|
Бөлім |
Тізбектер |
||
|
Педагогтың аты жөні: |
|
||
|
Күні: |
Сынып: |
Қатысушы саны: |
Қатыспағандар |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
арифметикaлық прогрессияның aлғaшқы n мүшелерінің қосындысының қaсиеттерін айтады және формулaлaрын есептер шығаруда қолданады. |
||
|
Бағалау критерийі: |
арифметикaлық прогрессияның n-ші мүшесінің формулaсын пaйдaлaнып есептер шығaрaды; формулaлaрды түрлендіріп, aрифметикaлық прогрессияның n мүшесін және aлғaшқы n мүшелерінің қосындысын тaбaды. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут
2 минут
3 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылар алдын ала біріктірілген топтар бойынша бірге отырады.
№7883, 7884, 7885 есептері Үй жұмысы «Көршіңді тексер» әдісі, жұптық жұмыс арқылы тексеріледі. Дұрыс жауаптар слайд арқылы көрсетіледі
а) d=? ә)
в) |
Екі оқушы бір-бірімен дәптер алмасып, слайд арқылы есептерді тексереді. «+, - » белгілерін қояды. Оқушылар берілген сұрақтарды дәптерлеріне жазып орындайды, жауаптарын бір бірінің дәптерлерін алмастыру арқылы, слайдта көрсетілген дұрыс жауаптармен салыстырып тексереді. Әр сұраққа 1 баллдан. Барлығы 8 балл. |
Ауызша кері байланыс Әр сұраққа 1 баллдан. Барлығы 8 балл.
|
Слайд №1
https://wordwall.net/ru |
|
15 минут |
Жеке жұмыс
|
Оқушылар есептерді кезекпен тақтада орындайды.
n=6
n=23
|
Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын біледі; - есептің жауабын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: Дескриптор бойынша бағалау |
|
|
Сабақтың ортасы
15 минут |
Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылықты дамыту тапсырмалары. 1-топ: Қалалық кітапхана әр айда оқырмандар санын көбейтуге бағытталған акциялар жүргізеді. Алғашқы айда кітапханаға 120 оқырман келді, ал әр ай сайын оқырмандар саны 25 адамға артады. Акция 12 айға созылады.
2-топ: Компания экономикалық жағдайға байланысты қызметкердің жалақысын ай сайын 10%-ға қысқартуды шешті. Бірінші айда қызметкер 300,000 теңге жалақы алды. Бұл қысқарту 6 айға созылады.
3-топ: Қалада жаңа автобус бағыты ашылды. Алғашқы аптада бұл бағытпен 800 жолаушы жүрді. Әр апта сайын жолаушылар саны 100 адамға артып отырады. 10 апта бойы статистика жүргізілді.
4-топ: Қыста бір үйдің электр энергиясын тұтынуы әр ай сайын 10%-ға артады. Қарашада 300 кВт энергия тұтынылды. Желтоқсаннан ақпанға дейін тұтыну арифметикалық прогрессия бойынша өсті.
|
Әр топ бірлесіп ойлана отырып, есепті постерге шығарады. Постерді қорғайды. Постерді өзге топтар тексеріп, мұғалім бағалайды
Табыс:
Салық:
Табыс:
Төлем:
|
Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын біледі; - есептің жауабын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: Дескриптор бойынша бағалау |
Үлестірмелі қағаз №2, постер |
|
Сабақты қорытындылау 6 минут |
Сабақты қорытындылау мақсатында тақырыпқа қатысты тапсырмалар quizizz платформасында беріледі. |
Әр оқушы жеке тапсырмаларды орындайды. |
|
https://quizizz.com/admin/activity/classic/67400b302e86dc3e4dd06275 |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Mentimeter сайтында кері байланыс береді Үйге тапсырма: 7897, 7898 |
Өз жауаптарын белгілейді |
|
https://www.menti.com/altrmhopdddv |
Есептер шығару
-
a1=4, d=2 болса, арифметикалық прогрессия құрайтын тізбектің алғашқы жиырма мүшесінің қосындысын табыңыз.
