Ашық сабақ
Алгебра пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары №10 сабақ
|
Ұйымның атауы: |
«Т.Жанұзақов атындағы шағын орта мектебі» КММ |
|
|
Бөлімі: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеусіз Рубина Бақытбекқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 9 |
Сабаққа қатысушылар саны |
Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу; 2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу; 3) Арифметикалық.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шеше білу іскерлігін қалыптастыру |
|
|
Құндылығы: |
Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу. Психалогиялық ахуал Сыныптағы оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын пайдалану арқылы тақырыппен жұмыс істеуді анықтайды,есептерді шығаруға, үйреніп практикада қолданады. |
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындыққа кириседи Үй жұмысы тақтада көрсетіледі, оқушылар бір-бірін тексеріп бағалайды. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Үй тапсырмасын орындаған оқушыға 2 баллмен бағаланады. |
Оқулық Интернет ресурстары Слайд
|
|
Аралас сабақ 15 минут |
Оқулықпен жұмыс. Кім жылдам ?» сұраққа жауап 1) 2; 5; 8; 11;14; 17;… Келесі мүше 2) 3; 9; 27; 81; 243;… Келесі мүше 3) 1; 6; 11; 20; 25;… 7-мүшесін тап 4) –4; –8; –16; –32; … Тізбектің берілу тәсілін айт 5) 15; 25; 35; 45; 55;… 8 мүшесін тап «Тапқыр болсаң тауып көр» әдісі. Слайдта көрсетілген тапсырмаларды орындайды. а1=-3; d=0,7
a11-? Ж:
a11=4 |
Жауабы: 1) 20 2) 729 3) 35 4)әр келесі мүше -2 ге кобейтіліп тұр 5) 85 |
Дескриптор: -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. Әр тапқан есепке 2 балл |
Слайд Word woll |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жеке жұмыс. (8 минут) 1.Арифметикалық прогрессияның алғашқы мүшесі 2, айырымы 3. 5-мүшесін тап. 2. a_1 = 7, \ d = 2. 10-мүшесін тап. 3. Тізбек: 5, 9, 13, 17, … Айырымын тап. 4. a_1 = 10, \ d = -2. 6-мүшесін тап. 5. Егер a_3 = 9, \ a_6 = 18, айырымды тап. 6. a_1 = 3, \ d = 5. a_8 неге тең? 7. Тізбек: –4, 2, 8, 14, … Бұл арифметикалық прогрессия ма? Егер иә болса, айырымы қандай? 8. a_1 = 2, \ a_4 = 11. Айырымын тап. 9. a_1 = 1, \ d = 1,5. a_6 қандай сан? 10. Тізбек: 4, 6, 8, 10, 12, … Бұл прогрессияның алғашқы бес мүшесін жаз. 11. a_1 = 7, \ a_2 = 10. Айырым неге тең? 12. a_1 = 5, \ d = 0{,}5. a_9 мүшесін тап. 13. Тізбек: 100, 95, 90, … 6-мүшесін тап. 14. a_1 = -3, \ d = 4. a_5 неге тең? 15. Егер a_1 = 8, \ a_3 = 20, онда арифметика ортасын тап. 16. Тізбек: 1, 4, 7, 10, 13, … Алғашқы 6 мүшесін жаз. 17. a_1 = 2, \ a_5 = 14. Айырымды тап. 18. a_1 = -5, \ d = 3. a_{10} неге тең? 19. Тізбек: 0, 7, 14, 21, … Айырымды және 5-мүшесін тап. 20. a_1 = 11, \ d = -2. a_4 неге тең? 21. Егер a_3 = 9, \ d = 2, онда a_1 неге тең? 22. a_1 = 3, \ a_6 = 18. Айырымды тап. 23. Тізбек: 2, 4, 6, 8, 10, … Алғашқы 10 мүшесін жаз. Сергіту сәті 1-2 минут Видео қосылады Топтық жұмыс. Аквариум әдісі.(10 минут) |
“Жұмыртқа KINDER” әдісі 1.a_5=14. 2. a_{10}=25. 3.айырым d=4. 4. a_6=0. 5.d={18-9}{3}=3. 6. a_8=38. 7. d=6. 8.d=3. 9. a_6=8,5. 10.Алғашқы 5 мүше: 4,6,8,10,12. 11. d=3. 12.a_9=9. 13. a_6=75. 14.a_5=13. 15. a_2=14.. 16. Алғашқы 6 мүше: 1,4,7,10,13,16. 17.d=3. 18.a_{10}=22. 19.d=7. a_5=28. 20. a_4=5. 21. a_1=9-2*2=5. 22.d=3. 23.алғашқы 10 мүше: \;2,4,6,8,10,12,14,16,18,20.
