ДҒӘЖО: М.А.Алменова
-
Білім беру ұйымының атауы
№1 мектеп -гимназиясы
Пәні:
алгебра
Бөлім:
9.2А Тізбектер
Педагогтің аты-жөні:
Абенова Дана
Күні:
Сынып: 9 «Б»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
Сабақтың мақсаты
Арифметикaлық прогрессияның aлғaшқы n мүшелерінің қосындысының қaсиеттерін біледі және формулaлaрын есептер шығаруда қолданады.
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу, түсіну, қолдану.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
5 минут
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа білім
10 минут
Жеке жұмыс
6 минут
Топтық жұмыс
10минут
Сабақтың соңы
5 минут
Кері байлан
1. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру
« Байлық не керек адалдан жимасаң, Билік не керек әділдік құрмасаң» - деп президентіміз Қ.Ж.Тоқаев кешегі көк туды сүйіп тұрып халқымызға ант берген сөзін еске ала отырып бүгінгі сабағымызды бастайық.
Оқушыларды сабақ барысында «Әділдік» әдісі бойынша бағалап отырамын. Оқушылар алдына қорапша қоямын. Яғни, сабаққа белсенді қатысуына, тапсырмаларды дұрыс орындауына байланысты оқушылар өздері қорапшаға ақшаны салып отырады. Сабақ соңында жинаған ақшаларына қарай бағаланады.
Оқушыларды үш топқа бөлу оқушыларға таратылған сандардың түсіне қарай бөлінеді.
Психологиялық ахуал: «Менімен бірге жаса»
Үй тапсырмасын тексеру.
«Көршіңді бағала» әдісін қолдану арқылы бір-бірлерінің үй тапсырмаларын тексеру.
«Иә» немесе «Жоқ» стратегиясын қолданып, ережелерді қайталау;
-
Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне тұрақты бір санды қосқанда шығатын сандар тізбегі арифметикалық прогрессия деп аталады.
«Иә»
-
Арифметикалық прогерссияның айырымы a1 деп белгіленеді. «Жоқ»
-
Арифметикалық прогрессияның 5 қасиеті бар.
«Жоқ»
-
Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін мына формуламен табуға болады.
ап = а1+(n-1) d «Иә»
-
Егер тізбектің бірінші мүшесінен басқа әрбір мүшесі оның алдыңғы мүшесі мен одан кейінгі мүшелерінің арифметикалық ортасына тең болса, онда ол тізбек арифметикалық тізбек болады. «Иә»
-
Тізбектің екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесінен артық болса, онда мұндай тізбекті кемімелі тізбек деп атайды. «Жоқ»
Жаңа тақырыпты ашу:
«Ой қозғау».
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топты бөлуге берілген сандарды тізбек етіп құрастырып сол сандарды оқушыларға қосып шығуды тапсырамын.
Жаңа сабақты түсіндіру :
«BilimLand» видео сабағын тыңдайды
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формулалары:

Мұндағы a1 – бірінші мүшесі, аn – n-ші мүшесі, d – айырымы.
Мысалы: a1 = 5 және айырымы d = 3 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын табамыз:
Тапсырма : (Оқулықпен жұмыс)
1)Егер
,
болса, онда арифметикалық прогрессияның
алғашқы 13 мүшесінің қосындысын тап.2)Егер
, d=3, n=10 болса, онда алғашқы n мүшесінің
қосындысын тап.3)Егер
,
болса, онда арифметикалық прогрессияның
алғашқы 15 мүшесінің қосындысын тап.Функциналды сауаттылық тапсырмасы:
Белсенді оқытудың «Айналмалы бекет» әдісімен « Тапсырма» тәсілін қолдана отырып берілген тапсырманы орындауға әр бекетке 1 минут уақыт беріледі.
1-топ:
Ауданымыз көркею мақсатында10мың түп ағаш отырғызу жоспарланып отыр.Бүгінгі күніге дейін 650 түп ағаш отырғызылды, әрбір жыл сайын 50 түп ағашқа артық отырғызылу жоспарлануда 10 жылдан соң неше түп ағаш болады? Жоспар жүзеге астыма?
2- топ:
Дәрігердің нұсқауы бойынша емделуші дәрі-дәрмекті келесідей тәртіппен қабылдайды: бірінші күні ол 5 тамшы ішеді, әрбір келесі күндері алдыңғы күнге қарағанда 5 тамшыға артық ішеді. Емделуші дәріні 2 апта қабылдайды. Егер дәрі бір құтыда 270 тамшы болса, онда емделушіге қанша құты дәрі сатып алу керек?
3-топ:
Асан құны 800$ құрайтын брендтік спорт аяқ киімін армандайды. Оның барлық ақшасы 290$ құрайды. Баласының мәселесін шешуге әкесі ұсыныс жасайды.
Егер Асан үй тапсырмасын жақсы орындаса
1-күні 3$;
2- күні 6$;
3-күні 9 $ береді.
Егер Асан үй жұмысын жақсы орындаса 15 күн ішінде қажетті суммаға қол жеткізе ме?Сабақты бекіту :
«Кім шапшаң» ойыны арқылы сабақты бекіту тапсырмалары беріледі. Интербелсенді тақтада сәйкестік арқылы дұрыс жауапты анықтайды
Арифметикалық прогрессияның анықтамасы

