"Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар"

Тақырып бойынша 31 материал табылды

"Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар"

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: 9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; Сабақтың мақсаты: Оқушы арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін және алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сондай-ақ сипаттамалық қасиетін білу, олардың мағынасын түсіну және оларды есептер шығаруда тиімді қолдану Әділдік және жауапкершілік: Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезіну
Материалдың қысқаша нұсқасы

Манаш Қозыбаев атындағы орта мектеп

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

(Сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Тізбектер

Педагогтің аты-жөні:

Кебекбаева Айман Сериковна

Күні: 14.11.2025


Сынып: 9 “А”

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Оқушы арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін және алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сондай-ақ сипаттамалық қасиетін білу, олардың мағынасын түсіну және оларды есептер шығаруда тиімді қолдану

Әділдік және жауапкершілік:

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық, еңбекқорлықтың болуы

Тапсырылған жалпы іс үшін сынып ұжымы алдындағы жауапкершілікті сезіну

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


7 мин

Сәлемдесу

Түгендеу

Психологиялық ахуал ұйымдастыру

«Сөйлемді жалғастыр» айдары.

Әділ болу дегеніміз – …
– Өз ісіме жауапкершілікпен қараймын, себебі …
– Егер әділетсіздік көрсем, мен
– Әділ адамды мен … деп атаймын.

Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыруды ұйымдастыру.

-сабақтың мақсатымен таныстыру

Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады.

Мүмкін болатын жауаптары:

Әділ болу дегеніміз – барлық адамға тең көзқараспен қарап, шындықты жақтау.
– Өз ісіме жауапкершілікпен қараймын, себебі
әр әрекетімнің салдары бар екенін түсінемін.
– Егер әділетсіздік көрсем, мен
үнсіз қалмай, шындықты қорғауға тырысамын.
– Әділ адамды мен
адамгершілігі жоғары, сенімді тұлға деп атаймын.


Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалау


Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне

Сабақтың

басы


7 минут

Үй жұмысын тексеру

Өткен тақырыпты қайталау

Жеке жұмыс

learningapps.org платформасындағы тапсырманы ұсынамын: Суреттерге қарап прогрессия түрін ажырат

https://learningapps.org/watch?v=px62tdo5k25

Не білдік?

Қалай ажыра аламыз?


Оқушылар ұсынылған платформа арқылы: Суреттерге қарап прогрессия түрін ажыратады


Дескриптор:

- арифметикалық және геометриялық прогрессияның анықтамасын біледі

- арифметикалық және геометриялық прогрессияны

ажырата алады

1 балл

Сілтеме:

Бағалау


Сабақтың

ортасы


25минут

Негізгі бөлім

Мына тапсырманы қалай орындаймыз?

1 есеп

2 есеп. Алғашқы 100 натурал санның қосындысын табыңыз.

1+2+3+4+5+...+98+99+100=?

Әрине бұл математикалық сауаттылық есептерінің жауабын бүгінгі сабақтан аламыз


Жаңа тақырып

Анықтама: Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне қандай да бір тұрақты санды қосқанда шығатын сандар тізбегін арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Демек кез-келген тізбек арифметикалық прогрессия болады, кез-келген натурал n үшін келесі шарт орындалса:

Арифметикалық прогрессияның п-мүшесінің формуласы:

Сонымен қатар арифметикалық прогрессияның екінші мүшесінен бастап , оның әрбір мүшесі өзімен көршілес екі мүшесінің арифметикалық ортасына теңболады.

Қосылатын тұрақты сан кез-келген көршілес екі мүшесінің айырымы болады, ол сан арифметикалық прогрессияның айырымы деп аталады d әрпімен белгіленеді

d > 0 прогрессия өспелі,

d < 0 прогрессия кемімелі

















2 есеп. Алғашқы 100 натурал санның қосындысын табыңыз.

1+2+3+4+5+...+98+99+100=?

Бұл сұраққа қалай жауап береміз?

Егер арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын қолданса, онда арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің формуласы:

Sn=

Теорема. Арифметикалық прогрессияның алғашқы nмүшесінің қосындысы прогрессияның шеткі мүшелерінің қосындысыныңң жартысы мен мүшелер санының көбейтіндісіне тең.

