|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен (ілгекпен) тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы). Бірінші кезен |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.1.6.4-Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және шығармашылық жұмыс жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: Оқушылар сабақта әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: Бұйымдарды тоқу өнерін үйрене отырып талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу. Мұғалімнің сабаққа тілегі ЖИ Психологиялық ахуал
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Киіз үй тәсілі- оқушылардың ұлтқа қызмет етуіне және ұлттық құндылықтарды дәріптеуге ықпал етеді. Киіз үйлердің пішіндері бірдей болғанымен, ішіне жазылған нөмері арқылы топқа бөлінеді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
«Гүлмен тілек әдісі |
||
|
5 минут Ортасы 5 минут
25 минут |
Ой қозғау «Тоқу өнері. Ілмекпен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары» тақырыбына талдауға мәтін . «Ілмекпен тоқу өнері – қолөнердің ең нәзік әрі шығармашылық қиялды қажет ететін түрі. Бұл әдіс арқылы қарапайым киім-кешектерден бастап, күрделі интерьерлік бұйымдар мен ойыншықтарды жасауға болады. Алайда, дайын болған затқа ерекше сән мен қайталанбас стиль беру үшін безендіру жұмыстарының маңызы зор. Бұйымды түрлі-түсті моншақтармен, таспалармен немесе кестелеу арқылы әрлеу оның эстетикалық құндылығын арттыра түседі. Нәтижесінде, шебердің қолынан шыққан әрбір туынды тек жылулық сыйлап қана қоймай, көз тартарлық әдемілікке ие болады. Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтар (Білу және түсіну)Бұл сұрақтардың жауабын мәтіннен тікелей табуға болады.
Сергіту сәті: «Құрақ ойыны»
Ілмекпен тоқу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру Практикалық тапсырмаға кіріспес бұрын ілмек бізбен тоқылған бұйымдарды қарастырып, сұрақтарға жауап беру ұсынылады. Қарастыр: Сұрақтарға жауап бер: * бұйымды қандай техникада тоқыды? *Бұйымды немен толықтырар едің? *Осындай бұйымдарды жасау үшін қанша уақыт қажет? Сұрақтарға жауап бер: *Ұялы телефонға арналған чехолдардың қайсысының түстік гаммасы ұнамды? Неліктен?
Сұрақтарға жауап бер:
Шығармашылық жұмыс: Ары қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін, оқушылар скетч буктеріне нобай салады. Ол үшін төмендегі бағалау критерийлері беріледі. 1.Өз қиялынан бір бұйымның нобайын жасайды; 2.Нобайды салуда симметрия заңдылығын ұстанады; 3.Бұйым нобайы форматта дұрыс орналастырады; 4.Бұйымды жасауда қандай материалдар қолданатынын біледі, көрсетеді; 5.Қауіпсіздік ережесін ұстанады;
Бағалауға қойылатын талаптар:
Бекіту тапсырмасы Тоқу өнері. Ілмек бізбен тоқу. Тоқу тәсілдері Тоқу өнеріне қажетті бұйымдары
|
Сыни тұрғыдан ойлау
Оқушылар мәтінді оқып тапсырма орындайды. Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Оқушылар ойын шарты бойынша құрақтарды жылдам әрі дұрыс орналастыру қажет
Оқушылар қауіпсіздік ережелері бойынша сұрақтарға жауап береді
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.
Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар күрделілігі әртүрлі тапсырмалар орындағандықтан, талантты және дарындбалдармен де жұмыс көрініс табады. Жасалынып болған шығармашылық жұмысты оқушылар жұпта бағалайды.