Видеода не көрсетеді соны қайталайды
Әр топқа есептер салынған бутылка беріледі, оқушылар сол бутылкадағы есептерді шығару керек.
|
Дескриптор: -Арифметика лық прогрессия. Арифметика лық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланып, тестінің дұрыс жауабын табады. 3 балл Дескриптор -топпен бірлесе отырып берілген арифметикалық және геометриялық, сандық тізбек формулаларын жазады жазады -оқиды 3 балл |
Тақта Көрнекілік Үлестірмелі қағаз Интербелсенді тақта Оқулық
Сергіту сәтіне арналған видео |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабаққа рефлекция. “Padlet” платформасымен кюармен кері байланыс беру
Үйге тапсырма: № |
Оқушылар кері байланым береді. |
1-10 балдық жүйемен бағалау. |
Оқулық |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар
Ашық сабақ
Алгебра пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары №10 сабақ
|
Ұйымның атауы: |
«Т.Жанұзақов атындағы шағын орта мектебі» КММ |
|
|
Бөлімі: |
Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Елеусіз Рубина Бақытбекқызы |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы: 9 |
Сабаққа қатысушылар саны |
Сабаққа қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессия. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық және геометриялық прогрессияны ажырату |
|
|
Сабақтың мақсаттары: |
1) Арифметикалық прогрессия ,арифметикалық прогрессияның айырымының анықтамаларын білу; 2) Арифметикалық пргрессияның п-ші мүшесінің формуласы мен қасиеттерін білу; 3) Арифметикалық.прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын қолданып есептер шеше білу іскерлігін қалыптастыру |
|
|
Құндылығы: |
Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5-минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу. Психалогиялық ахуал Сыныптағы оқушылар 3 топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын тексеру. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - Арифметикалық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласын пайдалану арқылы тақырыппен жұмыс істеуді анықтайды,есептерді шығаруға, үйреніп практикада қолданады. |
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындыққа кириседи Үй жұмысы тақтада көрсетіледі, оқушылар бір-бірін тексеріп бағалайды. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: Үй тапсырмасын орындаған оқушыға 2 баллмен бағаланады. |
Оқулық Интернет ресурстары Слайд
|
|
Аралас сабақ 15 минут |
Оқулықпен жұмыс. Кім жылдам ?» сұраққа жауап 1) 2; 5; 8; 11;14; 17;… Келесі мүше 2) 3; 9; 27; 81; 243;… Келесі мүше 3) 1; 6; 11; 20; 25;… 7-мүшесін тап 4) –4; –8; –16; –32; … Тізбектің берілу тәсілін айт 5) 15; 25; 35; 45; 55;… 8 мүшесін тап «Тапқыр болсаң тауып көр» әдісі. Слайдта көрсетілген тапсырмаларды орындайды. а1=-3; d=0,7
