Материалдар / Арифметикалық амалдар

Арифметикалық амалдар

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сыныпқа арналған қмж математика пәнінен
Авторы:
12 Қырқүйек 2023
232
0 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Мектеп:№254

Күні: 8.09.2017 жыл

Мұғалімнің есімі: Жүнісов Сүндетхожа Кенжехожаұлы

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы: Арифметикалық амалдардың қасиеттері.

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақ чсаттары)

5.1.2.2

амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу;

5.1.2.3

санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану;

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар: Арифметикалық амалдардың негізгі қасиеттерін біледі және есептерде қолданады.

Оқушылардың басым бөлігі: Қосу және көбейту амалдарын орындауда қосу және көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолданады.

Кейбір оқушылар: Арифметикалық амалдарды орындауда тиімді тәсілдерді қолданады.

Бағалау критерийі


Тілдік мақсат

Оқушылар

- есептеулерде натурал сандарға арифметикалық амалдар қасиеттерін қолдануды тұжырымдай алады;

Негізгі сөздер:

Арифметика, ауыстырымдылық, терімділік, үлестірілімділік, көбейту, бөлу.

Негізгі сөз тіркестер:

- арифметикалық амалдардың қасиеттері (ауыстырымдылық, терімділік және үлестірілімділік);

- өрнекті ықшамдау;

- сандарды салыстыру;

Диалог сұрақтары:

Арифметикалық амалдардың негізгі қасиеттерін атаңдар ?

- есептеуді тиімді тәсілмен орындау;

- көбейтудің үлестірімділік қасиетін қолдану арқылы ...;

- қосындыны (айырманы) санға көбейтуді орындау үшін ...

Құндылыққа баулу

Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық.Бірлескен ортада жұмыс жасау.

Дағдыландыру құндылықтарын жүзеге асыру үшін / жұппен және топтық жұмыс түрлері.

Пәнаралық байланыс

Физика .

Алдыңғы оқу

Натурал сандарға арифметикалық амалдарды қолдану тәртібін біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы


2 мин













2 мин
















2 мин




Ұйымдастыру кезеңі

  • Сәлемдесу

  • Оқушыларды түгендеу

  • Сыныпта жағымды психологиялық ақуал туғызу.

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

Үй тапсырмасын тексеріп , пысықтау .

1.37

1) ;

2) ;

3) ;

4) .


Бағалау критерийі:

  • Натурал сандарды салыстырады.

Бағалау және кері байланыс .


Оқушыларды топқа бөлу (11 оқушы) .

Оқушыларды топқа бөлу мақсатында сабақтын тақырыбымен байланыстыра отырып, оқушыларға карточкаларды таратамын.

Тапсырма: амалдарды ұтымды тәсілмен, орындаңыздар.

І топ

Ауыстырымдылық

ІІ топ

Терімділік

ІІІ топ

Үлестірімділік

28+31+22+19=

19+(21+17)=

5·(12+4)=

25·13·4=

23+(15+27)=

4·(25+7)=

50·27·2=

25·(23·4)=

2·(35-9)=

42+13+8+17

25·(17·4)=

2·(45-12)=


















5-сынып математика Есептер жинағы 7-бет













Қима қағаздар





Ортасы


8 мин




















































6 мин










8 мин







2 мин







8 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «Постер» стратегиясын қолданамын (топтық жұмыс)

Оқушылар өз топтарында тапсырмаларды орындайды:

1.А3 форматындағы қағазға өздерінің шешімдерін жазып көрсету.

Әр топ ортаға бір есептің шешімін постерға жазып көрсетеді,

Және екі есеп құрастырып басқа топтарға ұсынады.

2.Арифметикалық қасиеттерді қолдана отырып есептерді шешу.

1 топ. Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті

2 топ. Көбейтудің терімділік қасиеті,

3 топ. Көбейтудің және қосындысың үлестірілімділік қасиеті.

Оқулықтағы мысалдарды талқылау.




Топтық жұмыс

41.

І топ.

1)

2)

ІІ топ.

3)

4)

ІІІ топ.

5)

6)


Жұптық тапсырма

45.

1)

2)

3)

4)


Ауыша тапсырма

47.




1)

2)

3)

4)

5)

6)

7)

8)

9)


Жеке жұмыс

46

1)

;

2)

;

3)

;

4)

.


























5-сынып математика

21 бет











































































Аяқталуы

6 мин





























Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.

Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық амалдардың қасиеттері.

Оқу мақсаты: 5.1.2.2 амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәндерін табу;

5.1.2.3 санды өрнектердің мәндерін табу үшін көбейту мен қосу амалдарының қасиеттерін қолдану;


Бағалау критерийі: Білім алушы

  • Жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтайды;

  • Санды өрнектердің мәнін табады.


Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну. Қолдану.


1 – тапсырма.

Амалдарды орындау тәртібін анықтаңыз:


Дескриптор: Білім алушы

  • Жақшасыз санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін көрсетеді;

  • Жақшамен санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін көрсетеді.

2 – тапсырма.

Өрнектің мәнін табыңыз:

625:(1053:9 - 29∙4) + 3750:30.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Дескриптор: Білім алушы

  • Амалдардың орындалу ретін анықтайды;

  • Санды өрнектің мәнін есептейді.


Аты-жөні: ________________________________________________________


Мұғалім пікірі: _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


Үлестірме парақшалар



































Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