Оқушылар сілтеме арқылы тапсырма орындайды |
Дискриптор: тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсетіп, мәселелерді шешеді; шығармашылық шешімдерін жүзеге асыра отырып, экспериментке көңіл бөледі; Дискриптор: Оқушының ойлау қабилетін дамытады Дискриптор 1.Өз қиялынан бір бұйымның нобайын жасайды; 2.Нобайды салуда симметрия заңдылығын ұстанады; 3.Бұйым нобайын форматта дұрыс орналастырады;(А4 ) 4.Салынған бұйымда қандай материалдар қажет екендігін біледі; 5.Тоқыма өнерін кезеңдермен орындауды біледі; 6.Қауіпсіздік ережесін ұстанады; |
https://learningapps.org/37650780 Презентация 1,2,3,4,5 слайдтар https://www.youtube.com/watch?v=MSwiuVj5Bx4 hurnal.rykodelniza.ru/neobyknovenno-krasivye-salfetki-vyazanie-kryuchkom/ Тоқутүрлеріментанысу http://infourok.ru/urok-vizanie-klass-740635.html Иллюстрациялық материалдары: көркем https://youtu.be/4MawBxU9OiU Кесте өнері https://youtu.be/QFb8NqjAOgQ Қазақ сәндік-қолданбалы өнер – Кесте және ою-өрнек (RU) http://www.trozo.ru/cat/video-uroki/vyshivanie-lentami – баумен кестелеу және т.б. қолөнер шеберлік сағаттары бойынша видео сабақтары. http://www.trozo.ru/archives/
|
||
|
5 минут Аяқталуы |
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім
? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу /сулықтар,сөмкелер,ұялы телефон қабы/
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу /сулықтар,сөмкелер,ұялы телефон қабы/
|
Көркем еңбек |
Мектеп: |
|||||
|
Күні: . |
Оқытушының аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||
|
Бөлім: |
Сәндік-қолданбалы өнер |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әртүрлі бұйымдарды ілмекпен (ілгекпен) тоқу (сулықтар, сөмкелер, ұялы телефондардың қабы). Бірінші кезен |
|||||
|
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары |
6.1.6.4-Материалдардың қасиеттері жайлы білімін және тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсете отырып техникалар, көркемдік материалдарды қолдану және шығармашылық жұмыс жасау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||
|
Құндылыққа баулу |
Құндылықтар:Әділдік: Оқушылар сабақта әркімнің пікірін әділ бағалауға, өз еңбегі мен сыныптасының еңбегін әділ мойындауға үйренеді. Жауапкершілік: Бұйымдарды тоқу өнерін үйрене отырып талдап, өз жұмысының нәтижесіне жауап беруге, тапсырмаларды уақытылы әрі мұқият орындауға дағдыланады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушылардың әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басталуы 5 минут |
Оқушылармен сәлемдесу. Мұғалімнің сабаққа тілегі ЖИ Психологиялық ахуал
|
Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.
Киіз үй тәсілі- оқушылардың ұлтқа қызмет етуіне және ұлттық құндылықтарды дәріптеуге ықпал етеді. Киіз үйлердің пішіндері бірдей болғанымен, ішіне жазылған нөмері арқылы топқа бөлінеді |
Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. |
«Гүлмен тілек әдісі |
||
|
5 минут Ортасы 5 минут
25 минут |
Ой қозғау «Тоқу өнері. Ілмекпен тоқу. Тоқу тәсілдері мен техникалары» тақырыбына талдауға мәтін . «Ілмекпен тоқу өнері – қолөнердің ең нәзік әрі шығармашылық қиялды қажет ететін түрі. Бұл әдіс арқылы қарапайым киім-кешектерден бастап, күрделі интерьерлік бұйымдар мен ойыншықтарды жасауға болады. Алайда, дайын болған затқа ерекше сән мен қайталанбас стиль беру үшін безендіру жұмыстарының маңызы зор. Бұйымды түрлі-түсті моншақтармен, таспалармен немесе кестелеу арқылы әрлеу оның эстетикалық құндылығын арттыра түседі. Нәтижесінде, шебердің қолынан шыққан әрбір туынды тек жылулық сыйлап қана қоймай, көз тартарлық әдемілікке ие болады. Мәтін мазмұны бойынша нақты сұрақтар (Білу және түсіну)Бұл сұрақтардың жауабын мәтіннен тікелей табуға болады.
