақтың басы 2 минут Жаңа білім Бекіту Сабақтың соңы Кері байланыс Бағалау Рефлекция Үй тапсырмасы |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. « Оқушыларға психологиялық ахуал орнату мақсатында қолдану. Мөлдір журналмен таныстыру. Үй тапсырмасы. Kahoot платформасында оқушыларға тест тапсырмасын орындатамын. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашамыз: Б
Қозғалатын мәселе: Каспий теңізінде жылына 4 контейнер тасмалданады. Осы көрсеткішті арттыру үшін кемелердің жүк көтергіштігін көбейтуді зерттеу. Мақсат:
Сұрақ:
Жоспар:
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникалық ережелерін еске түсіріп, қайталаймыз. S.Тәжірибе: «Қарапайым тәжірибе- білім негізі» тәжірибесін демонстрациялаймын. Құрал- жабдықтар: суы бар шыны ыдыс, массалары әртүрлі шарлар. Мақсаты: әртүрлі массадағы шарлаға әсер ететін кері итеруші күшті бақылау. Оқушыларды Random Generator арқылы топқа бөлемін. Т.Топтық жұмыс: Екі топтың оқушылары интернет беттерінен ізденіп төмендегі сұрақтарға жауап іздеп, танысады.
Екі топ алған мәліметтерді ескеріп, топта жүк көтергіш кемелердің моделін құрастырады. E.Құрал- жабдықтар: қайшы, картон, скотч, бірнеше жүк, сызғыш, ыстық желім, қарындаш және т.б. Салыстыру:
Екі кеменің жүк көтергіштігін суда салыстырып, бағалау критерийлері бойынша жоғарыда көрсетілген кестеге ұпай беру арқылы жеңімпаз топты анықтаймын. Қорытынды: Салыстыру барысынан кейін жеңіске жеткен кеменің конструкциясы тиімді болу себебін анықтау. М. Эксперименттік есеп: Тәжірибе барысында кемелерге салынған жүктердің жалпы массасын пайдалып, кері итеруші күшті анықтаңдар. Мөлдір журнал бойынша оқушыларды бағалап, кері байланыс беремін. «Синквейн» әдісі
128- бет, практикалық тапсырма №1 |
Оқушылар сыныпқа «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша Оқушылар ортаға шығып шеңбер құрады. Жіпті бір- біріне лақтыру арқылы өрмекші торын жасап, бір- біріне тілек айтады. Оқушылар мөлдір журналды жүргізу барысымен танысады. Топ басшылары сайланып, мөлдір журналды топ мүшелерімен толтырады. Оқушылар Kahoot платформасында тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Физикалық карта пайдалану себебін, өткен тақырыптар -мен байланыстырады. Картадан Қазақстан мемлекетіндегі өзендер, көлдер, теңіздерді айтады. Каспий теңізіндегі жүк тасымалдағыш кемелердің жүк көтергіштігі жайында мәселе қозғайды. Оқушылар сабақтың айқын мақсатын, негізгі сұрақтарын және жоспарын құрады. Оқушылар физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерімен танысады. Буллинг/кибербуллингтің алдын-алу шараларымен танысады. Оқушылар тәжірибені бақылайды, Архимед заңы бойынша тұжырымдайды. Оқушылар компьютер арқылы автоматты түрле топқа бөлінеді. Оқушылар топта берілген сұрақтар бойынша ізденіп, интернет беттеріндегі мәліметтермен танысады. Өз модельдерін құрастыру барысында осы мәліметтерді ескереді. Оқушылар топта жасаған кеме моделін тәжірибеде жүк көтергіштігін тексереді. Жеңіске жеткен топ өздері жасаған кеменің конструкциясының тиімді болу себебін Архимед заңы бойынша түсіндіреді. Жеңілген топ өз кемелерінің конструкциясының тиімсіз болуы себебін Архимед заңы бойынша түсіндіреді. Оқушылар денелердің жалпы массасын ескеріп, кері итеруші күшті есептейді. Топ басшысы топ мүшелерінің ұпай сандарын балдық жүйеге айналдырады, кері байланыс береді. Оқушылар «Синквейн» әді Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Батыс Қазақстан
облысы Шыңғырлау
ауданы «А.Тихоненко ат.ЖОББМ»
КММ-сі Тақырыбы: №6 Зертханалық жұмыс. Архимед
заңын зерделеу. Сынып: 7 «а» Физика пәні
мұғалімі: Лауазымы: Біліктілік
санаты: 2023-2024 оқу
жылы Білім беру ұйымының
атауы
Пәні: Бөлім: 7.3А
Қысым Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сынып: 7
«а» Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: №6 Зертханалық жұмыс.
Архимед заңын зерделеу. Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаты: 7.3.1.1 – кері итеруші күшті
анықтау және оның сұйыққа батырылған дененің көлеміне тәуелділігін
зерттеу; 7.1.3.3
–
физика кабинетінде қауіпсіздік
ережелерін білу және сақтау; Сабақтың
мақсаты
Физика кабинетіндегі
қауіпсіздік ережелерді сақтай отырып, STEM технологиясы бойынша
кері итеруші күш сұйықтыққа батырылған дененің көлеміне тәуелді
екендігін зерттеу; Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі// уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Ұйымдастыру 2
минут Өзін-өзі
тексеру 6
минут Сабақтың
басы 2
минут Жаңа
білім Бекіту Сабақтың
соңы Кері
байланыс Бағалау Рефлекция Үй
тапсырмасы Оқушылармен сәлемдесу,
оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару. «
Оқушыларға
психологиялық ахуал орнату мақсатында
қолдану.