-
Барлық екі таңбалы жұп сандардың қосындысын табыңыз
-
Арифметикалық прогрессияда a1=7, a5=27 және оның барлық мүшелерінің қосындысы 117 екендігі белгілі болса, осы прогрессия мүшелерінің санын табыңыз
-
Барлық 7ге қалдықсыз бөлінетін екі таңбалы сандар қосындысын табыңыз
-
Қосындыны есептеңіз: 94+91+88+…+13+10
-
Теңдеуді шешіңіз: 7+8+9+...+х=414
Есептер шығару
-
a1=4, d=2 болса, арифметикалық прогрессия құрайтын тізбектің алғашқы жиырма мүшесінің қосындысын табыңыз.
-
Барлық екі таңбалы жұп сандардың қосындысын табыңыз
-
Арифметикалық прогрессияда a1=7, a5=27 және оның барлық мүшелерінің қосындысы 117 екендігі белгілі болса, осы прогрессия мүшелерінің санын табыңыз
-
Барлық 7ге қалдықсыз бөлінетін екі таңбалы сандар қосындысын табыңыз
-
Қосындыны есептеңіз: 94+91+88+…+13+10
-
Теңдеуді шешіңіз: 7+8+9+...+х=414
Топтық жұмыс
1-топ: Қалалық кітапхана әр айда оқырмандар санын көбейтуге бағытталған акциялар жүргізеді. Алғашқы айда кітапханаға 120 оқырман келді, ал әр ай сайын оқырмандар саны 25 адамға артады. Акция 12 айға созылады.
-
Соңғы, 12-ші айда кітапханаға қанша оқырман келеді?
-
Барлық 12 айдағы оқырмандардың жалпы санын табыңыз.
-
Егер әр оқырман 500 теңгеден кіру ақы төлесе, кітапхана қанша табыс табады?
Топтық жұмыс
2-топ: Компания экономикалық жағдайға байланысты қызметкердің жалақысын ай сайын 10%-ға қысқартуды шешті. Бірінші айда қызметкер 300,000 теңге жалақы алды. Бұл қысқарту 6 айға созылады.
-
6-шы айда қызметкердің жалақысы қанша болады?
-
Барлығы 6 айда қызметкер қанша жалақы алады?
-
Қызметкерге төленген жалпы жалақының 10%-ын салық ретінде мемлекетке аудару қажет. Мемлекетке аударылатын салық көлемін есептеңіз.
Топтық жұмыс
3-топ: Қалада жаңа автобус бағыты ашылды. Алғашқы аптада бұл бағытпен 800 жолаушы жүрді. Әр апта сайын жолаушылар саны 100 адамға артып отырады. 10 апта бойы статистика жүргізілді.
-
Соңғы, 10-шы аптада қанша жолаушы автобуспен жүрді?
-
10 аптада барлық жолаушылардың санын табыңыз.
-
Егер әр жолаушының жолақысы 120 теңге болса, автобустар қанша табыс тапты?
Топтық жұмыс
4-топ: Қыста бір үйдің электр энергиясын тұтынуы әр ай сайын 10%-ға артады. Қарашада 300 кВт энергия тұтынылды. Желтоқсаннан ақпанға дейін тұтыну арифметикалық прогрессия бойынша өсті.
-
Ақпандағы электр энергиясының тұтынылу көлемін табыңыз.
-
Қараша мен ақпан аралығындағы жалпы тұтынылған энергия көлемін есептеңіз.
-
Егер 1 кВт-тың бағасы 15 теңге болса, жалпы төлемді анықтаңыз.
Топка
|
1 топ |
2 топ |
|
Рашит Айзада Мансұр Нұрболат Рахымхан Айым Иманбек Жахангер Серік Зере Ондасын Медет Иса Елдар |
Әкім Темірлан Дәулетқали Жанәли Абатбай Айым Тұрарбек Аруай Баймұханбет Олжас Мелис Аружан Қуаныш Мирас |
|
3 топ |
4 топ |
|
Бауыржанқызы Айжан Тұрсын Әлішер Батырхан Нұрғали Мәлік Марғұлан Қабылтай Інжу Марат Әлисұлтан |
Қази Мағжан Сейсембек Жәнгір Нарсуд Іңкәр Рахим Найб Кеңес Жания Шабденалы Айлин Бексұлтан Айша |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы
|
Бөлім |
Тізбектер |
||
|
Педагогтың аты жөні: |
|
||
|
Күні: |
Сынып: |
Қатысушы саны: |
Қатыспағандар |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты |
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
арифметикaлық прогрессияның aлғaшқы n мүшелерінің қосындысының қaсиеттерін айтады және формулaлaрын есептер шығаруда қолданады. |
||
|
Бағалау критерийі: |
арифметикaлық прогрессияның n-ші мүшесінің формулaсын пaйдaлaнып есептер шығaрaды; формулaлaрды түрлендіріп, aрифметикaлық прогрессияның n мүшесін және aлғaшқы n мүшелерінің қосындысын тaбaды. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 минут
2 минут
3 минут |
Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылар алдын ала біріктірілген топтар бойынша бірге отырады.
