|
Мектеп: |
«Бақтыбай Жолбарысұлы атындағы №18 орта мектеп-лицейі» КММ |
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тлегенова С.М: |
|
Күні: |
12.11.2024 |
|
Сыныбы: 9 «Ғ» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессиялар. Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Cандар тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны ажыратады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 мин.
|
Сәлемдесу. Ұйымдастыру: Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі Оқулықтан №332; |
Сәлемдеседі Үй жұмысының шешімі тақтада көрсетіледі. Оқушылар бір-бірінің қателерін анықтайды. №332 а) c1=15 ә) c1=1 c2=15+2=17 c1=1*2=2 c3=17+2=19 c3=2*2=4 c4=19+2=21 c4=4*2=8 c5=21+2=23 c5=8*2=16 c6=23+2=25 c6=16*2=32
|
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (+; -) арқылы бір-бірін тексереді. Әр оқушы бақылау парағына үй тапсырмалары бойынша алған балын белгілейді.Екі есепке 1 балл |
Оқулық 107 бет |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. 1 мин. |
“Миға шабуыл” стратегиясы Төмендегі сандар тізбегі жайлы не айтуға болады? 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11… 2; 4; 6; 8; 10; 12; 14; 16… 1; 3; 5; 7; 9; 11… 10; 8; 6; 4; 2… Бұл тізбек 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге 1-ді, 2-ні, 2-ні, -2-ні қосу арқылы алынатынын көреміз. Бұл тізбек арифметикалық прогрессияға мысал бола алады. Жаңа тақырыпты таныстырылымның көмегімен түсіндіріп, арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласын қолдануға мысалдар қарастырады. Анықтама егер а1.а2,...аn,.. тізбегінің 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса, онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Яғни, кез-келген п натурал саны
үшін аn+1= аn+d (1) теңдігі орындалса, онда Сонымен арифметикалық прогрессияның айырмасы үшін d=аn+1-аn (2)теңдігі орындалады. Арифметикалық прогрессияның п- мүшесінің формуласы Енді арифметикалық прогрессияны бірінші мүшесі а1 мен айырмасы d арқылы толық анықтауға болатынын көрсетейік.Ол үшін п-ші мүшесі ап-ді d мен а1 арқылы өрнектесе жеткілікті Сонымен арифметикалық прогрессияның п-мүшесінің формуласы. аn=a1+(n-1)d (3) Енді осы формулаға бірнеше мысалдар қарастырайық 1-мысал а1=-2 d=0.5 Шешуі : a25=a1+24d= -2+24*0.5=10 Ауызша есептеу: Тізбектерінің қайсысы арифметикалық прогрессия болып табылады, неге? |
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар жаңа сабақты көрнекі түрде түсініп, дәптерлеріне анықтамалар мен формулаларды түсіреді.
|
1 балл |
Презентация «Gamma app» Презентация, тақта, дәптер Презентация |
|
Бекіту тапсырмалары 15 мин 5 мин
|
Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға оқулық бойынша тапсырма береді. Есептерді жұпта талқылауды ұсынады, шығарған есептердің дұрыс бұрыстығын тексеріп, саралайды, бағыт береді. №363 1- қатар: №362 (а) 2- қатар: №362 (ә) 3- қатар: №363 (а) Тапсырмалар. №362 а) а1=15 , d= -4; ә) а12= ? , d=8; арифметикалық прогрессияның алғашқы алты мүшесін табыңдар.
