Математика
|
Бөлімі: |
3С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сексембаева З.Б |
|
|
Күні: |
28.02.2025 |
|
|
Сыныбы:1А |
Қатысушылар саны:6 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әріпті өрнектер/ Ауылдағы Наурыз мерекесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; 1.2.1.2 әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әріпті өрнектерді оқисың,жазасың, олардың мәнін табасың. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту 0-3 |
ЫнталандыруДәстүр бойынша бұрын Наурыз мейрамын бүкіл ауыл-ел болып, әсіресе жастар жағы түгелдей таң шапағатын қарсы алудан — тазаланған арықтарға су жіберуден, ағаш отырғызып, гүл егу рәсімін өткізуден бастайтын. Қызықшылық онан әрмен халық ойындарымен («Айқыш-ұйқыш», «Ақ серек пен көк серек» т.б.), ән салып, би билеумен, ақындар айтысымен, қазақша күреспен, ат жарысымен жалғасып кете беретін де, түнге қарай «Алтыбақан» айналасындағы тамашаменаяқталатын. |
Наурыз мерекесі туралы әңгімелеп береді |
|
|
||||||||||||
|
4-10 |
Өзектендіру. Оқулықтағы №1 тапсырманы орындауы ұсынады. Әр есепке сәйкес өрнектітаңда. а) Киіз үйдің алдында3 адам
отыр. Егер киіз А Ішінде - b а. ? а. Шешуі: b + 3 ә) Егер киіз үйдің ішінде
отырған b адамның3-еуі Отырды – b а. Шығып кетті – 3 а. Қалды - ? а. Шешуі: b – 3 Әріпті өрнектердің мәнін тап. |
Әр есепке сәйкес өрнекті таңдайды. Әріпті өрнектердің мәндерін табады.
|
Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады. |
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
10-13 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Санды өрнектердің мәндерін есептеуді білесіңдер. Әріпті өрнектің мәнін есептей аласыңдар ма? Неліктен? |
Мәселелік жағдаятты түсінеді. Әріпті өрнектердің мәндерін табады. |
|
|
||||||||||||
|
Мағынаны тану 13-20 |
Өзіндік жұмыс. Оқулықтағы №2тапсырманы өз бетімен орындайды. |
Тапсырманы өз бетімен орындайды. |
«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау |
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
20-25 |
Қиындықтарды түзету. Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді. – Кімде қиындықтар туындады? – Сендер қай жерде қателік жібердіңдер? – Жіберілген қателіктің себебі неде? – Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар. (Қосымша тапсырмалар орындау). – Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай? (Қателіктерді түзету). – Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз. Қателікті түзету үшін оқулықтағы №3 тапсырманы орындайды. Әріпті өрнек жаз. а = 20 болғандағы қосындының мәнін тап. |
Қатемен жұмыс жасайды.
|
|
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
25-32 |
Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс. Оқулықтағы №4 зерттеушілік тапсырманы орындайды. Бос орындарға тиісті сандарды ата. Қосындының мәнін табады. 10+70=80 Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтып, 90-30=60 болатынын анықтаймыз. 30+60=90 Азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәнін азайтамыз. 100-30=70 болатынын анықтаймыз 100-70=30 Оқулықтағы №5тапсырманы орындайды. Суреттег фигуралардың әр түрін сана. |
Белгісіз қосылғышты табу үшін үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтады. Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәніназайтады. Белгісіз азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосады.
Фигураларды санайды.