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті

Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысының формуласы

, d=3 болса, онда
22
, d=8 болса, онда
53Арифметикалық прогрессияның 1 -ші мүшесі а1
Бағалау :
Сабақтың қорытындылағанда оқушылардың жинаған ақша санап баллдық жүйеге айналдырып бағалаймын.
Үйге тапсырмасы: №3.81- 3,85
Білім ленд қосымшасында тест тапсырмасы.
Рефлексия: «Жедел 25 SMS» әдәсі арқылы оқушылар ұялы телефондарымен SMS хабарлама жазады. Хабарлама жазу.
Оқушылар сандардың түсіне қарай топқа бөлінеді.
Оқушылар ұстаздың жасаған әрекеті арқылы зейіндерін сабаққа аударады
Интерактивті тақтадағы берілген дұрыс жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады
Оқушылар тақтада көрсетілген жабық тапсырмаларға ия немесе жоқ деп жауап береді
Оқушылар сандарды қоса отырып сабақ тақырыбын ашады.


Дескриптор:
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
Оқушылар интербелсенді тақтада берілген сәйкестікті таба отырып дұрыстығын анықтайды
Оқушылар сабақты қалай меңгергенін « Жедел SMS» арқылы көрсетеді.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бір-бірін бағалау («100 тг»)
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Сабақтың қорытындылағанда оқушылардың жинаған тг санап баллдық жүйеге айналдырып бағалаймын.
Қима қағаздар
Интербелсенді тақта
Слайд 1
Интербелсенді тақта
Слайд 2
https://onlinemektep.org/teacher-rating
Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019
.
Интербелсенді тақта
Слайд 4
Интербелсенді тақта
Слайд 5
Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019
-
Арифметикалық прогрессияның
анықтамасы 
Арифметикалық прогрессияның
n-ші мүшесінің формуласы