a11-? Ж:
a11=4 |
Жауабы: 1) 20 2) 729 3) 35 4)әр келесі мүше -2 ге кобейтіліп тұр 5) 85 |
Дескриптор: -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. Әр тапқан есепке 2 балл |
Слайд Word woll |
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Жеке жұмыс. (8 минут) 1.Арифметикалық прогрессияның алғашқы мүшесі 2, айырымы 3. 5-мүшесін тап. 2. a_1 = 7, \ d = 2. 10-мүшесін тап. 3. Тізбек: 5, 9, 13, 17, … Айырымын тап. 4. a_1 = 10, \ d = -2. 6-мүшесін тап. 5. Егер a_3 = 9, \ a_6 = 18, айырымды тап. 6. a_1 = 3, \ d = 5. a_8 неге тең? 7. Тізбек: –4, 2, 8, 14, … Бұл арифметикалық прогрессия ма? Егер иә болса, айырымы қандай? 8. a_1 = 2, \ a_4 = 11. Айырымын тап. 9. a_1 = 1, \ d = 1,5. a_6 қандай сан? 10. Тізбек: 4, 6, 8, 10, 12, … Бұл прогрессияның алғашқы бес мүшесін жаз. 11. a_1 = 7, \ a_2 = 10. Айырым неге тең? 12. a_1 = 5, \ d = 0{,}5. a_9 мүшесін тап. 13. Тізбек: 100, 95, 90, … 6-мүшесін тап. 14. a_1 = -3, \ d = 4. a_5 неге тең? 15. Егер a_1 = 8, \ a_3 = 20, онда арифметика ортасын тап. 16. Тізбек: 1, 4, 7, 10, 13, … Алғашқы 6 мүшесін жаз. 17. a_1 = 2, \ a_5 = 14. Айырымды тап. 18. a_1 = -5, \ d = 3. a_{10} неге тең? 19. Тізбек: 0, 7, 14, 21, … Айырымды және 5-мүшесін тап. 20. a_1 = 11, \ d = -2. a_4 неге тең? 21. Егер a_3 = 9, \ d = 2, онда a_1 неге тең? 22. a_1 = 3, \ a_6 = 18. Айырымды тап. 23. Тізбек: 2, 4, 6, 8, 10, … Алғашқы 10 мүшесін жаз. Сергіту сәті 1-2 минут Видео қосылады Топтық жұмыс. Аквариум әдісі.(10 минут) |
“Жұмыртқа KINDER” әдісі 1.a_5=14. 2. a_{10}=25. 3.айырым d=4. 4. a_6=0. 5.d={18-9}{3}=3. 6. a_8=38. 7. d=6. 8.d=3. 9. a_6=8,5. 10.Алғашқы 5 мүше: 4,6,8,10,12. 11. d=3. 12.a_9=9. 13. a_6=75. 14.a_5=13. 15. a_2=14.. 16. Алғашқы 6 мүше: 1,4,7,10,13,16. 17.d=3. 18.a_{10}=22. 19.d=7. a_5=28. 20. a_4=5. 21. a_1=9-2*2=5. 22.d=3. 23.алғашқы 10 мүше: \;2,4,6,8,10,12,14,16,18,20.
Видеода не көрсетеді соны қайталайды
Әр топқа есептер салынған бутылка беріледі, оқушылар сол бутылкадағы есептерді шығару керек.
|
Дескриптор: -Арифметика лық прогрессия. Арифметика лық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын пайдаланып, тестінің дұрыс жауабын табады. 3 балл Дескриптор -топпен бірлесе отырып берілген арифметикалық және геометриялық, сандық тізбек формулаларын жазады жазады -оқиды 3 балл |
Тақта Көрнекілік Үлестірмелі қағаз Интербелсенді тақта Оқулық
Сергіту сәтіне арналған видео |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Бүгінгі сабаққа рефлекция. “Padlet” платформасымен кюармен кері байланыс беру
Үйге тапсырма: № |
Оқушылар кері байланым береді. |
1-10 балдық жүйемен бағалау. |
Оқулық |
шағым қалдыра аласыз