№7883, 7884, 7885 есептері Үй жұмысы «Көршіңді тексер» әдісі, жұптық жұмыс арқылы тексеріледі. Дұрыс жауаптар слайд арқылы көрсетіледі
а) d=? ә)
в) |
Екі оқушы бір-бірімен дәптер алмасып, слайд арқылы есептерді тексереді. «+, - » белгілерін қояды. Оқушылар берілген сұрақтарды дәптерлеріне жазып орындайды, жауаптарын бір бірінің дәптерлерін алмастыру арқылы, слайдта көрсетілген дұрыс жауаптармен салыстырып тексереді. Әр сұраққа 1 баллдан. Барлығы 8 балл. |
Ауызша кері байланыс Әр сұраққа 1 баллдан. Барлығы 8 балл.
|
Слайд №1
https://wordwall.net/ru |
|
15 минут |
Жеке жұмыс
|
Оқушылар есептерді кезекпен тақтада орындайды.
n=6
n=23
|
Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын біледі; - есептің жауабын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: Дескриптор бойынша бағалау |
|
|
Сабақтың ортасы
15 минут |
Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылықты дамыту тапсырмалары. 1-топ: Қалалық кітапхана әр айда оқырмандар санын көбейтуге бағытталған акциялар жүргізеді. Алғашқы айда кітапханаға 120 оқырман келді, ал әр ай сайын оқырмандар саны 25 адамға артады. Акция 12 айға созылады.
2-топ: Компания экономикалық жағдайға байланысты қызметкердің жалақысын ай сайын 10%-ға қысқартуды шешті. Бірінші айда қызметкер 300,000 теңге жалақы алды. Бұл қысқарту 6 айға созылады.
3-топ: Қалада жаңа автобус бағыты ашылды. Алғашқы аптада бұл бағытпен 800 жолаушы жүрді. Әр апта сайын жолаушылар саны 100 адамға артып отырады. 10 апта бойы статистика жүргізілді.
4-топ: Қыста бір үйдің электр энергиясын тұтынуы әр ай сайын 10%-ға артады. Қарашада 300 кВт энергия тұтынылды. Желтоқсаннан ақпанға дейін тұтыну арифметикалық прогрессия бойынша өсті.
|
Әр топ бірлесіп ойлана отырып, есепті постерге шығарады. Постерді қорғайды. Постерді өзге топтар тексеріп, мұғалім бағалайды
Табыс:
Салық:
Табыс:
Төлем:
|
Дескриптор: - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын біледі; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын біледі; - есептің жауабын анықтайды. Қалыптастырушы бағалау: Дескриптор бойынша бағалау |
Үлестірмелі қағаз №2, постер |
|
Сабақты қорытындылау 6 минут |
Сабақты қорытындылау мақсатында тақырыпқа қатысты тапсырмалар quizizz платформасында беріледі. |
Әр оқушы жеке тапсырмаларды орындайды. |
|
https://quizizz.com/admin/activity/classic/67400b302e86dc3e4dd06275 |
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Сабақты бекіту Рефлексия Mentimeter сайтында кері байланыс береді Үйге тапсырма: 7897, 7898 |
Өз жауаптарын белгілейді |
|
https://www.menti.com/altrmhopdddv |
Есептер шығару
-
a1=4, d=2 болса, арифметикалық прогрессия құрайтын тізбектің алғашқы жиырма мүшесінің қосындысын табыңыз.