Sn=    арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының мәнін есептеу формуласы






Ұсынылған тапсырманы орныдайды

?” белгісінің орнында қандай сан сәйкес екенін анықтайды


Ұсынылған есепті қарастырады

Шешуі:

1) 36-2=34, 2) 34-2=32, 3) 32-2=30

4) 30-2=28, 5) 28-2=26

Жауабы: 26































Тапсырмаларды орындайды:

Жеке тапсырма



Тақтамен жұмыс. (жұптық жұмыс)

366 (an) арифметикалық прогрессияның: а) a1 = 5, d=1,2 болса, a11 -?

367

a) x1 = 4, x2=0,5 (xn) арифметикалық прогрессияның: а) x5 -?





2-ші есепті бірге талтылайды
















Жұппен жұмыс

392

а) a1 = 5, a10 =15 болатын (an) арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын табыңдар
















































Дескриптор:

-берілген тізбектерден арифметикалық прогрессиясы болатын прогрессияны табады

-өспелі, кемімелі екенін анықтайды

- бірінші мүшесі мен айырмасын табады

1 балл


Дескриптор:

- арифметикалық прогрессиясының n-ші мүшесін табады

1 балл

Дескриптор:

- арифметикалық прогрессиясының n-ші мүшесін табады

1 балл
























Дескриптор:

- арифметикалық прогрессиясының алғашқы n-ші мүшесінің қосыдысын табады

1 балл

Тақта;

Слайд;














































Слайд


Тақтамен жұмыс




Топтық жұмыс

  • Топқа бөлу



Деңгейлі тапсырмалар ұсынамын

1-деңгей:

Есеп: Арман күн сайын таңертең 3 беттен кітап оқуды бастады. Ол әр келесі күні алдыңғы күнге қарағанда 4 бетке артық оқиды. Арманның аптаның соңында қанша бет оқитынын анықтаңыз.


2-деңгей:

Есеп: Айсұлу апта сайын 1500 теңгеден жинайды. 1-аптада 1500 тг, 2-аптада 3000 тг, ... 10-аптада қанша теңге жинайды? Жалпы сомасын есептеңіз








3-деңгей:

Есеп: Мектеп кітапханасы жыл сайын 60 кітаппен толықтырылады. Бірінші жылы 350 кітап болды. 5 жылдан кейін кітап саны қанша болады? 5 жыл ішінде қанша кітап қосылады?


  • Топқа бөлінеді







Есептерді шығарады:

Арифметикалық прогрессия формуласын қолданады n-ші мүшені дұрыс есептейді




аn және Sn формулаларын қолданады

Қаржылық жағдайды модельдейді

Нәтижені дұрыс есептейді



5 жыл соңында: 590 кітап

Қосылған кітаптар саны

2350 – 350 = 2000

Формулаларды күрделі контексте қолданады

Қосынды мен соңғы мәнді ажыратады

Нақты өмірлік жағдайды талдайды










Дескриптор:

-арифметикалық прогрессияның аn-ші мүшенісінің формуласын қолданады

- өмірмен байланыстыра алады

1 балл



Дескриптор:

-арифметикалық прогрессияның аn-ші мүшенісінің формуласын қолданады

- арифметикалық прогрессиясының алғашқы n-ші мүшесінің формуласын қолданады

1 балл






Дескриптор:

-арифметикалық прогрессияның аn-ші мүшенісінің формуласын қолданады

- арифметикалық прогрессиясының алғашқы n-ші мүшесінің формуласын қолданады

-формулаларды күрделі контексте қолданады

осынды мен соңғы мәнді ажыратады

ақты өмірлік жағдайды талдайды

2 балл









Математикалық сауаттылық” есептер жинағы


Слайд



Қорытын-ды

Жеке тапсырма

Теориялық білімдерін бекітеді

Викторина: Арифметикалық прогрессия бойынша викторина

Теориялық білімдерін пысықтайды


Дескриптор:

- теориялық білімдерін пысықтайды

1 балл

Сабақтың

соңы

6

минут

Кері байланыс алады.

Үй тапсырмасы

366 ә, №367б

Бүгінгі сабақта алған бағаларын айтады

Жасанды көмекші арқылы оқушылар кері байланыс береді.

-Түсіндім

-Сұрақтарым бар

-Түсінбедім




Үй тапсырмаларын жазып алады.

Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды

ЖИ арқылы жасалған презентация


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі