|
Мектеп |
«Базылбек Ахметов атындағы орта мектебі»КММ |
|
Бөлімі: |
Тізбектер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерлан О |
|
Күні: |
09.12.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.2.3.7 Арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығарау. |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды әділдік пен жауапкершілікке баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут Сабақтың ортасы 13 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу; 2.Ынтымақтастық ахуал тудыру. 3.Шаттық шеңберін құру; 4. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбымен және сабақ мақсатымен таныстыру. ІІ.Топтарға бөлу. Жи арқылы. 1топ: 2.топ: ІІІ Үй тапсырмасын тексеру: «Принтер»әдісі арқылы тексеремін Өткен тақырыптарды қайталау. Топтық жұмыс I топ 1) Айдана гүл отырғызуда. Ол бірінші қатарға 5 гүл, әр келесі қатарға алдыңғы қатардан 2 гүлге артық отырғызады. Егер ол 10 қатар отырғызса, барлығы неше гүл отырғызған? 2) Алмас телефон тарифі үшін бірінші айда 2000 тг төледі. Әр ай сайын төлем 300 теңгеге өсіп отырады. 6 айда барлығы қанша теңге төледі? IIтоп 1) Нұрлан баспалдақпен көтерілген сайын әр қадам сайын 5 см-ге жоғары көтеріледі. Егер бірінші баспалдақтың биіктігі 15 см болса, 10-баспалдақтың биіктігі қандай болады? 2) Ернардың бастапқы айлығы – 120 000 теңге. Жыл сайын жалақысы 10 000 теңгеге өсіп отырады. 5 жылдан кейін оның жалақысы қанша болады? |
Шаттық шеңберін құрып «Жылы жүрек-жақсы тілек!» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Тақтада есептерді шығарады
Есеп 2: Қадам санау Нұрлан баспалдақпен көтерілген сайын әр қадам сайын 5 см-ге жоғары көтеріледі. Егер бірінші баспалдақтың биіктігі 15 см болса, 10-баспалдақтың биіктігі қандай болады? Шешуі: a₁ = 15 см d = 5 см n = 10 a₁₀ = a₁ + (n – 1)d = 15 + (10 – 1)×5 = 15 + 45 = 60 см Жауабы: 60 см Есеп 3: Жалақы өсуі Ернардың бастапқы айлығы – 120 000 теңге. Жыл сайын жалақысы 10 000 теңгеге өсіп отырады. 5 жылдан кейін оның жалақысы қанша болады? Шешуі: a₁ = 120 000 d = 10 000 n = 5 a₅ = 120 000 + (5 – 1)×10 000 = 120 000 + 40 000 = 160 000 тг Жауабы: 160 000 теңге |
«Тамаша!», «Жарайсыңдар!» «Керемет!» «Жақсы!» «Талпын!» «Әрекет жаса!» -деген сияқты «Мадақтау сөз!» әдісі арқылы бағалау Әр дұрыс орындаған Есепке (2 балл) Жи арқылы. бағалау экранда Дескриптор: Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің және алғашқы n мүшесінің қосындысының форуласын қолданады. Есепті қағазға шығарып,әр топ тақтаға шығып қорғайды Әр дұрыс орындаған есепке (4 балл) В,С деңгейлі тапсырмалар |
1,2,3-слайд Экран 9-сынып оқулығы пән дәптерлері Жи арқылы. 4-слайд Экранмен және қағаз |
|
Сабақтың ортасы 12 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Жұптық жұмыс. «Алтын сақа»әдісі арқылы оқушыларға жұптық тапсырмаларды ұсынамын.
1) Геометриялық
прогрессияның еселігін және
1) 2) Арифметикалық прогрессияның айрмын және
3) Жалпы мүшесінің формуласымен берілген геометриялық прогрессияның , төрт мүшесінің қосындысы
4) Жалпы мүшесінің формуласымен берілген aрифметикалық прогрессияның, алғашқы бес мүшесінің қосындысы
Жеке жұмыс Бекіту тапсырмалары
Рефлексия. «ЖИ» әдісі.
