Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Балаубаева Р.Ж |
||||||||||||||||||||||
|
Мектеп |
Еркінқала орта мектебі |
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
5.12 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.7арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар/ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығару. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді; Оқушыларды топқа бөлу. Топтарға қағаз таратып еске түсірген формулаларды жазу, жазған формулаларды қорытып шығару |
Қағазға жазған формулаларды талқылайды |
|
|
|
|||||||||||||||||
|
5 мин |
«Мағынаны тану» |
«Прогрессия өмірде» топтық жұмыс І топ. Прогрессия биологияда
ІІ топ. Прогрессия тұрмыста
ІІІ топ Прогрессия медицинада
Қ/Б топтар бірін-бірі бағалайды |
Ш:
Ш: 100%+5%=105%
2012ж 2015ж аралығында n=3 b2=b1*g=30000*1.05= 31500 b3=b2*g=31500*1.05= 33075 Ш: t1=15 мин d=10 мин t=1сағ 45мин=105 мин t=t1+(n-1)d 105=15+(n-1)*10 105=15+10n-10 105=5+10n 100=10n n=10 |
Дескриптор: -Есеп шартын жазады -жауабын негіздейді Дескриптор: -пайызы бойынша еселігін табады -мүшелерін табады Дескриптор: -есептің шартын жазады -теңдеу құрады, шешеді |
Слайд |
|
|||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
ҰБТ тапсырмалары Сараланған тапсырма
Жалпы
мүшесі А) 1;3;5;7 В) 1; 7;11;20 С) 1;7;17;31 Д) 7;17; 31;49 Е) 2;6;10;14
Жалпы
мүшесі А) 19725 В) 19665 С) -19665 Д) 19640 Е) -19845
Тізбектің n-ші
мүшесі А) 19
В)
Қ/Б оқушы өзін-өзі бағалайды |
1.
2.
3.
4.
|
Дескриптор: -мүшелерін табады -жауабын нақтылайды Дескриптор: -бірінші және тоқсаныншы мүшелерін табады -қосындыны табады Дескриптор: -екінші және алтыншы мүшелерін табады -қосындысын табады Дескриптор: -жүйе құрады -еселігін , мүшелерін табады |
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс |
1.Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 6-ға тең. Прогрессияның үшінші мүшесі 14-ке тең. Прогрессияның n-ші мүшесі 74-ке тең. n -нің мәні неге тең? 2. Арифметикалық
прогрессияның бірінші мүшесі 10, айырмасы 12. Прогрессияның n-ші
мүшесін 3. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 1, еселігі 3 ке тең. Прогрессияның n -ші мүшесі 81-ге тең. n- нің мәнін табыңдар. №4. Қосындыны есептеңдер:
а)
№5. Қ/Б жұптар бірін-бірі бағалайды |
d=4;
74=6+(n-1)*4 68=(n-1)*4 n-1=17 n=18
370=10+(n-1)*12 360=(n-1)*12 n-1=30 n=31
Шешуі: |
Дескриптор: -теңдеу құрады - n ді табады Дескриптор: -теңдеу құрады - n ді табады Дескриптор: -теңдеу құрады - n ді табады |
|
|
|||||||||||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тест тапсырмалары 1.Тізбектердің қайсысы арифметикалық тізбек болады? А) 3;6;9;12 В) -1;-1;-1;-1 С) 0;13;1;14 Д) -5;-1;3;7
2. А) 100 В)107 С) 103 Д) 105
3.
