Бекітемін:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________________ Мамытова Г.Е.
|
Бөлім: |
9.4В Көмірсутектер. Отын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қарашова А.С. |
|
Күні: |
23.04.2026ж. |
|
Сыныбы: |
9 «В», «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ароматты көмірсутектер. Бензол |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.3.14 -бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттайды. |
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік –берілген тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды, әділдікпен оқушылар бірін бірі бағалайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Үйге берілген тапсырмалар сұралып, өткен сабақты қайталау мақсатында сұрақ-жауап қойылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Bilimland» сайтынан төмендегідей видео көрсетіліп, талқыланылады:
|
Сұрақтар: 1) Бензолдың молекулалық формуласы? 2) Бензолдың нитрленуі қалай жүзеге асады? т.б. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Жеке жұмыс: Тапсырмаларды орындау.
|
Тапсырмаларды оқушылар толық орындап болғаннан кейін сыныппен талқыланады. |
|
|
|
Топтық жұмыс 6 мин |
Массасы 192 г кальций карбидінің сумен әрекеттесуінен алынған газды 600°С температурада активтелген көмірі бар трубка арқылы өткізілді. Нәтижесінде 64 г бензол алынды. Соңғы өнімнің шығымын (процент бойынша) анықтаңыз. |
(Жауабы: 82%) |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Егер шығымы 80% болатын, 20 гр ацетиленнен қанша бензол алуға болады? |
7,8 гр бензолдың толық жануы үшін қанша көлем (қ.ж.) оттек жұмсалады? |
|
|
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
Сабақтың соңында оқушыларға белсенді қатысқаны үшін рақмет айтылып, олардан кері байланыс қағаздарын толтырып берулері сұралады. |
Оның алдағы сабақтарда ескерілетіні айтылады. - Маған ой салды........ - Сабақта сіз қандай жаңалықпен таныстыңыз? - Сіз сабақта нені есте сақтау қажет деп ойлайсыз? - Немен жұмысты жалғастыру қажет... |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ароматты көмірсутектер.Бензол
Бекітемін:
Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары
__________________ Мамытова Г.Е.
|
Бөлім: |
9.4В Көмірсутектер. Отын |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қарашова А.С. |
|
Күні: |
23.04.2026ж. |
|
Сыныбы: |
9 «В», «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ароматты көмірсутектер. Бензол |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.3.14 -бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
-бензолдың алынуы, қасиеттері және қолданылуын сипаттайды. |
|
Құндылықтар |
Әділдік және жауапкершілік –берілген тапсырмаларды жауапкершілікпен орындайды, әділдікпен оқушылар бірін бірі бағалайды |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 7 мин. |
Үйге берілген тапсырмалар сұралып, өткен сабақты қайталау мақсатында сұрақ-жауап қойылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Bilimland» сайтынан төмендегідей видео көрсетіліп, талқыланылады:
|
Сұрақтар: 1) Бензолдың молекулалық формуласы? 2) Бензолдың нитрленуі қалай жүзеге асады? т.б. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. |
|
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Жеке жұмыс: Тапсырмаларды орындау.
|
Тапсырмаларды оқушылар толық орындап болғаннан кейін сыныппен талқыланады. |
|
|
|
Топтық жұмыс 6 мин |
Массасы 192 г кальций карбидінің сумен әрекеттесуінен алынған газды 600°С температурада активтелген көмірі бар трубка арқылы өткізілді. Нәтижесінде 64 г бензол алынды. Соңғы өнімнің шығымын (процент бойынша) анықтаңыз. |
(Жауабы: 82%) |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
|
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Егер шығымы 80% болатын, 20 гр ацетиленнен қанша бензол алуға болады? |
7,8 гр бензолдың толық жануы үшін қанша көлем (қ.ж.) оттек жұмсалады? |
|
|
|
Сабақтың соңы 7 мин. |
Сабақтың соңында оқушыларға белсенді қатысқаны үшін рақмет айтылып, олардан кері байланыс қағаздарын толтырып берулері сұралады. |
Оның алдағы сабақтарда ескерілетіні айтылады. - Маған ой салды........ - Сабақта сіз қандай жаңалықпен таныстыңыз? - Сіз сабақта нені есте сақтау қажет деп ойлайсыз? - Немен жұмысты жалғастыру қажет... |
|
шағым қалдыра аласыз