|
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
Рефлексия 32-35 |
«Алмаағашы» әдісі. Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны Алмаағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. |
Сабақ соңында қалаған түстегі алманы Алмаағашына іледі. |
|
«Алмаағашы» әдісі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әріпті өрнектер
Әріпті өрнектер
Математика
|
Бөлімі: |
3С Теңдік және теңсіздік. Теңдеу. Қосу кестесін қолдану. Есептер |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сексембаева З.Б |
|
|
Күні: |
28.02.2025 |
|
|
Сыныбы:1А |
Қатысушылар саны:6 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әріпті өрнектер/ Ауылдағы Наурыз мерекесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу; 1.2.1.2 әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу; |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Әріпті өрнектерді оқисың,жазасың, олардың мәнін табасың. |
|
Сабақтың барысы:
|
Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту 0-3 |
ЫнталандыруДәстүр бойынша бұрын Наурыз мейрамын бүкіл ауыл-ел болып, әсіресе жастар жағы түгелдей таң шапағатын қарсы алудан — тазаланған арықтарға су жіберуден, ағаш отырғызып, гүл егу рәсімін өткізуден бастайтын. Қызықшылық онан әрмен халық ойындарымен («Айқыш-ұйқыш», «Ақ серек пен көк серек» т.б.), ән салып, би билеумен, ақындар айтысымен, қазақша күреспен, ат жарысымен жалғасып кете беретін де, түнге қарай «Алтыбақан» айналасындағы тамашаменаяқталатын. |
Наурыз мерекесі туралы әңгімелеп береді |
|
|
||||||||||||
|
4-10 |
Өзектендіру. Оқулықтағы №1 тапсырманы орындауы ұсынады. Әр есепке сәйкес өрнектітаңда. а) Киіз үйдің алдында3 адам
отыр. Егер киіз А Ішінде - b а. ? а. Шешуі: b + 3 ә) Егер киіз үйдің ішінде
отырған b адамның3-еуі Отырды – b а. Шығып кетті – 3 а. Қалды - ? а. Шешуі: b – 3 Әріпті өрнектердің мәнін тап. |
Әр есепке сәйкес өрнекті таңдайды. Әріпті өрнектердің мәндерін табады.
|
Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы бағаланады. |
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
10-13 |
Мақсат қою (мәселелік жағдаят). Санды өрнектердің мәндерін есептеуді білесіңдер. Әріпті өрнектің мәнін есептей аласыңдар ма? Неліктен? |
Мәселелік жағдаятты түсінеді. Әріпті өрнектердің мәндерін табады. |
|
|
||||||||||||
|
Мағынаны тану 13-20 |
Өзіндік жұмыс. Оқулықтағы №2тапсырманы өз бетімен орындайды. |
Тапсырманы өз бетімен орындайды. |
«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі бағалау |
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
20-25 |
Қиындықтарды түзету. Мұғалім тапсырмалардың орындалуының дұрыстығын тексереді. – Кімде қиындықтар туындады? – Сендер қай жерде қателік жібердіңдер? – Жіберілген қателіктің себебі неде? – Өз жұмыстарында қателік болмағандар, өздеріңнің іс-әрекеттеріңнің мақсатын тұжырымдаңдар. (Қосымша тапсырмалар орындау). – Қателік байқағандардың жұмысындағы ары қарайғы мақсаты қандай? (Қателіктерді түзету). – Қателіктерді түзету алгоритмін қолданамыз. Қателікті түзету үшін оқулықтағы №3 тапсырманы орындайды. Әріпті өрнек жаз. а = 20 болғандағы қосындының мәнін тап. |
Қатемен жұмыс жасайды.
|
|
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
25-32 |
Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс. Оқулықтағы №4 зерттеушілік тапсырманы орындайды. Бос орындарға тиісті сандарды ата. Қосындының мәнін табады. 10+70=80 Белгісіз қосылғышты табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтып, 90-30=60 болатынын анықтаймыз. 30+60=90 Азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәнін азайтамыз. 100-30=70 болатынын анықтаймыз 100-70=30 Оқулықтағы №5тапсырманы орындайды. Суреттег фигуралардың әр түрін сана. |
Белгісіз қосылғышты табу үшін үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты азайтады. Белгісіз азайтқышты табу үшін азайғыштан айырманың мәніназайтады. Белгісіз азайғышты табу үшін айырманың мәніне азайтқышты қосады.
Фигураларды санайды.
|
Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағаланады |
Оқулық, дәптер.
|
||||||||||||
|
Рефлексия 32-35 |
«Алмаағашы» әдісі. Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны Алмаағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ. |
Сабақ соңында қалаған түстегі алманы Алмаағашына іледі. |
|
«Алмаағашы» әдісі. |
шағым қалдыра аласыз