Саралау тапсырмасы
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Айша жазғы демалысында күн сайын таңертең 5 минут жүгіріп бастады, ал әр күні оның жүгіру уақыты 2 минутқа артып отырды. Бірінші күні 5 минут жүгірсе, екінші күні 7 минут, үшінші күні 9 минут, және осылай жалғаса береді. Сұрақтар: 1.Айшаның жүгіру уақыты қандай арифметикалық прогрессияға жатады? Прогрессияның алғашқы үш мүшесін жазыңыз. 2.Айша 10-шы күні қанша минут жүгіретіні туралы болжаңыз. |
Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамалар ды пайдаланады 1- қатар: №362 (а) а1=15 , d=-4 a2=a1+d=15+(-4)=11 a3=a1+2d=15+2(-4)=7 a4=a1+3d =15+3(-4)=3 a5=a1+4d =15+4(-4)= - 1 a6=a1+5d =15+5(-4)=-5 Жауабы . 11;7;3;-1;-5. 2- қатар: №362 (а) а1= -32 , d=8 a2=a1+d=-32+8=-24 a3=a1+2d= - 32+2*8=-16 a4=a1+3d =- 32+3*8=-8 a5=a1+4d =- 32+4*8=0 a6=a1+5d =- 32+5*8=8 Жауабы . -24;-16;-8;0;8. 3- қатар: №363 (а) 3;8;...;... келесі мүшесін тап Шешуі: а1= 3 , d= а2- а1= 8-3=5 a3=a1+2d= 3+2*5=13 Жауабы . 13 Есептің шығарылу жолын түсіндіре отырып, дәлелдейді. Шешуі: Шешуі: a5=2+5*3=17 a6=-3-5*(-2)=7 Шешуі: a3= -2+2*(-4)=-10 Шешуі: a1=5 d = 2 a10=? 1. Айшаның жүгіру уақыты қандай арифметикалық прогрессияға жатады? Өспелі Прогрессияның алғашқы үш мүшесін жазыңыз: 5;7;9 2. a10= 5+9*2=5+18=23 |
Дескриптор: -Арифметикалық прогрессияның формуласын жазады; -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. -Арифметикалық прогрессияның формуласын жазады; -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. - Арифметика лық прогрессияның айырымын табады. - Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін анықтайды. 2 балл Дескриптор: -Арифметикалық прогрессияның формуласын жазады; -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. -3 тапсырманы да орындайды 3 балл
3 балл |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Презентация |
|
Сабақтың соңы. 4 мин. |
Үй жұмысы: №367,368 Тапсырманы қысқаша түсіндіру Рефлексия:
|
Күнделіктеріне жазып алады QR Code арқылы кері байланыс береді |
10 баллдық шкаламен бағалау |
https://www.survio.com/survey/d/C2G2M7Q7Q7M6C5J4H 9-сынып оқулығы |
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық прогрессиялар. Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы.
Арифметикалық прогрессиялар. Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы.
|
Мектеп: |
«Бақтыбай Жолбарысұлы атындағы №18 орта мектеп-лицейі» КММ |
|
Бөлім: |
9.2А Тізбектер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тлегенова С.М: |
|
Күні: |
12.11.2024 |
|
Сыныбы: 9 «Ғ» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессиялар. Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.3.4 сандар тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны ажырату; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Cандар тізбектерінің арасынан арифметикалық прогрессияны ажыратады; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
5 мин.
|
Сәлемдесу. Ұйымдастыру: Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңді тексер» әдісі Оқулықтан №332; |
Сәлемдеседі Үй жұмысының шешімі тақтада көрсетіледі. Оқушылар бір-бірінің қателерін анықтайды. №332 а) c1=15 ә) c1=1 c2=15+2=17 c1=1*2=2 c3=17+2=19 c3=2*2=4 c4=19+2=21 c4=4*2=8 c5=21+2=23 c5=8*2=16 c6=23+2=25 c6=16*2=32
|
Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (+; -) арқылы бір-бірін тексереді. Әр оқушы бақылау парағына үй тапсырмалары бойынша алған балын белгілейді.Екі есепке 1 балл |
Оқулық 107 бет |
|
Сабақтың ортасы 15 мин. 1 мин. |
“Миға шабуыл” стратегиясы Төмендегі сандар тізбегі жайлы не айтуға болады? 1; 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9; 10; 11… 2; 4; 6; 8; 10; 12; 14; 16… 1; 3; 5; 7; 9; 11… 10; 8; 6; 4; 2… Бұл тізбек 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге 1-ді, 2-ні, 2-ні, -2-ні қосу арқылы алынатынын көреміз. Бұл тізбек арифметикалық прогрессияға мысал бола алады. Жаңа тақырыпты таныстырылымның көмегімен түсіндіріп, арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің формуласын қолдануға мысалдар қарастырады. Анықтама егер а1.а2,...аn,.. тізбегінің 2-ші мүшесінен бастап әрбір мүшесі өзінің алдындағы көршілес мүшеге бірдей тұрақты санды қосқанға тең болса, онда бұл тізбекті арифметикалық прогрессия деп атаймыз. Яғни, кез-келген п натурал саны
үшін аn+1= аn+d (1) теңдігі орындалса, онда Сонымен арифметикалық прогрессияның айырмасы үшін d=аn+1-аn (2)теңдігі орындалады. Арифметикалық прогрессияның п- мүшесінің формуласы Енді арифметикалық прогрессияны бірінші мүшесі а1 мен айырмасы d арқылы толық анықтауға болатынын көрсетейік.Ол үшін п-ші мүшесі ап-ді d мен а1 арқылы өрнектесе жеткілікті Сонымен арифметикалық прогрессияның п-мүшесінің формуласы. аn=a1+(n-1)d (3) Енді осы формулаға бірнеше мысалдар қарастырайық 1-мысал а1=-2 d=0.5 Шешуі : a25=a1+24d= -2+24*0.5=10 Ауызша есептеу: Тізбектерінің қайсысы арифметикалық прогрессия болып табылады, неге? |
Сұрақтарға жауап береді Оқушылар жаңа сабақты көрнекі түрде түсініп, дәптерлеріне анықтамалар мен формулаларды түсіреді.