-
Барлық екі таңбалы жұп сандардың қосындысын табыңыз
-
Арифметикалық прогрессияда a1=7, a5=27 және оның барлық мүшелерінің қосындысы 117 екендігі белгілі болса, осы прогрессия мүшелерінің санын табыңыз
-
Барлық 7ге қалдықсыз бөлінетін екі таңбалы сандар қосындысын табыңыз
-
Қосындыны есептеңіз: 94+91+88+…+13+10
-
Теңдеуді шешіңіз: 7+8+9+...+х=414
Есептер шығару
-
a1=4, d=2 болса, арифметикалық прогрессия құрайтын тізбектің алғашқы жиырма мүшесінің қосындысын табыңыз.
-
Барлық екі таңбалы жұп сандардың қосындысын табыңыз
-
Арифметикалық прогрессияда a1=7, a5=27 және оның барлық мүшелерінің қосындысы 117 екендігі белгілі болса, осы прогрессия мүшелерінің санын табыңыз
-
Барлық 7ге қалдықсыз бөлінетін екі таңбалы сандар қосындысын табыңыз
-
Қосындыны есептеңіз: 94+91+88+…+13+10
-
Теңдеуді шешіңіз: 7+8+9+...+х=414
Топтық жұмыс
1-топ: Қалалық кітапхана әр айда оқырмандар санын көбейтуге бағытталған акциялар жүргізеді. Алғашқы айда кітапханаға 120 оқырман келді, ал әр ай сайын оқырмандар саны 25 адамға артады. Акция 12 айға созылады.
-
Соңғы, 12-ші айда кітапханаға қанша оқырман келеді?
-
Барлық 12 айдағы оқырмандардың жалпы санын табыңыз.
-
Егер әр оқырман 500 теңгеден кіру ақы төлесе, кітапхана қанша табыс табады?
Топтық жұмыс
2-топ: Компания экономикалық жағдайға байланысты қызметкердің жалақысын ай сайын 10%-ға қысқартуды шешті. Бірінші айда қызметкер 300,000 теңге жалақы алды. Бұл қысқарту 6 айға созылады.
-
6-шы айда қызметкердің жалақысы қанша болады?
-
Барлығы 6 айда қызметкер қанша жалақы алады?
-
Қызметкерге төленген жалпы жалақының 10%-ын салық ретінде мемлекетке аудару қажет. Мемлекетке аударылатын салық көлемін есептеңіз.
Топтық жұмыс
3-топ: Қалада жаңа автобус бағыты ашылды. Алғашқы аптада бұл бағытпен 800 жолаушы жүрді. Әр апта сайын жолаушылар саны 100 адамға артып отырады. 10 апта бойы статистика жүргізілді.
-
Соңғы, 10-шы аптада қанша жолаушы автобуспен жүрді?
-
10 аптада барлық жолаушылардың санын табыңыз.
-
Егер әр жолаушының жолақысы 120 теңге болса, автобустар қанша табыс тапты?
Топтық жұмыс
4-топ: Қыста бір үйдің электр энергиясын тұтынуы әр ай сайын 10%-ға артады. Қарашада 300 кВт энергия тұтынылды. Желтоқсаннан ақпанға дейін тұтыну арифметикалық прогрессия бойынша өсті.
-
Ақпандағы электр энергиясының тұтынылу көлемін табыңыз.
-
Қараша мен ақпан аралығындағы жалпы тұтынылған энергия көлемін есептеңіз.
-
Егер 1 кВт-тың бағасы 15 теңге болса, жалпы төлемді анықтаңыз.
Топка
|
1 топ |
2 топ |
|
Рашит Айзада Мансұр Нұрболат Рахымхан Айым Иманбек Жахангер Серік Зере Ондасын Медет Иса Елдар |
Әкім Темірлан Дәулетқали Жанәли Абатбай Айым Тұрарбек Аруай Баймұханбет Олжас Мелис Аружан Қуаныш Мирас |
|
3 топ |
4 топ |
|
Бауыржанқызы Айжан Тұрсын Әлішер Батырхан Нұрғали Мәлік Марғұлан Қабылтай Інжу Марат Әлисұлтан |
Қази Мағжан Сейсембек Жәнгір Нарсуд Іңкәр Рахим Найб Кеңес Жания Шабденалы Айлин Бексұлтан Айша |
шағым қалдыра аласыз




















































