«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін:
Мектеп директоры: Г.Т. Абылғазиева
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Тексерген ДӘІЖО: Бейсекенова А.Қ
9 «Б» сынып Математика пәні мұғалімі: Кеулимкосова Г.М
2022-2023 оқу жылы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тізбектер |
Мектеп: «Б.Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кеулимкосова Г.М |
|
Күні: |
07.12.2022 |
|
Сыныбы: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.7 арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессия формулаларын есептер шығаруда қолдану; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып,
оқушылардың сабаққа қатысуына және сынып тазалығына назар
аударамын. Сыныпта
психологиялық жағымды ахуал орнату:
Тыныштық сәті, әуенді
қосу , «Теңіз жағалауында» жаттығуын
өткізу. II Үй тапсырмасын тексеру. №3.77 «Көршіңді тексер әдісі» 103; 101; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы а) сегіз мүшесінің; ә) жүз үш мүшесінің қосындысын табыңдар. Шешуі: а1=103 а2=101 d=101-103=-2 а)а8=103+7*(-2)=89 S8= Жауабы:768 ә)а103=103+102*(-2)=-101 S103= Жауабы: 103
ІІІ Қайталау сұрақ-жауап ретінде «Біз нені білеміз?» әдісі word wall платформасының көмегімен 1.Қандай тізбекті арифметикалық прогрессия деп атайды?.2.Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды айтады?3.Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп айтады.4.Геометриялық прогрессияның еселігі деген не?5.Арифметикалық прогрессияның n- мүшесінің формуласын жаз6. Геометриялық прогрессияның n- мүшесінің формуласын жаз |
Оқушылар амандасады психологиялық жағымды ахуал орнатады Бағалау парағын алады Жұптар өзара дәптерлерін ауыстырып алады. Үй жұмысын дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі. Бір-бірінің есептерін тексеріп, түзетеді.
Өткенге шолу жасап ережелерді айтып, сұрақтарға жауап береді. тапсырманы орындайды. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласын қолданады: 1 балл -есептің мәнін табады: 1 балл Жалпы балл-2 Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды.
Жалпы балл-1 |
Бағалау парағы
Презентация әуен
«Wordwall» платформасы |
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс. 5 мин Жұптық жұмыс 15 мин |
Жеке жұмыс (Оқулықтан тапсырма) №3,34
Прогрессия өмірде жұптық жұмыс 1) Прогрессия биологияда
Шешуі: в1= 320 n = 5 q=2 в5 -? В5 = в1*qn-1 = 320*24 =320*16= 5120 Жауабы: 5120 кебісше 2) Прогрессия тұрмыста
Жинақ кассасының 10 % – тік жылдық өсімімен салымшы 2012 жылдың 1 қаңтарынан 30 000тг. салды. 2015 жылдың 1- қаңтарында салымы қанша теңге болады? Шешуі: 100%+10% =110% q = 110/100 =1,1 в1= 30 000 2012 мен 2015 жылдың аралығы n=3 в3 -? Жауабы : 36300тг 3) Прогрессия медицинада
Шешуі: Т1 = 15мин d =10мин арифметикалық прогрессия T = 1сағ45мин = 105мин T=T+ d(n-1) 105 =15+10(n-1) 105=15+10n-10 10n=105-5 10n=100 n=100/10 n=10 Жауабы: 10 күн керек - Өмірмен байланыс Еркіннің ата – анасы туған күніне баласына ұялы телефон сатып алып беруді ұйғарды. Ол үшін олар бірінші айда 6500 теңге, ал келесі айларда алдыңғы айдан 500 теңгеге артық ақша жинап отырды. 12-інші айда қанша ақша салады? Шешуі A1 = 6500 d=500 a12-? Жауабы:12000 тг |
Оқушылар бүгінгі күннің жадын дәптерге жазып, тақтаға назар аударады Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар есеп шығарып, жауап жазады.
Оқушылар тапсырмамен жұптасып жұмыс жасайды |
Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның п-мүшесінің формуласын қолданады: 1 балл -белгісіз мүшесін табады: 1 балл Жалпы балл-2 Дескриптор: - геометриялық прогрессияның п-мүшесінің формуласын қолданады 1 балл - п-нің орнына сандарды қойады: 1 балл -дұрыс жауабын жазады: 1 балл Жалпы балл-3 |
Оқулық, жұмыс дәптер
|
|
Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 5 мин |
”Кім жылдам?”әдісімен Plickers платформасының көмегімен сабақты қортындылау a1=2, d=3, a15-? А) 44 В)40 С)12 D)42b1=3, q=2, b6-?