|
1 балл |
Презентация «Gamma app» Презентация, тақта, дәптер Презентация |
|
Бекіту тапсырмалары 15 мин 5 мин
|
Оқулықпен жұмыс. Оқушыларға оқулық бойынша тапсырма береді. Есептерді жұпта талқылауды ұсынады, шығарған есептердің дұрыс бұрыстығын тексеріп, саралайды, бағыт береді. №363 1- қатар: №362 (а) 2- қатар: №362 (ә) 3- қатар: №363 (а) Тапсырмалар. №362 а) а1=15 , d= -4; ә) а12= ? , d=8; арифметикалық прогрессияның алғашқы алты мүшесін табыңдар.
Саралау тапсырмасы
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма Айша жазғы демалысында күн сайын таңертең 5 минут жүгіріп бастады, ал әр күні оның жүгіру уақыты 2 минутқа артып отырды. Бірінші күні 5 минут жүгірсе, екінші күні 7 минут, үшінші күні 9 минут, және осылай жалғаса береді. Сұрақтар: 1.Айшаның жүгіру уақыты қандай арифметикалық прогрессияға жатады? Прогрессияның алғашқы үш мүшесін жазыңыз. 2.Айша 10-шы күні қанша минут жүгіретіні туралы болжаңыз. |
Кез келген есептерді шығару тәсілдерін мен анықтамалар ды пайдаланады 1- қатар: №362 (а) а1=15 , d=-4 a2=a1+d=15+(-4)=11 a3=a1+2d=15+2(-4)=7 a4=a1+3d =15+3(-4)=3 a5=a1+4d =15+4(-4)= - 1 a6=a1+5d =15+5(-4)=-5 Жауабы . 11;7;3;-1;-5. 2- қатар: №362 (а) а1= -32 , d=8 a2=a1+d=-32+8=-24 a3=a1+2d= - 32+2*8=-16 a4=a1+3d =- 32+3*8=-8 a5=a1+4d =- 32+4*8=0 a6=a1+5d =- 32+5*8=8 Жауабы . -24;-16;-8;0;8. 3- қатар: №363 (а) 3;8;...;... келесі мүшесін тап Шешуі: а1= 3 , d= а2- а1= 8-3=5 a3=a1+2d= 3+2*5=13 Жауабы . 13 Есептің шығарылу жолын түсіндіре отырып, дәлелдейді. Шешуі: Шешуі: a5=2+5*3=17 a6=-3-5*(-2)=7 Шешуі: a3= -2+2*(-4)=-10 Шешуі: a1=5 d = 2 a10=? 1. Айшаның жүгіру уақыты қандай арифметикалық прогрессияға жатады? Өспелі Прогрессияның алғашқы үш мүшесін жазыңыз: 5;7;9 2. a10= 5+9*2=5+18=23 |
Дескриптор: -Арифметикалық прогрессияның формуласын жазады; -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. -Арифметикалық прогрессияның формуласын жазады; -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. - Арифметика лық прогрессияның айырымын табады. - Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін анықтайды. 2 балл Дескриптор: -Арифметикалық прогрессияның формуласын жазады; -Арифметика лық прогрессияның белгісіз мүшесін табады. -3 тапсырманы да орындайды 3 балл
3 балл |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Презентация |
|
Сабақтың соңы. 4 мин. |
Үй жұмысы: №367,368 Тапсырманы қысқаша түсіндіру Рефлексия:
|
Күнделіктеріне жазып алады QR Code арқылы кері байланыс береді |
10 баллдық шкаламен бағалау |
https://www.survio.com/survey/d/C2G2M7Q7Q7M6C5J4H 9-сынып оқулығы |
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
Бақылау парағы Оқушының аты жөні:_____________________
|
Үй тапсырмасы 1 балл |
Ауызша есептеу 1 балл |
Оқулықпен жұмыс 2 балл |
Саралау тапсырмасы 3 балл |
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма 3 балл |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
тізбегін арифметикалық прогрессия деп, d санын
арифметикалық прогрессияның айырмасы деп
атайды.
арифметикалық прогрессияның 25- мүшесін табу
керек
Жауабы:1