Арифметикалық прогрессия А) 1;3;9;27 В) 1;-2;-5;-8 С)1;4;7;10 Д) 1;4;5;9 4. 19;15;11;..... арифметикалық прогрессия бесінші мүшесін табыңдар А) 5 В) 6 С) 4 Д) 3
А) 5 В) 6 С) 4 Д) 3
А)241 В)242 С)243 Д)244
А) -1 В)10 С)5 Д)1 |
|
Дескриптор: -7 есепті дұрыс тапқан оқушыға 3балл, 5 есепті дұрыс тапқанға 2балл 3 есепті дұрыс тапқанға1балл |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығара алды. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді;
Үйге тапсырма. №17.2. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану |
|
|||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық және геометриялық прогрессия
Арифметикалық және геометриялық прогрессия
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты,Әкесінің аты |
Балаубаева Р.Ж |
||||||||||||||||||||||
|
Мектеп |
Еркінқала орта мектебі |
||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:. |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
5.12 |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.7арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
арифметикалық немесе/және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Атмасфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар/ Шексіз кемімелі геометриялық прогрессия тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығару. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді; Оқушыларды топқа бөлу. Топтарға қағаз таратып еске түсірген формулаларды жазу, жазған формулаларды қорытып шығару |
Қағазға жазған формулаларды талқылайды |
|
|
|
|||||||||||||||||
|
5 мин |
«Мағынаны тану» |
«Прогрессия өмірде» топтық жұмыс І топ. Прогрессия биологияда
ІІ топ. Прогрессия тұрмыста
ІІІ топ Прогрессия медицинада
Қ/Б топтар бірін-бірі бағалайды |
Ш:
Ш: 100%+5%=105%
2012ж 2015ж аралығында n=3 b2=b1*g=30000*1.05= 31500 b3=b2*g=31500*1.05= 33075 Ш: t1=15 мин d=10 мин t=1сағ 45мин=105 мин t=t1+(n-1)d 105=15+(n-1)*10 105=15+10n-10 105=5+10n 100=10n n=10 |
Дескриптор: -Есеп шартын жазады -жауабын негіздейді Дескриптор: -пайызы бойынша еселігін табады -мүшелерін табады Дескриптор: -есептің шартын жазады -теңдеу құрады, шешеді |
Слайд |
|
|||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
ҰБТ тапсырмалары Сараланған тапсырма
Жалпы
мүшесі А) 1;3;5;7 В) 1; 7;11;20 С) 1;7;17;31 Д) 7;17; 31;49 Е) 2;6;10;14
Жалпы
мүшесі А) 19725 В) 19665 С) -19665 Д) 19640 Е) -19845
Тізбектің n-ші
мүшесі А) 19
В)
Қ/Б оқушы өзін-өзі бағалайды |
1.
2.
3.
4.
|
Дескриптор: -мүшелерін табады -жауабын нақтылайды Дескриптор: -бірінші және тоқсаныншы мүшелерін табады -қосындыны табады Дескриптор: -екінші және алтыншы мүшелерін табады -қосындысын табады Дескриптор: -жүйе құрады -еселігін , мүшелерін табады |
|
|
|||||||||||||||||
|
|
Жұптық жұмыс |
1.Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 6-ға тең. Прогрессияның үшінші мүшесі 14-ке тең. Прогрессияның n-ші мүшесі 74-ке тең. n -нің мәні неге тең? 2. Арифметикалық
прогрессияның бірінші мүшесі 10, айырмасы 12. Прогрессияның n-ші
мүшесін 3. Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 1, еселігі 3 ке тең. Прогрессияның n -ші мүшесі 81-ге тең. n- нің мәнін табыңдар. №4. Қосындыны есептеңдер:
а)
№5. Қ/Б жұптар бірін-бірі бағалайды |
d=4;
74=6+(n-1)*4 68=(n-1)*4 n-1=17 n=18
370=10+(n-1)*12 360=(n-1)*12 n-1=30 n=31
Шешуі: |
Дескриптор: -теңдеу құрады - n ді табады Дескриптор: -теңдеу құрады - n ді табады Дескриптор: -теңдеу құрады - n ді табады |
|
|
|||||||||||||||||
|
20 мин |
Бекіту тапсырмалары |
Тест тапсырмалары 1.Тізбектердің қайсысы арифметикалық тізбек болады? А) 3;6;9;12 В) -1;-1;-1;-1 С) 0;13;1;14 Д) -5;-1;3;7
2. А) 100 В)107 С) 103 Д) 105
3.
Арифметикалық прогрессия А) 1;3;9;27 В) 1;-2;-5;-8 С)1;4;7;10 Д) 1;4;5;9 4. 19;15;11;..... арифметикалық прогрессия бесінші мүшесін табыңдар А) 5 В) 6 С) 4 Д) 3
А) 5 В) 6 С) 4 Д) 3
А)241 В)242 С)243 Д)244
А) -1 В)10 С)5 Д)1 |
|
Дескриптор: -7 есепті дұрыс тапқан оқушыға 3балл, 5 есепті дұрыс тапқанға 2балл 3 есепті дұрыс тапқанға1балл |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Арифметикалық, геометриялық прогрессияның n-ші мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын қолдануға берілген есептер шығара алды. -Геометриялық прогрессия шексіз кемімелі геометриялық прогрессияны салыстыра отырып оларды ажырата біледі, есептер шығаруға қолдану дағдыларын жетілдіреді;
Үйге тапсырма. №17.2. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау . |
Кері байланыс |
Whatsapp месенжерін қолдану |
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















