Мөлдір журналмен
таныстыру. Үй
тапсырмасы. Kahoot платформасында
оқушыларға тест тапсырмасын
орындатамын. «Миға
шабуыл» әдісі
арқылы сабақ тақырыбын
ашамыз: Б
Қазақстанның
физикалық картасын сабаққа алып келуімнің себебі ,және де біздің
өтіп жатқан тақырыптарымызға қандай қатысы болуы
мүмкін?
Қазақстанда қанша
теңіз бар?
Осы теңіздердің
ішіндегі ең үлкені?
Қай теңіз арқылы жүк
тасымалданады? Қозғалатын
мәселе: Каспий теңізінде
жылына 4 контейнер тасмалданады. Осы
көрсеткішті арттыру үшін кемелердің жүк көтергіштігін көбейтуді
зерттеу. Мақсат:
Жүк тасымалдайтын
кеменің ең тиімді конструкциясын
анықтау. Сұрақ:
Кемелердің
конструкциясын қалай
жасаймыз?
Тиімді конструкцияны
қалай анықтаймыз? Жоспар:
Модельдің кіші
сұлбасын құрастыру
Жүк көтергіштігін
тексеру Физика кабинетіндегі
қауіпсіздік техникалық ережелерін еске түсіріп,
қайталаймыз. S.Тәжірибе: «Қарапайым
тәжірибе- білім негізі» тәжірибесін
демонстрациялаймын. Құрал-
жабдықтар: суы бар шыны ыдыс, массалары
әртүрлі шарлар. Мақсаты: әртүрлі массадағы шарлаға әсер
ететін кері итеруші күшті
бақылау. Оқушыларды Random Generator
арқылы топқа бөлемін. Т.Топтық
жұмыс: Екі топтың оқушылары интернет
беттерінен ізденіп төмендегі сұрақтарға жауап іздеп,
танысады.
Неге теңіз және өзен
кемелері жүзеді?
Каспий теңізіндегі
кемелер түрлері. Екі топ алған мәліметтерді
ескеріп, топта жүк көтергіш кемелердің моделін
құрастырады. E.Құрал-
жабдықтар: қайшы, картон, скотч, бірнеше
жүк, сызғыш, ыстық желім, қарындаш және
т.б. Салыстыру: 1-топ 2-топ Екі кеменің жүк көтергіштігін
суда салыстырып, бағалау критерийлері бойынша жоғарыда көрсетілген
кестеге ұпай беру арқылы жеңімпаз топты
анықтаймын. Қорытынды: Салыстыру барысынан кейін
жеңіске жеткен кеменің конструкциясы тиімді болу себебін
анықтау. М. Эксперименттік
есеп: Тәжірибе барысында кемелерге
салынған жүктердің жалпы массасын пайдалып, кері итеруші күшті
анықтаңдар. Мөлдір журнал бойынша
оқушыларды бағалап, кері байланыс
беремін. «Синквейн»
әдісі Зат
есім Сын есім
екеу Етістік
үшеу Тақырыпқа қатысты бірнеше
сөйлем Тақырыпқа қатысты түйін
сөздер 128-
бет, практикалық тапсырма
№1 Оқушылар
сыныпқа «Өрмекшінің торы» әдісі бойынша
Оқушылар ортаға шығып шеңбер
құрады. Жіпті бір- біріне лақтыру арқылы өрмекші торын жасап, бір-
біріне тілек айтады. Оқушылар
мөлдір журналды жүргізу барысымен танысады. Топ басшылары сайланып,
мөлдір журналды топ мүшелерімен толтырады. Оқушылар Kahoot платформасында
тест тапсырмасын орындайды. Оқушылар сұрақтарға жауап
береді. Физикалық карта пайдалану
себебін, өткен тақырыптар -мен
байланыстырады. Картадан Қазақстан
мемлекетіндегі өзендер, көлдер, теңіздерді
айтады. Каспий теңізіндегі жүк
тасымалдағыш кемелердің жүк көтергіштігі жайында мәселе
қозғайды. Оқушылар сабақтың айқын
мақсатын, негізгі сұрақтарын және жоспарын
құрады. Оқушылар физика кабинетіндегі
қауіпсіздік ережелерімен танысады. Буллинг/кибербуллингтің
алдын-алу шараларымен
танысады. Оқушылар тәжірибені бақылайды,
Архимед заңы бойынша
тұжырымдайды. Оқушылар компьютер арқылы
автоматты түрле топқа
бөлінеді. Оқушылар топта берілген
сұрақтар бойынша ізденіп, интернет беттеріндегі мәліметтермен
танысады. Өз модельдерін құрастыру барысында осы мәліметтерді
ескереді. Оқушылар топта жасаған кеме
моделін тәжірибеде жүк көтергіштігін
тексереді. Жеңіске жеткен топ өздері
жасаған кеменің конструкциясының тиімді болу себебін Архимед заңы
бойынша түсіндіреді. Жеңілген топ өз кемелерінің
конструкциясының тиімсіз болуы себебін Архимед заңы бойынша
түсіндіреді. Оқушылар денелердің жалпы
массасын ескеріп, кері итеруші күшті
есептейді. Топ басшысы топ мүшелерінің
ұпай сандарын балдық жүйеге айналдырады, кері байланыс
береді. Оқушылар «Синквейн» әді | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өрмекшінің торы»
алалар
картаға назар аударайық.