Арифметикалық прогрессияның өзіне тән
қасиеті 
Арифметикалық прогрессияның айырымының
формуласы 
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n
мүшелерінің қосындысының формуласы 
, d=3 болса, онда
22
, d=8 болса, онда
53
Арифметикалық прогрессияның 1 -ші
мүшесі 
1-топ:
Ауданымыз көркею мақсатында10мың түп ағаш отырғызу жоспарланып отыр.Бүгінгі күніге дейін 650 түп ағаш отырғызылды, әрбір жыл сайын 50 түп ағашқа артық отырғызылу жоспарлануда 10 жылдан соң неше түп ағаш болады? Жоспар жүзеге астыма?
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
2- топ:
Дәрігердің нұсқауы бойынша емделуші дәрі-дәрмекті келесідей тәртіппен қабылдайды: бірінші күні ол 5 тамшы ішеді, әрбір келесі күндері алдыңғы күнге қарағанда 5 тамшыға артық ішеді. Емделуші дәріні 2 апта қабылдайды. Егер дәрі бір құтыда 270 тамшы болса, онда емделушіге қанша құты дәрі сатып алу керек?
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
3-топ:
Асан құны 800$ құрайтын
брендтік спорт аяқ киімін армандайды. Оның барлық ақшасы 290$
құрайды. Баласының мәселесін шешуге әкесі ұсыныс жасайды.
Егер Асан үй тапсырмасын жақсы орындаса
1-күні 3$;
2- күні 6$;
3-күні 9 $ береді.
Егер Асан үй жұмысын жақсы орындаса 15 күн ішінде қажетті суммаға
қол жеткізе ме?
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
2124138
6 8
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы
ДҒӘЖО: М.А.Алменова
-
Білім беру ұйымының атауы
№1 мектеп -гимназиясы
Пәні:
алгебра
Бөлім:
9.2А Тізбектер
Педагогтің аты-жөні:
Абенова Дана
Күні:
Сынып: 9 «Б»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;
Сабақтың мақсаты
Арифметикaлық прогрессияның aлғaшқы n мүшелерінің қосындысының қaсиеттерін біледі және формулaлaрын есептер шығаруда қолданады.
Ойлау дағдыларының деңгейі
Білу, түсіну, қолдану.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі//уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
5 минут
Өткен білімді еске түсіру
5 минут
Жаңа білім
10 минут
Жеке жұмыс
6 минут
Топтық жұмыс
10минут
Сабақтың соңы
5 минут
Кері байлан
1. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру
« Байлық не керек адалдан жимасаң, Билік не керек әділдік құрмасаң» - деп президентіміз Қ.Ж.Тоқаев кешегі көк туды сүйіп тұрып халқымызға ант берген сөзін еске ала отырып бүгінгі сабағымызды бастайық.
Оқушыларды сабақ барысында «Әділдік» әдісі бойынша бағалап отырамын. Оқушылар алдына қорапша қоямын. Яғни, сабаққа белсенді қатысуына, тапсырмаларды дұрыс орындауына байланысты оқушылар өздері қорапшаға ақшаны салып отырады. Сабақ соңында жинаған ақшаларына қарай бағаланады.
Оқушыларды үш топқа бөлу оқушыларға таратылған сандардың түсіне қарай бөлінеді.
Психологиялық ахуал: «Менімен бірге жаса»
Үй тапсырмасын тексеру.
«Көршіңді бағала» әдісін қолдану арқылы бір-бірлерінің үй тапсырмаларын тексеру.
«Иә» немесе «Жоқ» стратегиясын қолданып, ережелерді қайталау;
-
Екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесіне тұрақты бір санды қосқанда шығатын сандар тізбегі арифметикалық прогрессия деп аталады.
«Иә»
-
Арифметикалық прогерссияның айырымы a1 деп белгіленеді. «Жоқ»
-
Арифметикалық прогрессияның 5 қасиеті бар.
«Жоқ»
-
Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін мына формуламен табуға болады.
ап = а1+(n-1) d «Иә»
-
Егер тізбектің бірінші мүшесінен басқа әрбір мүшесі оның алдыңғы мүшесі мен одан кейінгі мүшелерінің арифметикалық ортасына тең болса, онда ол тізбек арифметикалық тізбек болады. «Иә»
-
Тізбектің екінші мүшесінен бастап әрбір мүшесі алдыңғы мүшесінен артық болса, онда мұндай тізбекті кемімелі тізбек деп атайды. «Жоқ»
Жаңа тақырыпты ашу:
«Ой қозғау».
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топты бөлуге берілген сандарды тізбек етіп құрастырып сол сандарды оқушыларға қосып шығуды тапсырамын.
Жаңа сабақты түсіндіру :
«BilimLand» видео сабағын тыңдайды
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n-ші мүшесінің қосындысының формулалары:

Мұндағы a1 – бірінші мүшесі, аn – n-ші мүшесі, d – айырымы.
Мысалы: a1 = 5 және айырымы d = 3 болатын арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын табамыз:
Тапсырма : (Оқулықпен жұмыс)
1)Егер
,
болса, онда арифметикалық прогрессияның
алғашқы 13 мүшесінің қосындысын тап.2)Егер
, d=3, n=10 болса, онда алғашқы n мүшесінің
қосындысын тап.3)Егер
,
болса, онда арифметикалық прогрессияның
алғашқы 15 мүшесінің қосындысын тап.Функциналды сауаттылық тапсырмасы:
Белсенді оқытудың «Айналмалы бекет» әдісімен « Тапсырма» тәсілін қолдана отырып берілген тапсырманы орындауға әр бекетке 1 минут уақыт беріледі.
1-топ:
Ауданымыз көркею мақсатында10мың түп ағаш отырғызу жоспарланып отыр.Бүгінгі күніге дейін 650 түп ағаш отырғызылды, әрбір жыл сайын 50 түп ағашқа артық отырғызылу жоспарлануда 10 жылдан соң неше түп ағаш болады? Жоспар жүзеге астыма?
2- топ:
Дәрігердің нұсқауы бойынша емделуші дәрі-дәрмекті келесідей тәртіппен қабылдайды: бірінші күні ол 5 тамшы ішеді, әрбір келесі күндері алдыңғы күнге қарағанда 5 тамшыға артық ішеді. Емделуші дәріні 2 апта қабылдайды. Егер дәрі бір құтыда 270 тамшы болса, онда емделушіге қанша құты дәрі сатып алу керек?
3-топ:
Асан құны 800$ құрайтын брендтік спорт аяқ киімін армандайды. Оның барлық ақшасы 290$ құрайды. Баласының мәселесін шешуге әкесі ұсыныс жасайды.
Егер Асан үй тапсырмасын жақсы орындаса
1-күні 3$;
2- күні 6$;
3-күні 9 $ береді.
Егер Асан үй жұмысын жақсы орындаса 15 күн ішінде қажетті суммаға қол жеткізе ме?Сабақты бекіту :
«Кім шапшаң» ойыны арқылы сабақты бекіту тапсырмалары беріледі. Интербелсенді тақтада сәйкестік арқылы дұрыс жауапты анықтайды
Арифметикалық прогрессияның анықтамасы