a1=-3, d=2, a18-? A) 37 B) 30 C) 31 D) 25 Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушы тапсырманы орындайды Үйге тапсырма беру №3,58 Рефлексия
|
Дескриптор:
Жалпы балл-2 |
Plickers платформасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
«Бауыржан Момышұлы атындағы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бекітемін:
Мектеп директоры: Г.Т. Абылғазиева
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Тексерген ДӘІЖО: Бейсекенова А.Қ
9 «Б» сынып Математика пәні мұғалімі: Кеулимкосова Г.М
2022-2023 оқу жылы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тізбектер |
Мектеп: «Б.Момышұлы атындағы орта мектеп» КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кеулимкосова Г.М |
|
Күні: |
07.12.2022 |
|
Сыныбы: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.7 арифметикалық және геометриялық прогрессияларға байланысты есептер шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессия формулаларын есептер шығаруда қолдану; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин 5 мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып,
оқушылардың сабаққа қатысуына және сынып тазалығына назар
аударамын. Сыныпта
психологиялық жағымды ахуал орнату:
Тыныштық сәті, әуенді
қосу , «Теңіз жағалауында» жаттығуын
өткізу. II Үй тапсырмасын тексеру. №3.77 «Көршіңді тексер әдісі» 103; 101; ... арифметикалық прогрессияның алғашқы а) сегіз мүшесінің; ә) жүз үш мүшесінің қосындысын табыңдар. Шешуі: а1=103 а2=101 d=101-103=-2 а)а8=103+7*(-2)=89 S8= Жауабы:768 ә)а103=103+102*(-2)=-101 S103= Жауабы: 103
ІІІ Қайталау сұрақ-жауап ретінде «Біз нені білеміз?» әдісі word wall платформасының көмегімен 1.Қандай тізбекті арифметикалық прогрессия деп атайды?.2.Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп қандай санды айтады?3.Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп айтады.4.Геометриялық прогрессияның еселігі деген не?5.Арифметикалық прогрессияның n- мүшесінің формуласын жаз6. Геометриялық прогрессияның n- мүшесінің формуласын жаз |
Оқушылар амандасады психологиялық жағымды ахуал орнатады Бағалау парағын алады Жұптар өзара дәптерлерін ауыстырып алады. Үй жұмысын дұрыс жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі. Бір-бірінің есептерін тексеріп, түзетеді.
Өткенге шолу жасап ережелерді айтып, сұрақтарға жауап береді. тапсырманы орындайды. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның алғашқы п-мүшесінің қосындысының формуласын қолданады: 1 балл -есептің мәнін табады: 1 балл Жалпы балл-2 Дескриптор: -Өткен сабақтағы ережелерді қайталайды.
Жалпы балл-1 |
Бағалау парағы
Презентация әуен
«Wordwall» платформасы |
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс. 5 мин Жұптық жұмыс 15 мин |
Жеке жұмыс (Оқулықтан тапсырма) №3,34
Прогрессия өмірде жұптық жұмыс 1) Прогрессия биологияда
Шешуі: в1= 320 n = 5 q=2 в5 -? В5 = в1*qn-1 = 320*24 =320*16= 5120 Жауабы: 5120 кебісше 2) Прогрессия тұрмыста
Жинақ кассасының 10 % – тік жылдық өсімімен салымшы 2012 жылдың 1 қаңтарынан 30 000тг. салды. 2015 жылдың 1- қаңтарында салымы қанша теңге болады? Шешуі: 100%+10% =110% q = 110/100 =1,1 в1= 30 000 2012 мен 2015 жылдың аралығы n=3 в3 -? Жауабы : 36300тг 3) Прогрессия медицинада
Шешуі: Т1 = 15мин d =10мин арифметикалық прогрессия T = 1сағ45мин = 105мин T=T+ d(n-1) 105 =15+10(n-1) 105=15+10n-10 10n=105-5 10n=100 n=100/10 n=10 Жауабы: 10 күн керек - Өмірмен байланыс Еркіннің ата – анасы туған күніне баласына ұялы телефон сатып алып беруді ұйғарды. Ол үшін олар бірінші айда 6500 теңге, ал келесі айларда алдыңғы айдан 500 теңгеге артық ақша жинап отырды. 12-інші айда қанша ақша салады? Шешуі A1 = 6500 d=500 a12-? Жауабы:12000 тг |
Оқушылар бүгінгі күннің жадын дәптерге жазып, тақтаға назар аударады Оқыту мақсатына жетуді бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға оқушылар есеп шығарып, жауап жазады.
Оқушылар тапсырмамен жұптасып жұмыс жасайды |
Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның п-мүшесінің формуласын қолданады: 1 балл -белгісіз мүшесін табады: 1 балл Жалпы балл-2 Дескриптор: - геометриялық прогрессияның п-мүшесінің формуласын қолданады 1 балл - п-нің орнына сандарды қойады: 1 балл -дұрыс жауабын жазады: 1 балл Жалпы балл-3 |
Оқулық, жұмыс дәптер
|
|
Сабақтың соңы 5 мин Рефлексия 5 мин |
”Кім жылдам?”әдісімен Plickers платформасының көмегімен сабақты қортындылау a1=2, d=3, a15-? А) 44 В)40 С)12 D)42b1=3, q=2, b6-?
a1=-3, d=2, a18-? A) 37 B) 30 C) 31 D) 25 Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. |
Оқушы тапсырманы орындайды Үйге тапсырма беру №3,58 Рефлексия
|
Дескриптор:
Жалпы балл-2 |
Plickers платформасы |
шағым қалдыра аласыз