|
1)Берілгені:
a₁ =4
q=
q=32/4 q=8
жауабы: 2) Берілгені: a₁=5 a8=40 d=(40-5)/7 d=5 a20=5+19*5 а20=100 жауабы: 100
3) Берілгені: Алғашқы мүшелері: 4,8,16,32
Жауабы:
4)
Берілгені: Алғашқы мүшелері: 3,4,5,6,7
Жауабы:
Оқушылыр телефондарымен «kahoot» платформасымен есептер шығарады
Не үйрендім? (Сабақтан алған жаңа білімдерім) Сұрақтарым? (Түсініксіз болған тұстар) Не ұнады? (Сабақтың ең қызықты сәттері) Бүгін қанша пайыз сабақты түсіндің? (пайызды бала экраннан өзі көрсетеді) |
«Тамаша!», «Жарайсыңдар!» «Керемет!» «Жақсы!» «Талпын!» «Әрекет жаса!» -деген сияқты «Мадақтау сөз!» Дескрипторы: Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады Есепті дәптерге немесе тақтада шығарады Әр дұрыс орындаған Есепке (2 балл) Дескрипторы: Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады Есепті дәптерге немесе тақтада шығарады Әр дұрыс орындаған Есепке (2 балл) |
. 5-слайд Экранмен және тақта 6-слайд Экранмен және телефон 7-слайд Экранмен жұмыс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифиметикалық және геометриялық поргрецияларға есептер шығару
Арифиметикалық және геометриялық поргрецияларға есептер шығару
|
Мектеп |
«Базылбек Ахметов атындағы орта мектебі»КММ |
|
Бөлімі: |
Тізбектер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ерлан О |
|
Күні: |
09.12.2025 |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.2.3.7 Арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығарау. |
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды әділдік пен жауапкершілікке баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 8 минут Сабақтың ортасы 13 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгелдеу; 2.Ынтымақтастық ахуал тудыру. 3.Шаттық шеңберін құру; 4. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбымен және сабақ мақсатымен таныстыру. ІІ.Топтарға бөлу. Жи арқылы. 1топ: 2.топ: ІІІ Үй тапсырмасын тексеру: «Принтер»әдісі арқылы тексеремін Өткен тақырыптарды қайталау. Топтық жұмыс I топ 1) Айдана гүл отырғызуда. Ол бірінші қатарға 5 гүл, әр келесі қатарға алдыңғы қатардан 2 гүлге артық отырғызады. Егер ол 10 қатар отырғызса, барлығы неше гүл отырғызған? 2) Алмас телефон тарифі үшін бірінші айда 2000 тг төледі. Әр ай сайын төлем 300 теңгеге өсіп отырады. 6 айда барлығы қанша теңге төледі? IIтоп 1) Нұрлан баспалдақпен көтерілген сайын әр қадам сайын 5 см-ге жоғары көтеріледі. Егер бірінші баспалдақтың биіктігі 15 см болса, 10-баспалдақтың биіктігі қандай болады? 2) Ернардың бастапқы айлығы – 120 000 теңге. Жыл сайын жалақысы 10 000 теңгеге өсіп отырады. 5 жылдан кейін оның жалақысы қанша болады? |
Шаттық шеңберін құрып «Жылы жүрек-жақсы тілек!» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Тақтада есептерді шығарады
Есеп 2: Қадам санау Нұрлан баспалдақпен көтерілген сайын әр қадам сайын 5 см-ге жоғары көтеріледі. Егер бірінші баспалдақтың биіктігі 15 см болса, 10-баспалдақтың биіктігі қандай болады? Шешуі: a₁ = 15 см d = 5 см n = 10 a₁₀ = a₁ + (n – 1)d = 15 + (10 – 1)×5 = 15 + 45 = 60 см Жауабы: 60 см Есеп 3: Жалақы өсуі Ернардың бастапқы айлығы – 120 000 теңге. Жыл сайын жалақысы 10 000 теңгеге өсіп отырады. 5 жылдан кейін оның жалақысы қанша болады? Шешуі: a₁ = 120 000 d = 10 000 n = 5 a₅ = 120 000 + (5 – 1)×10 000 = 120 000 + 40 000 = 160 000 тг Жауабы: 160 000 теңге |
«Тамаша!», «Жарайсыңдар!» «Керемет!» «Жақсы!» «Талпын!» «Әрекет жаса!» -деген сияқты «Мадақтау сөз!» әдісі арқылы бағалау Әр дұрыс орындаған Есепке (2 балл) Жи арқылы. бағалау экранда Дескриптор: Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің және алғашқы n мүшесінің қосындысының форуласын қолданады. Есепті қағазға шығарып,әр топ тақтаға шығып қорғайды Әр дұрыс орындаған есепке (4 балл) В,С деңгейлі тапсырмалар |
1,2,3-слайд Экран 9-сынып оқулығы пән дәптерлері Жи арқылы. 4-слайд Экранмен және қағаз |
|
Сабақтың ортасы 12 минут 7 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Жұптық жұмыс. «Алтын сақа»әдісі арқылы оқушыларға жұптық тапсырмаларды ұсынамын.
1) Геометриялық
прогрессияның еселігін және
1) 2) Арифметикалық прогрессияның айрмын және
3) Жалпы мүшесінің формуласымен берілген геометриялық прогрессияның , төрт мүшесінің қосындысы
4) Жалпы мүшесінің формуласымен берілген aрифметикалық прогрессияның, алғашқы бес мүшесінің қосындысы
Жеке жұмыс Бекіту тапсырмалары
Рефлексия. «ЖИ» әдісі.
|
1)Берілгені:
a₁ =4
q=
q=32/4 q=8
жауабы: 2) Берілгені: a₁=5 a8=40 d=(40-5)/7 d=5 a20=5+19*5 а20=100 жауабы: 100
3) Берілгені: Алғашқы мүшелері: 4,8,16,32
Жауабы:
4)
Берілгені: Алғашқы мүшелері: 3,4,5,6,7
Жауабы:
Оқушылыр телефондарымен «kahoot» платформасымен есептер шығарады
Не үйрендім? (Сабақтан алған жаңа білімдерім) Сұрақтарым? (Түсініксіз болған тұстар) Не ұнады? (Сабақтың ең қызықты сәттері) Бүгін қанша пайыз сабақты түсіндің? (пайызды бала экраннан өзі көрсетеді) |
«Тамаша!», «Жарайсыңдар!» «Керемет!» «Жақсы!» «Талпын!» «Әрекет жаса!» -деген сияқты «Мадақтау сөз!» Дескрипторы: Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады Есепті дәптерге немесе тақтада шығарады Әр дұрыс орындаған Есепке (2 балл) Дескрипторы: Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданады Есепті дәптерге немесе тақтада шығарады Әр дұрыс орындаған Есепке (2 балл) |
. 5-слайд Экранмен және тақта 6-слайд Экранмен және телефон 7-слайд Экранмен жұмыс |
шағым қалдыра аласыз

=4;
=32
=5
;
