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті

Арифметикалық прогрессияның айырымының формуласы

Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысының формуласы

, d=3 болса, онда
22
, d=8 болса, онда
53Арифметикалық прогрессияның 1 -ші мүшесі а1
Бағалау :
Сабақтың қорытындылағанда оқушылардың жинаған ақша санап баллдық жүйеге айналдырып бағалаймын.
Үйге тапсырмасы: №3.81- 3,85
Білім ленд қосымшасында тест тапсырмасы.
Рефлексия: «Жедел 25 SMS» әдәсі арқылы оқушылар ұялы телефондарымен SMS хабарлама жазады. Хабарлама жазу.
Оқушылар сандардың түсіне қарай топқа бөлінеді.
Оқушылар ұстаздың жасаған әрекеті арқылы зейіндерін сабаққа аударады
Интерактивті тақтадағы берілген дұрыс жауап арқылы үй тапсырмасын тексеріп шығады
Оқушылар тақтада көрсетілген жабық тапсырмаларға ия немесе жоқ деп жауап береді
Оқушылар сандарды қоса отырып сабақ тақырыбын ашады.


Дескриптор:
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
Оқушылар интербелсенді тақтада берілген сәйкестікті таба отырып дұрыстығын анықтайды
Оқушылар сабақты қалай меңгергенін « Жедел SMS» арқылы көрсетеді.
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Бір-бірін бағалау («100 тг»)
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Әрбір дұрыс жауап («100 тг»)
белгісі 1 балл
Сабақтың қорытындылағанда оқушылардың жинаған тг санап баллдық жүйеге айналдырып бағалаймын.
Қима қағаздар
Интербелсенді тақта
Слайд 1
Интербелсенді тақта
Слайд 2
https://onlinemektep.org/teacher-rating
Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019
.
Интербелсенді тақта
Слайд 4
Интербелсенді тақта
Слайд 5
Шыныбеков Ә.Н. Шыныбеков Д.Ә. Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық, «Атамұра»,2019
-
Арифметикалық прогрессияның
анықтамасы 
Арифметикалық прогрессияның
n-ші мүшесінің формуласы

Арифметикалық прогрессияның өзіне тән
қасиеті 
Арифметикалық прогрессияның айырымының
формуласы 
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n
мүшелерінің қосындысының формуласы 
, d=3 болса, онда
22
, d=8 болса, онда
53
Арифметикалық прогрессияның 1 -ші
мүшесі 
1-топ:
Ауданымыз көркею мақсатында10мың түп ағаш отырғызу жоспарланып отыр.Бүгінгі күніге дейін 650 түп ағаш отырғызылды, әрбір жыл сайын 50 түп ағашқа артық отырғызылу жоспарлануда 10 жылдан соң неше түп ағаш болады? Жоспар жүзеге астыма?
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
2- топ:
Дәрігердің нұсқауы бойынша емделуші дәрі-дәрмекті келесідей тәртіппен қабылдайды: бірінші күні ол 5 тамшы ішеді, әрбір келесі күндері алдыңғы күнге қарағанда 5 тамшыға артық ішеді. Емделуші дәріні 2 апта қабылдайды. Егер дәрі бір құтыда 270 тамшы болса, онда емделушіге қанша құты дәрі сатып алу керек?
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
3-топ:
Асан құны 800$ құрайтын
брендтік спорт аяқ киімін армандайды. Оның барлық ақшасы 290$
құрайды. Баласының мәселесін шешуге әкесі ұсыныс жасайды.
Егер Асан үй тапсырмасын жақсы орындаса
1-күні 3$;
2- күні 6$;
3-күні 9 $ береді.
Егер Асан үй жұмысын жақсы орындаса 15 күн ішінде қажетті суммаға
қол жеткізе ме?
Дескриптор:
- математикалық модельге келтіреді
-есептің шaрты бойыншa формулaны жaзaды
- сaн мәндерін қойaды
- есепті шешеді
2124138
6 8
шағым қалдыра аласыз