Сергіту сәті: «Құрақ ойыны»
Ілмекпен тоқу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру Практикалық тапсырмаға кіріспес бұрын ілмек бізбен тоқылған бұйымдарды қарастырып, сұрақтарға жауап беру ұсынылады. Қарастыр: Сұрақтарға жауап бер: * бұйымды қандай техникада тоқыды? *Бұйымды немен толықтырар едің? *Осындай бұйымдарды жасау үшін қанша уақыт қажет? Сұрақтарға жауап бер: *Ұялы телефонға арналған чехолдардың қайсысының түстік гаммасы ұнамды? Неліктен?
Сұрақтарға жауап бер:
Шығармашылық жұмыс: Ары қарай шығармашылық жұмыс жасау үшін, оқушылар скетч буктеріне нобай салады. Ол үшін төмендегі бағалау критерийлері беріледі. 1.Өз қиялынан бір бұйымның нобайын жасайды; 2.Нобайды салуда симметрия заңдылығын ұстанады; 3.Бұйым нобайы форматта дұрыс орналастырады; 4.Бұйымды жасауда қандай материалдар қолданатынын біледі, көрсетеді; 5.Қауіпсіздік ережесін ұстанады;
Бағалауға қойылатын талаптар:
Бекіту тапсырмасы Тоқу өнері. Ілмек бізбен тоқу. Тоқу тәсілдері Тоқу өнеріне қажетті бұйымдары
|
Сыни тұрғыдан ойлау
Оқушылар мәтінді оқып тапсырма орындайды. Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Оқушылар ойын шарты бойынша құрақтарды жылдам әрі дұрыс орналастыру қажет
Оқушылар қауіпсіздік ережелері бойынша сұрақтарға жауап береді
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді.
Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды.
Оқушылар топтасып ақылдасып пікір шығарып пікірлерімен бөліседі
Жауабын зерттеу дәптеріңе жазып, суретке түсіреді. Оқушылар күрделілігі әртүрлі тапсырмалар орындағандықтан, талантты және дарындбалдармен де жұмыс көрініс табады. Жасалынып болған шығармашылық жұмысты оқушылар жұпта бағалайды.
Оқушылар сілтеме арқылы тапсырма орындайды |
Дискриптор: тәжірибелік жұмыс істеу дағдыларын көрсетіп, мәселелерді шешеді; шығармашылық шешімдерін жүзеге асыра отырып, экспериментке көңіл бөледі; Дискриптор: Оқушының ойлау қабилетін дамытады Дискриптор 1.Өз қиялынан бір бұйымның нобайын жасайды; 2.Нобайды салуда симметрия заңдылығын ұстанады; 3.Бұйым нобайын форматта дұрыс орналастырады;(А4 ) 4.Салынған бұйымда қандай материалдар қажет екендігін біледі; 5.Тоқыма өнерін кезеңдермен орындауды біледі; 6.Қауіпсіздік ережесін ұстанады; |
https://learningapps.org/37650780 Презентация 1,2,3,4,5 слайдтар https://www.youtube.com/watch?v=MSwiuVj5Bx4 hurnal.rykodelniza.ru/neobyknovenno-krasivye-salfetki-vyazanie-kryuchkom/ Тоқутүрлеріментанысу http://infourok.ru/urok-vizanie-klass-740635.html Иллюстрациялық материалдары: көркем https://youtu.be/4MawBxU9OiU Кесте өнері https://youtu.be/QFb8NqjAOgQ Қазақ сәндік-қолданбалы өнер – Кесте және ою-өрнек (RU) http://www.trozo.ru/cat/video-uroki/vyshivanie-lentami – баумен кестелеу және т.б. қолөнер шеберлік сағаттары бойынша видео сабақтары. http://www.trozo.ru/archives/
|
||
|
5 минут Аяқталуы |
Кері байланыс Оқушылар рефлекциясы : Мен не білдім
? Не үйрендім ? Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ? |
|
Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |
|
||
шағым қалдыра аласыз






















